Aşk Merdiveni Çiçeği Kanser Yapar mı?

Aşk merdiveni çiçeği kanser yapar mı, nedir, zarar veren etmenler nelerdir ve nasıl kullanılmalıdır? Aşk merdiveni çiçeğinin kansere olan etkisi halen tartışılmaktadır. Bu konu hakkında tüm görüşler ve bilgiler yazımız içerisinde yer almaktadır.

Aşk Merdiveni Çiçeği Kanser Yapar mı?

Aşk merdiveni çiçeğinden kanser olması halen tartışmalı olan bir konudur. Kimileri bunun mümkün olabileceğini söylerken kimileri böyle bir şeyin söz konusu olamayacağına dair eminler. Aşk merdiveni çiçeğinden kanser vakası henüz meydana gelmemiştir. Fakat doktorlar bunun mümkün olabileceğini savunuyorlar. Evde yetiştirilen bazı benzer bitkilerin de zehir saçtığı söyleniyor.

Ayrıca akciğer kanseri belirtileri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aşk Merdiveni Çiçeği Nedir?

Aşk merdiveni çiçeği saksı çiçeği olarak yetiştirilen bir bitkidir. Hem ofislerde hem de evlerde tercih edilir. Görsel anlamda estetiktir. Mutlaka bakımının yapılması gerekir. Oldukça uzun ömürlü bir bitkidir. Bitkinin bakımlarını yapmadığınız zaman verim elde etmeniz mümkün değildir. Bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yılda en az 1 kere mutlaka toprak değişiminin yapılması gerekir.
 • Çiçeklerde solma olması halinde düzenli budama yapmak gerekir.
 • Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortamın ılık olması gerekir.
 • Çiçek güneş ışınlarını sevdiği için ışık olan bir yere konmalıdır. Kaliteli büyümenin sağlanması için güneş ışığı önemli bir gerekliliktir.
 • Yaz vakti haftada en az 2 kere sulanmaları gerekir.
 • Toprak değişimi her yapıldığı sırada bir numara daha büyük saksıya konulması gerekir.
 • Toprak değişiminin mümkünse Nisan ayında yapılması gerekir.
 • Çiçeği suladığınız miktarın her zaman aynı olması gerekir.

Aşk Merdiveni Çiçeğine Zarar Veren Etmenler Nelerdir?

Aşk merdiveni çiçeğine zarar veren etmenler vardır. Bitkiler bu etmenlerden korunmadığı sürece sağlıklı beslenme söz konusu olmaz. Örneğin çiçeği gereğinden fazla sulamak çiçeğin zarar görmesine neden olur. Su dengesinin iyi yapılması gerekir. Eğer bitki hasta ise aşk merdiveni çiçeğine yakın olmamalıdır. Hasta bitkiler sağlıklı olanlardan ayrı tutulmalıdır. Bitkiyi çoğaltmak istediğiniz zaman dikkatli olmanız gerekir. Aksi halde çiçeğe zarar verebilirsiniz. Çiçeği çoğaltmak istediğiniz zaman yapmanız gereken şey, bitkiyi kökünden ayırmak ve farklı bir saksıya dikmektir. Yeni bitkinin su düzenine ve ışık gerekliliğine dikkat ettiğiniz zaman, bitki kolayca büyümeye başlar.

Uzmanlar Yatak Odasında Çiçek Bulundurulmaması Gerektiğini Söylüyorlar

Yatak odasında çiçek bulundurulmaması önemli bir noktadır. İnsanlar çiçeklerin estetik görünümleri nedeni ile odalarında çiçek bulundurmak isteseler de aslında bu çiçekler insan sağlığı için zararlı olabilir. İnsanlar solunum sırasında oksijen alırlar ve açığa karbondioksit çıkarırlar. Bitkiler ise gündüz vakti karbondioksit alırlar ve etrafa oksijen verirler. Bitkilere ciğer denmesinin nedeni budur.

Fakat gece vakti bitkiler ortamdaki oksijeni alırlar ve karbondioksit verirler. Yani tıpkı insanlar gibi solunum yapmaya başlarlar. Bu durum insanlar üzerinde olumsuz etkiye neden olabilir. Yalnızca karbondioksit ve oksijen ile ilgili değil ayrıca yapraklardan salgılanan diğer maddeler de insanların zarar görmesine neden olabiliyor. Aşk merdiveni çiçeğinden kanser olur mu diye sık sorulmasının sebebi bu maddelerdir.

Çiçeklerin ve Diğer Bitkilerin Doğru Şekilde Kullanılmaları Şart

Bitkilerin doğru kullanımı çok önemlidir. Bitkiler tarafından salgılanan salgıların tek nedeni onların kendilerini korumalarını istemeleridir. Tıp ve kozmetik alanı başta olmak üzere bitkilerde sık faydalanılmaktadır. Bitkilerin hem yararlı hem de zararlı etkileri olmaktadır. Bu yarar ve zararları iyi bilmek ve bitkileri buna göre kullanmak gerekir.

En basitinden bir örnek vermek gerekirse, evdeki sinek ve sivrisineklerin kaçırılması için fesleğen bitkisinden faydalanırız. Bu bitkilerin doğru kullanımına bir örnektir. Fakat gece vakti odada bir çok bitki barındırmak vücudumuzda toksik madde birikmesine yol açar. Bitkileri doğru yerlerde doğru şekillerde kullandığımız zaman bu bitkilerin zararı olmayacaktır.

