Avuç İçi Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Avuç İçi Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Avuç içi ağrısının geçirilmesi bu ağrıdan muzdarip olan kişilerin en çok araştırdığı ve cevabını en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu ağrılar yüzünden kişiler geceleri uykularından uyanabilmekte, uykuya dalmada zorlanmakta ve gün içerisinde bu ağrı nedeni ile rahatsızlık hissetmektedirler.

Bu ağrı halk arasında azımsanmayacak kadar çok kişide görülmekte ve bu kişilerin hayat kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle de avuç içi ağrısı hastalığının sebebi araştırılmalı ve uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilmelidir. Bu hastalık kendi başına bir hastalık olabileceği gibi, başka bazı ciddi hastalıkların da habercisi olabileceğinden bu ağrılar göz ardı edilmemelidir.

“Tetik Parmak” Yüzünden Avuç İçi Ağrısı Yaşıyor Olabilirsiniz

Tetik parmak adı verilen romatizmal nedenden kaynaklı bu hastalık, avuç içi ağrısı nedenleri arasından en çok karşılaşılanı olarak göze çarpıyor. Bu hastalığın bir diğer nedeni ise diyabet hastalığı. Tetik parmak hastası kişilerin ellerindeki parmaklardan bir tanesinde veya birden çoğunda özellikle yeni uyandıkları zaman hareket problemi gözlemleniyor. Bununla birlikte gün içerisinde bu kişiler El Ağrısı da yaşıyorlar. Bu hastalığın orta yaşın üzerindeki kişileri daha çok etkilediği biliniyor.

Karpal Tünel Sendromu Hastası İseniz Avuç İçi Ağrısı Kaçınılmaz

Karpal tünel sendromu adı verilen hastalık median adı verilen sinirin sıkışması ile ortaya çıkıyor. Bu hastalık ile birlikte avuç içi ağrısı belirtilerinin hepsi görülüyor. Karpal Tünel Sendromuna en çok orta yaş grubundaki kadınların yakalandığı araştırmalar ile kanıtlanmış Aynı zamanda şeker hastası olan ya da romatizmal hastalığı olan kişiler bu hastalığa daha sık yakalanıyorlar. Çok sık bilgisayar kullanımı gibi bazı ergonomiye uygun olmayan sebeplerle de bu hastalık tetiklenebiliyor.

Başparmak Artriti Hastası Kişilerde Avuç İçi Ağrıları Gözlemleniyor

Peki, avuç içi ağrısı neden olur? Diğer nedenler nelerdir? Bu hastalığın oluşma yeri genellikle el bilekleridir. El bileklerinin eklemlerinde ya da baş parmak tabanında artroz olması sebebi ile kişiler bu hastalığa yakalanırlar. Bu hastalık genellikle 40 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir. Diyabet hastalığı olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski ise çok daha fazla. Eğer eklemlerinizi çok zorluyorsanız, eklemlerinize fazla ağırlık bindiriyorsanız bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz artıyor. Bunun dışında stres ve depresyon gibi psikolojik kaynaklı hastalıklar da bu hastalığı tetikleyerek daha da kötüleştiriyor.

Ganglion Kisti Adı Verilen Hastalık Avuç İçi Ağrısının Başlıca Nedenleri Arasında Yer Alıyor

Az bilinen bu hastalık yüzünden, el bileklerinde dışarıdan net bir şekilde belirgin olan bazı çıkıntılar belirir. Bu çıkıntıların içerisi sıvı doludur.  İlk başlarda bu çıkıntılar pek ağrılı dğildir fakat zamanla ağrılar avuç içine ve kollara doğru şiddetlenerek artar. Bu hastalık yüzünden ağrılara ek olarak kişiler devamlı bir rahatsızlık hissi ve kollarda güçsüzlük, hissizlik sorunları ile baş etme zorunda kalırlar. Ganglion kistlerinin oluşma nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalığın tedavisi için ise mutlaka uzman bir hekime danışmak gereklidir. Hastalara antiinflamatuar verildiği takdirde bu hastalığın tedavisi hızlı bir şekilde gerçekleşir. Kimi zaman hastalara küçük operasyonlar da yapılır. Genellikle bu hastalık tedaviden sonra kendini tekrar etmektedir. Bu nedenle hastalar dikkatli olmalıdır.

