Başta Karıncalanma Neden Olur?

Başta karıncalanma nedenleri, belirtileri, tedavi yöntemleri ve ilaçları hakkında bilgiler yazımızdadır. Başta karıncalanma panik atak gibi hastalıkların habercisi olabilmektedir. O yüzden yazımızdan gerekli bilgileri okuyarak geç kalmadan tedavi edilmesi gereklidir.

Başta Karıncalanma Neden Olur?

Başta karıncalanma olması panik atak gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Panik atak krizi geçirirken soluk almada güçlük, baygınlık, baş dönmesi ve buna benzer şikayetler meydana gelebilir. Ayrıca karıncalanmanın şiddeti gittikçe artar. Başta karıncalanma vakaları incelendiği zaman temel nedenin duysal sinirlerin hasarlanması olduğu bilinir. Mutlaka bu tarz şikayetlerde konu hakkında uzman bir nöroloji doktorunun ziyaret edilmesi gerekir.

Ayrıca baş ağrısı için hangi dokrota gitmeli? Yazımıza bakabilirsiniz.

Başta Karıncalanma Durumunda Ne Zaman Doktora Başvuru Yapmak Gerekir?

Başta karıncalanma olduğu zaman doktora başvurulması gereken durum tespitinin doğru yapılması gerekir. Her insan hayatlarının belirli dönemlerinde geçici uyuşma problemlerinden dolayı şikayetçi olabilirler. Özellikle vücut sinirlerinin ezildiği zamanlarda uyuşma problemi ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Kişilerin sürekli aynı pozisyonda durdukları durumda, kolun ve bacağın bir yere çarptığı hallerde uyuşma görülebilir. Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı görülen uyuşma vakalarında birkaç gün içinde kişi kendiliğinden iyileşecektir. Eğer şikayetler geçmiyor aksine daha da şiddetli bir hale geliyorsa, mutlaka uzman hekime danışmak gerekir.

Baş Karıncalanması ile Bu Belirtileri Görüyorsanız Doktora Gidin

Doktora gitmenin zorunlu olduğu belirtiler arasında:

 • Uyuşmaların haftalar sürmesi,
 • Güç kaybı yaşanması,
 • Vücudun sadece belirli bir yarısında uyuşma olması,
 • Ellerde yanma hissi,
 • Özellikle gece vakti uykudan uyanılmasına neden olacak şiddette ağrı hissi,
 • Eldiven ve çorap giyilmesine benzer his,
 • Şeker hastalarında yanma hissi yer alır.

Eğer bu belirtileri görüyorsanız yüksek ihtimalle nörolojik bir hastalıktan dolayı bu durumdasınız. Bu hastalığın tedavi edilmesi ve şikayetlerin ortadan kaldırılması için en kısa zamanda hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir.

Baş Karıncalanması Probleminin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Baş karıncalanması probleminin tedavi edilmesi için ilk önce hastalığın altında yatan sebeplerin neler olduğunu tespit etmek gerekir. Eğer hastalık belirtileri ilaçla tedavi edilebilir halde ise bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Hasta hekimin verdiği ilaçları uygun şekillerde ve dozlarda kullanmalıdır. Örneğin; şeker hastası olan bir kişide uyuşma probleminin görülmesi normal kabul edilir. Belirtinin geçmesi için önce şeker hastalığının tedavisi gereklidir. MS hastalığında sıkça uyuşma problemi olur. Bu kişilerin en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Baş Karıncalanması Probleminin Tedavisinden Sonuç Alınmadığı Zaman Nelerin Yapılması Gerekir?

Baş karıncalanması probleminden sonuç alınmaması kimi durumlarda söz konusu olabilir. Eğer klasik tedavi yöntemlerinden sonuç almak mümkün olmazsa çeşitli ilaçların kullanılması gerekir. Belirti giderici ilaçların kullanılması son derece faydalı olur. Bu ilaçların kullanımı depresyon ve epilepsi için  de aynıdır. Hekim hangi ilacın tercih edilmesi gerektiğine çeşitli etmenlere bakarak karar verecektir. Hastanın yaşı, hastalığın şiddeti, hastanın verdiği belirtiler mutlaka dikkate alınmalıdır. Hekim hasta için tedavi planı hazırlarken kişisel olduğundan emin olmalıdır.

Baş Karıncalanması Probleminin İncelenmesi için Hangi Uygulamalardan Faydalanılır?

Baş karıncalanması problemi için yapılan incelemelerin başında nörolojik muayeneler yer alır. Çoğu zaman karmaşık lab incelemelerinin yapılmasına gerek yoktur. Bu muayene yeterli olmaktadır. Eğer muayene sonrasında herhangi bir hastalık olduğu ortaya çıkarsa hekimin ileri incelemeler yapması gerekir. Yapılan incelemelerin ne olacağını belirlerken hastanın kim olduğu önem taşır. Çoğu zaman MR, kan incelemeleri ve EMG adı verilen inceleme yöntemleri yeterli olur.

