Ayak Mantarına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı nasıl geçer, iyileşir, tedavi edilir; sebepleri nelerdir, bulaşıcı mıdır? Ayak mantarına karşı ilaç, sprey, krem var mı; en iyi ilaç hangisi? Karbonat, sirke…vs doğal çözüm yolları, evde tedavi yöntemleri ve diğer ayrıntılar yazımızda.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarına iyi gelen tedavi yöntemleri mantar hastaları tarafından sıkça merak edilir. Bu hastalık genellikle yaz aylarında daha sık görülmektedir. Tırnakta deformasyonlara sebep olan mantar genellikle çirkin bir tırnak görüntüsüne sebep olur. Bu nedenle de özellikle kadınlar tarafından arzulanmaz.

Buna ilaveten tırnak mantarı olan kişiler tırnaklarında ciddi ağrı ile karşılaşabilirler. Bu hastalıktan kurtulmak için evde hazırlanabilen kürler etkili olmaktadır. Elma sirkesi özellikle mantara karşı doğal bir ilaç olması özelliği ile bilinir. Evde uygulanan tedavi yöntemleri genellikle çok ilerlememiş mantar vakalarında geçerlidir. İleri seviye olan mantarlar için ayak mantarı ilacı eczaneden en kısa sürede temin edilmelidir. Aksi takdirde mantarın ilerlemesi ile birlikte tırnak yerinden düşebilir.

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı bir küften kaynaklanan deri hastalığına verilen isimdir. Bu hastalığın görülme sıklığı çok fazladır. İnsanların neredeyse tümü en az bir kez hayatlarında tırnak mantarı vakası ile karşılaşmışlardır. Mantar genellikle ayak tırnaklarında olur. El tırnaklarında görülme olasılığı oldukça nadirdir.

Ayak Mantarı Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

Ayağın sürekli ıslak tutulması, terleten ayakkabılar ya da çorapların tercih edilmesi, sıkı ayakkabılar giymek, ortak kullanıma açık olan mekanlarda çıplak ayakla dolaşmak ayak mantarı oluşumu sebepleri arasında ilk sıralarda yer alır. Eğer kişiler ortak eşyalar kullanıyor iseler, mantarlı kişiden mantar sağlıklı kişiye bulaşır. Bu eşyalara örnek olarak havlu, çorap, terlik ve ayakkabı örnek verilebilir.

Ayak Tırnağımda Mantar Olduğunu Nasıl Anlarım?

Ayağınızda eğer mantar var ise:

 • Ayak kokusu olur,
 • Deride kaşıntılar vardır,
 • Deri tahriş olmuştur,
 • Tırnağın rengi sarıya dönmüştür,
 • Tırnakta kırılmalar vardır.

Ayak Mantarının Bulaşması Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Hindistan cevizi yağı ayak mantarı bulaşmaması için kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden ve önlemlerinden bir tanesidir. İnsanlar tarafından mantar hastalığının iyileşmesi için genellikle bu yağ gibi doğal ilaçlar ve bitkiler kullanılması önerilmektedir. Ayak mantarının bulaşmasının önüne geçilmesi için yapılması gerekenler basittir:

 • Şahsi olmayan çorap, ayakkabı ya da terlikler kullanılmamalıdır,
 • Hamam, spor salonlarının soyunma odaları gibi alanlarda yalın ayak dolaşılmamalıdır,
 • Plaj ve banyoda özellikle mantarın bulaşmaması için özen gösterilmelidir.

Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak mantarı nasıl geçer diye merak eden kişiler için farklı tedavi yöntemleri olduğunu söylemekte fayda var. Kimi zaman krem kullanılırken bazen de spreyler tercih edilmektedir. Eğer tırnak mantarı vakası ilerlemiş ise genellikle krem ve spreyler etkili olmamaktadır. Bu kişilerin hap kullanması yerinde olacaktır.

Ayak Mantarı Olanlar Tedavi Olmazlarsa Ne Olur?

Ayak mantarı fotoğraflarına bakıldığı zaman tırnağın pul pul olduğu, renginin sarardığı hatta yer yer kırıldığı görülebilir. Eğer hastalar tırnak mantarlarına bir çare bulmazlarsa söz konusu belirtiler her geçen gün biraz daha ilerler. Bu durumda tırnağın düşmesine kadar devam eden bir durumdur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Ayak Mantarının Önüne Geçmek İsteyenlere Bazı Öneriler

Ayak mantarına yakalanmadan önce alacağınız basit tedbirler sayesinde bu hastalığa hiç yakalanmamanız mümkündür.

 • Ayağınızı terli bırakmayın,
 • Ayağınızı sıkan ya da terleten ayakkabıları giymeyin,
 • Islak zeminlere çıplak ayak ile basmayın,
 • Havuz kullanırken hijyene çok önem verin,
 • Banyo yaptıktan sonra ayakların kuru kaldığından emin olun,
 • Hijyenik olmayan yerlerde manikür ve pedikür yaptırmayın.

