Aşırı Teknoloji ve İnternet Kullanımı Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

A+
A-
Aşırı Teknoloji ve İnternet Kullanımı Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Teknolojiyi aşırı kullanmak ve interneti yoğun kullanmak, beyin üzerinde yorucu etki sağladığı gibi fiziksel olarak da yorgunluğa neden oluyor. Peki internetin kullanım zamanı nasıl belirlenmeli, ne kadar süre ile teknolojik ürün kullanılmalıdır?

İdeal İnternet Kullanım Süreleri

Bu konuya öncelikle ülke bazında değerlendirmeyle başlamak gerekirse; internetin Türkiye’de sınırlı kullanımda olması, kullanımı cazip kılıyor. Her ne kadar sınırsız şekilde paketler satışa sunuluyor olsa da AKK (Adil kullanım kotası) denilen ve çok da adil olmayan bir sistemin uygulanıyor olması, insanların interneti daha yoğun kullanmasını sağlıyor.

Araştırmalar, kullanımı sınırsız olan, ücretsiz olan veya her zaman bulunabilir, kolaylıkla erişilebilir şeylerin cazip olmadığını ancak belirli sınırlamalar ile kullanıma sunulan şeylerin daha cazip olduğunu gösteriyor. Bu tamamen insan güdümüyle alakalı bir durumdur. İnsanlar internet kullanımının kota doğrultusunda ‘’nasıl olsa benim kullanım hakkım’’ olarak değerlendirip, tamamını kullanma ve ücretini zaten ödedikleri için daha fazla kullanma eğiliminde olurlar.

Şayet bazı ülkeler gibi internet her alanda ücretsiz olsa, herhangi bir erişim sorunu olmasa insanlar o kadar uzun süre interneti kullanmak istemez. Genel anlamda değerlendirme yapıldığında ise uzman psikologlar; modern elektronik ve mekanik teknoloji devriminin, insanların beyinlerini olumsuz bir şekilde etkilediğini belirtiyorlar. Beynin küçüklüğü gibi bir konu yoktur, işlevlerinin etkilenmemesi ve bilgi ağına yer açılması için internetin aşırı kullanımından kaçınılmalıdır.

Gelişim psikolojisi ve anormal psikoloji uzmanlarının bağımlılık değerlendirmelerinde internet ve teknolojinin insanları bir nevi şapşallaştırdığını ifade ediyorlar.

İnternet Kullanımı Beyni Nasıl Etkiler?

İnternet ideal sürede kullanıldığı zaman herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak aşırı kullanımı beyni olumsuz yönde etkiler. Beyinin öğrenme kapasitesi, internetin fazla kullanımı ile azalma gösterir ve hazır sunulan görsellerden bilgilerden ve aşırı bilgi yüklemesinden (ki internetten edinilen bilgilerin birli kirliliği olduğu düşünülebilir) beyin yorulur ve nitelikli bilgiyi ideal şekilde depo edemez.

Özellikle düşünme yetisi üzerinde etkili olan aşırı internet kullanımı, sosyal medyayı yoğun kullanan kişilerin aynı fikir, düşünce ve hayal sistematiğiyle empoze edildiğini gösteriyor. Sohbet konuları aynı, baktıkları manzaralar aynı, popüler konuları aynı ve belirli kişilerin hazırladıkları düşünce kalıplarına hem fikir olan milyonlarca insan.

Son yıllarda herkes şair, herkes filozof, herkes alim ve herkes çok donanımlı. Üstelik kültürün bu denli yükselmiş olması ancak birkaç cümle ile belirlenebiliyor. Twitter’da kaç harf kullanılabiliyor ise konuşma ve ideal düşünce o kadar. İnsatagram’da hikaye süresi ne kadar ise hayaller ve sosyal yaşam o kadar, Facebook’ta zaman tüneli ne kadar çok döngüde bulunuyor ise muhabbetler ancak o çerçevede.

Dolayısıyla fikirlerinin ardında durabilen insanlar yok, şiirlerin 4. kıtasını tamamlayabilen yok, hikayeler son yazabilenler veya muazzam hayallerle süsleyebilen yok. Neden? İnternetin verdiği kareler bu kadar. Sohbetler o denli kısa ve emojiler o denli samimi. İnternetin aşırı kullanımı, kişilerin beyin gelişimini durdurabildiği gibi ileri yaşlarda olan bağımlılıklarda geriletebilir özelliktedir.

İnternet Aşırı Kullanımlarında Fizyolojik Etkiler

İnsan beyninin sınırsızlığı, bilgisayar kasalarına sığmayacak kadar engin ve geniş. Beynin kapasitesi fotoğraflara, resimlere, dörtlüklere ve sosyal medya reklamlarına sığmayacak kadar mucizevi. İnternet, iletişim ve haberleşme modülü olarak kullanılabilir. Geçmiş çağların haberleşme aracı olarak kullanılan postaların, günümüz teknolojileri ile daha hızlı şekilde aktarılabilir olmasının avantajları değerlendirilmelidir.

