Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

İstanbul Atatürk Arboretumu, kentin en çok ilgi gören ve huzurlu olarak tanımlanan yerlerinden birisidir. Özellikle şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyen kişiler, çok uzak mesafede olmayan bu alana gelerek, güzel bir vakit geçirebilirler.

Arboretumu Nedir?

Atatürk Arboretumu ekşi sözlükte en çok konuşulan konuların başında gelmektedir. Her şeyden önce Arboretum kelimesinin tam olarak ne anlama geldiğini bilmek gerekiyor. Bu kelime, en basit tabiri ile ağaçların olduğu botanik bahçe anlamına gelmektedir.

Gözlem ve bir takım bilimsel araştırmalar için kurular yerleri tanımlanırken kullanılır. Geçmişi ise eski Mısır dönemine kadar uzanmaktadır. Türkiye’de iki örneği vardır. Bunlardan birisi Atatürk Arboretumu iken diğeri ise Karaca ismi ile bilinmektedir.

Atatürk Arboretumu Ne Zaman Kurulmuştur?

Atatürk Arboretumu tarihi son derece eskidir. İlk defa böyle bir alan oluşturma fikri 1949 senesinde ortaya atılmıştır. Proje yeri olarak da Bahçeköy seçilmiştir. Bunun için birçok farklı ülkeden uzman getirilmiştir. Bunların arasında Sorbon Üniversitesinde görevli olan Mösyo Camille Guinet dikkat çekmektedir.

Çalışmalar ise 1959 yılında start almış ve 1961 yılına kadar devam etmiştir. Bunun sonrasında ilgili alan 1982 senesinde tamamlanmıştır. 1981 yılının Atatürk’ün 100.doğum günü olmasından dolayı Arboretumuna Atatürk ismi verilmiştir.

Atatürk Arboretumunu’nun Özellikleri Nelerdir?

Bu güzel doğa harikası ile alakalı olarak ilk etapta, yeme içme olanaklarından bahsetmek gerekiyor. Atatürk Arboretumu yeme içme konusunda bir opsiyon sunmuyor. Özellikleri ise şöyle;

 • Burada piknik yapmak yasak.
 • Ayrıca dışardan yiyecek ya da içecek sokulmasına da izin verilmiyor.
 • Mangal yapmak ve bisiklet sürmek de yasak.
 • Son derece geniş bir alan üzerine kurulmuş. Tam 296 hektarlık arazisi ile çok büyük bir yer.
 • Belgrad Ormanı’nın güneydoğu kısmında yer alıyor.
 • Canlı ağaç müzesi olarak da biliniyor.
 • Çok sayıda farklı ağacı burada görmek mümkün.
 • Botanik bir bahçe özelliği gösterdiği için ağaçların çok değişik türlerden olması son derece normal.
 • Buna ek olarak Türkiye’nin ilk ve en büyük fidanlığı da yine burada dikkat çekmekte.
 • 1818 senesinde yapımına başlanan ve tamamlanan fidanlık ile yine 1916 senesinde tamamlanan bir başka fidanlık dikkat çekmekte.
 • Botanik bahçe içinde en dikkat çeken alanların başında gölet gelmekte. Tamamen yapay olarak oluşturulmuş bu doğa güzelliği son derece ilgi çekici. Bahçe içinde tam 3 tane gölet var. Gölet üzerinde bir toplu taşıma aracı veya eğlenmek için tercih edilecek deniz bisikleri gibi araçlar söz konusu değil.
 • Ayrıca botanik bahçenin içinde göletin kenarına inşa edilmiş olan ahşap iskeleler de söz konusu. Bu bölümde yer alan banklar ise oturmak ve dinlenmek için çok ideal.
 • Küçük bir ev, yine dikkat çekici bir şekilde botanik par içinde bulunmakta
 • Genellikle patika olarak tanımlanan yollar var. Bu yolların bir kısmı toprak iken bazıları ise taştan yapılmış
 • Gölette bir takım hayvanlar yaşamına devam ediyor. Beyaz kuğuları burada görmek mümkün. Ancak yiyecek girişi yasak olduğu için kumruları beslemek gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.
 • Büyük bir taş köprü, yine botanik parkının en dikkat çekici alanları arasında bulunuyor.
 • Botanik parkın orta bölümünde ise bir havuz var. Bu havuz, çok farklı mimari tasarımları ile dikkat çekiyor.
 • Bahçenin giriş bölümünde bilet satılan yer de yine ahşaptan yapılmış ve bu alanın özelliklerine uygun bir şekilde faaliyete geçirilmiş.
 • Botanik bahçesini yılı her döneminde ziyaret etmek mümkün. Ancak yaz ve bahar ayları, özellikle canlı çiçek seven ve bunları görüntülemek isteyen kişiler için çok ideal.
 • Sonbahar geldiği zaman botanik parkın renk cümbüşü ise daha farklı alternatifler barındırıyor. Özellikle bu mevsimde evlenen kişilerin büyük bir kısmı, resim çektirmek için buraya akın etmekte.
 • Bu açıdan bakıldığı zaman Arboretum, her mevsim kafa dinlemek için son derece ideal bir yer.
 • Botanik bahçe içinde tam 2 bin farklı bitki de söz konusu.
 • Tam anlamı ile bir açık hava bitki orman müzesi olan bu yapıyı, belirlenmiş olan ziyaret saatleri çerçevesinde görebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir?

