Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir? Nedenleri, Sebepleri ve Tedavisi

Bebeklerde kusmayı ne engeller, kusmaya karşı ne yapmalı? Kusmayla birlikte ishal, ateş, halsizlik gibi durumlar normal midir, nasıl önlenir, nedenleri nedir? Kusmaya karşı şurup ya da ilaç öneriler var mı; bitkisel (doğal) tedavi yöntemleri nelerdir? Konu hakkında kapsamlı bilgiyi yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir? Nedenleri, Sebepleri ve Tedavisi

Midesi bulanan ve kusan bebeklerin rahatsızlıklarının tedavisi için hastalığa neden olan sebepleri ortaya çıkarmak gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerin ilk zamanlarında kusması yedikleri mamayı ya da sütü çıkarması gayet normal karşılanan bir durumdur. Fakat zaman ilerledikçe bebeğin kilo kaybıyla beraber mide bulantısı yaşaması ve sürekli kusması bebekte bazı hastalıkların ve olumsuzlukların göstergesidir. Bu durumda mutlaka çocuğunuzu doktora götürmeniz gerekmektedir.

Toplumda yaygın olan inanışa göre mide bulantısı ve kusma bir hastalık olarak nitelense de aslında tıp dünyası için bu durumlar birer belirtidir. Kimi zaman zehirlenme ve beslenme kaynaklı bir belirti olan bulantı ve kusmalar kimi zaman ise başka hastalıkların ilk izleri olarak kendini göstermektedir.

Bebeklerde ise durum biraz daha farklıdır. Bebeklerin karnı tokken mama ve yiyecek yedirmek kusmalarına sebep olabileceği gibi bebeklerin sevmeyeceği ve sindirimi zor olan besinlerde bebeklerin kusmasına sebep olabilmektedir. Belirtilen durumların dışında bazı fizyolojik etkilerden kaynaklı bebek kusmaları ise çok daha tehlikeli hastalıkların habercisi olabileceğinden mutlaka bebeğinizi doktora götürmekte yarar vardır.

Bebeklerin Kusması Ne Anlama Gelir?

Bebeklerde kusma özellikle tecrübe sahibi anneler ve babalar tarafından normal karşılanmakla birlikte ilk defa bebek sahibi olan kimseler bu durumu anormal karşılamaktadır. Bebeklerde kusmanın endişe gerektirip gerektirmediği kusmanın zamanına, şekline ve miktarına bağlı olarak değişmektedir. Yeni doğan bebeklerin yaklaşık %80’i ilk üç ayda en az 1 defa kusmuştur. Bu sebeple kusmanın hastalık belirtisi olarak nitelenmesi için normalin dışında gerçekleşen durumların iyi anlaşılması gerekmektedir.

Bebeklerde genellikle normal kusmalar beslenme sonrasında meydana gelen kusmuklardır. Bu kusmukların miktarı çok azdır. Bebeklerin yemek boruları az gelişmiş olduğundan nefes alıp verirken mideye ulaşmayan mama ve besinler geri gelmektedir. Sızıntı ve az miktarda olup bebekte şiddetli sarsıntıya sebep olmayan kusmalar her anne babanın karşılaşabileceği türden kusma çeşitleri olduğu için fazla önemsenmemeli fakat bu durumların dışında kalan şiddetli ve sarsıntılı kusmalar, halsizliğe ve gelişim bozukluklarına varan kusma şikayetlerinde mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Bebekler Neden Kusar?

Bebeklerin kusmasına birçok durum etki etmiş olabilir. Kimi zaman fazla beslenme kimi zaman ise bebeğin arzu etmeyeceği tarzda yiyeceklerle beslenmesi kusmaya neden olmaktadır. Belli başlı yiyeceklerin tüketimi sonrasında bebeğiniz kusuyorsa o besini vermekten vazgeçmek kusmanın önüne geçecektir.

Normal karşılanan yeni doğan bebek kusmaları dışında bebeğinizin çok kusması bazı hastalıkların ilk belirtisi olabilir. Özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıkları sebebiyle bebeklerde kusma şikayetlerine çok sık rastlanmaktadır. Kusma hastalık değil bir belirtidir. Bu sebeple kusma ile birlikte gerçekleşen yüksek ateş, şiddetli ağrı, titreme gibi diğer belirtilerin gözlemlenmesi bebeklerin neden kustuklarını anlamlandırmaya katkı sağlayacaktır.

Sindirim sisteminde yer alan bazı organların yemek borusunun az gelişmesi ve beslenme faaliyetlerinde sürekli kusmaya sebep olması da mutlaka doktor kontrolünü gerektiren kusma sebeplerindendir. Ayrıca yüksek ateşle birlikte bebeklerde görülen kusmalar besin zehirlenmesine işaret etmekte ishal ile birlikte gerçekleşen kusmalarda ise sıvı tüketimi arttırılarak bebeklerin iyi beslenmesi amaçlanmaktadır.

