Avokadonun Faydaları Nelerdir Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Avokadonun Faydaları Nelerdir Nasıl Tüketilir?

Avokadonun faydaları, günümüzde geniş bir kitle tarafından bilinmemektedir. Tüketimi gerektiği kadar yaygın olmayan avokadonun günlük hayatta en etkin şekilde nasıl tüketilebileceğini veya düzenli olarak tüketilen avokadonun vücutta ne gibi yararları olduğunu bu yazımız aracılığı ile sizlerle paylaşacağız. Çok karlı bir meyve olan avokado, diğer meyveler kadar sık tüketilmemekte’dir.

Sıklıkla tükettiğimiz diğer meyveler kadar vücuda yararı bulunan bu meyveyi yeme alışkanlığı edinebilmemiz için nasıl etkileri olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Bu bilgilere sahip olan vatandaşlar, mevcut rahatsızlıkların tedavisi için avokadoya başvurabilir. Gün içinde rahatsız olduğu hastalıkların çözümü suni ilaçlar yerine doğal tedavi yöntemlerini tercih eden bireyler için avokado büyük bir hazinedir.

Avokado Nedir?

Avokado, dış kısmı yeşil, yenen kısımları ise beyaz olan iri çekirdekli bir meyvedir. Avokadonun tüketilmesi için tam olarak olgunluğa içmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde, lezzetini ve yararını alabilirsiniz. Bunun için tüketmekte veya satın almakta acele etmemeniz tavsiye edilir. Avokado genellikle ılıman iklimin görüldüğü yerlerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde de Akdeniz ve egede, özellikle mayıs ve haziran dönemlerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Avokado, yapısal olarak merkezinde büyük bir çekirdek bulundurur.

Diğer meyvelerden farklı olarak büyük hacimli bir şekle sahip olan avokadonun yeme sırasında çekirdeğinin atılması gerekmektedir. Daha sonra kalan beyaz yüzeyin dışındaki sert, yeşil kabuktan ayrılarak tüketilmesi gerekmektedir. Avokadoyu düzenli olarak tüketmek isteyen, ancak avokado tadı nasıl diye endişelenenler, bu meyveyi istediği yemeklerin içerisine katarak tüketebilir. Avokadonun kabuk ve çekirdek kısımlarının da insan vücudu üzerinde yararlı etkileri gözlenmektedir. Özellikle avokado kabuğu, cilt bakımında kullanılmaktadır.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado, düzenli tüketildiğinde birçok rahatsızlığın önüne geçer. Bu özelliği sayesinde avokado kullanımı, günlük hayatta artırmalıdır. Bunu faydalarından haberdar olmayan vatandaşlar, biran önce beslenme rutinine dâhil iletmelidir. Oldukça yaygın olan, başlıca avokado faydaları şunlardır:

  • Avokado içeriğindeki omega 3 yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlar, bu özelliği ile Alzheimer hastalığını önler.
  • Avokado, kalori açısından zengin olmasına rağmen, tok tutarak kilo vermeye yardımcı olur.
  • Avokadonun en yaygın kullanım alanı cilt bakımıdır. Cildin nemini koruyarak epiderm alt tabakasına geçmesine yardımcı olan avokado düzenli kullanıldığında cildin elastikiyetini sıkılığını da sağlar.
  • Kalp sağlığını güçlendirir ve felç riskini azaltır.
  • Düzenli olarak avokado tüketen hamile kadınların sağlıklı bir doğum gerçekleştirmesine yardımcı olur.
  • Kireçlenme ağrısını azaltmayı sağlar.
  • Avokadonun insan sağlığına en büyük yararı, kanser önlemesidir ağız deri ve prostat bezlerindeki kanser oluşumunu büyük ölçüde önler.
  • Kan şekerini düzenler.
  • Avokado, sindirim sistemindeki organların asitlik seviyesinin dengeler, reflü ve ülser gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
  • Düzenli kullanıldığında daha sağlıklı bir görüş imkanı sağlar.

Avokadonun zararları nelerdir?

Tropikal bir meyve olan avokadonun yararlarının yanında zararları da bulunmaktadır. Avokadonun çeşitli rahatsızlıklarının tedavisinde kullanıldığını öğrenen bireyden bu meyveyi gereğinden fazla tüketmesi zarara yol açabilmektedir. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi avokadoda da porsiyon gözetmeliyiz. Avokadonun oluşabileceği, bazı olumsuzluklar şunlardır: Hamile veya emziren kadınlarda kullanıldığında, süt üretiminin azalmasına neden olabilir. Hamileliğinde aşırı miktarda avokado tüketen kadınların bebeklerinde mide ağrısı görülebilir. Avokado, alerjisi olan bireylerde egzama kurdeşen aşırı kaşıntı kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Karaciğer problemi yaşan bireyler, avokado tüketiminden uzak durmalıdır. Avokado kalori değeri yüksek bir besin olduğu için kilo problemi yaşayan bireylerde uzun vadede kilo almaya neden olabilir

Avokado Nasıl Tüketilebilir?

Avokado, her türlü öğün bebesinin yanında uyarlanabilen oldukça fonksiyonel bir besindir. Yapısı ve tadı gereği kahvaltılarda öğle yemeklerinde ara öğün olarak ya da akşam yemeklerinde avokado tariflerini uygulayarak tüketebilirsiniz. Ancak bu tarifleri uygulamadan önce, avokado nasıl yumuşar bilmeniz gerekmektedir.

Avokadonun en yaygın kullanım alanı salatalardır. Günlük olarak tükettiniz salataların içerisine bir orta boy avokadoyu doğrayarak hem besin değeri yüksek hem de lezzetli bir salata elde edebilirsiniz. Bu noktada için avokado ekleyeceğini salatanın türü hiç önemli değildir, bunun dışında vokal da yok kahvaltılarınız’da tüketebilirsiniz. Bunu en lezzetli yöntemi bir dilim kızarmış ekmeğin üzerine bir limon ve tuzla püre haline getirdiniz avokadoyu eklemektir.

Bu sayede hem pratik hem lezzetli hem de son derece sağlıklı bir kahvaltı yapmış olursunuz, bunun dışında kahvaltılar ve yediğiniz yumurtanın içine avokado ekleyebilirsiniz. Bir çatal yardımıyla ezdiğiniz avokadoyu kahvaltılık olarak tükettiğiniz yumurtanın içine ekleyerek kısa sürede lezzetli bir yumurta elde etmiş olur.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.