Bel Ağrısı Nasıl Geçer, Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer, Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısı, başa ağrısından sonra insanlarda en çok görülen bir ağrı çeşididir. Bel ağrısı bazı ciddi problemler sonucunda oluşabilir. Bazı sebepler ise yorgunluk ve yanlış pozisyonlarda hareketler edilmesi kaynaklıdır. Genellikle bel ağrıları postür bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bel ağrısı çok şiddetli olduğunda kişilerin hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle masa başında çalışanların daha çok maruz kaldığı bir ağrıdır. Ciddi boyutlarda olması, genellikle omurgalarda veya beyine giden sinirlerde bazı sorunlar olduğuna delildir.

Bel ağrılarından bazıları bel kemiğinde ve omurgalarda oluşan fıtıkların etkisi ile oluşur.  Bel ağrılarını tedavi edilmediği zaman daha ciddi sorunlara yol açabilir. Geç kalınmadan bel ağrılarının sebebi araştırılmalı ve bir ortopedi, travmatoloji bölümünde araştırılmalıdır.

Bel çevresinde ağrı ve aynı zamanda karıncalanma hissinin oluşumu, genellikle omurgalar arasındaki sinir zedelenmesi belirtilerindendir. Bel çevresinde ve boyuna doğru hissizlik, karıncalanma hissediyorsanız mutlaka zaman kaybetmeden bir doktora gitmelisiniz.

Bel Ağrıları Neden Olur?

Bel ağrısı genellikle erişkin kişilerde görülür ve dünya üzerinde en sık görülen ağrı çeşididir. Bel, duruş bozuklukları, bel kemiğini zorlayacak hareketlerin yapılması bel üzerindeki yükün artmasına ve bel ağrılarına neden olmaktadır. Bel ağrısı çeken kişiler genellikle bel kaslarında ve eklemlerinde bu ağrıyı hissederler. Aşırı kilo alımına bağlı bel ağrılarında kilo verilmesi ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Uzun süreli yanlış ayakkabı kullanımı da bel ağrısına ve bacak ağrısına sebep olabilir. Sağlıklı bir ayakkabı tercihi ve düzenli egzersiz yapılması bel ağrısı şikâyetlerinin azalmasını sağlayacaktır.

Genel olarak bel ağrısına sebep olan nedenler şunlardır:

 • Bel fıtığı sebebi ve belin zorlanması,
 • Ani yapılan hareketler sonucu bel kaslarında zorlanma,
 • Başarısız bir bel operasyonu sonrasında oluşan ağrılar,
 • Mide, karaciğer ve böbrek rahatsızlanmalarının sonucu,
 • Bazı kanserlerin oluşumu,
 • Verem gibi hastalıklar,
 • Omurga kireçlenmeleri,
 • Omurgalardaki kırık ve çatlaklar,
 • Bazı doğumsal anomaliler vb.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısının geçmesi için öncelikle ağrının ne gibi bir sebepten ortaya çıktığının bilinmesi ve araştırılması gereklidir. Doktorun tedavisine ek olarak uygulanacak yöntemlerde vardır. Bu yöntemler oldukça dikkatli uygulanmalı ve doktor önerilerinin dışına çıkılmamalıdır.  Bel ağrısı tedavisine ek olarak uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

 • Bel ağrısını giderebilecek ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerin kullanılması,
 • Bazı fizik tedavi yöntemlerini uygulamak,
 • Bel korselerinden faydalanmak ve ağrı bantları,
 • Bel üzerinde monipulasyon uygulamak ve masaj yapmak,
 • Düzenli tekrarlanan bazı egzersizler,
 • Bazı cerrahi uygulamalar,
 • Doğru postür duruşu için egzersiz çalışmaları,
 • Uzun süre hareketsiz kalmamak,
 • Düzenli spor ve egzersiz yapmak vb.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısına özelikle doktor teşhisinden sonra uygun olan bir fizik tedavi programı çok iyi gelecektir. Fizik tedavi programına göre bel çevresindeki kasların uyarılır. Gerektiğinde elektriksel tedavi yöntemleri uygulanması ağrıların giderilmesinde çok etkili bir yöntemdir.

Aynı zamanda bel ağrısı hissedildiğinde ağrının olduğu bölgeye belirli bir müddet soğuk kompres uygulamaları, daha sonrasında sıcak kompres uygulamaları ağrıyı geçirecektir. Kısa ve beli yormadan yapılacak olan yürüyüşler bel ağrıları için iyi gelecektir. Bazı sporlar bel ağrılarının tedavileri için çok faydalıdır. Özellikle yüzme ve bisiklet kullanmak bel çevresindeki kasların gevşemesine ve ağrılı bölgenin sancısını hafifletmektedir. Belirli sporlar bel ağrısına iyi gelir ve aynı zamanda omurga sağlığı açısından çok faydalıdır.

Masa başında çalışan kişilerin mutlaka oturdukları sandalye seçimine dikkat etmeleri gerekir. Bel arkalarına bel kavisini destekleyici yastık kullanmaları gerekmektedir. Bel kavisini destekleyen yastıklar oturma pozisyonunda bel ağrısı oluşmasını engelleyecektir. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve aynı pozisyonda kalmaktan kaçınmak gereklidir. Bu durumda bel ve omurga kaslarına eklenen yük artmış olacaktır. Beli zorlamadan uzun yürüyüşler yapmayı alışkanlık haline getirmek bel ağrılarının giderilmesinde çok iyi gelecektir. Aynı zamanda ağır bir eşya kaldırırken mutlaka doğru pozisyon korunmalı ve daha çok belden değil bacaklardan güç alarak kaldırılmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.