Ayak Kokusunu Önlemek İçin En Etkili 10 Yol

Ayak Kokusunu Önlemek İçin En Etkili 10 Yol Ayak kokusunu gideren 10 yöntem ile doğal bir şekilde rahatsızlık verici bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Ayak Kokusunu Önlemek İçin En Etkili 10 Yol

Ayakkabılarınızı çıkarmak zorunda kalacağınız ortamlara gitmenizi engelleyen ayak kokusuyla başa çıkmanıza yardım edecek önerilerimizle, evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle ayaklarınızda oluşan kötü kokular nedeniyle mahcup olmaktan kurtulacaksınız. Verdiğimiz önerilerle birlikte bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek çözüme yardımcı olacak faaliyetlerde bulunmanız gerekmektedir:

 • Ayaklarınızı her gün yıkamak,
 • Çoraplarınızı her gün değiştirmek,
 • Derisi kalın ayakkabılar yerine hava alan ayakkabılar tercih etmek,
 • Çıkardığınız ayakkabıları güneşte bekletmek,
 • Her gün aynı ayakkabıyı giymemek

Ayaklarınızın kokmasını engelleyebilecek faaliyetler arasında yer almaktadır. Yukarıda saymış olduğumuz alışkanlıkları edinmemeniz halinde ayak kokusundan kurtulmanız mümkün olmayacaktır.

Sirke İle Ayak Kokusuna Çözüm

Evinizde ayak kokusu ile mücadelede kullanabileceğiniz en temel malzemeler arasında sirke gelmektedir. Ayak kokusuna çözüm sirke ile sağlanabildiği gibi ayaklarınız sirke kullanımı nedeniyle daha az terleyecektir.

 • 5 bardak su,
 • 6 çorba kaşığı sirke

Kullanılarak oluşturulan karışımın içerisinde 10 gün boyunca ayaklarınızı 20 dakika bekletmek, ayak kokusundan sizi kurtaracaktır.

Karbonat İle Ayak Kokusuna Çözüm

Doğal çözümlerle ayak kokusunu gidermek isteyen pek çok kişinin imdadına karbonat yetişmektedir. Ayak kokusu karbonat kullanılarak giderilmek istendiğinde 2 çeşit uygulama yöntemi bulunmaktadır.

 • Ayak kokusuna neden olan ayakkabı içerisine akşamdan karbonat dökülerek sabaha kadar bekletilir. Birkaç gün boyunca aynı ayakkabı kokuya neden olmayacaktır.
 • 5 bardak ılık su bir leğene dökülerek 2 yemek kaşığı karbonat eklenmesi ile hazırlanan karışımda ayaklar 10 dakika boyunca bekletilir. Her gün düzenli olarak bu işlemi uygulamanız halinde ayak kokusu şikayetinden kurtulabilirsiniz.

Lavanta Yağı İle Ayak Kokusuna Çözüm

Ayaklarınızı içerisinde bekleterek ayak kokusundan kurtulabileceğiniz bir diğer yöntemde ise lavanta yağı kullanılmaktadır. Ayak mantarını da tedavi eden bu yöntem için;

 • 1 litre su,
 • 1 yemek kaşığı lavanta yağı

İle hazırlanan karışım içerisinde ayaklarınızı 15 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Her gün düzenli olarak uygulamanız gereken bu yöntem ile ayak kokusuna kesin çözüm bulunacaktır.

Adaçayı İle Ayak Kokusuna Çözüm

 • 5 bardak su,
 • 3 yaprak adaçayı

İle hazırlanan karışım bir leğen içerisine aktarılarak içerisinde ayaklarınız yaklaşık 20 dakika boyunca bekletildiğinde, ayak kokusundan tamamen kurtulabilirsiniz. Şifa kaynağı olarak bilinen adaçayı, ayak kokusuna bitkisel çözüm arayışlarınızda size oldukça yardımcı olacaktır. Şifalı tarifler hakkında daha fazla bilgi için, Şifalı bitkiler kategorisine bakabilirsiniz.

Siyah Çay İle Ayak Kokusuna Çözüm

2 litre suyu bir leğen içerisine boşaltarak 2 bardak siyah çayı üzerine ekleyerek oluşturacağınız karışımda ayaklarınızı 20 dakika boyunca bekleterek, 10 günlük bir uygulama sonrası ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. Ayağınızda kokuya neden olan bakterileri öldürmekte etkili olan bu yöntemde her uygulama sonrası ayaklarınızı durulamayı ihmal etmeyin. Uygulama sonrası bazı uzmanlar ayaklara pudra sürülmesini önermektedir. Tedavinin etkisini artırmak için ayaklarınızı duruladıktan sonra pudra uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı İle Ayak Kokusuna Çözüm

Akşamları ayaklarınızı yıkadıktan sonra çay ağacı yağı ile her yerini masaj yaparak ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. Besleyici özelliğinin artmasını istemeniz halinde çay ağacı yağı ile birlikte;

 • Badem yağı,
 • Buğday tohumu yağı

İle çay ağacı yağını karıştırarak elde edilen karışımı benzer şekilde her ayak yıkanmasından sonra masaj yolu ile uygulayabilirsiniz.

Naftalin İle Ayak Kokusuna Çözüm

Kıyafetlerinizi güvelenmeye karşı koruyan naftalin, ayak kokunuza da çare olmaktadır. Çıkardığınız ayakkabı içerisinde bir top naftalin ekleyerek sabaha kadar beklettiğinizde aynı ayakkabı kullanımında ayak kokusu oluşmayacaktır. Belirtilen yöntemi birkaç gün arayla uygulamanız gerekmektedir. Aksi taktirde naftalinin etkisi geçecek ve ayakkabı yeniden ayakların kokmasına neden olacaktır. Ayakkabıyı giymeden önce naftalini temizlemeyi unutmayın.

Sarı Kantaron İle Ayak Kokusuna Çözüm

 • 1 litre su,
 • 2 yemek kaşığı sarı kantaron bitkisi

Karıştırılarak elde edilen karışımla ayaklar her gün düzenli olarak yıkandığında, ayak kokusu şikayetinden tamamen kurtulmak mümkün olmaktadır.

Maden Suyu İle Ayak Kokusuna Çözüm

Ayağınızda bir hastalık bulunmaması halinde ayak kokusunun kaynağı ayakkabıda aranmaktadır. Bir gece önceden içerisine maden suyu dökülen ayakkabıların ertesi gün giyilmesi halinde ayak kokusu probleminden kurtulmak mümkün olmaktadır. Benzer şekilde maden suyu kullanılarak ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Yeniden durulama ihtiyacı olmayan bu yöntem ayaklarınızı yumuşatarak nasır oluşumunu engelleyecektir. İlginç bilgiler ve püf noktası hakkında daha fazla detaylı bilgi için ilginç bilgiler sayfasına bakabilirsiniz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.