Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

İstanbul Belgrad Ormanı, kent yaşamından dolayı sıkılan ve nefes almak isteyen kişilerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Bölge doğal bir oluşum sonucu ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı görülmeye değerdir. Belgrad Ormanı piknik yapmak isteyen kişilerin favorileri arasında yer almaktadır.

Belgrad Ormanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul’a çok uzak mesafede olmaması ile bilinen ormana dair nasıl gidileceği her zaman merak konusu olmuştur. Belgrad Ormanı harita koordinatları bunun için tercih edilebilir. Bu orman, Çatalca yarımadasına yakın ve buranın doğusunda yer almaktadır. Doğusunda İstanbul Boğazı bulunur. Kuzeyi ise Karadeniz’e kadar uzanmaktadır. Araçla buraya gitmek isteyen kişilerin ilk olarak Maslak- Sarıyer yol güzergahı üzerinden devam etmeleri gerekmektedir. Daha sonra Tarabya’da bulunan sapaktan bir U dönüşü yapılmalıdır. Bahçeköy tabelasını takip ederek, ormanın giriş bölümüne kadar gidebilirsiniz. Otobüs ile gelmek de mümkündür. Bunun için 153, 42T, 42M, 42R ve 42HM numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Araçlar, ormanın hemen girişine kadar gitmektedir.

Belgrad Ormanı’na Giriş Ücretli mi?

Belgrad Ormanı giriş ücreti 2018 yılında güncellenmiştir. Buna göre otomobil ile buraya gelen kişiler için 12 TL olarak belirlenmiş bir giriş ücreti söz konusudur. Midibüsler için ise 60 TL ücret söz konusudur. Minibüs ücretleri 35 TL’dir. Otobüs ücreti 110 TL iken, motosiklet ücreti ise 8 TL’dir. Yayalar için belirlenmiş tarifenin 4 TL olduğunu görmekteyiz.

Belgrad Ormanı’nda Nereleri Görmek Gerekiyor?

 • Orman içinde görülmesi gereken birçok farklı yapı var. Bunların başında ise bentler geliyor. Çok eski yıllardan kalmış olan tarihi bentler halen ayakta ve kullanılıyor. Buna ek olarak 1600’lü senelerde yapılmış farklı su kemerleri de mevcut. Osmanlı mimarisinin tüm ihtişamını yansıtan bu eserler, orman içinde rahatlıkla ziyaret etmeniz mümkündür. Büyük bent ismi verilen yapı en çok dikkat çekenidir. Ayrıca en son yapılan Sultan Mahmud bendi, halen ayaktadır.
 • Orman içinde çok büyük bir göl vardır. Bu gölün çevresinde yer alan tahta iskele son derece huzur vericidir. Ormana gelen kişiler, yürüyüş yaptıktan sonra ilgili alana gidebilir ve burada gölü seyredebilirler.
 • Giriş yapıktan sonra sol tarafa doğru devam eden bir yol olduğunu göreceksiniz. Bu yolun 3 kilometre kadar takip edilmesinin ardından karşınıza bir yürüyüş parkuru çıkacaktır. Buna ek olarak parkuru kullanmak mümkündür.
 • Sağ taraftan devam eden kişiler ise farklı isimler ile bilinen değişik mesire alanlarına varabilirler. Burada yer alan yürüyüş yolları, sağlıklı bir şekilde koşmak ve spor yapmak isteyen kişiler için son derece idealdir. 6.5 kim uzunluğa sahip olan parkur ise en büyük ve en genişidir. Birçok kişi burayı tercih etmektedir.
 • Orman içinde doğal dokuya zarar vermeyecek şekilde farklı restoran ve büfeler de vardır. Yemek yeme ihtiyacınızı ilgili yerlerden rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Bölgede birçok değişik mesire alanı bulunuyor.

Belgrad Ormanı’nda Neler Yapılabilir?

Belgrad Ormanında ne yapılır noktasında birçok farklı alternatifin olduğunu söylemek mümkün.