Ayak Tırnaklarında Mantara Sebep Olan Mantar Hangisidir?

Ayak tırnaklarında mantara sebep olduğu bilinen mantar maya ismi verilen bir mantar türüdür. Bu mantar türü tırnaklarda enfeksiyona da sebebiyet verdiğinden kolaylıkla ayırt edilir. Bu mantar türü oluşurken genellikle mantar darbe almış olan tırnaklara yerleşmeyi seçer. Islak ya da nemli ortamlar en sevdiği ortamlardır. Uygun ortamı bulduğu zaman hızla üremeye başlar. Bununla birlikte diyabet hastası olan kişilerde mantar hastalığına daha sık rastlanmaktadır.

Mantar Hastalığı Kendiliğinden Geçer Mi?

Hayır. Aksine zamanın ilerlemesi ile birlikte mantar daha fazla üreyeceğinden bu durumda tırnağın düşmesi bile söz konusu olabilecektir. Kesinlikle mantarın kendiliğinden geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle vakit geçirilmeden tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Dileyen kişiler evde kendilerinin uygulayabileceği tedavi yöntemlerini seçebilirler. Fakat bu tedavi yöntemlerinin uygulanması için tırnaktaki mantarın ilerlememiş vaziyette olması gerekir. Daha ileri olan vakalarda ilaç tedavisi şarttır.

Mantar Enfeksiyonu Kapmak İstemiyorsanız Bunları Yapmayın

Bazı durumlarda mantarların yaşaması ve çoğalması için uygun durumlar oluşur. Mantardan kaçınmak için mutlaka bu durumlardan da kaçınılması gerekmektedir:

 • Ayaklarınızı kirli bırakmayın.
 • Sürekli aynı çorapları giymeyin. Çoraplarınızı dönüşümlü olarak temiz bir şekilde giyin.
 • Herkesin ayak bastığı zeminlere çıplak ayak ile basmayın. Bu durumlarda kullanabileceğiniz ve sadece sizin kullandığınız bir terliğiniz ya da ayakkabınız olsun.
 • Aile fertleri ile ortak havlu, terlik ve ayakkabı ve benzeri eşyaları kullanmayın. Sayılan eşyaların tümü kişiye özel olmalıdır. Aksi takdirde bu eşyaların kullanılması ile birlikte mantar bulaşabilir ya da aile fertlerine mantarı siz bulaştırabilirsiniz.
 • Ayaklarınız hiçbir şekilde nemli ya da ıslak olmamalıdır. Nemli ve ıslak alanlar mantarların en sevdiği alanlardır. Bu ortamlarda kolayca ürerler.
 • Yaz aylarında kapalı ayakkabılar giymekten kaçının. Kapalı ayakkabılar ayağın terlemesine sebep olacağından ayakkabı tercihinizi daha rahat ayakkabılardan yana yapmanızda fayda var.

Mantar Enfeksiyonunun Tanısı Nasıl Yapılır?

Mantar enfeksiyonunun kesin tanısının konulması için deriden parça alınır ve alınan parça mikroskop altında incelenir. Klinik tanı ancak bu şekilde mümkün olmaktadır.

Mantar Hastalığı Neden Hayat Boyu Tekrar Eden Bir Hastalıktır?

Mantar hastalığından basit ilaçlar yardımı ile kurtulmak mümkündür. Bununla birlikte mantar hastalığına yakalanan bir kişi ömürlerinin ileriki safhalarında sürekli mantar hastalığının tekrar ettiğine şahit olurlar. Bunun sebebi mantarın deri altında hala yaşamasıdır. Tedaviler yalnızca mantarın uyur hale gelmesini sağlar. Durup dururken mantar hastalığı tekrar etmez. Eğer kişiler hijyenlerine dikkat etmezlerse uygun ortam bulan mantar yeniden üremek için fırsat bulmuş olur.

Mantar Tedavisinde İlaç Tedavi Yöntemi Olarak Kullanılabilir Mi?

Elbette. Mantar enfeksiyonları en iyi ilaç tedavileri ile giderilir. Birkaç gün içerisinde mantar enfeksiyonlarında ilaç kullanımı ile beraber azalma olduğu gözlemlenmiştir. Fakat enfeksiyonun tekrar edilmemesi için verilen ilaçların sürekli olarak kullanılması gerekmektedir. Mantar yalnızca uyur vaziyete geçmiştir ve yeniden gün yüzüne çıkmak için fırsat kollamaktadır. Bu nedenle de tedaviyi desteklemeye yönelik durumlar mutlaka yerine getirilmelidir. Aksi halde sürekli olarak mantar ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. İlaçlar kullanılırken cildin kuru tutulması çok önemlidir.

En çok kullanıla ilaçlar arasında içeriğinde kortizol olan ilaçlar bulunmaktadır. Eğer doktorunuz mantar hastalığı için size içeriğinde kortizol olan bir ilaç verdiyse bu ilacı uzun süre kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü kortizol maddesi bağışıklık sistemini yıpratıcı etkilere sahiptir ve diğer yan etkileri bulunur.