Eklem Kireçlenmesi Avuç İçi Ağrılarına Sebep Oluyor

Eklem kireçlenmesi için genellikle 50 yaş ve üzeri kişiler risk altında görülüyor. Bu kişiler eklemlerin zedelenmesi ile birlikte avuç içi ağrıları kadar parmak ağrısı ve parmak uyuşması da yaşıyorlar. Diyabet hastalarında kireçlenme görülme riski diğer kişilere göre daha fazla. Bu kişilerin yaşadığı ağrılar ise kolayca ellerde parmaklara hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Mesleki faktörler nedeni ile kireçlenme probleminiz de artış görülebilir. Uzun süre tedavi edilmemesi durumunda ise hastalarda avuç içi baş ağrısı verilen durum ortaya çıkmış yani ağrılar vücudun diğer bölgelerini etkilemeye başlamıştır.

Duruşunu Düzelterek Avuç İçi Ağrınıza Son Vermeniz Mümkün

Avuç içi ağrısı nasıl geçer diye merak eden kişiler hayatlarında yapacakları ufak değişiklikler ile, ağrılarına son verebilirler. Çoğu insan ofislerde masa başı işlerde uzun süre geçiyor ve burada edindikleri bozuk duruş alışkanlıkları ile pek çok hastalık edinebiliyorlar. Örneğin; masa başında uzun süre dirsek masada çalışıldığı zaman diz bölgesinde yer alan sinirlerde basınç görülüyor. Basınç ile birlikte ise sinirler sıkışarak dirsekten avuç içine doğru bir ağrı yayılıyor. Bu durum kol uyuşması, kol ağrıması ve el uyuşması sebepleri arasındadır.  Uzun süre boyunca dirsek bükük şekilde tutulmamalıdır.

Avuç İçi Ağrıları İçin Sinirlere İyi Gelen Doğal Karışım

Avuç içi ağrısına ne iyi gelir diye merak edenler evde yer alan kolayca bulunabilecek malzemeler yardımı ile bir karışım hazırlayabilirler. Bu karışım, sinirleri yatıştırıcı etkisi ile avuç içi ağrı noktalarını rahatlatarak kişilerin daha az ağrı duymalarını sağlar. Bu karışım için ihtiyacınız olan iki malzeme var: yumurta ve bal. Yumurta hem yenmesi hem de cilde uygulanması kemiklerin sağlığı için önemlidir. Güçlü kemiklere sahip kişiler daha az ağrı duyacaklardır. 2 adet yumurtayı bir kaba kırın ve güzelce çırpın. Yumurtaların içerisine yarım çay bardağı kadar balı çırpmaya devam ederek ekleyin. Karışım macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışım ile ağrı olan bölgeye masaj yaparak uygulayın. Masaj bitince karışımı ağrı olan bölgede 15 dk kadar bekletin.

Isırgan Otu ile Avuç İçi Ağrılarınızla Vedalaşabilirsiniz

Isırgan otu ağrıları dindirmeye yarayan içeriği son derece kuvvetli olan bir bitkidir. Isırgan otu bitkisinden bu etkisi için neredeyse yüzlerce yıldır faydalanılmaktadır. Sizlerde ısırgan otu ile hazırlanmış bu karışımı düzenli olarak tüketerek, ağrılarınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Bu karışım için bir iki tutam ısırgan otunu bir bardak suyun içerisine koyarak 15 dk kadar kaynatın. Kaynattığınız karışımın içerisine yarım su bardağı taze portakal suyu, bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı tarçın ekleyin. Hazırladığınız karışımı günde iki kere bir hafta boyunca için. Karışımı içerken aç olduğunuzdan emin olun.

Kiraz Sapı ile Avuç içi Ağrısına Son Veren Doğal Karışım

Kiraz sapı iltihaplandırmayı gideren ve ağrılar üzerinde yatıştırıcı etkilere sahip bir bitkidir. Bu bitkiden de uzun zamandır çeşitli amaçlar için fayda sağlanmaktadır. Kiraz sapını isterseniz ısırgan otu birlikte karıştırarak isterseniz de yalnızca kiraz sapını kullanarak güçlü bir karışım elde edebilirsiniz. 2 bardak suyun içerisine bir avuç kiraz sapını koyun ve kaynatın. Daha sonra oda sıcaklığında karışımınızın soğumasını bekleyin. Karışımı günde 3 defa için.

B6 Vitami Takviyesi ile Ağrılara Elveda

B6 vitamininin eklemler, kemikler ve özelikle de tendonlar için elzem bir vitamin olduğu bilinmektedir. Kimi zaman ortada başka hiçbir neden olmaksızın sırf bu vitamininin eksikliği nedeni ile kişiler avuç içi ağrısı başta olmak üzere, el ağrısı ve el bileği ağrısı gibi çeşitli ağrılardan şikayetçi olabiliyorlar. Bu kişilerin yapmaları gereken tek ey eczanelerden vitamin takviyesi satın almak ve beslenme düzenlerine muz ve yeşil yapraklı sebzeleri eklemek. Bu sayede ağrılar azalır ve iltihaplar zamanla iyileşir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.