 • Ormanda koşmak mümkün. Parkurların bunun için çok elverişli ve uzun olduğunu görmekteyiz. Bunun yanı sıra piknik yapmak en çok tercih edilen aktivitelerin başında gelmektedir. Piknik konusunda alternatifler fazladır.
 • Ayvat mesire alanı, en çok gidilen ve eski olan bölümlerden birisidir. İsmini ise Ayvat bendinden almıştır. Bu tarihi yapı, 1765 senesinde Üçüncü Mustafa tarafından yaptırılmıştır. Dere üzerinde kurulan bu alan, hem dinlenmek hem de piknik yapmak isteyen kişilerin çok sık gittiği bir yerdir.
 • Irmak mesire alanı ise 2011 yılında ilk defa ziyaretçi kabul etmeye başlamıştır. Belediye öncülüğünde yapımı tamamlanmıştır. Birçok farklı ihtiyaca göre dizayn edilen bu piknik alanında; voleybol, futbol, basketbol ve değişik sporlar için sahalar inşa edilmiştir. Burada aynı zamanda Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş büyük bent de bulunur. Vahşi hayvanların en yoğun olduğu yerdir.
 • Fatih Çeşmesi mesire alanı, Fatih Sultan Mehmet zamanında yaptırılmış olan çeşmeden ismini almıştır. Ayrıca kafe ve restoran sayısı da çok fazladır.
 • Binbaşı Çeşmesi, özellikle çocuk parkları ve oturma alanları ile dikkat çekmektedir. Rivayete göre Osmanlı döneminde bir binbaşı komutasındaki askerler buraya gelirler. Mecburiyetten dolayı ormanda kalırlar. Ancak zamanla yiyecek ve su stokları biter. Binbaşı ise kuyudan su çıkartır ve askerler kurtulurlar.
 • Bentler mesire alanı ise birçok değişik bentin yer aldığı bir piknik alanıdır. Bunların içinde Valide Bendi, Topuzlu Bendi ve Mahmut Bendi bulunmaktadır. Mesire alanı dahilinde bir büfe de dikkat çekmektedir. Bir takım ihtiyaçları buradan karşılamak mümkündür. Bisiklet yolunun da olduğu bu bölüm, oldukça sık ziyaretçi almaktadır.
 • Belgrad Ormanı bünyesinde yer alan bir diğer önemli mesire alanının ismi ise Falih Rıfkı Atay ismi ile bilinmektedir. Toplamda 200 dönümlük bir arsa üzerine kurulmuştur. Oturma yerleri açısından çok değişik olanaklar sunar. Ahşaptan yapılmış oturma alanları üzerinde dinlenmek mümkündür. Piknik alanlarının yanı sıra bir futbol sahası, buranın dikkat çeken diğer bir özelliğidir. Neşet suyu, buranın hemen yakınından geçmektedir.
 • Mehmet Akif Ersoy mesire alanı, güzel olduğu kadar son derece planlı olan yapısı ile de dikkat çekmektedir. Sarıyer ilçesine çok yakın bir alan üzerinde kurulmuştur. Futbol sahasına sahiptir. Maslak üzerinden 10 dakika da Sarıyer’e, buradan da sadece 7 dakikada ilgili mesire alanına gitmek mümkündür.
 • Kömürcübent Mesire Alanı ise 1620 yılında inşa edilmiş olan Kömürcübent’ten ismini almıştır. Özellikle hayvan popülasyonunun burada çok olduğu bilinmektedir. Yemyeşil ve çok sık ağaçlar ile dikkat çekmektedir. Burada geyik üretim tesisleri de yer alır.
 • Neşet suyu mesire alanının ismi müderris olan Neşet bey’den gelmektedir. Su kaynaklarının en yoğun olduğu yerlerden birisidir. Ayrıca araç ile gelen kişiler için burada bir otopark da mevcuttur. Piknik alanı sayısı çok fazladır. Birçok değişik branşta faaliyet gösteren spor kulübü, kondisyon ve nefes açma çalışmalarını genellikle burada yapmaktadır. Kros için de çok uygundur. Büyük ve koşu için çok elverişli olan yolları sayesinde, en fazla tercih edilen mesire alanlarından birisi olmuştur. Bunun yanı sıra ulaşımı çok kolaydır. Levent- Maslak güzergahından gelen kişiler, tabelayı takip ettikleri zaman buraya erişim sağlayabilirler.
 • Biraz yukarıda kalmıştır. İkinci Mahmut zamanında tamamlanan bentten ismini alır. Toprak yolları ile dikkat çeker. Özellikle doğa fotoğrafı çekmek isteyen kişilerin uğrak yeri olmuştur. Bahçeköy’den gelenler, sola dönüp, Kemerburgaz istikametinden buraya ulaşabilirler. Toprak yolda yürüyüş yapmak isteyenler için ideal bir alandır.

Belgrad Ormanının İsmi Nereden Geliyor?

Belgrad Ormanı açılış kapanış saatleri arasında buraya gitmek mümkündür. Birçok kişi ormanının neden Belgrad ismine sahip olduğunu sormaktadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın Belgrad seferi sonrasında birçok Sırp asker esir alınır. Bu askerler, şu an ormanın bulunmuş olduğu köye yerleştirilmiştir. Bundan dolayı ormanın ismi, Sırp esirlerin getirildiği yerden gelmektedir. Yani günümüzdeki Sırbistan başkenti ile bir alakası vardır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.