Adeta bir vaha olan bu mekana nasıl gidildiği çok merak edilen bir husustur. Bunun için Atatürk Arboretumu harita üzerinden yol tarifi alınabilir. Öncelikle bu yapının nerede olduğunu bilmek gerekiyor. Mevcut Arboretum, İstanbul kentinin Sarıyer ilçesinde yer almaktadır. Kemerburgaz – Bahçeköy yolunun hemen üzerinde bulunmaktadır.

Bölgeye gitmek için birçok farklı toplu taşıma aracından size en uygun olanını seçebilirsiniz. Örneğin Yenikapı’dan gelecek ya da yolda binecek olan kişiler, Hacıoasman hattına devam eden metroyu kullanabilirler. Hacıosman durağında inmek gerekiyor. Bunun ardından ise mutlaka 42HM numaralı otobüse binilmelidir. Otobüsün önünde Bahçeköy yazdığını göreceksiniz. Yolculuk ise ortalama olarak 20 dakika sürmektedir. Bahçeköy’de indikten sonra yarım kilometre kadar yürümek yeterlidir. Böylelikle Arboretuma varmış olacaksınız.

Araç ile gitmek isteyen kişiler ise Sarıyer yönüne devam eden Büyükdere Caddesini takip etmek zorundadırlar. Hacıosman yol tabelalarını takip etmek çok önemli. Daha sonra Bahçeköy yazan bir başka tabela göreceksiniz. Bu yola sapmalısınız. Hemen ardından ise İstanbul Üniversitesi’ne bağlı olan spor salonunun karşısında bulunan yolun sol kısmından yarım kilometre devam ederek, buraya varabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu İletişim ve Giriş Ücretleri

Bu güzel bahçenin bir web sayfası şu an için mevcut değil. Bundan dolayı İstanbul Orman Müdürlüğü internet sitesi üzerinden bölgeye ve parka dair birçok farklı bilgiyi bulmak mümkün. Bunun yanı sıra giriş ücretleri ve daha değişik konularda bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, 0 212 226 1929 numaralı telefonu arayabilirler.

Atatürk Arboretumu giriş ücreti 2018 yılı tarifesi üzerinden birtakım meblağları ödemek ve ancak bu şekilde buraya girmek mümkün. Hafta içi öğrenciler için belirlenmiş giriş ücreti 2,5 TL şeklinde. Öğrenci olmayan kişiler için ise 7,5 TL gibi bir ücret söz konusu. Ancak hafta sonlarında tarife değişiklik göstermekte. Öğrenciler 7,5 olmayanlar ise 20 TL ödemek zorundalar.

Bahçeye özellikle profesyonel bir şekilde reklam ve film çekimi için gelen kişi ile kurumların sayısı son yıllarda çok büyük bir artış gösterdi. Böyle bir amaca sahip olanlardan 8850 TL gibi bir ücret alınıyor. Katalog, fotoğraf çekimi için ise 5310 TL gibi bir ücret talebi söz konusu. Nişan ve düğün ile sünnet için 472 TL ödeme zorunluluğu var. Belirlenmiş olan bu ücretleri ödemeden çekim yapma gibi bir durum yok. Bunun yanı sıra çekim amacı ile gelecek olanların mutlaka telefon ile burayı aramaları ve randevu alması gerekmekte.

Ziyaretçi saatlerine baktığımız zaman sabah 08:30’da buranın açıldığını görmekteyiz. Kapanış saati ise 17,00 olarak belirlenmiş. Gün batımına kadar içerde kalmak mümkün. Bunun yanı sıra müze kartın burada geçerli olmadığını da belirtmek lazım. Giriş yapacakların evcil hayvan sokmaması da gerekiyor.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.