Balgam Nasıl Atılır, Nasıl Geçer? Balgam Neden olur, Ne iyi gelir?

Balgam Nasıl Atılır, Nasıl Geçer? Balgam Neden olur, Ne iyi gelir?

Balgamın boğazdan atılması balgamdan rahatsız olan kişiler tarafından sıkça merak edilen bir konu olmuştur. Kişilerde özellikle nefes borusunda tıkanıklık hissine sebep olduğundan, boğazda atmalar yaptığından, ileri seviyelerde konuşmada ve yutkunmada güçlük çıkardığından ve benzeri zorluklarından dolayı, kişiler balgam atmaya yarayacak yöntemler aramaktadır.

Çoğu zaman balgam ile birlikte boğaz ağrıları ve öksürük gibi başka problemler de gözlemlenmektedir. Sigara içilmesi, yanlış beslenme, soğuk algınlılığı gibi nedenler ile balgam problemi görülüyor. Hastalar ise en çok sigara balgam söktürücü için tedavi istiyorlar.

Balgam Oluşumuna Ne Sebep Olur?

Balgamın tıp dilindeki kullanımı mukustur. Bu mukus vücutta dokular tarafından üretilir. Yapısı itibari ile kaygan bir sıvıdır. Mukus vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi için elzem bir maddedir. Mukus sayesinde yaşamsal organlar nemli tutularak organların kuruması önlenir.

Nemlendirici görev üstlenen bu tabaka aynı zamanda vücuttaki bazı enfeksiyonların önlenmesinde de görev alır. Vücutta zararlı antikorlar bulunduğu zamanlarda mukus vücut tarafından daha fazla üretilmeye başlar. Sağlıklı bir vücudun günde ortalama olarak 1 ila 1,5 litre arasında mukus ürettiği biliniyor. Mukusun üretimi arttıkça insanlar balgam hissetmeye başlar. Normal bir vücutta mukus sıvısı insanlar tarafından fark edilmemelidir.

Balgam Oluşumunu Artıran Durumlar Nelerdir?

Mukus oluşumu zaman zaman vücut tarafından daha çok salgılanması ile artar. Soğuk algınlığı olan kişilerin, gribe yakalanmış kişilerin ve sinüzit gibi hastalıkları olan kişilerin vücutlarında mukus oluşumu artar.

Vücut burada solunum yolu enfeksiyonlarından kendini korumak için mukus üretimini artırır. Bu nedenler balgamın oluşmasının en yaygın nedenleri arasındadır. Bununla birlikte bazı kronik alerjik reaksiyonlar hastalarda mukus üretimi artırmaktadır. Beslenme düzeni de mukus üretiminde etkili bir rol oynar. Bol baharatlı ve acı yemek yiyen kişilerin mukus üretimi salgıları hızlıca artar.

Solunum Yollarından Dolayı mı Balgam Sorunu Yaşıyorum?

Kişiler basit tanılar hakkında bilgi edinerek balgam problemlerinin solunum yollarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirler. Eğer solunum yollarında enfeksiyon var ise,  mukus rengi normal renginden daha koyu şekilde görülür.

Mukusun yapısı daha kalınlaşmıştır. Bu mukusun atımı diğer mukuslara göre daha zordur. Bu mukusun görülmesine genellikle, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyon hastalıklarının semptomları da eşlik eder. Solunum yolları enfeksiyonu ile görülen mukusun rengi genellikle sarı ya da yeşil renktedir.

Balgama Öksürüksüz Tedavi Yöntemi

Bazı ilaçların kullanımı, vücutta mukus üretimini azaltır ve buna bağlı olarak da mukusun atılmasında hastalara yardımcı olur. Balgam sökücü ilaçlar arasında en çok bilinenler dekonjestanlar ve antihistaminik ilaçlardır.

Bu ilaçlar güçlü etkileri sayesinde en etkili balgam çıkarma yöntemleri arasındadır. Bu ilaçlar aynı zamanda mukus üretimini artıran soğuk algınlığı ve benzeri hastalıkların yan belirtilerini de azalttığından, sıkça tercih edilir.

Öksürük Tedavisi için Dekonjestanların Kullanımı ve Etkileri

Dekonjestanlar, en keskin balgam söktürücü ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu ilaç sayesinde solunum yollarındaki mukus üreten burun ve bazı dokulara doğru giden kan akışını önemli miktarda azaltılmış olur. Bu sayede de vücut tarafından mukus üretimi azaltılmış olur. Bu ilaçlar sayesinde tıkalı burundan ve tıkalı boğazdan şikayetçi iseniz, bu şikayetlerinizden de kurtulmuş olursunuz.

