Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer? Neden Olur, Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer? Neden Olur, Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı öksürük neden olduğu ve neyin iyi geldiği konusunda uzman doktordan yardım almaya gerek kalmadan eczanelerde bulunan ilaçlar veya bitkisel yollarla geçebilmektedir.

Balgamlı öksürük ciddi bir hastalık olarak gözükmemektedir. Belirli ilaçlar kullanıldığında balgam rahatça atlatılabilir.

Balgam Nedir?

Balgam akciğerde salgılanan bir salgı çeşididir. Halk arasında balgam olarak bilinirken tıp dünyasında mukus olarak bilinmektedir. Akciğerde bulunan trake borusuna kaçan toz gibi maddeleri dışarıya atmak da denilebilir.

Balgam bireyin akciğerlerinde birikir. Sonrasında ağız yoluyla dışarı atılmaktadır. Çoğu zaman akciğerlerde biriken balgam dışarı atılırken zorlanılır. Bu nedenle balgam sökücü ilaçlar, bitkisel tedaviler ve çaylar mevcuttur.

Balgamlı Öksürük Nedir?

Balgamlı öksürük balgam sorunu yaşayan bireylerde olmaktadır. Mukus olarak da bilinen balgam sökücü bitkiler, içecekler veya ilaçlar mevcuttur.

Balgam öksürük yapmakla beraber öksürük ile beraber de çıkabilmektedir. En keskin balgam sökücü kullanıldığında balgamın sökülmesi bireyleri rahatlatır.

Balgamlı Öksürük Neden Olur?

Balgamlı öksürük yaşanmasının da en büyük sağlık problemi akciğerde önemli bir hastalığın gelişmesiyle yaşanmaktadır.

 • Akut Bronşit: Akciğer hastalığı olarak da bilinmektedir. Hava üzerinde olan mikroplar vardır. Bu mikropların bulaşmasıyla gerçekleşmektedir. Mikropların hava yollarına inerek tıkanma yaşatması durumunda balgam oluşmaktadır.
 • Sigara: Balgama neden olan en önemli etmenlerden birisidir. Sürekli sigara içen ve sigaraya bağımlı olan bireylerde balgam yaşanma durumu gayet normaldir. Balgam nefes yollarına takılıp nefes almayı zorlaştıracaktır.
 • Akciğer apsesi: Akciğer apsesi kötü kokulu balgam yapmaktadır. Çürük diş ağız kokusuna sebep olduğu gibi kötü kokulu balgama da sebep olmaktadır.

Balgam Belirtileri Nelerdir?

Balgamın en belirgin belirtisi arasında çıkan balgamdır. Balgam çıkaran bireyler tedavi yöntemlerini kullanabilir. Bunun dışında;

Belirtileri arasında sayılmaktadır. Bu belirtileri taşıyan bireylerin balgam sökücü ilaçlar veya bitkisel yöntemler kullanması gerekmektedir.

Balgam Sökücü Bitkiler Nelerdir?

Balgam sökücü olarak bilinen bitkiler vardır. Bu bitkiler kullandığında bitkisel tedavi olarak geçebilmektedir. Balgama ve öksürüğe kesin çözüm olarak verilen bitkiler

 1. Zencefil: Zencefil bitkisi öksürüğü azalttı gibi balgamı da atmaktadır.
 • Bir kaşık zencefil dilimleri kaynamış suya eklenmektedir. On beş saniye kadar demlenmesini bekledikten sonra iki çay kaşığı da bal eklenir. Gün boyunca iki üç defa içilen zencefil çayı balgam öksürüğünüm geçmesinde işe yarayacaktır.
 1. Zerdeçal: Zerdeçal bitkisi antiseptik içeriğini çok güçlü taşımaktadır. Zerdeçalın etkisi balgamın olduktan sonra değil olmadan öncesinde işe yaramaktadır. Solunum yollarında olan balgamın artışını sağlayan bakterileri öldürmektedir.
 • Cezve üzerinde bir bardak olacak kadar süt ekletilir ve kaynatılır. Kaynatılan süte bir çay kaşığı zerdeçal eklenir. Yapılan işlemde ki içecek sabahları içilir. Yatmadan önce içildiğinde de etkili olmaktadır.
 1. Meyan Kökü: Bu bitki çay olarak kullanıldığında balgam söktürücü özelliği vardır. Meyan kökünün yararları aslında balgam dışında çok daha fazladır. Astım, bronşit, solunum sistemi gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.
 • Kaynayan suyun içine meyan kökü atılır. Meyan kökü ile birlikte kaynayan su hafif soğuması sağlanır. Bu su gün içinde içilmelidir.
 1. Rezene: Rezene çayı hem uykusuzluğu açarken aynı zamanda öksürüğü azaltmaktadır. Rezenenin aynı zamanda balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Balgam dışında kuru öksürüğü de iyileştirmektedir.
 • Hazır paketler halinde de bulunmaktadır. Hazır paketler dışında kaynayan suyun içine rezene parçaları atılarak yapılabilir.
 1. Anason: Anason bitkisinde bulunan maddeler burun tıkanıklığını geçirir. Aynı zamanda mukus oluşumunu gidermekte yardımcı olur.
 • Anason bitkisinin çayı hazır olarak alınabilmektedir.
 1. Kekik: Kekik grip ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Genelde grip ve soğuk algınlığında kullanılan tedavi yöntemleri arasında gösterilmektedir.
 • Kekik çayının hazırlanması için bir tencere su kaynatılması gerekmektedir. Kaynatılan suyun içerisine bal atmak aynı zamanda yararlı olacaktır.
 1. Ihlamur: Ihlamur balgam sökücü olarak epey bir işe yaramaktadır. Balgam sorunu yaşayanların başvurduğu ilk bitti genel anlamda ıhlamurdur. Ihlamur çayının içine tarçın, zencefil ve karanfil eklendiğinde daha etkili olabilmektedir.
 • Ihlamur için tanelerinin hafif kaynamış ve hâlâ kaynayan suya atılması gerekmektedir. Fokurdamaya başladıktan sonra 5 veya 15 dakika kadar dinlendirdikten sonra içilebilir.
 1. Karanfil: Karanfil çayı oldukça balgam çıkarmaktadır. Beş altı tane atılan tane karanfil balgam sökücü niteliğinde kullanılabilir.

