Bel Fıtığı İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Fıtık ağrısı ne kadar sürer? Bacağa vuran fıtık ağrısı nasıl geçer? Fıtık nasıl anlaşılır? Sinire baskı yapan fıtık tedavisi nasıl olur? Belden bacağa vuran ağrı nasıl geçer? Fıtık nasıl küçülür? Fıtık hakkında tüm merak edilen cevaplara yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Bel Fıtığı İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Bel fıtığı doktoru olarak tek başına bir uzmanlık alanı yoktur. Bel ağrısına dayalı şikâyetler genellikle fizik tedavi ve beyin cerrahisi alanlarını ilgilendirmektedir. Bel fıtığı şüphesine sahip kişilerin hastanelerin beyin cerrahisi bölümlerine başvurmaları gerekmektedir. Bel fıtığı başlarda bacak, kalça ve bel bölgesinde ağrı ve uyuşmalar şeklinde kendini göstermektedir. İlk belirtilerin doğrudan bel fıtığı olarak tanımlanabilmesi için bu nedenle mutlaka uzman görüşünün alınması gerekmektedir.

Beyin cerrahisi uzmanı tarafından bel fıtığı şüphesi olan kişilere ilk tetkikler detaylıca yapılmaktadır. Yapılan muayeneler sonucunda hasta için en uygun tedavi yöntemi belirlenir. Bel fıtığı tedavisi için uygulanacak tedavi yöntemleri hastaya ve fıtığın boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Şuan için bel fıtığına yönelik uygulanan birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yapılan kapsamlı muayeneler sonucu uygun tedaviye karar verilmesi gerekmektedir.

Ayrıca bel fıtığı ağrısı yazımıza buradan bakabilirsiniz.

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığının belirtileri farklı seviyelerde ortaya çıkabilir. Bel fıtığının en önemli belirtileri arasında bacak ağrısı, bel ağrısı, uyuşmalar ve hareket zorluğu gelmektedir. Bel fıtığının belirtilerinin ortaya çıkmasının ardından ihmal edilmeden teşhis ve tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bel fıtığının başlıca belirtileri arasında:

 • Bacak ve ayaklara doğru ilerleyen uyuşukluk, karıncalanma hissi,
 • Bacak ve kalçada bölgesinde çekme ve ağrılar,
 • Hareket kabiliyetinde kısıtlanma,
 • İktidarsızlık,
 • İdrar tutma güçlüğü,
 • Yürüme zorluğu ve denge kayıpları vb.

Yer almaktadır. Bel fıtığı şüphesini oluşturan bu güçlü belirtilerin sadece birinin etken olabileceği gibi birkaçının da hastalarda ortaya çıkması mümkündür. Bel fıtığının en temel belirtisi ise kalçalara doğru inen ve bacak, ayaklara kadar yayılan ağrı, uyuşukluk vb. hislerdir.  

Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Konur?

Bel fıtığı teşhisi hastalara konulmadan önce uzman doktor tarafından hasta geçmişinin öğrenilmesi ve detaylı teşhis yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Fiziki muayenenin yapılmasının ardından hastalara çeşitli nörolojik muayeneler yapılır. Nörolojik muayeneler sırasında hastanın kas gücü ve refleksleri kontrol edilmektedir. Bel fıtığı tanısı konulurken uygulanan yöntemler:

 • Fiziki muayene,
 • Nörolojik muayene,
 • Röntgen,
 • MR, BT ya da CT uygulamaları,
 • Elektromyogram (EMG),

Olarak sınıflandırılabilir. Genellikle bu yöntemler hastalığın tanısı için yeterli bilgileri vermektedir. Fiziki ve nörolojik muayeneler yapıldıktan sonra hastanın detaylı taramalardan geçirilmesi gerekmektedir. MR, BT vb. taramalarla birlikte fıtığa bağlı olarak hastanın omurilik ya da sinir durumlarının tespit edilmesi gerekmektedir.

Bel fıtığının tedavisi için hastalığın seyri ve etkileri yapılacak detaylı muayeneler sonucunda belirlenmelidir. Bu nedenle bel fıtığı rahatsızlığı için teşhis oldukça önemlidir. Benzer şikâyetleri olan kişilerin doğrudan bel fıtığı şüphesiyle doktora gitmeleri yanlıştır. Zaman zaman fıtığa benzer belirtiler farklı ortopedik rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bel Fıtığına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Bel fıtığının sebepleri arasında birçok farklı etken sayılabilir. Ancak, bel fıtığının en yaygın nedenleri arasında aşırı kilo ve yaşlanma yer almaktadır. Bunun yanı sıra, yaşam kalitesi ve kişinin mesleği de fıtık oluşumunu tetikleyen diğer önemli etkenler arasında sayılabilir. Bel fıtığının en temel nedenleri arasında:

 • Yaşlanma,
 • Aşırı kilo,
 • Ağır yük kaldırmak,

Yer almaktadır. Bel fıtığına neden olan farklı etkenlerden bahsetmekte mümkündür. Disklerin dış kısımlarında yer alan halkalarda meydana gelen zayıflamalar ve yıpranmalar sonucunda fıtık oluşmaktadır. Bu nedenle yaşam kalitesinin arttırılması, fıtığın önlenmesi için oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

Kimlerde Bel Fıtığı Görülür?