İlaç Tedavisi İle Mantardan Ne Zaman Kurtulabilirim?

İlaç tedavileri mantardan kurtulmak için son derece etkili yöntemlerdir. Genellikle 3 hafta gibi bir süre içerisinde mantar probleminden kurtulmak mümkündür. Fakat hangi ilacın kullanıldığı, kişinin mantarının ne durumda olduğu gibi etkenler bu sürecin daha uzun ya da daha kısa olmasına neden olabilmektedir.

Krem ya da sprey kullanımında genellikle tedavi süreci biraz daha uzun sürebilmektedir. Bu hastaların mantarları genellikle ileri seviyede değildir. Bu kişiler destekleyici tedaviler ile birlikte 4 hafta gibi bir sürede mantardan kurtulabilir.

Eğer doktorunuz size ağız yolu ile alınan bir takım haplar, tabletleri kapsüller verdiyse muhtemelen mantarınız ilerlemiştir ve ani tedbir gerektiriyordur. Böyle durumlarda ilaçların kuvvetli etkileri olmasından dolayı mantardan kurtulmak kısa sürede olacaktır. Fakat bu hastaların ileri dönemlerde mantar hastalıklarının kendini yenileme ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle de hap tedavisi bittikten sonra kişiler krem tedavisine geçebilirler.

Ayak Mantarından Evde Kurtulmak İsteyenlere Sirkeli Öneri

Ayak mantarı sirke ile evde iyileştirebilen bir rahatsızlıktır. Elma sirkesinin içerisinde yer alan asit mantarın etkisiz hale gelmesini sağlayacak olan bakterileri öldürür. Bu tedavi yöntemi için bir leğenin içerisine ayağınızın bileklerine gelecek kadar su doldurun. Daha sonra da bu suyun içerisine bir fincan elma sirkesi ekleyin. Mantarlı olan ayağınızı suyun içerisine daldırdıktan sonra bir yarım saat kadar bekletin. Dilerseniz elma sirkesini direk olarak da mantarlı olan tırnağa uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında durulamanıza gerek yoktur. Sirkenin iyice emilmesi daha önemlidir.

Karbonat Sayesinde Ayak Mantarlarına Elveda

Ayak mantarı karbonat sayesinde evde giderilebilen bir hastalıktır. Bunun için yarım fincan kadar suyun içerisine 3 yemek kaşığı karbonat koymanız yeterli olacaktır. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra mantar bulunan bölgeye uygulayın. Uygulama yapmadan önce mantarlı bölgenin iyice temizlenmiş olduğundan emin olun. Uygulama yaptıktan sonra en az 10 dakika kadar mantarlı bölgede karışımı bekletin. Süre dolduktan sonra ise ılık su ile güzelce durulayın. Her gün düzenli olarak bu karışımı uygularsanız sonuçlarını göreceksiniz.

Alkol İle Ayak Mantarına Sebep Olan Bakterileri Öldürebilirsiniz

Evde tedavi yöntemleri arasında en popüler olan yöntemler arasında alkol ile mantarı öldürmek yer alır. Yüksek alkol değerine sahip olan herhangi bir içecek bu amaç için uygun olacaktır. Yapmanız gereken mantarlı bölgeyi önceden temizlemek ve alkolü bölgeye uygulamak. Bu işlemi günde iki sefer yapabilirsiniz.

Kına İle Kolay Bir Şekilde Ayak Mantarına Elveda Deyin

Ayak mantarı tedavisi kına ile de mümkündür. Mantarlı bölgeyi önceden temizledikten sonra kınayı mantar olan yere sürün ve 15 dk kadar bekletin. Daha sonra ılık su yardımı ile bölgeyi durulayın. Günde bir kere bu işlemin uygulanması yeterli olacaktır. Fakat burada önemli olan nokta, kınanın düzenli olarak uygulanmasıdır. Düzenli uygulama yapılmadığı takdirde sonuç alınması mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda bu gibi evde yapılan tedavi yöntemlerinde sabırlı olmak çok önemlidir. Çünkü bu yöntemlerden çok çabuk sonuç almak mümkün değildir. En az birkaç hafta tedavilerin düzenli bir şekilde uygulanması gerekir.

Evde Uygulanan Tedavi Yöntemleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Siz de evde uygulanan tedavi yöntemlerinden faydalanmak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var:

 • Tedaviler uygulanmadan önce bir doktora danışılmasında her zaman fayda vardır,
 • Beklenen sonuç alınamıyor ise, aradan daha fazla zaman geçmesini beklemeden muhakkak bir doktora gidilmesi gerekir,
 • Uygulamalar düzenli yapılmalıdır. Ara ara tedavi yapılması mantarın daha da kötü bir hale gelmesine sebep olabilir.
 • Mantarınız ileri seviyede ise evde tedavi yöntemlerinden sonuç almak neredeyse imkansızdır bu nedenle de doktora gidilmesi önerilir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.