Bebeklerin Kusmasının Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde en çok fışkırır tarzda kusmak neyin belirtisi olduğu merak edilmektedir. Fışkırarak ve 24-36 saatte sıklıkla tekrarlanan kusmalar bebeklerde sindirim sistemi rahatsızlıklarının sebeplerindendir. Bu durumdan başka bebeklerde kusmanın nedenleri;

 • Normal olarak değerlendirilen beslenme sonrası az miktarda veya sızıntı şeklinde kusmalar,
 • Beslenme alışkanlıklarına bağlı bazı besinlerin bebeğe verilmesiyle meydana gelen kusmalar,
 • Gastroözofageal reflü de denen yeni doğan bebeklerde yemek borusunun mide içerisinde bulunan besinleri tekrar dışarı çıkarması sonucunda oluşan kusmalar,
 • Bağırsak tıkanıklığı ve darlıklarına bağlı meydana gelen kusmalar,
 • Özofagus atrezisi denen yemek borusunun mideye bağlanan ucunun kapalı ya da çok dar olması sebebiyle meydana gelen kusmalar,
 • Doğuştan meydana gelen ve metabolizmadan kaynaklanan inek sütüne alerji gibi rahatsızlıklar

Çok sık karşılaşılan ve acilen doktor müdahalesi gerektiren rahatsızlıkların başında gelmektedir. Kusmanın ortadan kaldırılması bebeklerde önemli olmakla birlikte asıl dikkat edilmesi gereken bebeklerde kusmaya sebep olan etkilerin ortaya çıkarılmasıdır.

Bebeklerin Sürekli Kusması Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Bebeklerde meydana gelen ve sürekli tekrar eden kusmanın en büyük sebebi reflü hastalığıdır. Yetişkinlerde olduğu kadar bebeklerde de görülen mide rahatsızlıklarından olan reflü özellikle mide kapakçığının iyi gelişmemesi ve yatar pozisyonda beslenme alışkanlığına bağlı olarak bebek ve çocuklarda alınan besinlerin tekrar kusarak dışarı atılmasına sebep olmaktadır.

Virüslerin neden olduğu mide ve bağırsak rahatsızlıkları da bebeklerde sürekli kusmalara ve ishale sebep olmaktadır. Rota virüsü özellikle 5 yaşına kadar bebek ve çocuklarda çok sık görülen ve belirtilerini sık kusma olarak gösteren bir hastalık olması sebebiyle enfeksiyon riski yüksek seyreden bir hastalıktır. Bu hastalıktan bebeklerin korunması için temizliklerine ve bulundukları ortamlara dikkat edilmesi ve küçük yaştan itibaren bebeklerin aşılarının yapılmasına özen gösterilmelidir.

Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir sorusu özellikle annelerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bebeğiniz sık sık kusuyorsa;

 • Bebeğinizi besledikten sonra ya da beslerken bebeğinizi dik pozisyonda tutmanız ve bir müddet dik oturtmanız normal kusmaları ciddi oranda azaltacaktır.
 • Yemek yedirdikten sonra bebeğinizi aşırı hareket ettirmek sindirimi sisteminin olumsuz etkilenmesine hoplayıp zıplatmak da bebeğinizin kusmasına neden olacağından bu durumlardan kaçınmak gerekir.
 • Bebeğinizi tıka basa doyurup sık sık beslemek doymuş olan ve dolu olan midenin besinleri kabul etmemesine sebep olacağından bebeğinizi besleme sıklığını ve verdiğiniz süt ve mama miktarını iyi ayarlamalısınız.
 • Bebeğiniz ağlarken ona bir şeyler yedirmeye çalışmak hem soluk borusuna hem de yemek borusunun zarar görmesine neden olabilir. Bu durum bebeğin kusmasıyla da yakından ilişkili olduğundan bebeğiniz ağlarken yemek yedirmek konusunda ısrarcı davranmayınız.

Bebeğiniz Sürekli Kusuyorsa Ne Yapılmalıdır?

5 yaşına kadar olan çocuk ve bebeklerde sık sık kusma durumları yaşanıyorsa bu durum reflüden kaynaklanabileceği gibi yanlış beslenme alışkanlıklarından da kaynaklanabilmektedir. Sürekli kusmaya ne iyi gelir konusunda bebeklerin rahatlamasına yardımcı olacak aşağıdaki yöntemler uygulanabilir;

 • Bir öğünde çok fazla çeşit bebeğe yedirilmemeli,
 • Öğünler arası yok kısa olmamalı,
 • Anne sütünden mamaya geçişlerde zorla mama yedirmeye çalışmamalı,
 • Yemek yedirdikten sonra bebeğin sırt üstü yatmasına müsaade edilmemeli,
 • Bebeğinize yemek yedirdikten sonra gazı çıkartılmalı ve rahatlanması sağlanmalıdır.