Bel fıtığı risk grupları arasında orta yaş ve üzeri kişiler yer almaktadır. Ancak, bel fıtığını tek bir yaş grubuyla sınırlandırmak oldukça yanlıştır. Bel fıtığı genç yaş gruplarında da sık sık kendini göstermeye başlayan bir rahatsızlıktır. Aşırı kilo almaya, yaşa ve yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Aşırı kilo, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol tüketimi başta olmak üzere birçok farklı etken bel fıtığının oluşmasından önemli bir rol oynamaktadır.

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel fıtığı tedavisi iki farklı başlık altında incelenebilir. Bunlar; cerrahi tedavi yöntemleri ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri olarak sınıflandırılabilmektedir. Bel fıtığının henüz başlangıç seviyesinde olması halinde uygulanacak tedavi yöntemleri genellikle cerrahi olmayan yöntemlerdir. Be fıtığı tedavisi için cerrahi müdahale, hastalığın ileri safhalarında gerekli görülebilir. Bunun dışında ilk tercih edilen yöntem değildir. Bel fıtığının cerrahi olmayan tedavi yöntemleri:

 • Anti – inflamatuar ilaç tedavisi,
 • Fizik tedavi ve egzersiz uygulaması,
 • Epidural steroid enjeksiyon tedavisi,
 • Traksiyon (germe ve çekme) tedavisi,

Bel fıtığının cerrahi olmayan başlıca tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu yöntemleri yeterli olmadığı durumlarda ise ameliyat yoluna başvurulabilir. Bel fıtığının cerrahi yöntemle tedavisinde, fıtığın sinirlere yaptığı baskıyı azaltarak güç kaybının önüne geçmek hedeflenmektedir.

Ayrıca kol ağrısı tedavisi ve hangi doktora gidilmesi gerektiğine buradan bakabilirsiniz.

Bel Fıtığından Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bel fıtığından korunmak için ilk dikkat edilmesi gereken aşırı kilo almamak veya aşırı kilolardan kurtulmaktadır. Bacak ve belin taşıyabileceği yük kapasitesinden fazla bir yükün binmesi durumunda fıtık riski oldukça yüksektir. Aşırı kiloların yanı sıra, hareketsizlikte fıtığın başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Düzenli egzersiz yapmak ve bel, boyun, bacak vb. bölgelerde hareketsizliğe bağlı olarak zarar gören bölümlerin egzersiz ile açılması gerekmektedir.

Bel fıtığından korunmak için bir diğer önemli unsurda doğru pozisyonlarda yük taşımaktır. Ağır nesneleri kaldırmadan önce vücudun hazırlanması ve çömelme pozisyonuna gelerek yükün kaldırılması gerekmektedir. Bu tip basit yöntemler uygulanarak bel fıtığından korunmak mümkündür.

Bel Fıtığı Ameliyatına Hangi Durumlarda Başvurulmalıdır?

Bel fıtığı ameliyatı fıtığın boyutlarına ve vücuda verdiği hasara göre yapılabilir. Ancak, bazı durumlarda bel fıtığı için cerrahi müdahale zorunlu hale gelebilir. Genellikle nadir olarak ortaya çıkan bu tip durumlar için hastaların acil ameliyata alınması gerekmektedir. Büyük disk hernisinin, mesane ve bağırsakları yönlendiren sinirler üzerine baskı yapması sonucu kontrol kaybının yaşanması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir. Genellikle bu tip durumlarda ilk belirti kasık bölgesinin uyuşması ve karıncalanmasıdır. Nadir görülen bu tip durumlar için acil müdahale şarttır.

Bel Fıtığının Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi mümkündür. Bunun için hasta geçmişi ve fıtığın boyutları belirleyici olacaktır. Bel fıtığının tedavisi için günümüzde bilinçsiz yapılan birçok alternatif tedavi yöntemi hastaların ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olmaktadır. İlaç tedavisi, enjeksiyon, fizik tedavi, çekme ve germe yöntemleri ile fıtık ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. Ancak ameliyatsız tedavi kararı sadece doktor tarafından verilmesi ve doktor tavsiyesi üzerine yapılmalıdır.

Tedavi Edilen Bel Fıtığı Tekrarlar Mı?

Bel fıtığının tekrarlama ihtimali oldukça düşüktür. Eğer hatalara doğru teşhis ve tedavi yöntemleri uygulanmışsa ameliyat sonrasında bel fıtığının tekrarlama oranı %2’ye kadar düşmektedir. Ancak, yine her zaman için tekrarlama ihtimali vardır. Önemli olan tedavi sonrası hastanın yaşam tarzında yaptığı değişikliklerin kalıcı hale getirilmesidir. Ameliyat sonrası tavsiyelere uyulması ve eski yaşamdan uzaklaşılması hastalığın tekrarlamasının önüne geçecektir.

Bel fıtığının ameliyatsız tedavilerinde tekrarlama ihtimali daha yüksektir. Bel fıtığı tedavisiyle birlikte hastaların doğru beslenme, uyku, kilo verme vb. önemli konularda yapacakları değişikler büyük ölçüde hastalığın tekrarlamasını engelleyecektir. Bel fıtığının tekrarlamaması için yaşam kalitesinin arttırılması yeterlidir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.