Basur Kanser Yapar mı?

Basur kanser yapar mı, belirtiler nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır? Basurun kanser yapmadığı belirlenmiştir. Ancak birçok insan basurun etkilerine kanserin neden olduğunu düşünmektedir. Basur hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı detaylı şekilde okumanızda fayda vardır.

Basur Kanser Yapar mı?

Basurun kanser yapması söz konusu değildir. Basur asla kansere yol açmaz. Fakat basur ile beraber görülen belirtiler insanların kendilerini kanser olduğunu düşünmelerine neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre her 3 kişiden birinde basur hastalığı bulunuyor. Bağırsak kanseri olan kişiler arasında her 2 kişiden birinin basur olduğu bilinmektedir. Bağırsak kanseri söz konusu olduğunda, kişi kendi basur olmuş zannedip hekime gitmeyebilir. Bu durum kanserin ilerlemesine yol açarak, kanserin ilerlemesine yol açabilir. Basur kansere yol açmasa da, görüldüğü üzere belirtilerin kesin olmaması iki hastalık arasında ilişki kuruyor. Bu konuda yapılacak en iyi şey, kişinin vücudunda herhangi bir anormallik gördüğü zaman doktora başvurmasıdır. Doktor gerekli muayeneleri yaparak teşhis koyacaktır.

Ayrıca stres kanser yapar mı? Yazımıza bakabilirsiniz.

Basur ile Karşılaştırılabilecek Diğer Hastalıklar Nelerdir?

Basur hastalığı ile karşılaştırılabilecek diğer hastalıklar arasında:

 • Siğil,
 • Kalın bağırsak kanseri,
 • Fissür,
 • Fistül yer alır.

Siğil hastalığı kendini sürekli tekrar eden ve tedavi edilmesi zor olan bir hastalıktır. Siğillerin tedavi edilmemesi halinde hastalık kendini kansere dönüştürebilir. Kalın bağırsak kanseri, en çok görülen kanser sıralaması yapıldığı zaman ilk 3 sırada yer alır. Bir kişinin bağırsak kanseri olduğunu anlamak için mutlaka muayene olması gerekir. Kişi kendi başına kanser olduğunun tanısını koyamaz.

Fissür hastalığı, makat halkasının yırtılması anlamına gelir. Bu hastalığa sahip olan kişilerde ciddi ölçüde ağrı problemi görülür. Bu kişiler için tuvalete gitmek adeta bir eziyet olur. Hastalığın doğru tanısı konması ve tedavi edilmesi ile birlikte 10 dk içinde bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Son olarak fistül hastalığı, makat kenarında iltihap akmasına neden olan hastalık olarak bilinir. Farklı ameliyat tekniklerinden faydalanarak hastalığın tedavi edilmesi mümkündür.

Basur ile Birlikte Görülen Belirtiler Nelerdir?

Basurla beraber görülen belirtiler arasında:

 • Dışkılamada düzensizlik olması,
 • Dışkılama sırasında ağrı ve yanma hissetmek,
 • Makattan taze kırmızı renkli kan gelmsi,
 • Kaşıntı,
 • Bölgede şişlik olması,
 • Bölgede ıslaklık hissi,
 • Makattan akıntı gelmesi yer alır.

Bu belirtileri görüyorsanız basur olmuş olabilirsiniz. Belirtileri görür görmez mutlaka uzman hekime muayene olun. Gerekli önlemleri alarak tedavi olursanız bu belirtilerden kurtulabilirsiniz.

Basur Kanser Riski Olmaması için Tedavi Olunması Gerekir

Basurun kansere dönüşmemesi için tedavi olmak çok önemlidir. Tedavi yapılmadan önce ilk olarak bağırsak hareketlerinin olması gereken düzende olması sağlanmalıdır. Eğer sürekli kabız ya da ishal oluyorsanız bu durum hakkında hekiminizi bilgilendirin. Hekim sizde neyin bağırsak bozukluğu yaptığını anlamak için çeşitli testler ve değerlendirmeler yaparak durumun önlenmesini sağlayacaktır. Kesin olarak hekim tarafından basur için tanı konmadan basur kremlerinin kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Eğer basur hastalığı ilk ya da ikinci evrede ise, mutlaka ilaç ve krem tedavisi uygulanması gerekir. Bu kremlerin kullanılma amacı bölgedeki ağrının, yanmanın ve kızarıklığın giderilmesidir. İçerisinde nitro gliresin bulunan kremlerin çoğu bölgede rahatlama sağlar. Krem bölgeye masaj yaparak uygulanabilir. Kremler makat bölgesinde bulunan kasların rahatlamasını sağlayacaktır. Bu kremlerin etkilerinin ağır etkileri olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle kremlerin fazla miktarda alınmamasına özen göstermek gerekir.

Basurdan Kurtulmak için En Etkili Yöntem Basur Ameliyatı Olmaktan Geçer

Basurdan kurtulmak için basur ameliyatı olmak en etkili tedavi yöntemi olarak bilinir. Basurun ameliyat ile tedavi edilmesi için ameliyat yapılmasına hekimin kendisi karar vermelidir. Hekim hastanın durumunu ve hastalığın özelliklerini değerlendirecektir. Hekimin dikkat ettiği unsurlar arasında:

 • Hastanın yaşı,
 • Hastanın kilosu,
 • Hastanın ailesinde daha önce buna benzer olayın yaşanıp yaşanmadığı,
 • Hastalığın ne kadar ilerlediği,
 • Hastalığın şiddeti,
 • Hastalık ile ortaya çıkan belirtilerin neler olduğu yer alır.

Basur kanser olmaması için hekiminizle konuşarak ameliyat olmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Hekiminiz illa sizi ameliyata yöneltecek değildir. Bazı hastaların durumu evde uygulanan tedavi yöntemleri ile iyileştirebilecek kadar iyi olabiliyor. Dışkılama sonrasında bir küvetin içine ılık su konması ve içine 10 ile 15 dk arasında oturulması etkili bir yöntemdir. Bu yöntemden faydalanırken hasta suyun içine dezenfektan koyabilir. Bu uygulama hastanın rahatlamasına yardımcı olacaktır. İşlemden sonra makat bölgesinin kağıt havlu ile durulanması gerekir.

Solaryum kanser yapar mı? İnceleyebilirsiniz.

Basuru Olan Kişilerin Beslenme Düzenleri Konusunda Dikkat Etmeleri Gereken Noktalar Nelerdir?

Basuru olanların beslenme düzeninde dikkat etmesi gerekenler bulunur. Hekimler basur problemi olan kişilerin bol miktarda posalı yiyecekler tüketmelerini önermektedir. Uygulanacak olan diyetin mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir. Hekimin belirttiği diğer uygulamalar ile birlikte beslenme önerilerine de uymak gerekir. Sağlıklı beslenmek de hastalığın ilerlemesinin önüne geçer ve hastaların bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Aşağıdaki öneriler beslenmenizin sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır:

 • Mümkün olduğu kadar kızartma ve kızartma benzeri ürünlerden uzak durmaya çalışın.
 • Pişirme yöntemlerinden haşlama ve buharda pişirme yöntemlerini tercih etmeye çalışın. Sağlıklı pişirme yöntemleri yiyeceklerin içindeki besin değerlerinin korunmasını sağlar. Diğer yöntemler ise yiyeceklerin besin içeriğini düşürebilir. Örneğin kızarma yöntemi besininin kalorisini yükseltir. Buna karşın besin içeriği düşer.
 • Şekerden uzak durun. İçerisinde doğal olarak şeker bulunan besinleri tüketin. Meyveler doğal şeker içeren yiyeceklere örnek verilebilir.
 • Kimyasal koruyucu içeren besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Marketten ürün satın alırken ürün etiketini incelemeye özen gösterin.
 • GDO içeren ürünleri satın almayın.
 • Organik marketlerden alışveriş yapmaya özen gösterin.
 • Lifli gıdalardan yeterli miktarda tükettiğinizden emin olun.
 • Bağırsak hareketlerinizin sağlıklı olması için bol miktarda su için. Su içme alışkanlığınız yoksa, suyun içine meyveler ekleyerek su içmeyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Marketlerde çok sayıda eğlenceli su şişeleri satılmaktadır. Bu ürünler daha çok su içmeniz için sizi motive edebilir.

Düzensiz Fiziksel Aktivite Yüzünden Basur Olabilirsiniz

Düzensiz fiziksel aktivite basur hastalığının meydana gelmesine neden oluyor. Uzmanlar kişileri düzenli fiziksel aktivite yapmaları konusunda uyarıyor. Eğer kişi daha önceden spor yapmıyor ise, vücudu önceden alıştırmak adına hafif tempo yürüyüşler yapılabilir. Vücut alıştıktan sonra daha ağır sporlara başlanabilir. Fakat spora başlamadan önce mutlaka doktor önerisi alın. Doktorunuzun spor yapmanızı uygun bulmaması halinde spor yapmayın. Uzun süre oturmak basura neden olduğundan spor amaçlı olmasa bile, uzun süre oturmayın. Mutlaka ara ara ayağa kalkarak hareket edin. Yapılan çalışmalar uzun süre oturmanın metabolizmayı yavaşlattığını ortaya koymuştur. Bu yavaşlık nedeni ile kişilerin kilo alma ve obezite gibi problemler ile karşılaşması olasıdır.

Bazı Mesleklerde Basur Hastalığı Daha Sık Görülüyor

Bazı meslekler için basur hastalığına yakalanmak daha yüksek olasılıktadır. Özellikle pilotlar ve şöförler basur hastalığına yakalanabilirler. Oturarak yapılan mesleklerde basur görülme ihtimali daha yüksek olur. Bu meslek kollarında faaliyet gösteren kişilerin, fiziksel aktivitelerine daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Basur kanser vakasına dönüşmese de kötü yaşam tarzına sahip olmak kansere yol açabilir. Bu nedenle bol miktarda hareket edin, mesleğinizin yaşam tarzınıza nasıl etki ettiğini iyi analiz edin ve gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun. Hastalıktan korunursunuz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.