Bel Fıtığı Belirtileri Nedir? Bel Fıtığı Egzersizleri ve Tedavisi

Bel fıtığı nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir, ağrısı nasıl olur, geçer, ameliyatı var mı, hangi egzersizleri yapmak gerekir? Evde fıtık tedavisi, fıtığın yok olmasını sağlayan bitkiler, egzersizler; küçülmesini sağlayan noktalar…vs birçok detayı okuyabilirsiniz.

Bel Fıtığı Belirtileri Nedir? Bel Fıtığı Egzersizleri ve Tedavisi

Bel fıtığı hastalığının belirtileri ve bu hastalığa iyi gelen egzersiz hareketleri hastaların merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Bu hastalık kişilerin şiddetli ağrılar görmesine sebep olarak hayat kalitelerini düşürür. Kişilerin hareket etmelerini bile zorlaştırmaktadır.Bu nedenle de fıtık hastaları sıkça bel ağrısına ne iyi gelir? diye ağrılarına çare aramaktadırlar. Bel fıtığı ağrısı vücutta yalnızca belin ağrımasına sebep olmadığından dolayı bu hastalık daha da can sıkıcı bir hal alır. Fıtık hastası olan kişiler aynı zamanda kuyruk sokumu ağrısı yaşadıklarını da bildirmişlerdir.

Fıtık Hastalığının Yaş İle Bir İlişkisi Var Mıdır?

Bel fıtığı hastalığından genellikle 30 ila 60 yaş arasındaki insanlar şikayetçi olmaktadırlar. Bununla birlikte doktorlar insanları her yaştan kişilerin bel fıtığına yakalanabileceği konusunda uyarmaktadırlar. Bu hastalıkta yaştan ziyade daha çok risk altında olan kişilerin ve risk yaratan durumların incelenemesinde fayda varır.

Obezite Hastalığı Bel Fıtığına Sebep Oluyor

Bel fıtığının görülme nedenleri arasında ilki aşırı kilo ve obezitedir. Vücut ağırlığını taşımakla görevli olan omurgaya kilolar ile birlikte fazla yük biner. Omurgada yer alan diskler kilolar yüzünden aşırı bir baskıya maruz kalır. Bu durum da omurganın şeklinin bozulmasına ve omurgada bazı zedenlenmeler olmasına sebep olur. Bu da en nihayetinde kişilere bel fıtığı olarak geri döner. Bel fıtığına ne iyi gelir? diye soran kişilerin öncelikle kilo vermeleri gerekmektedir.

Hareket Etmeyen Kişilerde Bel Fıtığı Görülme Riski Artıyor

Fıtık başlangıcı egzersizleri bel fıtığına çok iyi gelir. Eğer bel fıtığı egzersizleri yapmak istemiyorsanız, sağlıklı olduğunuz zaman mutlaka egzersiz yapmalısınız. Hareketsiz bir yaşam tarzı fıtığın görülmesinin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Vücudun ağırlığını karın, sırt ve omuz gibi kaslar da taşır. Yani ağırlığın taşınması yalnızca omurganın işi değildir. Spor yapılmadığı zaman kaslar güçsüz kalmış olur bu nedenle de ağırlık taşımak bir yana, omurgaya fazladan yük bindirirler. Bu da aşırı kilolu olmaya benzer bir durumdur. Bu nedenle fıtık oluşmaması için kişilerin spor yapmaları gerekmektedir.

Biliçsiz Yapılan Hareketler İleride Fıtık Olmanıza Sebep Olabilir

Günlük hayatımızda sıkça bazı nesneleri kaldırırız ve buna benzer bazı aktivitelerde bulunuruz. Bunu yaparken genellikle omurgamızı düşünmeyiz. Fakat bu durum ciddi problemlere sebep olabilir. Çekme hareketleri, nesneleri itme, çok ağır yük kaldırma gibi durumlar fıtığın görülme sebepleri arasında ilk sıralarda yer alır. Ağır nesneler kaldırılmaktan kaçınılması gerekmektedir. Eğer kaldırma zorunluluğu var ise de mutlaka dizler kırılmalı ve o pozisyonda yükler kaldırılmalıdır.