Bunlar dışında;

Balgama ve öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında sayılmaktadır.

Balgam Öksürüğü Nasıl Kesilir?

Balgam öksürüğünün kesilmesi için bitkisel yöntemler dışında evde denenebilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Balgam öksürüğünün kesilmesi için yapılması gereken en önemli şey, solunum yollarının açılmasını sağlamaktır.

 • Tereyağlı Pekmez: İlk adım olarak 1 su bardağı kadar suyu tencerede kaynatmak gerekmektedir. İçerisine 1 çorba kaşığı kadar pekmez ve 1 çorba kaşığı kadar tereyağ ekledikten sonra ocakta kaynadıktan sonra hafif soğumasını beklemek gerekmektedir. Hafif soğuduktan sonra yemeklerden sonra tereyağlı pekmez içilebilir.
 • Limonlu Su: Ilık suyun içine sıkılan bir tane veya yarım limonda balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Gün içerisinde içilen çeşme suyu, arıtma suyu veya hazır suyun içine de sıkılan limon iyi gelecektir.
 • Buharlı Su Yöntemi: İlk adım olarak 4 su bardağı suyun tencere içinde kaynaması gerekmektedir. Bu kaynayan suyun içerisine bir çorba kaşığı deniz tuzu eklenmelidir. Su hafif soğuduğunda burun bu su ile iyice yıkanmalıdır.
 • Sıcak Su Buharı: Duşa girmek ve suyun sıcak olması solunum yollarını açar ve balgam söktürücü niteliğinde kullanılabilir. Sıcak su ile yıkanıldığında buhardan faydalanılabilir. Duş dışında bu durum şu kaynatıp buharından yararlanarak da olabilir.

Tedavisi Nedir?

Balgam sökücü bitkiler veya içecekler kullanıldığında tedavisi gerçekleşmektedir. Bunun dışında balgam ne kadar kötü olarak gözükse de vücudun temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Eczanelerden alınan ilaçlar balgam sökücü olarak alınmalıdır. Balgam sökücü ilaçların genelde %25’i bitkilerden elde edilmektedir.

Hangi Doktora Gidilmelidir?

Balgam için herhangi bir doktora gitmek gerekmemektedir. Eczanelerden veya şifalı bitkiler sayesinde balgam atılabilir. Balgam ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmemektedir.

 • Boncuk şeklinde balgam
 • Katı balgam gelmesi

Gibi durumlarda balgam için eczanelerden balgam sökücü alınabilir.

Ciddi Bir Hastalık Mıdır?

Balgam ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmemektedir. Bu yüzden uzman doktor gözetiminde olunmasına gerek yoktur. Şifalı bitkiler sayesinde veya eczanelerden alınan balgam sökücü ilaçlarla geçebilmektedir.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Balgamın en önemli etmenlerinden olan sigara, aynı zamanda tıkanıklığa neden olabilmektedir. Balgamın atılmaması gibi durumlarda akciğerlerde tıkanıklık yaşanmaktadır. Sigara bu duruma en büyük etmendir. Aynı zamanda başka zararları da bulunmaktadır.

Akciğer kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Sigara balgam yapmasının dışında çok ciddi sağlık problemleri doğurabilir. Vücutta morarma, boğaz şişliği, cinsel anlamda iktidarsızlık yapabilmektedir.

Sigaranın zararları konusunda televizyon, sosyal medya ve ağlarda sürekli olarak paylaşım yapılmaktadır. Balgamın oluşmasında en önemli etmen sigara olarak bilinmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.