Ayva Yaprağının Faydaları Nelerdir Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Ayva Yaprağının Faydaları Nelerdir Nasıl Tüketilir?

Ayva yaprağının faydaları, sağlık sektöründe, bitkilerden yararlanmak isteyen bireyler tarafından yakından takip edilmelidir. Vatandaşlar günümüzde, sahip olduğu rahatsızlıklar için ağrır ilaçlara yönelmek yerine bitkisel tedavi efem ve her araştırmaya başlamaktadır. Bu yönelim çeşitli meyvelere ve sebzelere olan ihtiyacı artırmaktadır. Çünkü günlük olarak sıklıkla tükettiğimiz pek çok sebze ve meyve, içerisinde bulduğumuz rahatsızlıkların çözüm için tedavi sağlamaktadır.

Henüz bu tedavi yöntemlerinden haberi olmayan bireyler günlük olarak tükettiği bu meyvelerin yapısı ve içeriği hakkında bilgi sahibi olarak en verimli şekilde kullanmayı öğrenebilirler. İnsan sağlığına faydası olan besinlerin başında da ayva gelmektedir. Ayva bütünüyle son derece faydalı ve sağlıklı bir besindir. Ayvayı, günlük tüketim alışkanlığımıza entegre ederek, çok daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olabiliriz.

Ayva, yalnızca lezzetli bir meyve olduğu için tüketen, uzun vadede insan vücuduna sağladığı olumlu etkilerden bihaber olan vatandaşlar, bu yazımız aracılığıyla çeşitli bitkisel tedavi yöntemlerini öğrenebilirler. Bunun için tek yapmanız gereken ayva yaprağının hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığını öğrenmek ve bu hastalıktan mustarip olduğu zaman ayva yaprağı tüketimini artırmaktır.

Ayva Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Ayva yaprağı, bütünüyle oldukça faydaya sahip bir bitkidir. Mucize besin ayvanın bir parçası olan ayva yaprağı, günlük hayatta pek çok farklı şekilde kullanılarak bitkisel bir tedavi sağlanabilir. Ayva yaprağının faydaların neler olduğunu bilmeyen vatandaşlar için olumlu etkiler sırasıyla şöyledir:

 • Ayva yaprağı ile elde eden kür, regl döneminde ağrı, yaşan kadınların, ağrıların hafiflemesini sağlar.
 • Soğuk algınlığı nedeniyle boğaz ağrısı yaşayan bireylerin ayva yaprağından yapılmış lapayı boğazına sardığında bu ağrının geçtiğini görür.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde, karaciğeri temizleyerek, düzgün çalışmasını destekler.
 • Midede oluşan yaralara gidererek, bu ülsere iyi gelir.
 • Bronşit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilmektedir.
 • Ses tellerini yumuşatarak grip gibi rahatsızlıkların etkilerini ortadan kaldırır.
 • Uykusuzluk sorunu yaşayan bireylerin, yatmadan önce bir fincan ayva çayı yapıp içerse, uykusuzluk sorununun ortadan kaldırır.
 • Düzenli olarak tüketilen, ayva yaprağı çayı stresi azaltır.
 • Çarpıntı probleminden şikayetçi olan bireylere iyi gelmektedir.
 • İshal problemine kısa sürede gidererek, sindirim sistemini düzenler.
 • Cildin sıkılaşmasına ve parlamasını sağlar.
 • Hastalık zamanlarında tüketildiğinde, ateşin düşmesini sağlar.
 • Kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu engeller.
 • Sindirim sistemi organlarında meydana gelebilecek zararlı mikroplara karşı koruyucu görev görür.
 • Anemi rahatsızlığı olanlar tarafından düzenli kullanıldığında kan oranlarını yükseltir. Ayva yaprağı, hazımsızlık sorunu gidermede kullanılır.
 • Ağızda çıkan vitaminsizlik kaynaklı yaralara ve aftlara iyi gelir.

Bunların dışında, ayva yaprağının cilde faydaları da görülmektedir. Düzenli olarak ayva yaprağı tüketen bireylerin ciltleri kısa sürede çok daha parlak ve sıkı görünecektir.

Ayva Yaprağının Zararları Nelerdir?

Ayva yaprağı, yanlış ve bilinçsiz kullanıldığında vücutta birtakım olumsuzluklar meydana getirebilmektedir bireylerin bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için ayva yaprağı, nasıl kullanacağını öğrenmesi gerekmektedir. Yanlış veya gereğinden çok kullanılması durumlarında ortaya çıkabilecek, ayva yaprağının zararları şunlardır:

 • Kabızlık yapıcı özelliği bulunan ayva yaprağını kabızlık sorunu yaşayan insanlar tarafından tüketildiğinde sindirim sisteminde aksamalar yaratabilir.
 • Ayva yaprağı, yüksek tansiyon hastaları tarafından tüketildiğinde, tansiyon yükselmesine neden olur.
 • Ayva yaprağı çiğ olarak tüketilmesi mide bulanması baş dönmesi gibi etkilere yol açabilir.
 • Hamile veya emziren kadınların, ayva yaprağını yoğun bir şekilde tüketmesi bebek sağlığı açısından olumsuz etki yaratabilir.

Ayva yaprağıyla gözlemleyebileceğiniz tüm olumsuz etkiler bunlardır. Ancak bunların dışında ayvaya veya ayva yaprağına alerjik reaksiyon gösteren bireylerin de uzak durması tavsiye edilmektedir. Bu bitkiyi alerjinizin olup olmadığını anlamak için doktora danışmayı ihmal etmeyiniz.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ayva Yaprağı Çayın’dan istifade edebilmenin en kolay yolu, ayva yaprağı çayı tüketmektir. Ayva yaprağıyla son derece kolay bir şey ile hazırlayabileceğiniz bu çayı gün içinde istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 5 adet ayva yaprağı ve
 • 4 su bardağı su

Bu malzemeleri temin etmek için öncelikle ayva yaprağı toplama zamanına riayet etmeniz gerekmektedir. Daha sonra ayva yaprağı çayını hazırlamak için, bir litre suyu ilk başta tek başına kaynatmanız gerekmektedir. Daha sonra ayva yapraklarını ilave edip, 2 3 dakikada kaynatılıp daha sonra karışan 5 dakika bekletip ayva yapraklarını süzün. Çayın bu şekilde tatsız olduğunu Düşünüyorsanız, içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Ayva yaprağı çayı hamilelikte içilirmi diye endişelenenlerin hiç korkmasına gerek yok. Aşırıya kaçırılmadığı takdirde bu çay, hamileler tarafından da tüketilebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM