Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Ayva çekirdeğinin faydaları, günümüzde ayva bitkisinin gölgesinde kalmaktadır. Bir bütün olarak insan sağlığı için oldukça faydalı olmam ayva bitkisi, çekirdekleri vasıtasıyla da pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayva çekirdeğini günlük hayatta kullanım alanının geniş olmaması, bu sağlıklı besinden yararlanmamıza güçleştirmektedir.

İnsanların, ayva çekirdeğinin sağladığı olumlu etkilerden faydalanmak için ayva çekirdeğini tanımalı ve günlük hayatında nasıl kullanabileceğini öğrenmelidir. Bu yazımız aracılığıyla de ayva çekirdeğini günlük olarak nasıl tüketebileceğinizi sizlere anlatmaya çalıştık. Bunun için öncelikle, ayva bitkisinin yapısını ve özelliklerini öğrenmeli ve ayva bitkisinin bütünüyle meydana getirdiği tüm olumlu etkileri hayatımızda kullanmaya başlamalıyız.

Kullanım alanı oldukça dar olan ve bu nedenle faydaları yaygınlaşmayan ayva çekirdeğinin, tüm ayrıntılarını ve detaylı yapısını incelemek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Mucize besin olarak geçen ayva çekirdeği, insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Mevcut rahatsızlıkları için ağır ilaçları tercih etmek yerine doğal ve bitkisel çözümlerden medet uman bireylerin muhakkak denemesi gereken bir besindir. Günümüzde bitkisel tedavi yöntemlerini oldukça revaçtadır. Bunun en önemli nedeni ilaçlarla alınabilecek geri dönüşün, bitkisel kaynaklarla da alınabileceğinin keşfedilmesidir.

Bu sayede halihazırdaki rahatsızlığımız için kullandığımız ilaçların yan etkilerinin de tamir etmek zorunda kalmazsınız. Çünkü doğal ürünlerle gerçekleştirdiğiniz tedavi yöntemlerinin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak bu doğal ürünlerle gerçekleştirdiniz tedavi yöntemleri yalnızca bir noktaya kadar işe yaramaktadır.

Doğru bir sağlık problemi yaşayan vatandaşların doğal tedavi yöntemlerine başvurmadan önce muhakkak bir doktora gözükmesi gerekmektedir. Çünkü mutlak çözüm yalnızca ilaçlar vasıtası ile gerçekleşebilir. Şimdide düzenli olarak tükettiğiniz takdirde, ayva çekirdeğinin vücutta meydana getireceği olumlu değişikliklerden bahsedelim:

 • Ayva çekirdeğini düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle grip soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmanızı engeller.
 • Ayva çekirdeği ve ayva yaprağı ile birlikte en etkili öksürük kesicilerdendir.
 • Grip veya soğuk algınlığına yakalanan vatandaşları, mevcut öksürüğünü gidermek için ayva çekirdeğini tercih edebilir.
 • Ayva çekirdeği, cilt bakımda da yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Ayva çekirdeği göz çevresinde kullanıldığında da, kırışıklıkların giderilmesini sağlar.
 • Özü sayesinde cildi sıkılaştırır cildin elastikiyet kaybını giderir ve sarkmış yüzü kısa sürede toparlar.
 • Ayva çekirdeği düzenli kullanıldığında cilt lekelerini giderir.
 • Ayva çekirdeği, sakinleştirici özellik de göstermektedir. Düzenli tüketildiğinde stresi ve endişeyi giderir.
 • Krem haline getirildiğinde çocuklardaki pişiğe iyi gelir.
 • Düzenli olarak ayva çekirdeği tüketmek, hamile kadınlar çok daha kolay doğum yapmasını sağlar.

Ayva Çekirdeğinin Zararları Nelerdir?

Ayva çekirdeğinin, düzenli kullanıldığında insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır. Ayva çekirdeğinin bu özelliklerinden yararlanmak isteyen bireyler, ayva çekirdeğini doğru şekilde ve doğru miktarda tüketmelidir. Bu kısıtlamalara uymayan bireyler için ayva çekirdeği, uzun vadede olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bahsi geçen ayva çekirdeğinin zararlı etkileri sırasıyla şöyledir:

 • Ayva, her şeyden önce bir meyvedir. Ve yapısında hatırı sayılır miktarda şeker bulunur. Bu nedenle, şeker hastalarının, ayva çekirdeği tüketimini belirli bir seviyede tutması gerekmektedir.
 • Hamile kadınların, ayva çekirdeği tüketirken doktoruna danışması tavsiye edilir.
 • Ayva çekirdeğinin çok fazla miktarda tüketimi, ishale yol açabilir.
 • Yüksek tansiyon hastalarının ayva çekirdeğini yoğun olarak tüketmesi, bu hastalığın tetiklenmesine neden olacaktır.

Bu durumlar dışında, kararında ayva çekirdeği tüketiminin hiçbir zararı yoktur.

Ayva Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Ayva çekirdeğinin kullanım alanı oldukça geniştir. Ayva çekirdeği, meydana getirdiği ayva bitkisinden farklı olarak, yenerek tüketilmez. Ayva çekirdeğinin en yaygın kullanım alanı kremler ve kürlerdir. Hazırladığınız ayva çekirdeği kürünü, vücudunuzdaki problemli bölgeye koyduğunuzda, rahatsızlığınızın tedavi olduğunuz göreceksiniz. Bu kürü hazırlamak ise son derece kolay. Bunu için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 7-8 tane ayvanın çekirdeği
 • Yarım çay bardağı ılık su

Ayva çekirdeğini temin etmek günümüzde oldukça kolaydır. Bu jeli hazırlamak için ayva çekirdeği satışı yapan marketlere veya aktarlara başvurabilirsiniz. Bu malzemeler ile ayva çekirdeği jeli hazırlamak için, ayvanın çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra bu çekirdekleri yarım bardak ılık suya koyup 2 gün bekleyin. Bu süre içerisinde, ılık suyun içerisindeki ayva çekirdekleri jöle kıvamına gelecektir. Düzenli olarak ayva çekirdeği jeli kullananlar, uzun vadede mevcut hastalıklarının hafiflediğini görecektir.

Aynı şekilde, ayva çekirdeği ve gülsuyu karışımı da, düzenli kullanıldığında oldukça yararlı bir krem haline gelmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.