Ben Aldırmak Kanser Yapar mı?

Ben aldırmak kanser yapar mı, zararlı mı, nasıl aldırılır ve oluşması neye bağlıdır? Benler vücudun çeşitli yerlerinde olabilmektedir. Uzmanların görüşlerine göre ben aldırmak kanser yapmaz. Ancak vücutta bulunan benler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Ben hakkında daha detaylı bilgiler için yazımızı okuyabilirsiniz.

Ben Aldırmak Kanser Yapar mı?

Ben aldırmanın kanser yapması söz konusu değildir. Benler vücudun çeşitli yerlerinde yer alabilir. Kimi zaman bu benler kişiler için öz güven eksikliği yaşamalarına neden olabilirler. Bu nedenle insanlar benleri aldırma yoluna gidebilir. Uzmanlar benleri olan kişilerin mutlaka benlerini düzenli olarak takip etmeleri gerektiğini belirtmişlerdir. Çünkü vücuttaki benlerde görülebilecek herhangi bir değişiklik vücuttaki önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Özellikle kanser vakalarında vücuttaki benlerin renk değiştirdiği bilinmektedir. Estetik ve psikolojik açıdan sizin için zararlı olan benlerin mutlaka alınmaları gerekir. Ben aldırmak kanser yapmaz bu nedenle endişe etmenize gerek yok.

Ayrıca silikonun kanserle ilişkisine bakabilirsiniz.

Ben Aldırmak Kanser Yapmaz

Ben aldırmanın kanser yapmaması herkes tarafından bilinmez. Halk arasında yayılmış olan inanışa göre ben aldırmak kanser vakalarının artmasına neden olsa da, gerçek durum böyle değildir. Uzman doktorlar bir kişi eğer benlerinden kurtulmak istiyorsa mutlaka plastik cerrahi doktorunun ziyaret edilmesi gerektiği söyleniyor. Güneş ışığına daha çok maruz kalan kişilerde, ben oluşumunun daha fazla olduğu biliniyor. Halk arasında yanlış bilgi yaygın olduğu için, insanlar benlerinden şikayetçi olmalarına karşın, hekime gitmiyorlar. Bu durum kişilerin estetik ve psikolojik anlamda problem yaşamalarına neden olabilir. Kesinlikle en kısa sürede hekime başvurmak gerekir. Benlerin rengini değiştirmesi, büyümesi ya da şekil değiştirmesi söz konusu olabilir. Hastalara düşen en büyük görev bu değişikliklerin takibinin sağlanması olmalıdır. Gerekirse değişimler deftere yazılmalı, daha sonra plastik cerraha gerekli bilgilendirmeler yapılmalıdır.

Benler Tahriş Oluşmasına Neden Olabilir

Benlerin tahriş yapması mümkündür. Özellikle benlerin bulundukları yere bağlı olarak tahriş etmesi söz konusu olabilir. Eklem yerleri gibi alanlarda bulunan benler tahriş yapmaya meyillidir. Yerleşim yeri olarak aşağıdaki alanlara denk gelen benlerin yeniden değerlendirmeleri gerekmektedir:

 • Çorap koncu,
 • Pantolon kemeri,
 • Tarak gelen yer,
 • Tıraş bıçağı gelen yer,
 • Gömlek yakası gibi yerlerdeki benler diğer benler ile kıyaslama yapıldığı zaman daha büyük problemlere yol açabilir.

Ben aldırdıktan sonra bölgeden alınan doku parçasının mutlaka incelenmesi gerekir. İnceleme histo patolojik adı ile adlandırılmaktadır. Eğer uzman hekim alması gerektiği şekilde beni alırsa, ortaya hiçbir kanser vakası çıkmaz. Bu nedenle insanların rahat olması gerekir.

Benlerin Büyük bir Kısmı İyi Huyludur

Benlerin iyi huylu olması sık karşılaşılan bir durumdur. Buna karşın benlerin bazılarının içinde melanoma adı verilen madde bulunabiliyor. Bu isim aynı zaman cilt kanseri türünün adı olarak biliniyor. Bazı insanlar melanoma konusunda daha büyük risk altında bulunuyor. Özellikle aşağıdaki kişilerin cilt kanserine yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğu biliniyor:

 • Sarı saçlı kişiler,
 • Açık tenli kişiler,
 • Göz rengi açık olan kişiler,
 • Kolay yanan kişiler,
 • Zor bronzlaşan kişiler,
 • Yoğun şekilde güneşe maruz kalan kişiler,
 • Ailesinde daha önceden cilt kanserine yakalanmış kişi bulunan insanlar,
 • Çilleri olan kişiler,
 • Çillenmeye eğilimli olan kişiler cilt kanserine yakalanabilirler.

Bu kişilerin diğer insanlara göre daha sık cilt kontrolüne gitmeleri önerilmektedir.

