Bel Fıtığına Ne İyi Gelir? Bel Fıtığı Nasıl Geçer, Nasıl Anlaşılır?

Bel fıtığı nasıl iyileşir, ne iyi gelir, fizik tedavi geçirir mi, hangi bitkiler iyileştirir, iyi gelen yiyecekler nelerdir? Bu rahatsızlığın kesin bitkisel çözümü var mı, iğneli tedavi yöntemleri nelerdir? Bel fıtığıyla alakalı tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir? Bel Fıtığı Nasıl Geçer, Nasıl Anlaşılır?

Özellikle belli yaş üstü insanlarda veya bir tür tramvaya maruz kaldıktan sonra birçok insanda ortaya çıkabilecek olan bel fıtığının sebepleri ve tedavi yolları konusu son derece merak edilen bir konudur. Bel fıtığı esas olarak ortopedi uzmanlarının dışında aynı zaman sinir ve beyin cerrahlarının uzmanlık alanına girdiğinden mutlaka ihmal edilmemesi gereken ve şüphesi halinde bile bir uzamana başvurulması gereken bir rahatsızlıktır.

Disklerin Anatomisi

Omurganız vertebra denilen hareketli 24 kemikten oluşur. Omurganın bel (alt sırt) kısmı, vücudun ağırlığının çoğunu taşır. Omurlar, omurların birbirine sürtünmesini önleyen, amortisör görevi gören yastıklı disklerle ayrılmıştır. Diskin dış halkasına annulus adı verilir. Her omurun gövdesi arasına bağlanan lifli bantlara sahiptir. Her diskin çekirdeği adı verilen jel dolu bir merkezi vardır. Her bir disk seviyesinde, bir çift omurilik omuriliğinden çıkar ve vücudunuza yayılır. Omuriliğiniz ve omurilik sinirleriniz, duyu ve kontrol hareketini iletmek için beyninizle vücudunuz arasında ileri ve geri hareket etmenizi sağlayan mesajların veya dürtülerin iletildiği bir hat olarak işlev görür.

Fıtıklaşmış Disk Nedir?

Diskin jel benzeri merkezi, sert disk duvarındaki bir yırtılmadan yırtıldığında fıtıklaşmış bir disk oluşur. Jel materyali, spinal sinirlerinizi tahriş eder ve kimyasal tahriş gibi bir şeye neden olur. Ağrı, bel fıtığı ve fıtıklaşmış diskin basıncının neden olduğu şişliğin bir sonucudur. Zamanla, fıtıklaşma büzülme eğilimindedir ve kısmi ya da tam bir ağrı rahatlaması yaşayabilirsiniz.

Fıtıklaşmış bir diskin semptomları donuk veya keskin ağrı, kas spazmı veya kramp, siyatik ve bacak zayıflığı veya bacak fonksiyon kaybı olabilir. Hapşırma, öksürme veya bükülme genellikle ağrıyı şiddetlendirir. Nadiren bağırsak veya mesane kontrolü kaybolur ve bu meydana gelirse, derhal tıbbi yardım isteyin.

Bel Fıtığı Rahatsızlığının Belirtileri

Şiddetli bel ağrısı kendi başına yırtılmış bir diskin belirtisi olabilir, ancak Bel Fıtığı Belirtileri kasların, tendonların ve bağların burkulmalarından da kaynaklanabilir. Bununla birlikte, bel ağrısının bir veya her iki bacağın arkasından vurulmasıyla birlikte bel ağrısı genellikle fıtıklaşmış veya yırtılmış bir diske işaret eder. Fıtık nasıl anlaşılır belirtileri şunlardır:

  • Kalçaların ve bacağın arkasından keskin bir ağrı
  • Bacağın bir kısmında veya ayağında karıncalanma
  • Bacaktaki zayıflık

Eğer yırtılmış bir diskiniz varsa, siyatik bacaklarınızı düz bir şekilde bükerken veya otururken daha da kötüleşebilir. Çünkü bu hareketler siyatik siniri çekiyor. Ayrıca hapşırdığınızda, öksürürken veya tuvalete otururken keskin bir ağrı hissedebilirsiniz.

Bel Fıtığı Rahatsızlığının Nedenleri

Normalde diskler omuriliği büktüğünüzde, kaldırdığınızda veya kaldırırken omurganın üzerindeki kuvvetleri esnetir ve emer. Yaşlanma ile birlikte diskler aşınmaya başlar. Az şişirilmiş bir lastik gibi biraz düzleşebilir veya şişebilir. Diskin içindeki jelatinli malzeme kurumaya ve sertleşmeye başlar ve diskin elyaflı duvarının tabakaları ayrılmaya ve yıpranmaya başlar. Bunlar başlarsa fıtık başlangıcı egzersizleri yapılması faydalı olur.

Hasarlı bir disk yakındaki omurilik sinirlerine basarsa, iltihaplanır ve Kuyruk Sokumu Ağrısı olur. Alt sırttaki disk yırtılmaları tipik olarak disklerin her iki tarafındaki omurgasından çıkan siyatik sinir köklerini etkiler. Siyatik sinirler kalçadan, bacağın altından ve ayağın içinden geçer. Bu yüzden bu yerlerde acı, karıncalanma ve uyuşukluk hissediyorsunuz.

Zayıflamış diskler, günlük aktiviteler ve işler nedeniyle veya spor, araba kazaları veya düşmelerinden dolayı yırtılmaya daha yatkın olabilir. Diskin yırtılma sürecini, diskin yaşlanma sürecinin bir parçası olarak ortaya çıkabileceğinden herhangi bir olaya bağlamak genellikle zordur.