Bu ilaçlar sayesinde daha kolay yutkunur ve daha kolay nefes alabilirsiniz. Öksürmeden balgam nasıl çıkarılır diye merak eden kişiler bu ilaçları tercih ederek şikayetlerine son verebilirler. Dekonjestan ilaçların kullanımında yüksek tansiyon hastaları ve  diğer kalp hastalıkları olan kişiler bu ilaçları kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir hekime başvurmalı ve bu ilacı hekimlerinin gözetimi altında kullanılmalıdır.

Balgam Derdinden Kurtulmak için Doğal Bir Yöntem: Meyve Tedavisi

Kayısı çekirdeği faydaları saymakla bitmez. Peki bu meyvenin balgam söktürücü meyveler arasında yer aldığını ve öksürüğe iyi geldiğini biliyor muydunuz? Kayısı çekirdeğinden ve meyvenin kendisini bol miktarda tüketerek öksürük ve balgam şikayetlerinizi azaltmanız mümkün.

Meyve tedavilerinde hiçbir yan etkisi bulunmadığından tamamen doğal olduğundan dolayı çocukların öksürük tedavisinde yararlanılır. Çoçuklarda balgam nasıl atılır diye merak eden kişiler, kayısı çekirdeklerini öğütücü de öğüttükten ve içerisine bir miktar limon karıştırdıktan sonra, yemeklerinin ve içeceklerinin içine bu karışımı katabilirler.

Andız Pekmezi ile Öksürük ve Balgam Problemini Kökten Çözün

Andız pekmezi faydaları sayesinde pek çok hastalığın iyileştirildiği uzun zamandır biliniyor. Andız pekmezi sayesinde siz de balgamınızı öksürmeden doğal bir şekilde atabilirsiniz. İki tutam yeşil çayı bir su bardağı içinde 10 dk kadar kaynatın.

Karışım kaynarken içerisine bir tutam tarçın, bir yemek kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı sirke katın. Güzelce karıştırın. Kaynama bittikten sonra, karışımı oda sıcaklığında demlenmeye bırakın. Karışımın tamamen soğuduğundan emin olduktan sonra iki yemek kaşığı andız pekmezini çayın içerisine ekleyin ve bir 5 dk daha kaynattıktan sonra hazırladığınız çayı sıcak olarak tüketin.

Balgam Tedavisi için Zencefil Bitkisinden Gelen Doğal Çözüm

Balgam nasıl atılır Ibrahim Saraçoğlu tarafından verilen tarif nedir diye merak edenler aşağıdaki tarifi uygulayarak, balgam problemlerine son verebilirler. Bir miktar zencefil ile ısırgan otu bu karışımın ana malzemeleri olacak. Bu malzemelerin doğal olarak temin edilmesi etkili bir sonuç almak için yüksek önem taşımaktadır.

Zencefil ve ısırgan otunu bir kaba alarak kaynatın. Kaynadıktan sonra boğazınızdaki iltihabı gidermek için etkili olması amacı ile bir çay kaşığı limonu karışıma ekleyin. Demlendikten sonra içerisine çay soğuk iken bir miktar daha zencefil ekleyerek, çayı sıcakken tüketin.

En Eski Yöntemlerden Birisi ile Balgam Derdine Son Verin: Tuzlu Su ile Gargara

Tuzlu su ile gargara yöntemi bilinen en eski yöntemlerden bir tanesidir. Uygulaması da oldukça kolaydır. Ve malzemeleri çok kolay bir şekilde bulunarak, karışım birkaç dakika içerisinde kolayca hazırlanmaktadır.

İhtiyacınız olan iki şey var: su ve tuz. İki su bardağını bir miktar ısıtın. Daha sonra içerisine 2 yemek kaşığı tuz ekleyin. Güzelce karıştırın. Ve bu karışım ile boğazınızı günde iki kere gargara yapın.

Tereyağlı Pekmez Karışımı ile Balgamı Öksürmeden Atın

1 su bardağı kadar suyu bir tencere içerisinde kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine 2 yemek kaşığı doğal olduğundan emin olduğunuz pekmezi ekleyin. Birkaç dakika kaynadıktan sonra içerisine bir yemek kaşığı tereyağı ilave edin.

Tadı zevkinize göre çok keskin oluyor ise içerisine bir çay kaşığı kadar bal ya da tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Karışımı oda sıcaklığında soğumaya bıraktıktan sonra gün içerisinde azar azar güne yayarak tüketin.

Evde Uygulanan Tedavi Yöntemleri Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir

Evde uygulanan tedavi yöntemleri destek amaçlıdır ve uzman hekim tedavisi yerini alamaz. Ciddi şikayetleri olan kişiler mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmeli ve tıbbi tedavi yöntemlerinden faydalanmalıdır.

Evde tedavi yöntemleri uygulanırken bu tedavi yöntemlerinin anında sonuç vermediği unutulmamalıdır. Sonuçların alınması için, karışımlar düzenli olarak tüketilmelidir. Tedavi yönteminden sonuç alınamıyor ise, mutlaka bir doktor gözetiminde ilaç kullanılması hastalara önerilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.