Baş Ağrısını Doğal Yollarla Nasıl Geçiririz?

Baş Ağrısını Doğal Yollarla Nasıl Geçiririz? Baş ağrısını geçirme yöntemleri günlük hayatımızda sıkça başvurduğumuz yöntemlerdir.

Baş Ağrısını Doğal Yollarla Nasıl Geçiririz?

Yoğun ve tempolu hayatın herhangi bir anında yaşadığımız aksaklıklardan veya tamamen medikal problemlerden dolayı baş ağrısı problemiyle karşılaşabiliriz. Yaşanan bu baş ağrısını geçirmek için ilk olarak güçlü ilaçlara yönelmek zaman zaman zararlı bir uygulamadır. Günlük hayatın stresiyle vuku bulan bu baş ağrılarını önlemek için birbirinden kolay ve etkili doğal yöntemler bulunmakta. Bu yöntemleri, günün her anında kolayca uygulayarak baş ağrınızı geçirebilirsiniz.

Ancak bu baş ağrıları düzenli bir şekilde etkisini gösteren teşhisi koyulmuş bir hastalıksa muhakkak doktor kontrolünde ilaç alınmalıdır. Migren gibi hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar, stresten ve yorgunluktan gerçekleşen baş ağrılarıyla karıştırılmamalıdır. Şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir diye düşünenler için kolayca uygulayabileceğiniz bazı doğal baş ağrısı geçirme yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Lavanta Yağı

Doğal yağların baş ağrısı geçirmedeki etkisi büyüktür. Lavanta yağı, baş ağrısı şikayetini kısa sürede geçiren doğal bir yöntemdir. Lavanta yağını günlük baş ağrısı şikayetlerinin dışında migren atakları için de kullanabilirsiniz. Lavanta yağı yöntemini uygulamak için yapmanız gereken 2 bardak kaynamış suyun içine 4- 5 damla lavanta yağı damlatarak oluşan karışımı solumak’tır.

Yaklaşık beş dakika kadar lavanta yağı içeren suyu soluduğunuz takdirde baş ağrınızı geçecektir.

Nefes Egzersizleri

Nefes egzersizi, çoğu rahatsızlığı anlık olarak rahatlatan bir yöntemdir. Bunun dışında doğru nefes almak, hayat kalitesini ciddi oranda arttıran bir alışkanlıktır. Gün içerisinde baş ağrısından şikâyet ettiğiniz zaman dilimlerinde, kolayca yapabileceğiniz nefes egzersizleri ile rahatlayabilirsiniz.

Belirli bir süre odaklanarak gerçekleştirdiğiniz nefes egzersizleri rahatlamanızı sağlar. Hem mental hem de fizyolojik olarak sağlanan bu rahatlama sayesinde baş ağrınızın azaldığını gözlemlersiniz.

Sarı Kantaron

Sarı kantaron son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan bir bitkidir. Çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için kullanılabilen sarı kantaronun kullanım alanı hayli geniştir. Depresyon, kaygı bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıkların yanında baş ağrısı, uyku düzensizliği gibi rahatsızlıklarda da tedavi edici olarak kullanılır.

Sarı kantaronun kullanım şekli de oldukça geniştir. Sarı kantaronu dilerseniz yağ formunda suyla karıştırarak, dilerseniz da bitkisini demleyip çay olarak tüketebilirsiniz. Hangi şekilde kullandığınız fark etmez, sarı kantaron kısa sürede baş ağrınızı geçirecektir.

Nane Yağı

Nane yağı, baş ağrısı tedavisinde kullanılan doğal yağların başında gelir. Mentol etkisiyle solunumu destekleyen ve baş ağrısını azaltan nane yağını günün her anında kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Nane yağını baş ağrısı tedavisinde kullanmak için iki yöntem vardır. Bunlar, yarım litre kaynamış suya nane yağı damlatıp bir süre solumak ve uyumadan önce yastığınızın üzerine birkaç damla nane yağı damlatmaktır.

Bu yöntemlerden sizin için en uygun olanını uygulayarak baş ağrınızı kısa sürede geçirebilirsiniz.

Fesleğen

Fesleğen de aroması ve kokusu sayesinde baş ağrılarını geçiren bitkilerden biridir. Fesleğenin kokusu, vücudu rahatlatarak mevcut baş ağrısını giderir. Bunun için fesleğeni istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. İsterseniz yağını çıkarıp lavanta veya nane yağı gibi, isterseniz bitki olarak tüketerek kullanabilirsiniz. Her türlü uygulamada baş ağrısı için kesin çözüm sağlar.

Sıcak Bir Duş

Baş ağrısının çözümü için soğuk duşu tercih etmek en sık yapılan yanlışlardan biridir. Özellikle günün erken saatlerinde nükseden baş ağrısı için yapılması gereken ilk şey sıcak bir duş almaktır. Eğer baş ağrınızın nedeni sinüzit veya gripse, alacağınız bu sıcak duş nazal yollarınızı da açacağından kesin bir çözüm sağlar. Diğer durumlarda da sıcak duş almanın kişiyi rahatlatarak baş ağrısını giderdiği gözlemlenmiştir.

Kahve

Günlük hayatta sıkça tükettiğimiz bir içecek olan kahve, etken maddesi nedeniyle baş ağrısı için son derece etkili bir çözümdür. Baş ağrısı hissettiğiniz anlarda içeceğiniz bir fincan kahve bu şikayetinizin giderilmesine yardımcı olur. Ancak kafeinin fazlası bir müddet sonra kişiye zarar verebilir. Bu nedenle kahve tüketimini belli bir ölçüde tutmak faydalı olacaktır.

Masaj

Başınız ağrıdığı sırada yapacağınız baş ağrısı masajı, kısa sürede baş ağrınızın giderilmesini sağlar. Üstelik bu yöntemi, günün her saati, her yerde rahatlıkla yapabilirsiniz. Masaj yöntemiyle baş ağrısı geçirmek için yapmanız gereken şakaklarınıza düzenli olarak bastırmak ve başın ağrıyan bölümlerine masaj yapmaktır.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.