Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ayak tabanında ağrı noktaları değiştikçe ağrının işaret ettiği rahatsızlıkta değişiklik göstermektedir. Genellikle ayak taban ağrılarının en büyük sebebi yanlış ayakkabı seçimi ve uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklanmaktadır. Hemen hemen birçok kişide görülen ayak taban ağrıları kronik olabileceği gibi aniden gelişen özelliklere de sahip olabilir.

Yaşam kalitesi ve iş temposu ayak ağrılarının oluşmasında doğrudan etkilidir. Ayak tabanlarında ve ayakta meydana gelen ağrılara birçok farklı hastalık sebep olabilmektedir. Ayak ağrılarına sebep olan en belirgin rahatsızlıklar; topuk dikeni, ayak kemer ağrısı, parmak ağrılarıdır.

Ayak tabanlarında herhangi bir ağrının hissedilmesi durumunda yapılması gereken ilk iş ağrı noktasının belirlenmesidir. Ağrı noktası belirlendikten sonra doktor tavsiyesi üzerine hastalığa uygun tedavi yöntemlerine vakit kaybetmeden başlanılması gerekmektedir. Aksi takdirde uzun vadede ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

Ayak Taban Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Ayak taban ağrısına neden olan birçok farklı etkenden söz edilebilir. Bu etkenler genellikle; kemikler, lifler, topuk kemiği, damar, tırnak ve kasların düzgün çalışmaması ya da birbirlerine engeller duruma gelmelerinden kaynaklanmaktadır. Ayak çukurunda ağrı ve taban bölgesindeki ağrıların temel nedenleri;

 • Kemik çıkıntıları
 • Morton Nöroma
 • Romatizmal etkenler
 • Aşırı kilolar
 • Gergin kas yapısı
 • Topuk dikeni vb. rahatsızlıklar

Ayak tabanlarında ağrıya neden olan başlıca etkenlerdir. Aynı zamanda birdenbire sportif faaliyetleri arttırmak ve uygun koşullarda gerçekleştirilmeyen aktiviteler de topuk ağrılarına neden olmuş olabilir. Sürekli ve artarak devam eden ayak taban ağrılarınızın teşhisi ve tedavisi için mutlaka uzman bir doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Ayak Taban Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak tabanlarında nükseden rahatsızlıklar, ağrı noktasına göre tedavi yöntemi belirlenmektedir. Ayak ağrısı genellikle tabandan başlayarak ayağın büyük bir bölümünü rahatsız etmektedir. Tedavi yapılmadan önce mutlaka ağrıya sebep olan unsurun bulunması ve bu doğrultuda tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir. Doktorun uygulayacağı tedaviye ek olarak;

 • Ayak darbelerden korunur ve istirahat ettirilir
 • Ayakkabı tercihi değiştirilmelidir
 • Ayak egzersizleri uygulanmalıdır
 • Ayaklara hafif masajlar uygulanmalı ve
 • Fizik tedavi tavsiyeleri dikkate alınmalıdır

Hastalık derecesine göre ilaç ya da daha farklı bir tedavi yöntemi izlenebilmektedir. BU tedavi yöntemlerine göre yaşam tarzınızda ufak değişikliklere giderek büyük ölçüde tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.

Ayak Taban Ağrısı Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Taban ağrıları için bitkisel ve doğal yöntemler oldukça etkilidir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde önemli etkiler gösteren bu yöntemler sayesinde ağrıların büyük ölçüde azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayak tabanı ağrısı bitkisel tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır;

 • Soğuk Uygulama: Bir şişeye soğuk su doldurularak ayak altında 5 dakika gezdirilir.
 • Tuzlu Su: Bir leğen içine dolduracağınız ılık suya, tuz ilave ederek ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz.
 • Doğal Yağ Uygulaması: Kantaron gibi doğal içerikli yağlar ağrı bölgesine masaj yapılarak sürülür ve ayaklar bir müddet dinlendirilir.

Ayak taban ağrılarında bu üç yöntem en çok fayda sağlayan ve en kolay yöntemlerdir. Bu yöntemleri düzenli olarak uygularsanız ayak taban ağrılarınızın büyük ölçüde azaldığına şahit olabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayakkabı tercihinizi değiştirmeniz ve ayakta kalma sürelerinizi de düzenlemeniz ağrıların azalmasında etkili olacaktır.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni özellikle uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işlerde çalışan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Sabah kalkınca ayak tabanı ağrısı ve topuk çevresinde batma hislerinin oluşması topuk dikeninin en belirgin özellikleridir. Yürüyüş, spor vb. diğer hareketlerden sonra ayak üzerine basamama da topuk dikeninin bir diğer önemli belirtisidir. Taban ağrıları arasında en sık görüleni ve kişide yoğun ağrılara neden olan bir rahatsızlıktır.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeni rahatsızlıklarında önerilen ilk yöntem dinlenmedir. Topuk dikenine sahip kişilerin belirli bir süre hareketlerini azaltmaları ve istirahat etmeleri gerekmektedir. Topuk dikeni ağrısı tedavisi için genellikle anti – infilamatuar ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç tedavisine ek olarak doktorunuz tarafından tavsiye edilen egzersiz yöntemleri de düzenli olarak uygulanmalıdır. Ayak altında şişe gezdirmek ve çeşitli merhemler kullanmakta tedavi sürecinin hızlanmasında etkili olacaktır.

