Bağırsak Mantarı Teşhisi ve Tedavisi

Bağırsak mantarı teşhisi, tedavisi, belirtileri ve ilaçları nasıldır? Bağırsak mantarı tedavisi çok önemlidir, yapılmadığı zaman hastalık insanları oldukça zor durumlara sokabilir. Bu durumun oluşmaması için hastalık hakkında gerekli bilgilere sahip olmak gerekir. Bağırsak mantarı ile ilgili bilgiler yazımız içerisindedir.

Bağırsak Mantarı Teşhisi ve Tedavisi

Bağırsak mantarı hastalığında teşhis ve tedavisi yapılmadığı zaman hastalığın belirtileri kişiler için kabusa dönebilir. Bu durumun önüne geçmek için hastalığın belirtilerini iyi anlamak ve gerekli tedbirleri almak gerekir. Bağırsak mantarı candida isimli mantardan ortaya çıkar. Toplumda en sık görülen mantar türüdür. Bu mantar hastaların yaşam tarzının ciddi oranda düşmesine neden olur. Mutlaka tedavisinin yapılması gerekir.

Ayrıca astım teşhisi ve tedavisine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bağırsak Mantarına Neden Olan Candida Nedir?

Candida doğal olarak bedende bulunan bir mantar türünün adıdır. Genellikle ağız, vajina ve bağırsaklarda sayıları fazla olur. Bu mantar türü insan sağlığı için zarar teşkil etmez çünkü zaten vücutta kendiliğinden bulunur. Bağırsakta emilim sürecine ve sindirim işlemlerine candida mantarları yardımcı olur. Fakat bu durumun sizin avantajına olması için candida mantarı sayısının doğru ölçülerde olması gerekir. Eğer mantar miktarı olması gerektiğinden fala olursa, candida daha fazla iyi bir şey olmuyor ve hastalık olarak kendini gösteriyor. Dışarıdan bakıldığı zaman bu mantar yoğurt kesiği şeklinde bir tabakanın oluşmasına neden oluyor. Candida mantarının çoğalması halinde candidazis adı verilen terim kullanılıyor.

Bağırsak Mantarına Neden Olan Candida Zararları Nelerdir?

Candidanın insan sağlığı için zararları şu şekilde sıralanabilir:

  • Bağırsak geçirgenliğinin artmasına neden olur. Bu durum kanda istenmeyen maddelerin geçişine neden olur.
  • Aşırı miktarda candida vücutta toksin oluşumuna neden olur.
  • Diğer bağırsak maddeleri yüksek miktardaki candida yüzünden çalışamayabilir.
  • Kritik hastalıklar söz sonusu olduğu zaman atak meydana gelebilir. Bu durum hastalığın daha da kötü olmasına yol açar.
  • Kişinin hayat kalitesinin bozulmasına yol açar.

Bağırsak mantarı bu nedenle gerekli tedavi yöntemleri ile tedavi edilmelidir. Aksi halde kendi başına iyileşmeyecektir.

Alzheimer teşhisi ve tedavisi için bilgiler yazımız içerisindedir.

Sürekli Antibiyotik Kullanmak Bağırsak Mantarı Oluşuma Neden Oluyor

Sürekli antibiyotik kullanmanın bağırsak mantarına neden olması söz konusu olabilir. Bağırsakların bir kere güçsüz hale gelmesi diğer bakterilerin bağırsağı istila etmesi anlamına gelir. Antibiyotik kullanmak tam olarak bu duruma neden olur. Farklı bakteri grupları bağırsakta yaşar. Zayıf olan bakteri grubu istila edilir. Candida mantarı olduğu zaman, faydalı bakterilerin sayısı bu mantar tarafından bastırılacaktır. Antibiyotik kullanmanın ciddiyetine varılması gerekir. Hekime danışmadan anti biyotik başta olmak üzere, herhangi bir ilaç kullanmamalıdır. İlaçların dozu ve kullanım şekli hekimlerin belirttiğinin dışına çıkmamalıdır.

Antibiyotik ilaçların yarattığı ilaçların verdiği etkiye benzer olarak doğum kontrol ilaçları da önemli bir etkendir. Özellikle vajina bölgesinde candida mantarı ciddi problemlerin meydana gelmesine neden olabilir. Vajinanın dengesi bozulduğu zaman bu durum yaşanır. Vajina doğal şeklinde asidik ortama sahiptir. Hormonlar yüzünden bu denge (ilaç kullanımına bağlı olarak) bozulabilir. Vajinanın asidik ortama sahip olması sayesinde bakteriler ve mantarların miktarı dengede tutulur. Sayıları aşırı çoğalmaz.

Bağırsak Mantarından Korunmak için Aşırı Stresten Uzak Durun

Bağırsak mantarından koruma sağlamak için stresten uzak durmak gerekir. Kontrol altına alınamayan stres durumlarında ortaya yüksek oranda kortizol çıkar. Kortizol salınımı sonrasında bağışıklık sistemi zayıflamış olur. Bu durum bağırsak bakterilerinin dengesinin bozulmasına neden olur. Bağırsak mantarı böyle bir ortamda kolayca yayılım gösterecektir. Stresin yalnızca psikolojik olmadığı unutulmamalıdır. Fiziksel nedenler de stresin oluşmasına yol aşabilir. Aşırı egzersiz yapmak ve uykusuz kalmak da kortizol üretim miktarının artmasına neden olur. Ve mantarların çoğalması için uygun ortam oluşmuş olur. Stresten korunmak için mümkün olduğu kadar stresli ortamlarda bulunmamaya dikkat edin. Sevdiğiniz işleri yapın. Hobilerinize bol miktarda vakit ayırın.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.