Ayak Çukuru Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ayak Çukuru Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ayak çukuru ağrısının nasıl geçeceği, neden meydana geldiği ve ağrıya neyin iyi geleceği çukur ayak ya da diğer bir adıyla çukur taban rahatsızlığıyla mücadele edenler için oldukça önemli bir konu başlığıdır. Yaylanmanın gerçekleşmesinde oldukça önemli olan kavis yanında “tibialis posterior tendon” adı verilen tendonun çalışmaması düz tabanlık rahatsızlığına yol açarken; bu tendonun ya da aşil tendonunun gereğinden fazla gergin olması sonucunda da “pes kavus” olarak isimlendirilen çukur ayak (taban) vakası gelişmektedir. Bu problem bir süre sonra ayak çukuru ağrısı olarak isimlendirilen ağrıya neden olmaktadır.

Çukur Ayak (Çukur Taban) Nedir?

Ayağın iç kısmında bulunan kavisin normalden fazla olması durumu çukur ayak (çukur taban) olarak isimlendirilirken, çukur ayak düz taban durumunun tam tersi olarak da nitelendirilmektedir. Herkeste bulunan ayak çukurunun en yüksek yeri ortalama 1.5 cm uzunluğunda olurken, longitudinal adı verilen ayak çukurunun olması gerekenden çok daha uzun olması ise ayak çukuru hastalığı ya da çukur taban hastalığı olarak isimlendirilmektedir.

Çukur Ayak Hastalığı İçin Bilinmesi Gereken Detaylar

Çukur ayak hastalığı için bilinmesi gereken detaylara göz atmak gerekirse;

 • Çukur ayak hastalığına sahip kişilerin genellikle ayaklarının dış tabanına basarak yürüdükleri görülmektedir.
 • Çukur ayak hastalığında kişilerin ayak tabanlarına kalın bir destek gerekirken; ayakkabının burun kısmının ise yuvarlak olması ayak parmaklarının rahatça hareket edebilmesi için oldukça önemlidir.
 • Burada önemli başka bir nokta da çukur tabanlı kişilerin ayak nasırlarının oluşması durumunda bu nasırları almalarının oldukça gereksiz olduğudur. Halihazırda ayak nasırlarının nedeni çukur ayak olduğundan öncelikle iyi bir ortopedi hekimine muayene olmak gerekecektir.
 • Çukur ayak bir süre sonra yoğun bir kas ağrısı şeklinde de kendisini gösterebilir. Bu durumda da vakit kaybetmeden ortopedi hekimine muayene olmak çok önemlidir.

Çukur Ayak (Taban) Nedenleri Nelerdir?

Çukur ayağın en büyük nedeni olarak sinirsel (nörolojik) nedenler ön plana çıkmaktadır. Ancak burada tanımlaması yapılan sinirsel nedenlerin psikolojik nedenlerle karıştırılmaması da bir hayli önemlidir. Sinirsel etkenlerden kastedilen tanımlama vücut uzuvlarını besleyen sinirler olarak göze çarparken bu sinirlerin hasar görmesi ya da travma geçirmesi çukur ayak probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir.

 • Özellikle el ve ayaklardaki parmak uçları uzuvlarını besleyen sinirleri tutan hastalıklarda %70 olasılıkta çukur ayak görülebilmektedir.
 • %30 oranında da post travmatik adı verilen ve bir travma sonucu ortaya çıkan kötü kaynama ya da kırık komplikasyonu gibi nedenler çukur ayağın oluşmasının en büyük etkenlerindendir.
 • Üçüncü bir şık olarak da kişinin kendi fizyolojik yapısı ya da genetik özelliklerinden dolayı çukur ayak görülmesi muhtemel olmakla beraber bu ihtimalin oldukça düşük olduğu da belirtilmelidir.
 • Son olarak da daha nadiren de olsa bazı romatolojik hastalıklar çukur ayak probleminin ortaya çıkmasını sağlayabilmektedir.

Her dört durumda da kişinin çukur ayak gibi bir problemi varsa durumun altında yatan nedenler uzman bir hekim tarafından detaylıca incelenmelidir.

Ayak Çukuru Hastalığının Teşhisinin Koyulması

Ayak çukuru hastalığının altında nörolojik nedenler yatıyorsa çocukluk çağından itibaren sıkça rastlanmaya başlayan ayak çukuru hastalığı nedeniyle çocuklarda sıkça düşme vakaları gözlemlenmektedir. Bu durumun hemen fark edilmesi mümkün olmasa da zaman geçtikçe bu çukurun yanında topukta içe dönmeler de görülmeye başlayacaktır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde parmaklarda pençeleşmeler görülmekte bir ve kas dengesizliği olan çukur ayak kendini iyice belli edecektir. Ayak tabanı ağrısı için hangi bölüme gidilir sorusu için iyi bir ortopedi ve nöroloji uzmanı önerisi getirilebilir.