Bebeklerin ve Çocukların Midesinin Bulandığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde mide bulantısı ancak kusma durumunda anlaşılabilirken kendini ifade edebilen çocuklar mide bulantısını tanımlamakta zorlanmakta ve baş ağrısı, karın ağrısı şeklinde mide bulantılarına isim vermektedirler. Bebeklerde bulantılar daha çok orta kulak, bağırsak ve midede meydana gelen enfeksiyon hastalıklarında sıklıkla yaşanmaktadır ve kusma ile birlikte bebekte meydana gelen iştahsızlık sonucunda gözlemlenmektedir.

Mide bulantısına ne iyi gelir konusunda doktorlar bebek ve çocuklarda ilaç kullanımına pek fazla onay vermemektedir. Ayrıca mide bulantısı bir hastalık değil belirti olduğundan hastalığı tespit etmek bulantıyı önlemekten daha elzemdir. Bu sebeple bulantısı olan bebek ve çocukların sık sık ve az az beslenmesi amaçlanmaktadır.

Bebeklerin Kusmasını Önlemek İçin Nasıl Bir Beslenme Yöntemi Uygulanmalıdır?

Bebeklerin kusmasını önlemek amacıyla uygulanacak doğru beslenme yöntemleri çocuğunuzun sağlıklı beslenmesine ve yediklerini sindirmesine yardımcı olacaktır. Çocuğum kusuyor ne yedirmeliyim diyorsanız;

 • Bir öğünde bir çeşitten fazla gıda verilmemeli
 • Azar azar ve sık sık bebeğin beslenmesi sağlanmalı
 • Bebeğin karnının tıka basa doyup mide basıncının artması engellenmeli
 • Bebek doyurulduktan sonra bir müddet sırt üstü yatırılmakta kaçınılmalı
 • Midede sindirimi kolay yağlı olmayan gıdalar verilmeli
 • Çocuklarda sıvı kaybını azaltıcı su, meyve suyu, çorba, gibi besinlere öncelik verilmeli
 • Çocuklarda mideyi yatıştırıcı tuzlu kraker, bisküvi gibi kuru gıdaların az miktarda tüketilmesine çalışılmalıdır.

Kusan Bebekler Hangi Pozisyonda Tutulmalıdır?

Kusan bebek nasıl tutulur sorusu yeni anne olmuş bayanların sık sık cevabını aradığı sorulardandır. Emerken ya da uyurken kafadaki sinirlerini hareket etme konusunda yeni doğan bebekler fazla gelişme gösteremediklerinden yetersiz kalmaktadır. Aynı şekilde bebekler kustukları sırada da vücut fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremezler. Bebeğiniz kusarken bazı önlemler alarak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Bu önlemler şunlardır;

 • Bebeğiniz sık sık kusuyor ise kusma esnasında bebeğinizi yan çevirerek ya da yüzüstü yatırarak rahat bir şekilde kusmasını sağlayabilir,
 • Bebeğinizin kusması bitene kadar ve yaklaşık yarım saat bebeğinize herhangi bir katı yiyecek vermeyerek kusmanın tekrar yaşanmasını önleyebilir,
 • Bebeğiniz kustuktan sonra ağzında kalan herhangi bir kusmuk parçası var ise onu elinizle çıkarabilir,
 • Bebeğiniz kusarken şiddetli ve fışkırtarak kusuyorsa, yeşil ya da kanlı safra kusmuklarla beraber dışarı çıkıyorsa ve kusmanın yanında ishal, yüksek ateş gibi başka belirtilerde görülüyorsa zaman geçirmeden çocuk doktoruna bebeğinizi muayene ettirmeniz büyük önem taşımaktadır.

Bebeklerin Kusmasının Önüne Bitkisel Çözümlerle Geçilebilir Mi?

Bebeklerde kusmaya bitkisel çözüm adı altında yapılacak uygulamalar zararlı ve tehlikeli olarak görülmektedir. Nasıl ki bebeklere kusmayı önleyici ilaç verilmesi tehlikeli olarak görülüyorsa bitkisel kürler ve bitkisel çözümler çocuk ve bebekler için değil yetişkinler içindir. Bu sebeple bebeğinizi en iyi besleme şekli anne sütüdür. Anne sütü bebeklerin daha güçlü olmasına hem de kusma şikayetlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli aralıklarla ve azar azar bebeğinizin karnını doyurarak bebeğinizin beslenme sonrasında vücut pozisyonunu ayarlayarak bebeğinizin daha iyi beslenmesine yardımcı olabilir ve bu sayede bebeğinizin kusmasının önüne geçebilirsiniz.