Düzgün Bir Duruş İle Bel Fıtığı Engellenebilir

Düzgün duruşa sahip olmamak da fıtığa dolaylı yönden katkıda bulunur. Bu nedenle çalışma masasında otururken dik oturmaya özen göstermeliyiz. Sırtımızın yapısına uygun olan sandalyeleri tercih etmeliyiz. Gerekirse bir yastık yardımı ile de belimize destek olmalıyız. Ayakta dururken de bel pozisyonumuzu naturel pozisyonuna en yakın olacak şekilde korumalıyız. Sabahları yataktan kalktığımız anda hızlıca kalkmak yerine, az da olsa esneme hareketleri yaparak yavaş bir şekilde kalkarak vücudu zorlamaktan kaçınmalıyız. Gerekirse yatağın kenarlarından ya da yerden destek alarak ayağa kalkmalıyız.

Mesleğiniz Yüzünden Bel Fıtığına Sahip Olabilirsiniz

Bazı mesleklerde bel fıtığı vakalarının görülmesinin sıklığı çok fazladır. Özellikle ağır malzemeler kaldırmakla görevli kişiler ilerleyen dönemlerde mutlaka bel fıtığından şikayet etmektedirler. Bu nedenle inşaat çalışanları, kamyon sürenler, halter kaldıranlar risk grubuna giren kişiler arasında yer alırlar. Bel fıtığı olmak için illa ki ağırlık kaldırmak zorunda değiliz. Devamlı monoton halde aynı işi yapma da bel fıtığına yakalanmamıza yol açabilir. Buna ek olarak uzun süre ayakta kalan öğretmen ve polis gibi meslekler de bel fıtığına yol açar. Vibrasyona maruz kalma ile de bel fıtığı arasında birebir ilişki görülmüştür.

Bel Fıtığının Önüne Geçmek İçin Alınabilecek Basit Ve Etkili Yöntemler

Günlük hayatta bazı önlemler almak, bel fıtığına karşı korunmada önemli rol oynar. Örneğin ağır bir cismin kaldırılmasından önce dizlerin kırılması basit ama son derece etkili bir yöntemdir. Masa başında çalışan kişilerin mutlaka bel desteği ile birlikte çalışmaları gerekmektedir.

El ile uzun mesafeler ağır yük ile birlikte gidilmemelidir. Mesafe mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Fizik tedavi fıtığı geçirir mi gibi sorular sorulmadan önce kişiler ilk başta hayatlarında uygulayabilecekleri basit fakat etkili yöntemleri hayatlarında uygulamalılardır. Fizik tedavi en son aşamalardan bir tanesidir. Bu yöntemlerin uygulanması halinde zaten kişiler fıtık olmayacak ve de doğal olarak fizik tedaviye ihtiyaç duymayacaklardır.

Bel Fıtığım Var Ameliyat Olmak Zorunda Mıyım?

Fıtık nasıl küçülür sorusu fıtık hastaları tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. İnsanlar genellikle çözümü ameliyat ile bulmalarına rağmen her fıtık vakası ameliyat gerektiren bir vaka değildir.

Önceden bu durum uzman bir doktor ile konuşulmalı ve gerekli testler yapılmalıdır. Fıtığı yok eden bitki gibi modern tıpta asla yeri olmayan kulaktan dolma bilgiler ile tedavi yapılmaya uğraşılmamalıdır. Doktora danışılmadan yapılan her tedavi yöntemi potansiyel olarak bir zarardır. Kişilerin çok ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmalarına sebep olabilir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Nasıl Geçirilir?

Fıtıklarda yalnızca yüzde üçlük bir kısımda ameliyat gerekmektedir. Bunun dışında uygulanan yöntemler ile fıtığa çare bulmak mümkün olmaktdır. Genellikle doktorlar tarafından hastalara ağrı kesici haplar yazılır.