MR Ve EMG Oldukça Önemli

Hekim tarafından ise ayak çukuru hastalığı teşhisi koyulması için hekim tarafından yapılan fiziksel muayene yanında nörolojik problemin tespiti için MR ve EMG görüntüleri de kesin teşhis için gereklidir. EMG ve MR gibi görüntüleme yöntemleri özellikle hastalığın altında yatan nedenlerin belirlenmesi için oldukça önemli olmakla beraber hastalığın birçok nedeni nörolojik problemlere bağlı olduğundan iyi bir nöroloji uzmanı varlığı da hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Ayak Çukuru Hastalığının Belirtileri

Ayak çukuru rahatsızlığının tanımı doğrultusunda ayak çukurunda ağrı ya da çukur ayak hastalığı belirtilerinin de aşağıdaki şekilde belirtilmesi mümkündür.

 • Bir kas dengesizliği olan çukur ayak hastalığında alt baldır arkası ve ayakta şiddetli ağrı kısa zamanda kendini gösterebilir.
 • Parmaklarda bükülme de rahatsızlığın en net belirtilerinden olabilmekle birlikte, oldukça şiddetli ölçüde hissedilebilir.
 • Topukta ya da parmak diplerinde görülen nasır şikâyeti de ayak çukuru rahatsızlığının belirtileri arasındadır. Bu durumda nasırı aldırmak bir çözüm olmayacak, durum tedavi edilmezse kısa sürede nasırın tekrarlaması da mümkün olacaktır.
 • Çukur ayak durumu genellikle yürürken hissedilmezse de ayağın havada olduğu durumlarda ayak kavisinin oldukça belirgin hale geldiği görülmektedir. Bazı hastalarda dize kadar çıkabilen yoğun ağrı, siyatik ağrısı, çekiç parmak ve çabuk yorulma gibi olumsuzluklar görülebilir.

Çukur Ayak (Pes Kavus) Hastalığı İlerlemesi

Pes kavus olarak isimlendirilen ayağın uzunlamasına olan arkınınn normalden çok fazla yüksek olması durumu pençe ayak ya da talipes arkuatus olarak da isimlendirilmektedir. Hastalığın nedeni olarak nörolojik nedenler ön plana çıksa da bazı vakalarda hastalığın nedeni %81 orana varan bir yüzdeyle bilinememektedir. Hastalık ilerledikçe tabana gelen fazla bası taban doku ve topukta enflemasyon (tabanın ana lifi üzerinde iltihaplanma) olarak gelişmektedir. Bunun sonucunda kişinin tarak kemiklerinde düşüklük bağları zayıflarken tarak kemikleri normalden çok daha fazla ayrılır. Yayvan ayak olarak da nitelendirilen bu durum kendine has olumsuzluklar içerebilir.

Ayak Çukuru Hastalığı Tedavisi

Çukur ayak ağrısı ya da çukur ayak hastalığı tedavisinden önce hastalığın altında yatan nedenlerin tam olarak tespit edilmesi çok önemlidir. Ayak tabanında ağrı noktaları da dahil olmak üzere hastalığa neden olan unsurların tam olarak tespiti hastalığın doğru ve kesin tedavisi için olmazsa olmaz konumdadır. Ayak çukuru hastalığından önce bu hastalığa neden olan etkenlerin tedavi edilmesi bu yönde ilk atılması gereken adımdır. Aynı zamanda hastalık sinirsel nedenlerden dolayı meydana geliyorsa problemin çözümü için cerrahi müdahale şart olacaktır. Cerrahi müdahale özetle;

 • Tendon transferi
 • Kemiklerin kesilerek yerine konması şeklinde yapılır.

Hastalığın Derecesine Göre Değişen Tedavi

Ayak çukuru tedavisinde cerrahi müdahalenin gerekli olmadığı durumlar da vardır. Ancak hastalığın derecesine göre değişen bu detaylar;

 • Ortopedik bir bot sayesinde ayağın dışının desteklenmesi bu sayede içe dönmeden kaynaklanan basınca karşı gerekli korumanın sağlanması
 • Ark kısmının ayak tabanının iç kısmıyla temas etmesine olanak sağlayacak yükseklikte ped ile doldurulması
 • Parmakların germe egzersizleriyle güçlendirilmesi de hastalığın derecesine göre değişen ameliyatsız tedavi seçeneklerindendir.

Erken Teşhis Çok Önemli

Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi çukur taban hastalığı için de oldukça önemlidir. Burada ortaya çıkan ayak tabanı ağrısına ne iyi gelir sorusuyla beraber hastalığın erken teşhisinde tendon nakli ve kemik ameliyatıyla kısa sürede kesin sonuç sağlanarak ayak tabanı ağrısı ve diğer olumsuzlukların da önüne geçilmiş olacaktır. Aynı zamanda ayak çukuru ağrısıyla mücadelede doğru ayakkabı seçiminin de önemi oldukça büyüktür. Bu noktada kesinlikle ortopedi uzmanının tavsiye ettiği ayakkabı kullanımı sağlanmalıdır.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.