Bebeklerin Kusmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide bulantısı ve kusma şikayetleri bir hastalık değil belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple kusma tedavisi, hastalığın ya da kusmaya sebep olan durumların ortaya çıkmasıyla tedavi edilmektedir. Bebeklerde meydana gelen sık kusma ve fışkırtarak kusma durumları enfeksiyon ya da mide rahatsızlıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda uygulanacak tedavi yöntemine çocuk doktorları karar vermekle birlikte bebeklerde bazı organların gelişmemesine bağlı meydana gelen mide rahatsızlıklarında cerrahi müdahaleler ile sorunlara çözüm aranmaktadır.

Bebeğiniz Sürekli Kusuyorsa Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

Bebeğinizde sürekli mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşanıyorsa ve kusma ile birlikte kanlı ishal, yüksek ateş, iştahsızlık gibi durumlar birlikte gerçekleşiyorsa zaman geçirmeden doktor muayenesine çocuğunuzu götürmek gerekmektedir. Çocuk ve bebeklerinizin sürekli kusma durumlarına karşın çocuklarınızı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanına göstererek muayene ettirebilir ve yapılan tetkikler sonucunda en doğru tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.

Bebeğiniz Kusuyorsa Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Yeni doğan bebeklerin ilk üç ayında beslenme sonrası gerçekleşen küçük çaplı kusmalar ve sızıntılar için endişelenmeye ve doktor muayenesine gerek yoktur. Bu durumda bebeğinizi yatma pozisyonuna dikkat ederek kusmuklardan zarar görmesini engelleyebilir ve beslenme sonrası bebeğinizi dik oturtarak bu kusmaların önüne geçebilirsiniz. Bebeğinizi doktora götürmeniz gereken kusma çeşitleri;

 • Bebeğiniz fışkırtarak ve şiddetli olarak kusuyorsa,
 • Bebeğiniz sık sık kusuyor ve öksürük, nefes darlığı gibi şikayetlere bağlı olarak yeterli düzeyde vücut gelişimi sağlanmamışsa,
 • Bebeğinizin kusması sırasında kanlı kusma ya da yeşil safralı kusma gibi problemler meydana geliyorsa
 • Beslenme sonrasında sık sık kusmalar bebeğin kendisini kasması ve şiddetli ağlamalarla birlikte meydana geliyorsa,
 • Kusma ile birlikte ishal ve yüksek ateş şikayetleri, nefes almada düzensizlik gibi etkilerde gözlemleniyorsa

Mutlaka çocuk doktoruna muayene olmalı ve bu durumları doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Bebeklerde Kusmaya İyi Gelen İlaçlar Hangileridir?

Bebeklerde meydana gelen kusmanın sebebi bilinmiyorsa bebeklerde kusmaya iyi gelen ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bulantı ve kusmayı önleyen ilaçlar yetişkinlerde olduğunun aksine bebeklerde aşırı yan etkileri sebebiyle 0-3 yaş grubunda kesinlikle kullanılmamakta 3-9 yaş aralığında ise düşük dozlarla verilmektedir. Kusmaya ve bulantıya iyi gelen ilaçlar antiemetik ilaçlar olarak adlandırılmaktadır. Bu ilaçların çocuklarda ve bebeklerde kullanımı tartışmalı olarak değerlendirildiğinden kusma ve bulantı önleyici ilaçların bebeklerde kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Bebeklerin Gece Uykusunda Kusması Normal Bir Davranış Mıdır?

Bebeklerin gece güvenli yatış pozisyonunda yatmaları sağlanarak uykularında kussalar bile boğulmalarının önüne geçilmektedir. Bebekler ilk aylarda normal olarak en az bir defa kusmakta ve bazen uykuda da kusma durumlarıyla karşılaşılmaktadır. Bu durum sık yaşanmıyorsa normal karşılanmakla birlikte gece bebeğin nefes alışverişlerinin engellenmemesi için en iyi yatış pozisyonu sırt üstü yatış pozisyonudur. Bu şekilde uyuyan bebekler gece kusmak durumunda kaldıkları zaman başını sağa sola hareket ettirmekle ve boğulma tehlikesiyle karşılaşmaktan kurulmaktadırlar.

Bebekler emzirildikten ya da karınları doyurulduktan sonra en az yarım saat uyutulmamalı eğer uyanık kalmaları sağlanmıyorsa bir müddet kusup kusmadıkları mutlaka kontrol edilmelidir. Bebeklerin beslendikten sonra dik pozisyonda oturtulması ve yatırılmaması kusmalarının önüne geçmektedir. Ayrıca bebeklerin karınları doyurulduktan sonra gazlarının çıkartılması uykuda bebeklerin kusmasını engellemekte ve bebeğin rahat uyku uyumalarına fayda sağlamaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.