Hem bilimsel olarak hem de kutsal kitaplarda ifade edilen insanların siber ağları, internet teknolojilerinin ağ donanımlarından büyük oranda etkilenir. Nasıl mı? Gözle görülmeyen ve fakat ‘’eterik kordon’’ lar olarak ifade edilen ancak yüksek teknoloji ile dizayn edilen makinelerde görüntülenebilen, insanların tepe çakrasından salınan ‘’bilgi ağları’’ doğruda evrensel bilgi ile bağlıdır. Bu ancak görünmeyen ancak teknoloji ile görüntülenebilen sistem olduğu için insanların önem vermedikleri konulardan biridir.

İnternet ağları, bu mental dizaynı etkilemekte ve insanların beyinlerinde sinyallerin kaliteli biçimde iletilmesini engellemektedir.

Tıp açısından değerlendirildiğinde ve alanının uzman psikologları, tıbbi terimler ile aşırı internet kullanımının, beyin üzerinde yavaşlatıcı, geriletici veya fonksiyonları etkileyen belirtilerinden bahsetmektedir.

Beyin fonksiyonları Teknolojiden Etkilenir mi?

Beynin yarısının çalışmaması gibi konularda merak edenler için beynin sağ lobu yani duygusal zeka etkinliklerinin düzenlendiği bölümün, aşırı internet kullanımından etkilendiğinden bahsedebiliriz. Sol lob yani mantıksal, matematiksel bölüm de teknolojinin aşırı ardışık, sistematik düzeninde dolayı hazır bilgi sunumu ile yetilerinin kullanmamaya ve dolayısıyla fonksiyon sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Dijital bağımlılık, kimyasal salgılara neden olan ve fiziksel olarak farklı bir döngü oluşturan bir sorundur. Internet, haz alma üzerine sunulan ve kişilerin duygu gelişimlerini farklı yönde etkileyen bir sistemdir. Aynaya baktığında kendini seven, kendini beğenen insanlar yerine ‘’Like’’ alınca egosu yükselen, paylaşımlarıyla yorumlandığında özgüveni artan bir toplum.

Gerçek doğayı sadece fotoğraf karelerine sığdıran, hayvanseverliği paylaşımlarla dikte eden ve karakteristik özelliklerinden bambaşka profil sunan uluslararası bir sisteme dönüşmüştür. Internette herkes şen herkes sevinçli, herkes mutlu ve herkes erişebilir niteliktedir.

‘’Rol’’ insanoğullarının en başarıyla gerçekleştirdiği insan olma sanatıdır. Ve bunun en nitelikli sunumu sosyal mecralarda, dijital platformlarda sergilenir. İnsanların alt bilincinde olan ‘’ünlü’’ olma duygusu, herkesin selfielerini paylaşabildiği ve ekrandan görünme sevincinin yarattığı etkiyle oluşuyor. Dolayısıyla internet başındaki bireyler, haz alma, sevinç veya beğenilmeyen resimlerde üzülme gibi duygularla bedenden salgılanan kimyasalların gerçek hayata dönüşmesine neden oluyor. Fakat bunlarda gözle görülmeyen şeyler olduğu için insanlar çok da önemsemiyor.

Beyni Zinde Tutmak İçin Neler Yapılabilir?

Eskiden kitap okumak, bulmaca çözmek gibi aktiviteler beyin ve zihin sağlığı için en önemli unsurlardı. Lakin bu denli bilgi sunumundan sıyrılabilmek gerçekten beyin ve düşünce kalitesini artırır. Televizyon da reklam, internette reklam, billboardlarda reklam, görsel, metin, video her biri beyni ve insanlığı yoran unsurlardır.

Beyinlerimizin dinlenmeye ihtiyacı var. Evrensel zekayla bütünleşmeye eskilerin tabiri ile ‘’Doğa Ana’’ ile kucaklaşmaya tüm insanların ihtiyacı var. Sadelik ve dijitalizmden uzaklaşma sosyal etkinlik olarak değil gerçekten fiziksel bir ihtiyaç olarak yapılmalı.

Beynin öğrenme süresi yıllar alan bir konudur. Her gün okunan satırlık yazılar, bilgilerin her biri ancak beyni yorar. Bir kitap okunduğunda ortalama 500 sayfanın beyin tarafından tam olarak emilip- süzülüp ‘’bilgi’’ haline getirilmesi ve günlük hayata uygulanması en az 5 yıl sürer. Bunun internette edinilen ve gereksiz bilgi kirlilikleri olduğunu ve bir cümle için binlerce fazladan kelime okunmak zorunda olunduğu düşünülürse, hiçbir şey öğrenmiyoruz sonucu elde edilir. Özellikle Türkiye eğitim sisteminin sıralaması net şekilde anlam kazanmış olur.

Sıralama birinci olan ülkeyi ve eğitim sistemini ise herkes bilir. Finlandiya’nın Fin eğitim sistemi, dünyanın en başarılı sistemidir. Eğitim süresi ne kadar kısa ise başarı o kadar yüksektir. Teknolojiyi çocuklara yasaklamayın ve sınırlamayın ki daha cazip hale dönüşmesin.

Siz internette zaman geçirirken hangi nitelikli bilgileri ediniyor ve hangi platformlarda zaman geçiriyor iseniz çocuklarınız da o denli yararlı kullanım sağlar.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.