At Kestanesinin Faydaları Nelerdir, Nasıl tüketilir?

A+
A-
At Kestanesinin Faydaları Nelerdir, Nasıl tüketilir?

At kestanesinin faydaları, günümüzde gerektiği kadar insan tarafından bilinmemektedir. Ancak doğal tedavi yöntemlerine olan yönelimin giderek artmasıyla birlikte at kestanesine olan ilgi ve merak artmaktadır. Sahip olduğu hastalıkların tedavisi için doğal bitkileri ve doğal tedavi yöntemlerini tercih eden vatandaşlar, bu konuda çeşitli araştırmalar içerisinde bulunmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak az bilinen ancak insan vücudu için oldukça fayda olan at kestanesi bitkisini tüm detaylarıyla sizlere aktaracağız.

At Kestanesi Nedir?

At kestanesi toplumun aşina olmadığı ancak oldukça yararlı bir bitkidir. Bu bitki 18. yüzyıldan itibaren, tıpta kullanılmaya başlanmıştır. Bu kadar yararlı ve hastalıkların tedavisinde bu derece etkili olan bir bitkinin günlük hayatta tüketiminin artırılması gerekmektedir. Ancak insanlar, at kestanesine günlük olarak tüketmeye başlayıp, bir tedavi yöntemi olarak kullanmaya başlamadan önce at kestanesi bitkisi hakkında fikir sahibi olmalıdır. Aksi takdirde bilinçsiz uygulamalar yaparak, faydadan çok zarara yol açabilirler.

At kestanesi bitkisi ise aslında oldukça küçük bir bitki grubudur. Bu bitkinin dünya genelinde yalnızca 13 farklı türü vardır. Bu türlerin çoğunun yetiştiği yer Kuzey Amerika’dır. Tohum halinde bulunan ve hasat oldukça zor olan bu bitkinin doğada başıboş şekilde toplanmaması gerekmektedir. Bunun en önemli nedeni at kestanesinin ham haliyle oldukça zehirli bir bitki olmasıdır. Ancak toplandıktan sonra çeşitli işlemlerden geçerek ektresinin alınması sonucunda tüketilebilir ve yararlı bir hale gelmektedir. Bunun sonucunda ise kozmetik ve ilaç sektöründe oldukça yaygın bir yer eden öz haline gelir.

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At kestanesi az bilinen ancak altın değerinde faydalara sahip olan bir bitkidir ve at kestanesini günlük hayatımızın beslenme alışkanlığına dâhil ederek, bir çok hastalığı tedavi edebiliriz. Aynı şekilde at kestanesi yağının faydaları da oldukça fazladır. At kestanesinden elde edilen tüm bu ürünlerden uzun vadede olumlu geri dönüşler almak mümkündür. At kestanesi faydaları nelerdir diye düşünen bireyler için tüm cevaplar şunlardır:

  • At kestanesi ileri yaşlarda görülen varis hemoroit şişmiş damar gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılabilir.
  • Tıkanmış damarları açarak dolaşım sisteminin güçlenmesini sağlar.
  • Prostat büyümesine karşı etkili ve kalıcı bir çözüm sağlar.
  • Çocuklarda görülen ishal veya ateş, problemlerini tedavi eder.
  • Kan dolaşım problemi olan vatandaşların düzenli olarak at kestanesi bitkisine tüketirse o problem ortadan kaldıracaktır.
  • At kestanesinin cilde faydaları da bulunmaktadır.
  • Egzama ve kızarıklık gibi cilt ve deri hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir.
  • Regl ağrısından şikayetçi olan kadınlar düzenli olarak at kestanesi bitkisi tükettiğinde ağrılar azalacaktır.
  • Kemik kırık, burkulma, eklem ağrıları gibi kemik rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Soğuk algınlığı yaşayan vatandaşların bu bitkiyi kullanması, öksürük kesici etki sağlayacaktır.

At Kestanesi Zararları Nelerdir?

At kestanesi zararları özellikle değinilmesi gereken, konunun altının çizilmesi gereken bir bitkidir. Diğer bitkilere göre oldukça ciddi zararlara yol açabilmektedir. Bunların en önemli nedeni, doğada bulunan at kestanesi türlerinin çoğunun zehirli olmasıdır. Doğru türde toplanmayan doğru işlenmeyen veya doğru bir şekilde kullanılmaya at kestanesi oldukça uzun vadede gidip problemlere yol açabilmektedir.

Hala at kestanesi kullanmak isteyen vatandaşların son derece dikkatli olması, at kestanesinin kendisine gelene kadar geçtiği süreci takip etmesi gerekmektedir. At kestanesinin zararlarının görülmemesi için bu bitkiyi çiğ veya kaynatma yoluyla tüketmemelidir. At kestanesi bitkisinden en verimli şekilde yararlanabilmek için bu bitki elde edilmiş kremler ve kozmetik ürünler tercih edilmelidir. Aksi takdirde bu bitkiden faydadan çok zarar görebilirsiniz.

At Kestanesi Bitkisi Nasıl Kullanılmalıdır?

Günümüzde at kestanesi kozmetik sanayisinde kendine geniş bir yer bulmaktadır. Ancak bunun yanında aynı bitki tüketimi ve besin alanında geniş bir yere sahip değildir. Bunun en önemli nedene at kestanesi bitkisinin zehirli bir bitki olması ve yalnızca ekstrelenmiş halinin kullanılabilir nitelik taşımasıdır.

Bu nedenle, at kestanesi nasıl kullanılır diyenler için izlenmesi  gereken yöntem, at kestanesinden elde edilmiş, krem ve solüsyonları tercih etmektir. Ancak bu sayede herhangi bir tehlike altına girmeden at kestanesini kullanarak rahatsızlıklarınızın tedavisini sağlayabilirsiniz. Mevcut rahatsızlıklarınızın tedavisi için kullanacağınız at kestanesi kremlerini ve solüsyonlarını, büyük marketlerde veya eczanelerde bulabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM