Basur Nasıl Geçer? Neden Olur, Basura En İyi Ne Gelir?

Basur nasıl tedavi edilir, geçer, iyileşir? Basurun nedeni, sebebi; basura ne iyi gelir? Erkeklerde ve kadınlarda basur neden olur? Basur başlangıcı ve belirtileri, Evde, doğal, bitkisel tedavi yöntemleri, Ahmet Maranki önerileri, basurda ne yememeli; iç ve dış basurla alakalı bütün detaylar yazımızda.

Basur Nasıl Geçer? Neden Olur, Basura En İyi Ne Gelir?

Basurun neden olduğu ve nasıl geçtiği basur yaşayan bireylerin en merak ettiği sorular arasındadır. Diğer adıyla hemoroid olarak bilinmektedir. Halk arasında genelde basur olarak bilinirken tıp alanında hemoroid olarak geçmektedir. Her on kişiden sekizinde bu hastalık gözükmektedir. Basur hafif ağrı ile başlarken ilerleyen zamanlarda kanamaya dönebilmektedir. Hemoraid ağrısı hastalığın son evrelerinde, doğum sancısı ile aynı acıyı yaşatmaktadır.

Basur Nedir?

Basur halk arasında sıklıkla duyulmaktadır. Bireyler basur nedir, bizde çıkar mı acaba diye düşünmektedir. Halk arasında basur olarak bilinen fakat tıp dünyasında hemoroid olarak anılan hastalık çeşididir. Genelde on kişiden sekizinde bu hastalık mevcuttur.  Gün içinde ağrısı yaşandığında bütün günü olumsuz şekilde etkilemektedir.

Dışkı yaparken yapılan yanlışlar doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Genetik olarak da olan hastalık aynı zamanda bulaşıcı değildir. İç hemoroid ve dış hemoroid olarak iki türü bulunmaktadır. İç hemoroid hastaları genelde bu dönemleri ağrısız geçirirken, dış hemoroid hastaları bu dönemi ağrılı olarak geçirmektedir. Dış hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri bulunurken aynı zamanda uzman doktorlar tarafından önerilen ilaçlar da bulunmaktadır. İç hemoroid, dış hemoroide göre daha acısız geçmektedir.

Basur Neden Olur?

Hemoroid nedeni tıp dünyasında tam olarak bilinmemektedir. Bununla beraber bazı sebepler sadece tahmin edilmektedir. Basurun olmasının sebepleri;

 • Genetik olarak,
 • Anal kanalda bulunan damarların kanaması veya sarkması,
 • Sürekli kabızlık yaşamak,
 • Dışkılama sırasında yapılan yanlışlar,
 • Uzun süre oturmak,
 • Uzun süre ayakta kalmak,
 • Hamilelik

Dışkılama Sırasında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Dışkılama esnasında yapılan yanlışlar basuru tetiklemektedir. Bu yanlışlar doğrultusunda makat ağrısı, kanaması veya yırtılması gibi sonuçlar yaşanabilmektedir. Basur olan bireylerin genetik değil ise yaptığı yanlışlar doğrultusunda basur olabilme ihtimalleri mevcuttur. Basur nedenlerinden biri olarak bilinen dışkılama sırasında yapılan yanlışlar;

 • Uzun süre ıkınma,
 • Sabah olan doğal dışkılama isteğini gerçekleştirme,
 • Doğal olmayan dışkıyı çıkarmaya çalışma.

Bu yanlışlar yapıldığında bireylerin basur olabilme ihtimalleri artış göstermektedir.

Basurdan Nasıl Korunulur?

Daha önce basur olmamış bireylerin korunmak amaçlı yapması gereken birtakım şeyler vardır. Bu durumlar uygulandığında basurdan korunmak mümkündür.

 • Düzenli beslenmek gerekmektedir.
 • Dışkısı zor olan yiyeceklerden kaçınmak gerekmektedir.
 • Düzenli tuvalet alışkanlığı olması gerekmektedir.
 • Tuvalette fazla ıkınmama
 • Ağır yük kaldırmamak gerekmektedir.
 • Dışkı yaparken zorlamamak gerekmektedir.

Basur Belirtileri Nelerdir?

Bireyin basur olduğunu anlaması için belirtilerini taşıması gerekmektedir. Basur olan bireyler arama motorlarına basur belirtileri yazıp teşhis koymamalıdır. Uzman doktorların önerdiği ilaçlar dışında ilaç içmemelidirler. Basur belirtileri;

 • Makat kanaması
 • Makat ağrısı
 • Makatta şişlik
 • Makatta kaşıntı
 • Makatta akıntı

Basur Olan Bireyler Hangi Gıdaları Yememelidir?

Basur olan bireyler ameliyat olduktan sonra yaşadığı süreç de;

 • Katı gıdalar yememelidir
 • Taneli ve içinde kalın parçacık bulunan yemekler yememelidir.
 • Dışkısını yapamayan bireyler için doktorun verdiği öneriler kullanılmalı ve diyet listesi uygulanmalıdır.

Basur ameliyatı olmadan 3 gün önce ne yenilmelidir;

 • Ameliyattan 3 gün önce katı gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Meyve suyu gibi sıvı içecekler tüketilmelidir.

Ameliyat olmadan sadece basur hastaları ne yememelidir;

 • Basur hastaları dışkıyı zorlayacak gıdalardan kaçınmalıdır.
 • Acı veya pul biber tüketmemeleri gerekmektedir.
 • Fazla katı ve dışkı olarak zor çıkacak besinler tüketmemeleri gerekmektedir.

Basur hastaları yasak olan gıdaları yedikleri süre boyunca ağrısını çekmeye devam etmektedirler. Ağrıyı hafifletmek için uzman doktorlar tarafından evde yapılabilen veya ilaç tedavisini kullanarak ağrıyı azaltabilirler.

Basur İçin Hangi Doktora Gidilir?

Basur ilk başlarda ciddi bir rahatsızlık olarak gözükmese de aslında bireyleri gün içerisinde olumsuzluğa sokmaktadır. Makattaki ağrı, şişlik ve kanama arttığında uzman doktor tarafından göz altına alınmak gerekmektedir. Peki basur için hangi doktora gidilmelidir? Anorektal alanda uzman olan doktora gözükmek doğru olacaktır. Tavsiye üzerine veya bir yerden duyulan ilaçlar kullanılmamalıdır. Hastalık tanısı ve tedavisi uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzman doktor tarafından önerilen posalı diyeti uygulaması vardır. İyileşme sürecine ve acının azalma sürecine oldukça etkilidir. Bu diyet uzman doktor tarafından önerilmelidir. Bunun dışında diyet uygulanmamalıdır. Büyük abdest yumuşatıcıları bulunmaktadır. Bu yumuşatıcılar uzman doktorlar önermediği sürece kullanılmamalıdır. Yumuşatıcılar dışında bölgesel ağrı kesiciler bulunmaktadır. Basura iyi gelen kremler arasında bulunmaktadır. Bölgesel ağrı kesici kremler eczanelerden alınabilmektedir. Ödem çözücü ilaçlarla da basur acısı azaltılabilir. Uzman doktor tarafından önerilmeyen ilaçlar kullanılmamalıdır.

Basur Geçici Midir?

Basur nasıl geçer veya geçer mi soruları basur hastalığı olan bireylerin sıklıkla uzman doktorlara yönelttiği sorular arasındadır. Basur hastalığı çok ilerlemiş bireylerde makat yırtığı yaşanabilmektedir. Bu durum doğrultusunda basur olan kişi ameliyat olmak zorundadır. Ameliyat olunduğu takdirde basur bir süre için ağrısını kesmiş olsa da ilerleyen zamanlarda tekrar ortaya çıkabilmektedir.

Basur Genetik Midir?

Basurun neden olduğu konusunda henüz net ve doyurucu bilgiler verilmemiştir. İhtimaller doğrultusunda verilen bilgilere göre basur genetik olarak da yaşanabilmektedir. Sonradan veya doğuştan olarak yaşanabilen hastalık hamilelikte bile olabilmektedir. Bireylerin gün içinde yaptığı yanlışlar doğrultusunda çıkabilen basur aynı zamanda genetiktir. Hastalık kendini genelde 17 yaş itibari ile göstermektedir. Dışkı çıkarırken yapılan yanlışlar veya yanlış oturma şekilleri veya fazla ayakta durma gibi durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda çıkan basur hastalığı genetik değil iken 17-18 yaşlarında kendini gösteren basur genetiktir.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Basur ağrısını geçirmek için uzman doktorlar tarafından verilen ağrı kesiciler, yumuşatıcılar, diyetler veya önerilen diğer tedavi yöntemleri kullanılabilir. Bunlar dışında oturma banyosu denilen ve oldukça rahatlatıcı tedavi yöntemi de kullanılabilir. Sağdan soldan duyulan ilaçlar basur hastalığında kullanılmamalıdır. Uzman doktor tarafından teşhisi ve tedavisi yapılıp ilaçlar buna göre kullanılmalıdır.

Basurda Evde Tedavi Yöntemi Nasıldır?

Basura evde çözüm için uzman doktorların arama motorları üzerinden önerdiği  birkaç öneri bulunmaktadır. Basur hastalarının da bildiği ve uzman doktorların sıklıkla önerdiği oturma banyosu denilen ve tedavi yöntemlerinde acının geçmesi için kullanılan yöntem mevcuttur. Oturma banyosu; sıcak su uygulaması olarak da bilinmektedir. Dışkı çıkarıldıktan sonra sıcak suya oturulmalıdır. Bu durum her dışkı yapıldığında işe yaramaktadır.

Belirtileri Taşıyan Herkes Basur Mudur?

Basur belirtileri aynı zamanda birçok hastalığında belirtisi olarak bilinmektedir. Belirtiler sadece basur hastalığını vurgulamamaktadır. Bunun için uzman doktorun yaptığı işlemler sonucunda kesin teşhis konulmadan ilaç kullanılmamalıdır. İlaç kullanıldığı takdirde daha kötü sonuçlara yol açılabilir.

Basur Tedavisi Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Basur tedavisi gören bireylerin ağrının daha sık devam etmemesi ve azalması için dikkat etmesi gereken hususlar mevcuttur.

 • Öncelikle beslenmeye dikkat edilmelidir. Uzman doktorun verdiği diyet listesine göre hareket edilmelidir.
 • Kullanılan dışkı yumuşatıcı ilaçları düzenli olarak kullanan bireyler bunun yerine; bol bol su tüketmek, doğal beslenmek ve bol lifli yiyecekler seçerek beslenmelidir. Bu durum hem ilaç kullanmayı azaltır hem de doğal yöntemler arasına girmektedir.
 • Besin düzensizliği olmamalıdır.
 • Vitaminler, sebze ve meyveler, buğday, tahıl bakliyat, fasulye, pirinç gibi ürünler bağırsak hareketlerini arttıracaktır. Bu durum kabızlığı önler. Hemoraid ağrısıni azaltmaktadır veya hemoroid ağrısı hiç çekilmemektedir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.