Bel fıtığından şikayetçi olan kişiler bu hapları aldıktan sonra mutlaka dinlenmeleri gerekmektedir. Bazı durumlarda kas gevşetici ilaçların kullanılması da fayda sağlar. Bütün bunlar uygulandığı takdirde kişilerde hala bir iyileşme olmuyor ise o zaman bu kişilerin mutlaka ameliyat olmaları gerekir.

Bel Fıtığı İstirahatinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Eğer doktor yaptığı muayeneler sonucunda hastanın ameliyat olmamasına karar verdiyse hastaların yatması uygun olacaktır. Yatakta dinlenme yapılırken genellikle insanlar yatağın sert olması gerektiğini ve bel fıtığının geçirilmesi için sert yatağın son derece faydalı olduğunu söylemişlerdir.

Sert yataktan ziyade uzman doktorlar bel fıtığı olan insanların bel yapısına uygun olan yatak kullanmalarını tercih etmişlerdir. Böyle yatakları günümüzde bulmak artık son derece kolaydır. Pek çok marka bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik yataklar sunmaktadır.

Bel Fıtığı Hastaları Hangi Pozisyonda Yatmalıdırlar?

Yatılan yatağın önemli olmasının yanı sıra kişilerin nasıl yattıkları da çok önemlidir. Kişilerin kendi yapılarına uygun olan bir yatış pozisyonu bulmaları gerekmektedir. Bu pozisyon herkes için ayrı bir pozisyondur.

Kimi kişinin rahat ettiği pozisyonda başka insanlar rahat edemeyebilirler. Bu da son derece normaldir. Bu nedenle kişiler sert bir yatakta kendi rahat ettikleri pozisyonu bularak yatmalıdırlar. Özellikle dizlerin kırılarak uyunmasının ve yatılmasının hastaların ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir. Aynı zamanda bir yastıktan da yardım alabilirsiniz.

Bel Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Boyun fıtık belirtileri arasında en çok bacağa vuran ağrılar yer alır. Fıtık hastaları en çok bacak ağrılarından ve bacaklarına giren uyuşmalardan şikayetçi olmaktadırlar. Bu kişiler yürürken zorlanabilirler. Aynı zamanda oturdukları zaman bellerine bir şeylerin battığını hissedebilirler.

Bu gibi belirtilerin sizde de olduğunu düşünüyorsanız en kısa zaman içerisinde bir doktora görünmenizde fayda vardır. Fıtık nasıl anlaşılır diye merak eden kişiler sorularının en net cevabını bu konuda uzman olan bir doktor tarafından alabilirler. Tedavi olunmayan fıtıklar ileride cinsel isteksizlik, yorulma, yürüyememe gibi ciddi problemlere yol açtığından mutlaka zaman kayıp edilmeden doktora gidilmesi gerekir.

Doktorlar Bel Fıtığını Teşhis Etmek İçin Nasıl Bir Yol İzler?

Manyetik Rezonans yani MR olarak da bilinen makine ile bel fıtığının olup olmadığını teşhis etmek günümüzde çok kolaydır. Kimi zaman doktorlar EMG de isteyebilirler. Bu da genellikle fıtığın derecesi hakkında doktora bilgi verir. Elde edilen derece tedavi konusunda çok önemlidir. Çünkü her tedavi, fıtığın derecesine özel olarak uygulanmaktadır. Kimi hastalar için yazılan bir ilaç bazı hastalarda olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu durum birebir hastalığın ne kadar ilerlediği ile ilgili bir durumdur.

