Ayakta Karıncalanma Neden Olur?

Ayakta karıncalanma neden olur, karıncalanmayı ne önler, karıncalanmaya karşı alınabilecek önlemler nelerdir? Bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir ayakta karıncalanmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Karıncalanma hakkında gerekli bilgiler için yazımıza bakabilirsiniz.

Ayakta Karıncalanma Neden Olur?

Ayakta karıncalanma olması düşük tiroid hormonundan kaynaklanıyor olabilir. Ayakta karıncalanma eğer iğne batması şeklinde oluyorsa genellikle tiroid hormonu seviyelerinde bir düşüş olduğundan şüphe edilir. Hormon seviyelerindeki yükselme de bu şikayete neden olabilir. Hekimin emin olması için tiroid hormon seviyesinin ölçülmesi gerekir. Seviyeye göre hekim hormonların normalleştirilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri önerecektir.

Tiroid Seviyesinin Kontrol Altında Tutulması Ayakta Karıncalanmanın Önlenmesine Yardımcı Olur

Ayakta karıncalanmanın önlenmesi için tiroid hormon seviyesini kontrol altında tutmak son derece faydalı bir uygulamadır. Hormon seviyenizin hangi aralıkta olduğunu anlamak için hormon testlerinden faydalanabilirsiniz. Düşük tiroid hormonu seviyesi yüzünden ayak bölgesinde soğuma, karıncalanma, iğne batması ve buna benzer şikayetler ile karşılaşabilirsiniz. Hekim hormon seviyenizin düşük olması haline size bir takım ilaçların kullanılmasını önerecektir. Hekimin verdiği ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir.

İlaçlar hastada yan etkiye neden oluyor olsa dahi konu hakkında hekim bilgilendirilmelidir. Tiroid hormonu ile ilgili kullanılan ilaçlar da karıncalanma problemine neden olabilir. Eğer yan etkiler kişinin dayanabileceğinden fazla ise daha az yan etkisi olan ilaçlar kullanılmaya başlanmalıdır.

Ayrıca parmak uçlarında karıncalanma nedenlerine bakabilirsiniz.

Bazı Hastalıklar Ayakta Karıncalanma Problemine Neden Olur

Hastalıkların ayakta karıncalanmaya neden olması söz konusu olabilir. Bu hastalıklar arasında:

 • Soğuk ısırması,
 • Gut hastalığı,
 • Raynaud sendrom yer alır.

Bütün sayılan bu hastalıkların ortak nedeni vücutta kötü kan dolaşımı olması ile ilgilidir. Kişi ilaçlar kullanarak kötü dolaşımın önlenmesine yardımcı olabilir. Hafifi egzersiz yapmak gibi basit yöntemler ile sürecin desteklenmesi gerekebilir. Ayrıca sıcak kompres yapılması kişinin kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olur.

Beslenme düzeninizde B vitaminine daha çok yer vererek karıncalanma probleminin önüne geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Yapılan çalışmalara göre diyabetik perfieral hastalıklarının ağrıları B vitamini sayesinde gerilemiştir. Dolaşımın artırılması için kullanılabilecek diğer yöntem ise varis çoraplarının giyilmesidir. Fakat bu çorapları giymeden önce mutlaka hekim önerisini almak gerekir. Çorapları giyerken ayaklarınızı sıcak tutmayı da ihmal etmeyin.

Diyabet Yüzünden Ayakta Karıncalanma Sık Görülüyor

Diyabet hastalığı ile birlikte görülen karıncalanma problemi ne yazık ki en sık görülen karıncalanma problemleri olarak biliniyor. Aşırı kilolu olan kişilerde diyabet hastalığına yakalanma ihtimali daha yüksek oluyor. Bu nedenle kilonun ideal seviyesinde olması gerekiyor. Diyet yaparak ve diyeti egzersiz ile destekleyerek diyabet hastalığının önüne geçebilirsiniz. Özellikle B12 vitamini eksik olan kişilerde diyabet hastalığı görülürse, kişilerin şikayetleri daha fazla oluyor. Hangi hastalık olduğu fark etmeksizin hastalıkların mutlaka iyileştirilmesi gerekiyor. Aksi halde hastalıklar ilerleyerek vücuda verdikleri zarar artıyor.

Ayakta Karıncalanmaya Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Ayakta karıncalanma problemine neden olan hastalıklar arasında:

 • Böbrek yetmezliği,
 • Şiddetlenen ateş,
 • B12 vitamin eksikliği hastalığı,
 • Hormon seviyesinin yüksek ya da alçak olmasından kaynaklanan hastalıklar,
 • Folik asit eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar,
 • Diyabet yer alıyor.

Hastalıkların kontrol altına alınmadığı durumlarda kişilerin şikayetleri artış göstererek ilerlemeye devam ediyor. Böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olan kişiler böbreklerinin işlevini tam olarak yerine getirmemesine bağlı olarak kanlarında toksik madde birikimi ile karşılaşıyorlar. Kanın yeterince temizlenmemesi ise damarların ve sinirlerin yeterince beslenmemesine neden olarak ayakta karıncalanma başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde uyuşma ve karıncalanma problemlerinin görülmesine neden oluyorlar.

