Bacaklarda Karıncalanma Neden Olur?

Bacakta karıncalanma neden olur, nasıl geçer ve tedavi yolları nelerdir? Bacakta karıncalanma düşük hormon seviyesi ve diyabet gibi rahatsızlıklar nedeni ile olabilmektedir. Karıncalanma hakkında tüm detaylar yazımız içerisinde detaylı şekilde yer almaktadır.

Bacaklarda Karıncalanma Neden Olur?

Bacaklarda karıncalanma olması düşük hormon seviyelerinden tutun diyabet hastalıklarına kadar bir çok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bacaklarda karıncalanma problemi kötü hastalıklardan kaynaklanıyor olabileceği gibi altında bir neden yatmıyor da olabilir. Fakat her ihtimale karşı problemin altında yatan nedenin ne olduğunu tespit etmek gerekir. Unutmayın ki hangi hastalık olduğu fark etmeksizin, hastalıkların erken teşhis edilmesi tedavi süreci için katkı sağlar.

Bacaklarda Karıncalanma Olmasına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Bacakta karıncalanamaya neden olan hastalıklar özellikle kontrolsüz oldukları zaman daha şiddetli bir şekilde kendilerini fark ettiriyorlar. Hastalıklar tedavi edilmeden bacakta karıncalanma probleminin geçmesi mümkün olmuyor. Aksine hastalık şiddetlendikçe bacakta karıncalanma şikayeti de artış gösteriyor. En sık görülen hastalıklar arasında:

  • Hormon seviyelerindeki dengesizlikten kaynaklanan hastalıklar,
  • Diyabet hastalıkları,
  • Böbrek yetmezliği,
  • Folik asit eksikliğinden gelişen hastalıklar,
  • Tiroid hormonu bozuklukları,
  • Şiddetli ateş geçirilmesine neden olan hastalıklar,
  • Sinirlerin zedelenmesi ile ilgili hastalıklar neden olur.

Eğer herhangi bir hastalığınız varsa tedaviyi ertelemeyin. Hekimin önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanın. İlaçları hekimin bilgisi olmadan kesmeyin. Eğer ilaçların yan etkisi olduğu için ilaçları kullanmak istemiyorsanız konu hakkında hekimi bilgilendirin. Çoğu ilacın alternatifi olduğu için hekim sizi daha az rahatsız edecek bir ilaç verecektir.

Başta karıncalanma nedenleri için yazımıza bakabilirsiniz.

Kübital Sendromu Yüzünden Bacakta Karıncalanma Olabilir

Kübital sendromdan kaynaklanan bacakta karıncalanma problemleri en sık görülen hastalık nedenleri arasında yer alr. Bu sendromda bölgede bulunan sinirlerin sıkışması söz konusudur. Özellikle karıncalanma ile birlikte his kaybı, kaslarda erime benzeri hastalıklar görülebilir. Bir an önce tedaviye başlamak ve gerekli önlemleri almak gerekir.

Kübital sendromu el bölgesinde de görülebilir. El bölgesinde görüldüğü zaman mantık yine aynı olmakla beraber yalnızca belirtilerin görüldüğü bölge farklı olur. Elde görülen uyuşmada ağrı ilk öne serçe parmağında olur ve daha sonra yüzük parmağına doğru ilerler. Eğer bu tarz belirtileri gözlemliyorsanız en kısa zamanda nöroloji uzmanından randevu almanız gerekir.

Hekim neden bacaklarda karıncalanma olduğunu anlamak için çeşitli test ve görüntüleme tekniklerinden faydalanacaktır. Testlerin yanlış sonuç vermediğinden emin olmak için tekrar yapılmaları gerekebilir. Hastalıktan kurtulmak için fizik tedavi ya da cerrahi müdahale gibi yöntemlerden faydalanmak gerekir. Cerrahi işlemlerde anestezi uygulaması yapılacağından kişi herhangi bir şey hissetmez.

Sinir Sıkışmalarına Bağlı Olarak Görülen Bacaklarda Karıncalanma

Bacaklarda karıncalanmanın sinir sıkışmasına bağlı olarak gelişmesi sık görülen bir sebeptir. Kişilerin travmatik durumlarından sonra sinir sıkışması probleminin yaşandığı bilinmektedir. Sinir sıkışması yalnızca bacakta uyuşmalara neden olmaz. Buna ek olarak elin ön, arka tarafında da uyuşmalara neden olduğu bilinir. Parmaklarda başlayan karıncalanma problemi ilerleyen durumlarda el ya da bacağa yayılmaya başar.

Sinir sıkışmalarından kaynaklanan sıkışmalarda kişinin vücudunda eksik olan vitaminlerin neler olduğunu tespit ettirmesinde fayda vardır. Özellikle B12 vitaminin eksik olduğu durumlarda sinir sıkışmasının daha sık meydana geldiği bilinmektedir. B12 vitamin miktarını artırmak için hangi besinleri aldığınıza dikkat edin. Eğer besin yolu ile B12 vitamini alamıyorsanız, takviye besinleri deneyin. Özellikle alkoliklerde ve vegan tarzı beslenen kişilerde B12 eksikiği olduğu bilinmektedir.