Bitkiler Yanlış Kullanımda Zehirlenmelere Yol Açıyor

Bitkilerden zehirlenme durumu söz konusu olabilir. Alman hekimin yalnız miktar zehiri belirler sözü Türk hekimleri tarafından da kullanlmaktadır. Bitkiler için de aynı miktar kuralı geçerlidir. Bitkilerin bilinmeden yenmesi kişilerin zehirlenmesine neden olabilir. Bir çok bitki yendiği zaman vücut tepki verir ve rahatsızlıklar başlar. Dilde şişme, kusma hissi, mide bulantısı, ödem, kaşıntı gibi belirtiler zehirlenme anında en sık karşılaşılan belirtiler arasında yer alır.

Bitkilerde zehirlenme vakalarında özellikle çocukların tehlike altında olduğu bilinmektedir. Çünkü çocuklar neyi yeyip neyi yememeleri gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilirler. Ya da bitkiyi yemeseler bile yalnızca bitki ile temas ettikleri zaman ortaya zararlı belirtiler çıkabiliyor. Çocuklar özellikle bitkilerin cezp edici renkleri olduğu zaman zehirli olduklarını bilmeden bu bitkilere yaklaşabiliyorlar. Bu nedenlerden kaynaklı hastaneye başvuran bir sürü kişi vardır.

Bağırsak kanseri belirtisi ve tedavisi yazımıza da bakabilirsiniz.

Hangi Bitkilere Dikkat Etmek Gerekir?

Dikkat edilmesi gereken bitkiler ayrımını yapmak çok doğru değildir çünkü bütün bitkilere gereken dikkati vermek gerekir. Zehirli olmadığı söylenen bir bikri bile bir başkası için zararlı olmazken öbüründe ölümcül tehlikeye neden olabilir. Burada kişisel tecrübeleri baz almak doğru olacaktır. Özellikle evde bulundurulan çiçekler arasından:

 • Mor salkımlar,
 • Sarı salkımlar,
 • Ortancalar,
 • Nergisler,
 • Duvar sarmaşıkları,
 • Çiğdemler,
 • Hazeranlar,
 • Çuha çiçeklerine çok dikkat etmek gerekir.

Yaşam Alanındaki Zehirli Bitkilerin Tanınması Çok Önemlidir

Yaşam alanında bulunan zehirli bitkilerin tanınması elzemdir. Aksi halde bitkilerin zararına uğradığımızın bile farkında olmayarak çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşabiliriz. Bu bitkilerden bir tanesi yol kenarlarını süsleyen ve güzelliği ile içimizi ısıtan zakkum bitkisidir. Özellikle sahil kenarlarında sık görülen bir bitki çeşididir. Zehirlenme gerçekleşmesi için bitkinin yapraklarının yenmesi gerekir. Küçük çocuklardan uzakta tutulmasında fayda vardır. Zehirlenme olduğu zaman kalpte ritim bozuklukları meydana gelir.

Güzelavrat otu olarak bilinen bitki de insanların sağlığının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle bitkiyi kent parklarında görmek çok zordur. Daha çok orman örtüsü olan yerlerde görülür. Çok eski zamanlardan beri yetiştirildiği bilinmektedir. Eski roma dönemlerinde bitkinin zehrinden güzellik alanında faydalanıyormuş. Dönemin kadınlar çok az miktarda bitki suyunu içme suyuna karıştırıp içiyormuş. Bu sayede göz bebekleri gün boyunca büyük kalıyormuş. Kadılar da erkekleri gözleri ile etkiliyormuş. Daha fazla miktar ise o dönemlerde bile zehir olarak kullanılmış.

Zararlı Bitkilere Dikkat!

Zararlı bitkiler kaldırımlarda, parklarda ve hatta evimizin içinde bile olabilir. Bize düşen iş, bu zehirli bitkilerin hangileri olduğunu tespit etmek ve buna karşı gerekli önlemleri almaktır. Örneğin tüm Anadolu’da yetiştiği bilinen orman sarmaşığı adında bir bitki vardır. Bu bitki oldukça inatçıdır. Özellikle kent parklarında görülebilir. Duvarlara kendiliğinden sarılmış halde de bulabilirsiniz onu. Sarmaşık olduğundan dolayı örtücü olarak da kullanılabilirler. Bitkinin suyu ve bitki meyveleri zehirlidir. Bitki yaprağını kopardığınız zaman elinize gelen su ciddi problemlere neden olabilir. Aynı şekilde bitki meyvelerinin yenmesi de sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Türkiye’de diğer yaygın görülen at kestanesi bitkisi de az bilinmesine rağmen zehirli bitkiler arasında yer alır. Aşk merdiveni çiçeğinden kanser kelimelerinden sonra en çok aratılan bitki at kestanesidir. İrice bir ağaçtır. Gölgesi olur. Hem beyaz hem pembe renki çiçekleri olur. Özellikle Ankara ve Sivas’ta en sık rastlanılan ağaç türleri arasında yer alır. Osmanlı zamanından beri kullanılan bir bitkidir. O zamanlar karın ağrısı olan atların at kestanesi yediği bilinmektedir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.