Kübital Tünel Sendromu Ayakta Karıncalanmaya Neden Oluyor

Kübital tünel sendromunun ayakta karıncalanmaya neden olması en sık karşılaşılan nedenlerden biri olarak biliniyor. Bu hastalık ile birlikte sinirler sıkışıyor. Sinir sıkışması yüzünden sinirler olması gerektiği gibi beslenememiş oluyor. Bu nedenle karıncalanma şikayeti ile birlikte güç bozuklukları ve kaslarda erime gibi ciddi problemler meydana geliyor. Hastalığın tedavisine en kısa sürede başlamak oldukça önemli. Aksi halde hastalık ilerleyerek vücutta bir çok problemin görülmesine neden oluyor.

Kübital tünel sendromuna yakalanıp yakalanmadığınızı anlamak için uzman bir hekim tarafından muayene etmeniz gerekiyor. Yalnızca hastalık belirtilerine bakarak hastanın kendi kendine tanı koyması mümkün değildir. Hekim dahil, tanıyı koyarken çeşitli testleri yapması ve görüntüleme tekniklerinden faydalanacaktır. Bu görüntüleme teknikleri arasından EMG en çok faydalanılan teknik olarak biliniyor.

Hastalığın ileri seviyede olması halinde hekimin cerrahi müdahale uygulaması gerekebilir. Cerrahi müdahaleler yapılırken anestezi altında işlem yapılacağından kişi acı ya da ağrı hissetmez. Cerrahi müdahaleler ile birlikte yüksek oranda başarı alındığı için insanlar bu tekniği tercih ederler.

Gözde karıncalanma yazımızı okuyabilirsiniz.

Guyon Kanalı Sendromu Ayakta Karıncalanmaya Neden Oluyor

Guyon kanalı sendromu ile ayakta karıncalanma görülmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Bu sendromla birlikte bilekte ağrı başlar ve ayağın diğer kısımlarına doğru ağrı ilerler. Bu sendromun ortaya çıkmasında temel neden unlar sinirlerinin sıkışmasıdır. Sinirler normal haline döndüğü zaman uyuşma problemi de ortadan kalkmış olur. Guyon kanalı sendromunun tedavi edilmediği durumlarda kas erimesi gibi ciddi problemlerle karşılaşılır. Hastalığın tedavisine bir an önce başlamak gerekir.

Hastalara çoğu zaman EMG ile teşhis konulur. Testten alınan sonuçlara göre hekim kişiler için uygun tedavi planı hazırlayacaklardır. Hastalığın hangi evrede olduğunun sendomun tedavisi için mutlaka tespit edilmesi gerekir. Hastalıkla birlikte ciddi sinir hasarlanmaları görülebileceğinden hekimin önerilerine birebir uymak gerekir. Tedavi için işlem yapılacaksa hekim anestezi uygulayacağı için hasta hiçbir ağrı hissetmez. Oldukça konforlu olur.

Karpal Tünel Sendromu da Ayakta Karıncalanmaya Neden Oluyor

Karpal tünel sendromu yüzünden ayakta karıncalanma olabilir. Bu his bacaktan başlar ve ayak parmaklarına doğru ilerler. Ağrının bir nevi tünel içinden geçmesi hastalığa adını verir. Bu hastalıkta karpal tünel sendromunun görülmesi median siniri ile ilgilidir. Bu sinirin hastalığın tedavisi adına dikkatli şekilde incelenmesi gerekir. Karpal tünel sendromu olan kişiler çoğu zaman his kaybı, yanma ve ağrıdan şikayetçi olurlar. Hastalık patolojik bir olay olarak değerlendirilir. Özellikle hastalığın ileri seviyede olduğu durumlarda kişi gece vakti uykusundan uyanabilir. Böyle bir durumda en kısa zamanda hekim ile iletişime geçmek gerekir.

Karptal tünel sendromu kendini elde de gösterir. Özellikle el işi yapan insanlarda, ev temizliğinden sonra, rutin işlerden sonra bu sendromun belirtileri kendini göstermeye başlayabilir. Kişiler ayak yerine bu durumda ellerine karıncalanma hissedeceklerdir. Hastanın iyileşmesi için yeterli miktarda dinlenmesi ve hekimin önerilerine uyması gerekir. Eğer hastalık ileri seviyede ise mutlaka fizik tedavi gibi daha etkili yöntemlerden faydalanmak gerekir. Kimi zaman cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale için anestezi uygulanacağından kişi bir şey hissetmez.

Ayakta Karıncalanma Problemine Karşı Alınabilecek Sağlık Önerileri

Ayakta karıncalanma problemine karşı önlemler sayesinde hem genel sağlığınızı iyileştirebilir, hem de problemlerinizin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Ayakta karıncalanmaya karşı öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ayak sağlığınızı tehdit eden ayakkabıları tercih etmeyin.
 • Sıkan çoraplar giymeyin.
 • Kaliteli kumaş ve malzemeler kullanılarak üretilmiş ayakkabı ve çorapları tercih edin.
 • Hastalıklarınız varsa bir an önce tedavi olun.
 • Hekiminizi ziyaret ederek düzenli kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Ev yemekleri ağırlıkta beslenin hazır gıdaları az tüketin.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.