Bacaklarda Karıncalanma Problemine Karşı Hangi Önlemler Alınabilir

Bacaklarda karıncalanma probleminin giderilmesi için önlemler sayesinde hem genel sağlığınıza katkı sağlayabilir hem de diğer yandan bacakta karıncalanma probleminin önüne geçebilirsiniz. Özellikle dolaşım problemlerinden kaynaklı karıncalanma problemleri görüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle problemin ortadan kaldırılması için dolaşım bozukluklarının giderilmesi gerekir. Çeşitli egzersizler yapmak dolaşım probleminin azalmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında masaj terapisi de dolaşım sorunlarını hafifletir.

Sıcak ve soğuk kompres yapmak hem etkili hem de pratik bir yöntem olduğundan tercih edilir. Hemen her yerde bu yöntemden faydalanabilirsiniz. Ayrıca şişkinliklerin gitmesine de neden olur. Soğuk kompres yapılacaksa cildin üzerine direk uygulama yapılmaması gerekir. Bu durum ciltte soğuk yanıklarının oluşmasına neden olabilir.

Ofiste otururken bile basit egzersizler yaparak bacaklarda karıncalanma probleminin önüne geçebilirsiniz. Önemli olan sürekli sabit durmak yerine hareketli olmaktır. İşten çıkınca yarım sa hafif tempo yürümek faydalı olabilir.

Vitaminleriniz eksik ise karıncalanma probleminin görülmemesi düşük bir ihtimaldir. Hekiminize danışarak hangi vitaminlerinizin eksik olduğunu basit testler aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Eksik olan vitaminlerinizi aynı anda hem besinler ile hem de takviye ilaçlar kullanarak alabilirsiniz.

Yukarıda sayılan önlemler karıncalanma problemi başta olmak üzere diğer problemlerinizin giderilmesine yardımcı olur. Fakat gerçek bir tedavi yapılması için belirtinin neden ortaya çıktığını kesin olarak öğrenmek gerekir.

Bacakta Karıncalanma Şikayetini Geçirecek Lapa Tarifi ile Karıncalanmadan Kurtulabilirsiniz

Bacakta karıncalanma şikayetini geçirecek lapa tarifi sayesinde evde hazırlayacağınız karışımla karıncalanma şikayetinden kurtulmak istemez misiniz? İnsanlar genellikle karıncalanma problemi olduğu zaman bunun gerçekten önemli olmadıklarını düşünseler de, her karıncalanma problemi masum bir hastalıktan kaynaklanmıyor olabilir. Doktorlar insanları her karıncalanmanın ciddiye alınması konusunda uyarıyor. Belirtileri dikkate almayan kişiler ileride ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabiliyorlar.

Lapanın hazırlanması için nane yağı, ozon yağı ve zencefil malzemelerini karıştırın. Lapa için gerekli olacak malzemelerin hepsini aktarda bulabilirsiniz. Aktarın güvenilir temiz malzemeler sattığından emin olun. Aksi halde lapa tarifinden faydalanamazsınız. Bacağınıza lapayı uygulayın ve uygulama sonrasında bölgeyi kapatın. Kürü kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminizin önerisine uyun. Hekimin uygulamamanızı söylediği tarifi uygulamayın.

Boyunda karıncalanma yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bacakta Karıncalanma Problemi Ciddi Hastalıkların bir Göstergesi Olabiliyor

Bacakta karıncalanmanın farklı hastalıkları işaret etmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Doktorlar bu nedenle hastalıkların iyileştirilmesini söylerler. Aksi halde bütün vücut olumsuz yönde etkilenecektir. B12 vitaminin eksikliğinde hastalık daha belirgin hale gelir. Yapılan araştırmalar alkoliklerin ve vegan beslenme tarzına sahip olanların daha çok B12 eksikliği problemi ile savaştıklarını ortaya koymuştur. Kişinin kendi hastalık öyküsünü bilmesi hastalığın tanımlanmasına yardımcı oluyor.

B12 eksikliğine ek olarak folik asit eksikliği yaşayan kişilerinde bir takım problemlerle karşılaştığı biliniyor. Hastaların besin ya da ek takviye yolu ile mutlaka eksiklikleri olan maddeleri tamamlamaları gerekiyor. Hastalıkların zamanında tedavi edilmemesi halinde durum git gide daha işin içinde çıkılmaz bir hal alıyor. Eğer erken tedavi yapılırsa hastalıklar daha kolay iyileşiyor.

Bacakta Karıncalanma Problemi Olan Hastaların Ne Zaman Doktora Gitmeleri Gerekiyor?

Bacakta karıncalanmanın görüldüğü zaman doktora gitmek bazı durumlarda bekletilmeden yapılmalıdır. Bu durumlarda karıncalanma şikayeti ile birlikte diğer şikayetler de görülür. Bacaklarda karıncalanmaya ağrı şikayeti de eşlik ettiği zaman hastalığın nedeninin detaylı şekilde araştırılmasında fayda vardır.

Kuvvet kaybı, yürürken zorlanma, hissizlik, karıncalanmayla beraber acı görüldüğü zaman hastalığın altında çıkan neden ciddi olabilir. Eğer hasta doktora gitmesine rağmen şikayetleri gittikçe artıyorsa tedavi yöntemini değiştirmekte fayda vardır. Bazı testlerin tekrar yapılması ya da farklı görüntüleme tekniklerinden faydalanmak tedavi yönteminin doğruluğunun kontrol edilmesine yardımcı olur. Hastanın hekimin uyguladığı tedavi planları sırasında tedaviyi desteklemesi gerekmektedir. Bunun için sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak ve duruş pozisyonlarına dikkat etmek etkili yöntemler arasında yer alır. Ne kadar kendinize bakarsanız o kadar kendinizi iyi hisedeceksiniz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.