Bel Fıtığının Teşhisi

Doktorlar özellikle siyatik olmak üzere semptomlara dayanarak yırtılmış bir diski teşhis edebilir. Bunun nedeni, disklerin yakınındaki sıkışmış sinirlerin, kalçaların, bacakların ve ayakların farklı alanlarını etkilemesidir.

Etkilenen diski aramak için BT taraması veya MRI gerektiğini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte birçok vakada güvenilir bir tanı için ayrıntılı bir inceleme ve sorunun semptomları ve öyküsü hakkında ayrıntılı soruları yanıtlamak yeterlidir. Orta yaştan itibaren diskler genellikle anormal görünür, ancak ağrıya veya başka bir soruna neden olmaz.

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Diskle ilişkili bel ağrısı ve siyatik birkaç haftada sıklıkla kendi kendine düzelir, ancak bazı durumlarda daha uzun sürebilir. Yeni disk ağrısı veya mevcut bir durumun alevlenmesi için mevcut tedavi kılavuzunda ilk olarak semptomları hafifletmek ve belinizin iyileşmesini beklemek için kendi kendine bakım adımlarını kullanmanızı öneririz. Fıtık nasıl küçülür diye soranlara aşağıdaki önlemler uygulanabilir:

Sıcak ve Soğuk

Ağrılı bölgeye ilk olarak ağrı hissetmeye başladığınızda soğuk paketleri uygulamak, sinirleri uyuşturmanıza ve rahatsızlığınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Isıtma pedleri ve sıcak banyolar daha sonra alt sırt kaslarındaki gerginliği ve spazmları azaltabilir, böylece daha rahat hareket edebilirsiniz.

Ağrı Kesiciler

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ağrıyı ve iltihabı azaltmada yardımcı olabilir. Tavsiye edilen dozu alın. Özellikle ilaçların aşırı veya uzun süreli kullanımı mideye zarar verebilir. Ağrı kesiciler ve diğer ev ilaçları yardımcı olmuyorsa doktorunuz reçeteli kas gevşeticileri önerebilir.

Aktif Kalmak

Sırt ağrısı için yatak istirahati önerilmemektedir, ancak bir seferde birkaç saat iyidir. Aksi takdirde, gün boyunca biraz dolaşmaya çalışın ve birazcık acıtsa bile, mümkün olduğunca normal günlük aktivitelere devam edin.

Egzersiz

Ağrınız azalmaya başladığında, hafif egzersizler ve bel fıtığı sporları çalışma dahil olmak üzere normal aktivitelere dönmenize yardımcı olabilir. Ancak, doktorunuzdan talimatlar aldığınızdan veya bel ağrısı için size güvenli egzersizler ve esneme göstermek için bir fizyoterapistle görüşün bu sayede fıtıkta bacak ağrısı nasıl geçer demenize gerek kalmaz.

Tamamlayıcı Bakım

Bel Ağrısına ne iyi gelir diye soranlar spinal masaj ve akupunktur deneyebilir. Bu hizmetleri sağlayan kişinin lisanslı bir profesyonel olduğundan emin olun.

Ameliyat

Eğer ağrı ve siyatik üç ay veya daha uzun bir süre boyunca devam ederse, kronik olarak kabul edilir ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyabilir. Birçok kişi fizik tedavi fıtığı geçirir mi diye ameliyat öncesi sorar. Bu aşamada birçok kişi ameliyat hakkında düşünmeye başlar. İltihaplı sinirin ve yırtılmış diskin yakınındaki alana anti-enflamatuar steroidlerin enjekte edilmesi, ameliyatın geciktirilmesine yardımcı olabilir ancak uzun vadeli bir çözüm değildir. Enjeksiyonlar birkaç aya kadar bir rahatlama sağlayabilir, ancak rahatlama aşınır. Belirli bir yılda kaç tane enjeksiyona güvenle sahip olabileceğinize dair sınırlamalar var. Ameliyatla ilerlemeye karar vermek kişisel bir karardır. Doktorunuz tüm artılarını ve eksilerini açıklamalı, böylece yaşam tarzınıza uygun bilinçli bir karar verebilesiniz.

En yaygın cerrahi diskektomidir. Cerrahi teknikler çeşitlilik gösterir ancak diskektomi yırtılmış diskin bir kısmını çıkarır, böylece artık omurilik sinir kökleri üzerinde baskı yapmaz. Birçok vakada ayakta tedavi prosedürü olarak yapılabilir. Disk cerrahisi tedaviyi garanti edilmez ve ağrı daha da kötüye gidebilir. Disk daha sonra tekrar yırtılabilir veya farklı bir disk arızalanabilir.

Kurtarma

Çoğu disk ağrısı, bir ay içinde önemli ölçüde iyileşir. Yoga gibi geleneksel egzersizler, omurganızı destekleyen çekirdek kasları tonlamak ve güçlendirmek için yardımcı olabilir. Yeni bel ağrısını tetikleyebileceğinden, herhangi bir egzersizle aşırıya kaçmadığınıza dikkat edin. Disk aşınması ve yıpranma zamanla kötüleşir, bu nedenle zaman zaman alevlenmelere hazırlıklı olmalısınız.

Diğer Önlemler

  • Düzenli egzersiz
  • Sağlıklı bir kiloyu korumak
  • Sırt ağrısını tetikleyen faaliyetlerden kaçınmak
  • Ağır kaldırmamak

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.