Uyuşmaların Tıptaki Yeri

Uyuşmalar tarihte ilk defa 1930’lu yılların başında incelenmeye başlamıştır. Çeşitli deneyler yapılmış ve  bunun sonucunda hastalık ile ilgili veriler toplanmaya başlamıştır. Vücudun her yerinin sinirlerle kaplı olduğu bilinmektedir. Sinirler vücudun diğer yerlerine bilgi aktarmakla görevlidir. Örneğin kolunu sıkan bir kişi aynı anda hem kolda bulunan damarlarını hem de sinirlerini sıkmış olur. Bu durumun algılanması kolda bulunan sinirler sayesinde olur. Beyin ile sinir arasında bilgi akışı oluşturulmuştur.

Elinizde kolunuza bir süre basınç uyguladığınız ve daha sonra elinizi geri çektiğiniz zaman uyuşma hissi olması normaldir. Bu his geçicidir. Fakat her zaman uyuşma hissinin geçmesi mümkün değildir. Özellikle travma gibi durumlarda uyuşma hissi daha uzun sürer. Hatta kimi zaman hastanın günlük hayatı olumsuz yönde etkilenebilir.

Diş Tedavilerinden Kaynaklanan Uyuşma Problemler

Diş tedavisinden sonra uyuşma olması ne yazık ki sık karşılaşılan bir durumdur. Uyuşmalar kimi zaman doğrudan ağız bölgesinde olabileceği gibi kimi zamanda vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilir. Başta karıncalanma şikayeti ile hastaneye başvuran hastaların bir kısmının diş tedavilerinde kullanılan anestezi yüzünden problemler yaşadıkları ortaya çıkmıştır.

Diş tedavisinde işlem yapmadan önce çeşitli anestezi yöntemlerinin uygulanması gerekir. Enjektör ucu kazara değmemesı gereken bir yere değebilir. Bu durumda orada  bulunan sinirler zarar görecektir. Sinirin çevresinde kanama da meydana gelmiş ise basınç miktarı artacaktır.

Yapılan araştırmalara göre biberin içinde bulunan kapsaisin adı verilen madde de aynı etkiyi yaratmaktan sorumlu olabilir. Bu etken madde tıpkı farmakolojik anestezi ilaçları gibi etki eder. Ayrıca Çin biberinde bulunan alkilamid adı verilen maddeler de karıncalanma meydana gelmesine neden olur.

Hamilelikte baş ağrısı nedenlerine bakabilirsiniz.

Panik Atak Krizi Yüzünden Baş Bölgesinde Oluşan Karıncalanmalar

Panik atak krizi ile ilgili baş bölgesinin uyuşması kriz geçiren kişiler tarafından sıkça yaşanır. Hasta ayrıca bu sırada nefes alıp vermede büyük güçlük yaşayabilir. Panik atak hastası olanlar boğulma hissi ile karşılaşırlar. Hastaların bir çoğu öleceklerini düşünebilir. Panik atak krizi sırasında ne yapılacağını bilmek önemlidir. Kriz sırasında nasıl davranılması gerektiğini bildiğiniz zaman sağlığınızı desteklemiş olursunuz. Yapılması gerekenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dikkatin bedenden uzaklaştırılması gerekir.
 • Beden katı olmamalı, bedenin gevşetilmesi için çeşitli hareketler yapılmalı.
 • Kaygı üretilmesine neden olan negatif düşüncelerden uzak durulmalı.
 • Dikkatin bir başka objeye yönlendirilmesi için çaba harcanması gerekir.
 • Kriz geçirdiğini anlayan kişi sevdiği yerleri, olayları ve kişileri düşünerek olumlama yapmalıdır.
 • Panik atak krizi geçirdiğini anlayan kişinin yaptığı şeyi durdurması gerekir.
 • Solunumun düzenli yapılması gerekir. Bunun için kişi öncesinden nefes egzersizlerini deneyebilir.

Panik Atak Hastalığının Tedavi Edilmemesi Halinde Ne Olur?

Panik atak hastalığının tedavi edilmemesi halinde kişi hem duygusal hem de bedensel yönden zorlanacaktır. Panik atak hastası olan kişilerin gerekli tedavileri olmaması halinde daha çok psikolojik problemlerle karşılaştıkları görülmüştür. Kendini korumasız hissetme, desteği olmadığını düşünme, yalnızlaşma ve karamsarlık gibi bir takım şikayetler meydana gelir. Özellikle yaşamsal kaygının üst boyuta ulaştığı durumlarda kişi intihara meyilli bir ruh hali içine girebilir.

Panik Atak Hastalığının Tedavi Edilmesinde Hastaların Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Panik atak hastalarının tedavi edilmesi için beslenme planı önemli bir durumdur. Beslenme planı ile hastalık ileri giderek kişiye zarar verebileceği gibi tam tersi durum da söz konusu olabilir. Yapılan araştırmalara göre sağlıksız beslenen kişilerde panik atak ve buna benzer hastalıkların görülme ihtimali daha fazladır. Bu nedenle sağlıklı tercihler yapmak gerekir.

Kafeinli içecekler, çay, kola gibi zararlı içeceklerin hastalığın tetiklenmesine neden olabilir. Başta karıncalanma problemi özellikle asitli içeceklerin tüketilmesinden sonra meydana gelebilir. Kişinin hastalığının tetiklenmemesi için mevsimsel beslenmeye özen göstermesi gerekir. Özellikle kışın kış meyve ve sebzeleri ile beslenmek ve yazın da aynısı yapmak hastalıktan korunmak adına önemlidir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.