Ayva Yaprağı Çayı’nın Faydaları ve Zararları

Ayva Yaprağı Çayının Faydaları ve Zararları, Ayva yaprağı çayının demlenmesi ve yapımında bilinmesi gereken en önemli özellikler şunlardır.

Ayva Yaprağı Çayı’nın Faydaları ve Zararları

Ayva yaprağı ne zaman toplanır sorusunu soranlar, ayva yaprağı çayı yapmak için hazırlık yapan kişilerdir. Ayva, Türkiye’de kış aylarında tüketilen bilindik meyvelerden biridir. Türkiye’de kolayca yetişebilen bir meyve olmasıyla, istediğiniz zaman ulaşabilmeniz de mümkündür.

Ayva yaprağı tüylü yapısıyla bilinir. Ayvanın sadece meyvesi ve yaprağı değil, kabuğu ve çekirdekleri de oldukça faydalıdır. Özellikle karaciğere iyi gelmesiyle bilinen ayvanın, vücudunuza sağlayacağı pek çok yarar vardır. Ayva yaprağı çayı yapmak isteyenler, özellikle sonbahar ayarlarını tercih etmelidir.

Yaprakların demliğe konularak, çay gibi demlenebilmesi mümkündür. Kolay yapımı ve rahat içimiyle birçok kişi, doğal bir tedavi yöntemi olarak ayva yaprağı çayı tüketmektedir. Hazır çay sektöründe de ayvaya yer açılmıştır ve kullanıcılar memnun kalmaktadır. Ayva yaprağı toplama zamanı için en ideal zaman sonbahar aylarıdır. Özellikle ekim ve kasım ayları bu iş için en iyi zamandır.

Ayva Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Solunum yollarından idrar yollarına kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan ayva yaprağı, karaciğere de çok iyi gelmektedir. Karaciğeri temizleyerek düzenli çalışmasını sağlar. Kronik bronşitlere ve öksürüklerede iyi gelir. Herkesin şikayetçi olduğu uykusuzluk ve stres problemleri için de ayva yaprağı çayı olumlu bir tercihtir. Tüm vücudunuzun gevşeyip rahatlamasını sağlayarak, sizi stresten uzaklaştırır. Ayva çayı yaprağı şifa kaynağıdır. Ateşli hastalıklarda ateşin düşmesine yardımcı olduğu gibi, ishalin de düzelmesine katkı sağlar.

Ayva meyvesi protein, B vitaminleri, şeker, organik asit gibi bileşenler içerir. Sadece ayva değil, ayva yaprağı da aynı içeriğe sahiptir. Bu yönüyle potasyum ve mineraller açısından da zenginlik kaynağıdır. Ayva yaprağı, midenizi zararlı maddelerden koruyarak, sindirim sisteminizin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayva yaprağının cilde faydaları da herkesçe bilinmektedir. Ayrıca cilt bakımı için kuru ciltleri doğal yöntemlerle nemlendirmek istiyorsanız. Kuru cilt bakımı yazımızı okumalısınız. Cildi parlaklaştırıp güzelleştirerek, daha sağlıklı görünmenize katkı sağlar.

Ayva Yaprağı Çayı içmenin faydası

Bir bardak ayva yaprağı çayı içerek, rahatlayıp uykunuza dalabilirsiniz. Bu yönüyle kadınlarda regl dönemlerinde de rahatlama sağlar. Ağrılardan ve acılardan kurtulmanıza yardım eder. Ağız içinde oluşan yaraların da baş düşmanı olan ayva çayı yaprağı, özellikle boğazdaki iltihaplara da iyi gelmektedir. Boğazınızdaki şişlikleri gidermek istiyorsanız, yaprağı bulamaç haline getirerek boğazınıza uygulamanız yeterli olacaktır.

Ayva yaprağının stresi azaltmasının yanı sıra, uyku düzeninizin de geri gelmesine faydası vardır.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Ayva yaprağı çayının yapımı için birçok tarif bulunur. Ayva yaprağı çayının yapımında bilinmesi gereken en önemli özellik, fazla kaynatılmaması gerektiğidir. Ayva çayı tarifi şu şekildedir:

  1. 4 su bardağı su
  2. 5 tane ayva yaprağı

Her tarifte olduğu, bu tarifte de önemli olan çok uzun süre kaynatılmamasıdır. Regl ağrıları için ise şöyle bir kür hazırlayabilirsiniz:

  1. 1 bardak sur
  2. 3 tane ayva yaprağı

Kaynayan suya 3 ayva yaprağını ekleyeniz, 2 dakika daha kaynattıktan sonra süzerek çayınızı alınız. Günde 2 kez tüketebilirsiniz.

Tüm tariflerde bilinmesi gereken diğer nokta ise, ayva yaprağının tüylerinin iyi temizlenmesi gerektiğidir. Tüylerin temizlenmiş olmasından yeterince emin olamıyorsanız, önce yaprağı kaynatırız ve bu suyu süzüp atınız. Zaten ayva yaprağı, her kaynatmada özünü daha iyi salan bir madde olduğu için, tekrar tekrar kaynatmanız ve kullanmanız mümkündür.

Ayva Yaprağı Çayının Zararları:

Her şeyde olduğu gibi, ayva yaprağı çayının da birtakım yan etkileri ve zararları gözlenebilir. Bunu önlemek için kararında tüketiniz ve yanlış bilgilerden sakınınız. Ayva yaprağının zararları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Ayva yaprağı kesinlikle çiğ olarak tüketilmemelidir. Günlük hayatta sıklıkla kullanmadığınız bitkileri, bilinçsiz tüketmemeniz her bitki için geçerli bir uyarıdır.
  2. Ayva, kabızlık yapabilen bir bitkidir. Sindirim sorunları yaşıyorsanız ve kabızsanız, ayva yaprağı çayı içmek ya da ayva tüketmek size çözüm olmaz, aksine şikayetlerinizi daha da arttırır.
  3. Ayvanın yaprağı da kendisi de tansiyon yükseltici özelliktedir. Yüksek tansiyon hastalarının hem ayva yemekten hem de ayva yaprağı çayı tüketmekten kaçınması gerekir.
  4. Bitki çaylarından herhangi biri hakkında bilginiz yoksa ve tüketmeyi düşünüyorsanız ya da şüpheleriniz varsa, bu çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önem arz edecektir.

Ayva Nasıl Kullanılır?

Ayva kullanımında tercih edebileceğiniz birçok yol vardır. Bu kullanım yollarına örnek olarak şunlar sıralanabilir: Ayva hoşafı, ayva reçeli, ayva çayı yaprağı, ayva tatlısı, ayva çiçeği.. Altın çilek çayı faydaları ile daha iyi bir fayda sağlayabilirsiniz. Altın çilek çayı faydaları sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.