ATT Alımı Yapan Hastaneler

Acil Tıp Teknisyeni alımı yapan hastaneler hangileridir? ATT nasıl olunur, atama için kaç puan almak gerekir, gerekli belgeler ve şartları nelerdir? ATT hakkında çok fazla merak edilen konu vardır. Yazımızda acil tıp teknisyenliği bilgilerine bakabilir ve çalışma alanlarını inceleyebilirsiniz.

ATT Alımı Yapan Hastaneler

ATT alımı yapan kurumlar kamu ve özel olmak üzere iki farklı başlık altında değerlendirilmektedir. Acil tıp teknisyeni olarak, ambulans veya kurumların acil servislerinde hizmet veren ATT personelleri, birçok farklı sağlık kurumunda çalışabilir. Özellikle Sağlık Bakanlığına bağlı kamu hastanelerinin acil servislerinde hizmet veren bu ATT personellerinin belirli dönemlerde atamaları yapılmaktadır.

Hastalara acil ve ilk yardım hizmetinin sunulması adına kritik görevlerde bulunana ATT personellerinin atamaları sırasında birçok farklı şart aranmaktadır. Söz konusu şartların sağlanması halinde adayların atanması gerçekleştirilmektedir. ATT alımı yapan hastaneler önümüzdeki dönemlerde personel alımı için ilan yayımlaması beklenmektedir. Kamu kurumlarının yanı sıra, özel sağlık kuruluşlarında ATT kadroları için şuanda başvurular devam etmektedir.

ATT Personelleri Hangi Alanlarda Çalışabilir?

Sağlık Bakanlığı ATT alımı yapacak kurumların acil servislerinde ve ambulans ekiplerinde personellerin görev yapması mümkündür. ATT personellerinin çalışma alanları kişinin kendi tercihine göre de belirlenebilir. İster devlet hastaneleri veya özel kurumlarda isterlerse özel sağlık kuruluşlarının benzer bölümlerinde ATT personellerinin görev yapmaları mümkündür. Bununla birlikte acil tıp teknisyenlerinin çalışma alanları:

 • 112 acil tıp istasyonlarında,
 • Yoğun bakım birimlerinde,
 • Acil servislerde,
 • Özel sağlık kuruluşlarında vb.

Olarak belirlenmiştir. ATT personellerinin asıl yetiştirilme amaçları ve görev sahası acil müdahale ve ilk yardımdır. Kazalar, yaralanmalar, sakatlanmalar, bayılmalar vb. acil durumlarda ilk müdahaleyi yapan sağlık ekipleri ATT olarak tanımlanmaktadır.

Ayrıca Acıbadem hemşire alımı bilgilerine bakabilirsiniz.

ATT Alımı Yapacak Kurumlar Nerelerdir?

ATT alımı ortaöğretim mezunları veya lisans, ön lisans mezunları arasından seçilebilir. Devlet kurumlarında görev yapmak isteyen kişiler, uygun eğitim şartlarını taşımaları halinde KPSS sınavına girerek kamu kurumlarına başvurularını yapabilirler. KPSS ile kamu kurumlarına atamaları gerçekleştirilen kişiler, hastanelerin farklı acil birimlerinde görev alabilirler. ATT personeli alımları:

 • Devlet hastaneleri,
 • Özel hastaneler,
 • Acil tıp istasyonları,
 • Özel tıp merkezleri,
 • Özel polikliniklerde vb.

Daha birçok farklı alanda göre yapabilirler. ATT alımı yapan hastaneler belirli dönemlerde ilan vererek personel tercihlerini gerçekleştirmektedir. Özel veya kamu kurumlarında görev yapmanız mümkündür.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Olma Şartları Nelerdir?

ATT olma şartları Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son düzenlemeye göre farklı şartlara bağlanmıştır. Yapılan son düzenleme ile ATT kadrolarına atamaları yapılması planlanan kişiler arasında sağlık meslek liselerinden mezun olan kişiler yer alırken, bu kişilerinde artık ön lisans veya lisans mezunu olma şartları aranmaktadır. İlgili bölümlerden mezun olmaları halinde söz konusu güncel ATT alım ilanlarına adayların başvuru yapmaları mümkündür. Bunun yanı sıra, alım yapılacak kadrolar için aranan şartlar:

 • Erkeklerde en az 165 cm, kadınlarda 160 cm boy,
 • KPSS ilgili puan türünden yeterli puanı almış olmak,
 • Alım yapılacak kadro için belirlenen eğitim şartını sağlamak vb.

Olarak belirlenmiştir. Başlıca bu üç temle şartın sağlanması halinde ATT kadrolarına kişilerin atamalarının yapılması mümkündür.

Aile hekimliği hemşire alımı detaylarını da inceleyebilirsiniz.

ATT Atama Puanları Nelerdir?

ATT atanma taban puanları alım yapılan dönemlere göre değişiklik göstermektedir. 2020 yılında yapılacak atamalar için geçtiğimiz yıl yapılan ATT atama puanları referans alınabilir. 2019 yılına ait KPSS atama puanlarına göre 86,962 KPSS ilgili puan türüne göre, 2019/4 ön lisans ataması yapılmıştır. Her yıl atama puanları farklı taban ve tavan puanlara sahip olmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak isteyen kişilerin ATT alımı yapan hastaneler için KPSS sınavından yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir. Söz konusu şartları ve paun özelliklerini taşımayan kişilerin atamaları gerçekleştirilmez. Acil tıp teknisyeni alımlarının 2020 yılında da devam edecektir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.