Ayak Ağrıları Hangi Hastalıkları İşaret Eder?

Ayaklarda başlayan ağrılar birçok farklı hastalığı işaret edebilir. Son dönemde yapılan birçok çalışma ayakta beliren ağrıların konumuna göre vücutta hangi bölgenin zayıf olduğu ve hangi hastalığın oluştuğu tespit edilebilmektedir. Ayak üstü ağrısı ve topuk çevresinde oluşan ağrılar farklı hastalıkları işaret ederken tırnaklarda ve parmaklarda ağrıların yaşanması başka hastalıkları işaret ediyor olabilir. Ayak ağrıları;

 • Mantar
 • Böbrek ve kalp rahatsızlıkları
 • Eklem iltihapları
 • Nasır vb.

Diğer hastalıkları da işaret ediyor olabilir. Ancak genellikle ayak ağrıları topuk dikeni, topuk düzleşmesi ve çukur taban gibi rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır.

Ayak Taban Ağrılarından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ayak taban ağrılarının en büyük nedeni yanlış ayakkabı seçimidir. Ayakkabı seçimi yapılırken şıklık, moda vb. etkenlerden ziyade rahatlık, hava alması vb. gibi unsurların dikkate alınması gerekmektedir. Doğru ayakkabı seçimi yapılırken;

 • Rahat tabanlı
 • Ayağı bileklerini kavrayan
 • Ayak ölçülerine uygun
 • Parmakları sıkmayan ve
 • Ortopedik

Gibi unsurlara dikkat etmek ayak sağlığı için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ayakların dinlendirilmesi ve sık sık egzersizlerin yapılması ayak taban ağrılarından korunmanıza yardımcı olacaktır.

Ayak Kemeri Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Plantar fasitten kaynaklanan ağrılar arasında ayak kemeri ağrıları yer almaktadır. Planter fasit, topuk kemiğinin diğer kemiklere bağlanmasını sağlayan bir doku şerididir. Bu dokunun zamanla yıpranması ya da hasar görmesi özellikle ayak tabanlarında çeşitli rahatsızlıklara kapı aralamaktadırlar. Ayak kemeri hastalığının başlıca belirtileri;

 • Yürümede zorluk
 • Ayak taban ve üstlerinde ağrılar
 • Zor bükülme ve parmak ağrıları

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayak kemeri hastalığının yanı sıra ayakta gut ağrısı oluşumu da benzer etkenlere bağlanabilmektedir. Bu gibi belirtilere sahip kişilerin mutlaka doktora başvurması gerekmektedir.

Topuk Düzleşmesi Neden Olur?

Topuk düzleşmesi ayak taban ağrılarının iki kat artmasına neden olan önemli bir rahatsızlıktır. Bu hastalık, topuğun direkt olarak zeminle temas etmesi olarak belirti göstermektedir. Ayak ortasında herhangi bir boşluk olmaksızın topukla ayak uçları yere düz bir şekilde temas eder. Bu durum ağrıların şiddetlenmesine ve alışık olmayan kişilerde büyük rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Topuk düzleşmesi, tedavisi oldukça zor ve alışılması gereken bir hastalıktır. Doğru ayakkabı tercihinin yapılması bu hastalıkla karşılaşma riskinizi de büyük ölçüde azaltacaktır.

Çocuklarda Topuk Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda ayak tabanı ağrısına ne iyi gelir, hangi rahatsızlıklar meydana gelir? Gibi sorular birçok yanıtı içinde barındırmaktadır. Topuk ağrılarının oldukça erken yaşlarda tespit edilmesi ve tedaviye başlanması ilerleyen yaşlarda ciddi sorunların yaşanmasını büyük ölçüde azaltacaktır. Genellikle gelişim çağındaki çocuklarda görülen topuk ağrıları; ayak ve bacaklarda ve kemiklerin bağlantı noktalarında oluşan ağrıları kapsamaktadır. Çocuklarda topuk ağrılarının görülmesindeki en büyük etkenler;

 • Aşırı kilo
 • Devamlı spor yapmak
 • Yapısal bozukluklar vb.

Durumlar çocuklarda topuk ağrılarını tetikleyen en büyük etkenlerdir. Gelişim çağında görülen bu rahatsızlıklar çok büyük tehlike arz etmemektedir. Ancak temkinli olmak ve ağrıların erkenden tedavi edilmesi için mutlaka uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.