Ayvanın Faydaları Nelerdir Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Ayvanın Faydaları Nelerdir Nasıl Tüketilir?

Ayvanın faydaları, diğer meyvelerle kıyaslandığında oldukça fazladır. İnsan sağlığı için son derece sağlıklı ve fonksiyonel olan ayva bitkisinin tüketimi arttırılmalıdır. Ayvanın sahip olduğu yararlı özelliklerden bihaber olan bireylere, bu konuda bilinçlenerek ayva tüketimini arttıran alışkanlıklar edinmesi tavsiye edilir.

Çünkü ayva, günlük hayatta başımıza gelen rahatsızlıkların çözümü için kullanılabilecek en doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun dışında, doğru olarak tüketildiğinde daha kalıcı ve etkin tedavi yöntemlerini sunmaktadır. Ancak, bilinçsiz ve yanlış ayva, insan sağlığı için zararlı bir etki gösterebilir.

Bunun için ayva tüketiminin de belirli bir sınır içerisinde tutulmasına dikkat edilmelidir. Meyvelerin hangi rahatsızlığa spesifik olarak iyi geldiğini bilmek, doğal yöntemlerle tedaviyi gerçekleştirmek için çok önemlidir. Bu bilgiye sahip olan bireyler, evde kendi imkanlarıyla çoğu rahatsızlığına çözüm bulabilir.

Ayva Nedir?

Ayva, günlük olarak tükettiğimiz bir meyvedir. Ayvanın sahip olduğu faydalar, düzenli kullanımda ve uzun vadede etkisini göstermektedir. Bunun dışında Ayva bitkisinin içeriğinde nelerin yer aldığı ve anatomisi gereği nasıl tüketilmesi gerektiği yazımız içerisinde belirtilecektir.

Ayva gülgiller ailesine ait olan ve bir kabuğa sahip bitkidir. Pembe, iri çiçeklere sahip olan ayva ayrıca, yaklaşık bin metreye kadar yetişebilmektedir. Ayva yetiştiriciliği konusunda ülkemiz dünya sıralamasında ilk başlarda yer almaktadır. Ancak Türkiye özelinde, Ayva bitkisi en çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir. Bu bölgelerde ayvanın, onlarca farklı çeşidi bulunmaktadır. Ayvanın, diğer doğal tedavi yöntemlerinde kullanılan meyvelerden en büyük farkı, çekirdeğinin ve yaprağının da insanlığına faydalı olacak şekilde tüketilebilmesidir. Ayva bitkisinin her bir bölgesi, insan sağlığı için çeşitli faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle ayva bitkisini bir bütün olarak, hayatımızın belirli dönemlerinde tüketmeye gayret etmeliyiz. Ayvanın bir bütün olarak faydalarının neler olduğunu bilmeyen bireylerin, bu bilgileri öğrenerek hayatına adapte etmesi gerekmektedir. Yazımızın devamında ise bu faydalara değineceğiz.

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın insanlar üzerinde birçok etkisi vardır. Bu etkileri sayesinde çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılabilir. Ancak, ayvanın hastalıkların tedavisinde kullanılması için dikkatli olunmalıdır. Haddinden fazla tüketilen ayvaların insan vücudunda yarardan çok zarara yol açtığı, bugüne kadar görülmüştür. Lezzetli ve yararlı bir meyve olan ayva düzenli olarak tüketildiğinde gösterdiği etkiler nelerdir ve ayva nasıl tüketilmelidir sorularının cevaplarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Ayvanın faydaları maddeler halinde şu şekildedir:

 • Kadınlarda görülen adet kanamalarını düzene sokar.
 • Ayva, içeriğindeki lif sayesinde kabızlık şikayetine karşı etkili bir ilaç olarak kullanılabilmektedir.
 • Günlük olarak vuku bulan hafif baş ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Ayvanın cilde faydaları da bulunmaktadır.
 • Cinsel isteği arttırıcı etki gösterir.
 • Soğuk algınlığına ve gribe karşı bağışıklık sisteminizi koruyarak, güçlendirir.
 • Ayva, düzenleme tüketildiğine toksin atıcı etki göstermektedir. Bu nedenle, ödemi atar, zayıflamaya yardımcı alır.
 • Gözde oluşan kanlanma arpacık, enfeksiyon gibi rahatsızlıkları engeller.
 • Bağırsaklarının iyi çalışmadığını düşünen bireylerde kabızlık sorununu ortadan kaldırır ve sağlıklı bir sindirim sağlar.
 • Kadınlarda görülen vajinal akıntıyı azaltır.

Bahsi geçen bu rahatsızlıklardan şikayetçi olan bireyler düzenli olarak ayva tükettiği takdirde kısa sürede şikayetlerinden arandığını görecektir.

Ayvanın Zararları Nelerdir?

Hayvan belirli ölçülerde tüketildiğinde son derece faydalı bir meyvedir. Ancak her besinde olduğu gibi, ayvanın da haddinden fazla tüketimi yarardan çok zarar meydana getirir. Bu nedenle ayvayı belirten ölçülerin dışında tüketmemeniz tavsiye edilir. Ancak ayvanın belli ölçülerde tüketildiği halde olumsuz etkide gösterdiği durumlar olabilmektedir. Az sonra belirteceğimiz risk grubunda olan bireyler ayvayı tüketmemelidir.

 • Ayva tüketimi, bağırsak faaliyetlerini hızlandırarak ishalin engellenmesinin sağlar. Ancak bu özellik nedeniyle kabızlık sorunu çeken bireylerin ayva yemesi, bu şikâyetlerinin daha da artmasına neden olabilmektedir.
 • Aynı şekilde yüksek tansiyon hastaları da, ayvanın zararlarıyla karşılaşabilir.
 • Son olarak ayvanın uzun süre çiğ şekilde tüketilmesi tavsiye edilmez. Bunun yerine komposto yapılarak veya pişirilerek yapılan tatlılar vasıtasıyla yenmesi uygundur.

Ayva Nasıl Tüketilmelidir?

Ayva, günlük hayatta tüketiminin birden çok yolu vardır. Ayvayı, klasik meyveler gibi yemekten önce veya sonra ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Ancak bunun yanında ayva ile yapılan tatlılar da oldukça meşhurdur. Bunların dışında ayvayı bitki çaylarınızı aromalandırmak için de kullanabilirsiniz ama ayva kabuğunun veya ayva parçalarını demlediğiniz bitki çayların içine ekleyerek içeceğiniz bitki çayından daha fazla verim elde edebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.