Bel Fıtığı Hastalarına Doktorlardan Bazı Öneriler

Bel fıtığı hastası olan kişilerin diğer insanlara göre daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Dikkatli davranan hastalar fıtıktan çok daha kısa süre içerisinde kurtulabilirler ve bu kişilerin fıtıkları tekrar etmez. Bu önerilere uyulmaması halinde tedavi süreci gerilemiş olur ve hastalar bir dönem için fıtık probleminden kurtulsalar bile bu hastalık ileride mutlaka kendisini tekrar eder. Bu kişiler:

 • Kesinlikle ağırlık kaldırılmamalıdır.
 • Bel bükülmesine sebep olacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Hasta yere eğilecekse dizlerini bükerek yere eğilmelidir.
 • Bel fıtığı hastaları en fazla 20 dk boyunca bir yerde sabit oturmalılardır. Her 0 dk sonrasında bu kişiler bir kaç dakika dahi olsa ayağa kalkıp yürümelilerdir.
 • Stresten kaçınılması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar stresin bel fıtığını olumsuz yönde etkilediği yönündedir.
 • Hasta ayakta durmamalı mümkünse ev ortamında dinlenmelidir.
 • Kişi kendisi için ideal olan bir yatış pozisyonu bulmalıdır.
 • Hasta eğer fazla kilolu ise bir diyet programı uygulamalıdır.

Hangi Durumlarda Fizik Tedavisi Yapılması Gerekir?

Yukarıda yer alan tedbirler uygulandığı halde kişilerin ağrısında bir azalma olmuyor ise o zaman bu kişilerin bel fıtığı ileri seviyededir. Bu durumlarda daha farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması şarttır. Genellikle fizik tedavi önerilir. Fakat fizik tedavi yapılmadan önce konu hakkında bilgisi olan bir kimsenin görüşünün alınması şarttır.

Fizik tedavi yapılmaya başlandığı zaman kişiler genellikle ağrılarının arttığından şikayet etmektedirler. Bu durum kimi zaman bel fıtığı hastalarının tedaviyi bırakmasına sebep olur. Fakat bu durum yanlıştır. Kişiler ağrılarında artma gözlemleseler bile mutlak suretle fizik tedavilerine devam etmelidirler. Ağrıların görülmesi normaldir.

Bel Fıtığı Tedavisi İçin Nükleoplasti Methodu Uygulanması

Kimi bel fıtığı vakalarında fizik tedavinin bile işe yaramadığını görmek mümkündür. Bu bel fıtıkları son derece ciddi vakalardır. Acil doktor muayenesi gerektirir. Bu muayeneler sonunda kişiler için genellikle nükleoplasti methodu önerilmektedir. Bu method ileri seviyedeki bel fıtıklarının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile röntgen altında tedavi uygulanır. Bir iğne ile fıtık görülen diskin içerisine girmek söz konusudur. Bu iğne yardımı ile disk ısıtılır ve daha sonra diskin içerisinde yer alan sinirler harap edilir bu işlemlerin sonucunda ise fıtık çökertilmiş olur. Bu işlem tek seansta biter. Bir ameliyatta sağlanması gereken ortamların özellikleri mutlaka sağlanmalıdır.

NükleoPlasti Methodunun Riski Var Mıdır?

Hayır riskli bir ameliyat değildir. Kişiler uyutulmadan uygulanan bir tedavi yöntemidir ve tedaviden sonra kişilerin hastanede yatmasına gerek duyulmaz. Riski olmadığından dolayı ileri seviyede fıtık rahatsızlığı bulunan kişiler bu yöntemden sıkça faydalanırlar. Fıtığı tamamen yok etmek gibi bir iddiası yoktur. Fakat başarı yüzdesi oldukça yüksektir.

Hangi Durumlarda Ameliyat Olmak Bir Zorunluluktur?

Kişi fizik tedavi olmuşsa ve ağrılarında hiç bir azalma olmamışsa ve hastanın şikayetleri devam ediyorsa kişiler için genellikle tedavi bir zorunluluk halini alır. Buna ilaveten:

 • Bacak inceldiyse,
 • İdrar tutamama sorunu varsa,
 • Kaslarda güç kaybı hissediliyorsa mutlaka cerrhahi müdahele gerekir.

Halk arasında yer alan ameliyat olmasam da iyileşirim ya da ameliyat yüzünden hiç ayağa kalkamam gibi inanışlar malesef kimi zaman insanların yanlış yönlendirilmesine sebep olmaktadır. Bu söylemlere kesinlikle itibar edilmemelidir.