Güneş Kremlerinin Kış Vakti de Kullanılması Gerekiyor

Güneş kremlerinin kış vaktinde kullanılması şarttır. İnsanlar daha çok kış aylarında koruyucu ürünleri kullanmaktan vazgeçseler de bu durum yanlıştır. Kış aylarında da yaz ayına göre daha az miktarda olsa da güneş ışınları gelir. Bu ışınlar korumasız şekilde gelirse zarar vermeye devam eder. Mutlaka her mevsim kullandığınız koruyucu ürünleriniz olsun. Bu ürünleri seçerken cilt tipinize dikkat edin. Yağlı cildi olanlar yağlı cilt tipleri için üretilen koruyucu ürünleri kullansınlar. Kuru ciltlerde ciltlerinin nemlenmesini sağlayacak özel ürünleri tercih etmelilerdir.

Önerilen kullanım şekli, cildi temizledikten ve nemlendirdikten sonra güneş koruyucu kremin üzerine sürülmesidir. Yağlı cilt tipine sahip olanlar nemlendirici krem kullanmayı atlamamalılardır. Kişilerin yağlı ciltler için hazırlanan ürünleri tercih etmesi gerekir. Cilt yağlı da olsa hem içten hem de dıştan nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Cildin iç kısımdan nemlendirilmesini sağlamak için gün içinde bol miktarda su içmek gerekir. Dıştan nemlendirmek için ise özel ürünler yeterli olur.

Güneş Kremlerinin Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bu noktalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Güneş koruyucu kremin cilt tipiniz ile uyumlu olduğundan emin olun. Eğer cilt tipinizin ne olduğunu bilmiyorsanız, cilt analizi yaptırın.
 • Güneş koruyucu kremlerin farklı tipleri bulunmaktadır. Bu tiplerden sizin için en uygun olanını seçin. Sprey, sıvı ve krem formundaki ürünler en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır.
 • Güneş koruyucu kremi suratınıza ve vücudunuzun diğer kısımlarına uyguladıktan sonra, akşam vakti bu ürünü cildinizden çıkarmanız gerekir. Bol su ve sabun kullanmak yeterli olur.
 • Güneş koruyucu krem seçerken ürünün etiketinde yer alan içeriği araştırın.
 • Yüksek miktarda kimyasal içeren ürünleri satın almayın. Ürünlerin içindeki maddelerin mümkün olduğu kadar doğal olmasına dikkat edin.
 • Ucuz olduğu için bir ürünü satın almayın. Fiyatından ziyade ürünün özelliklerine bakın.
 • Cilt doktorunuzun sizin için önerdiği koruyucu ürün varsa bu ürünü tercih edin.

Radyasyon kanser yapar mı? İnceleyebilirsiniz.

Kanseri Önlemek için Mutlaka Muayene Olun

Kanserin önlenmesi için muayene olmak gerekir. Her geçen yılda cilt kanserine yakalanmanın riskinin arttığı bilinmektedir. Bu kanser türünün diğer kanser türleri ile kıyaslandığı zaman yüksek hızda yayılma problemi biliyor. Bu nedenle özellikle cilt kanserinde erken teşhis hayat kurtarıcı etkiye sahip oluyor. Yapılan araştırmalar her yıl 47 binden fazla kişiye cilt kanseri tanısı konduğunu ortaya koymuştur. Erken teşhis konulması için kişilerin düzenli olarak muayene olmaları gerekiyor. Muayene sonrasında ben aldırmak isteyebilirsiniz. Ben aldırmak kanser yapmadığından rahat olabilirsiniz. Bilinenin aksine riskli benlerde benlerin alınması kanser riskinin azalmasına neden oluyor. Çünkü benlerde tümöre benzer hastalıklı doku oluşumu söz konusu olabiliyor. Benlerin güvenle alınması için konu hakkında uzman bir cilt hekiminden destek almak gerekiyor. İyi bir plastik cerrah cildinizin güvenliğini sağlayarak beni alacaktır.

Et Benlerinin Herhangi bir Riski Bulunmuyor

Et benlerinin kanser riski yoktur. Et benleri deri eki olarak da biliniyor. Et benleri insan sağlığı için herhangi bir zarar teşkil etmiyor. Kişilerin yinede kesinlikle kendi başlarına benlerini koparmamaları gerekiyor. Benin elle koparılması benin yapısında farklılaşmaya neden olabiliyor. Benin kesilmesi de benzer şekilde problemlerin meydana gelmesine neden olabiliyor. Doktorunuz beni incelediği zaman benin risk taşıyıp taşımadığını tespit edecektir. Riskli olan benin alınması için hekim sizin için çeşitli öneriler sunacaktır. Hekim ile hastanın birlikte yönteme karar vermesi önerilmektedir. Bende yapısal değişikliğe neden olacak herhangi bir uygulamanın insan sağlığı açısından iyi olmadığı biliniyor.

Ben aldırmak kanser yapmaz fakat konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler uygulama yaparsa ortaya çeşitli problemler çıkabiliyor. Konunun uzmanı olan bir kişiye görünerek benleri aldırmak önem taşıyor. İşlemin yapılacağı ortamın sağlıklı olması, hijyenik kurallara uyması gerekir. Klinik ortam dışında ben alma uygulamalarının yapılması uygun değildir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.