Balın Faydaları Nelerdir Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Balın Faydaları Nelerdir Nasıl Tüketilir?

Balın faydaları binlerce yıl boyunca insanlar tarafından tecrübe edilmiştir. En eski besin kaynaklarından biri olan bal, Bu süre boyunca bir insanın ihtiyacı olan tüm değerleri karşılayarak, en etkili doğal tedavi yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Aradan geçen binlerce yıl sonra birçok besin kaynağı besin çürüyor ve tedavi yöntem, bulunsa da, insan sağlığına olan etkileri ve faydaları, hiçbir zaman eskimemiş’tir.

Bu mucize besini, nerede ve nasıl kullanılacağını Bilmeyen vatandaşlar, bal hakkında detaylı bilgi sahibi olarak en etkili tedavi yöntemini kullanabilir. Mutfaklarımızda oldukça geniş bir yer tutan bal, yalnızca tüketmek amacıyla kullanılmamaktadır. Hemen hemen her evin mutfağında bulunan balın, gizli kalmış alametifarikalarının neler olduğunu öğrenmek, balın faydaları ve zararları nelerdir sorusunun cevabını duymak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Bal Nedir?

Bal, hepimizin bildiği üzere arılar tarafından üretilen kaynağı binlerce yıl öncesine dayanan bir besindir. Bu besin, ilkbahardan itibaren başlayarak yaz sonuna kadar olan dönemde binlerce arı tarafından polenlerden toplanmak sureti ile üretilir. Bin bir çaba ve zahmetle üretilen balın, günümüzde kaç yaşında olduğu bilinmemektedir. Ancak her bölgede yer alan arılar ve çiçekler sayesinde her bölgeye özgü bal çeşidi bulunmaktadır.

Balın yapısında, fruktoz, demir kalsiyum fosfat sodyum klorür, potasyum magnezyum gibi mineraller yer almaktadır. Mineral yönü ile oldukça zengin olan balın içinde aynı zamanda B1 B2 B3 B5 ve B6 vitaminleri de yer almaktadır.

Balın Faydaları Nelerdir?

İnsanlık tarih boyunca etkinliğini gösteren balın yüzlerce farklı faydası bulunmaktadır. Bunların içerisinde en yaygını, süzme çiçek balının faydalarıdır. Günümüzde çeşitli rahatsızlıkların tedavisi içinde kullanılan bal, bu yönüyle oldukça fonksiyoneldir. Balın faydaları maddeler halinde şu şekildedir:

 • Bal içeriğindeki glikoz sayesinde tüketen kişiye enerji verir.
 • Bal kaslarla bulunan yorgunluk hissini kısa sürede giderir.
 • Boğaz enfeksiyonları nedeniyle gerçekleşen, öksürüğe iyi gelir, bunun dışında soğuk algınlıklarının etkilerini de tedavi ettiği görülmüştür.
 • Doğal bir antiseptik olan bal açık yaraları ve kesikleri iyileştirir.
 • Uyku sorunu yaşayanlar için bal, düzenli olarak tüketildiğinde kısa sürede uykusuzluk problemini ortadan kaldırır.
 • İçeriğinde bulunan mineral, vitamin ve amino asitler sayesinde kiloyu korur ve obeziteyi önler.
 • Sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyerek, gastriti önler.
 • Saç ve cilt bakımından yaygın olarak kullanılır.
 • Gözlerde yer alan enfeksiyon kızarıklık ve kaşıntıyı giderir.

Bunların dışında balın insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır. Bir insanın, yalnızca bal tüketerek uzun süre hayatta kalabildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle bahsi geçen rahatsızlıklara sahip olan bireylerin günlük bal tüketiminin artırılması tavsiye edilmektedir. Günlük beslenme düzenine valla ekleyen bireyler günlük hayatında çok daha sağlıklı olur. Bunun dışında spesifik rahatsızlıklar için bal kullanılabilir.

Balın Zararları Nelerdir?

Piyasadaki gerçek olmayan bal miktarı giderek artmaktadır. Bu durum sağlığı için bal tüketmek isteyen vatandaşlara bir tehdit niteliği taşımaktadır. Piyasada bulunan gerçek olmayan balları tüketen bireyler için balın, yarardan çok zararı gözlenecektir. Bu nedenle bal tüketmek isteyen bireyler öncelikle balın taze ve gerçek olduğundan emin olmalıdır.

Bu balı temin eden bireylerin yine de balı, belirli ölçülerde tüketmesi gerekmektedir. Gereğinden fazla bal tüketimi, olumsuzluklar meydana getirebilir. Bal tüketmenin zararları sırasıyla şöyledir:

 • Diyabet hastaları, balın çok fazla şeker içermesi nedeniyle bu durumdan zarar görebilir.
 • Polene alerjisi olan bireylerin aşırı miktarda bal tüketimi vücutta alerjik reaksiyonlara yol açabilir, bu nedenle bal tüketmeden önce böyle bir alerjinin olup olmadığına emin olmamız gerekmektedir.
 • Bu durumların dışında balın bünyeye herhangi bir zararı yoktu. Yalnızca kullandığınız balın kalitesine dikkat ederek doğal ve etkili bir tedavi sürece yaşayabilirsiniz

Bal Nasıl Tüketilmelidir?

Bal günlük hayatımızda oldukça geniş yer tutan bir besindir. Bu nedenle günümüzde hiçbir insanın, bal kullanımına dair bir tereddüttü bulunmamaktadır. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan bal, besin yolu ile tüketimden, cilt ve saç maskesine kadar her türlü alanda kullanabilmektedir.

Ancak yine de, bal nasıl tüketilmeli konusunda soruları olan bireyler yer almaktadır. Baldan faydalanmak için bu besini tek başına tüketebilir veya yemeklerin, tatlıların ve içeceklerin içerisine ilave edebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.