Halk Arasında Bilinen Yanlışlar Nedeni İle Fıtıklar Tedavi Edilmiyor

Fıtık hastalığı malesef insanlarımız arasında çok sık görülen ve tekrar eden bir kastalıktır. Bu durum da hastalık hakkında herkesin bir şeyler söylemesine sebep olmuştur. Çoğu insan fıtık ile ilgili ameliyat olunması durumunda hastaların sakat kalacağını söylemişlerdir. Buna inanan insanların sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur malesef.

İnsanlar doğal olarak sağlıklarından endişe ettikleri için ameliyat konusunda kararsız kalabiliyorlar. Fakat ameliyatın hastalığın tedavisi için doktor tarafından önerilmesi halinde şart olduğu unutulmamalıdır. Kişiler eğer tedavi olmazlar ise bel fıtığı ileride çok daha ciddi problemlere sebep olarak geri dönüşü olmayan bir takım olaylar ile karşılaşılmasına sebep olabilir.

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı Yapılması

Her fıtığın kendine has özellikleri ve oluşumları olduğundan ameliyatlar da aynı şekilde yapılmaz. Bir kişiye önerilmiş olan ameliyat yöntemi diğer kişide işe yaramayabilir. Bu nedenle doktorların hastalara hangi ameliyatı önerdiği çok önemlidir.

Kişiler bir başkasının ameliyat olduğunu duyarak kendi başlarına ameliyat olmayı istememelilerdir. Bu durum sakatlığa bile varabilen ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu ameliyat yönteminde bel bölgesine yan taraftan giriş yapılır ve cilt kesesi kullanılır. Bu ameliyat uygulanırken lokal anestezi yöntemi tercih edilir.

Açık Diskektomi Yöntemi İle Bel Fıtığı Tedavisi

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatta da amaç dik üzerindeki baskıyı kaldırmaktır. Bu ameliyat yönteminde genellikle genel anestezi uygulanması önerilir. Hasta genellikle yüz üstü gelecek şekile yatar. Ameliyattan sonra hastanede yatmak gerekmez. Bu ameliyat yaklaşık 2 saat kadar sürer. 3 cm kadar bir cilt kesisi alınır. Et kemikten ayrıldıktan sonra cerrahın diskleri ve omurgayı net bir şekilde görmesi sağlanır.

Bir alet yardımı ile zarar görmüş doku ciltten uzaklaştırılır. Bazı doktorlar bu yöntemin riski olduğunu söylemişler ve bu nedenle de bu yöntemi tedavi için tercih etmemişlerdir. Bu nedenle bazı hastalar tarafından da bu tedavi yöntemi tercih edilmemektedir. Bununla birlikte bazı doktorlar bu yöntemi daha çok tercih ederek tedavi yönteminin riskli olmadığı konusunda tartışmaya girişmişlerdir. Burada karar ameliyat olması gereken kişilere kalmıştır.

Ameliyatlar Risklidir Diyenlere İtibar Etmeyin

Bu gün malesef pek çok insan yukarıda yer alan ameliyat yöntemlerini tercih etmek istemezler. Bunun sebebi halk arasında ameliyatlara karşı olan olumsuz yorumlardır. Eğer fıtığınız var ise, bu dedikodulara takılmamanız ve doktorunuzun size önerdiği şekilde ameliyatınızı olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bel fıtığınız ilerler ve bu durum size daha çok zarar vermeye başlar.

Bununla birlikte her durumda da ameliyata girmek istemeyin. Bilin ki ameliyatların yanlış durumlarda yapılması ciddi problemlere yol açarak sağlıklı olan insanları sağlıksız bir vaziyete getirebilir. Doktorunuzun önerilerini uyguladığınız takdirde bu sorunlar ile zaten karşılaşmayacaksınız. Bu nedenle de doktorunuz size ne söylerse onu uygulayın.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.