Beyaz Kirazın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Beyaz Kirazın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Beyaz kiraz tüketimi kırmızı kiraza göre daha azdır, ama beyaz kirazın içeriğinde birçok yararlı madde bulunmaktadır. Beyaz kiraz, nadir yetişen çok değerli bir meyvedir. Türkiye gibi sadece birkaç ülkede yetiştirilmektedir. İsmine beyaz dense de aslında sarıya yakın kremsi bir rengi vardır.

Beyaz kirazın tadı çok lezzetlidir. Alkol üretimi, dondurma, çikolata, kozmetik imalatı gibi kullanım alanları vardır. Ayrıca Ereğli halkı beyaz kireç reçeli ve kompostosu üretmektedir.

Beyaz Kirazın Faydaları

Kirazın faydaları saymakla bitmez, fakat yine de beyaz kirazın faydaları maddeler halinde şöyle ifade edilebilir:

  • Beyaz kirazda potasyum, kalsiyum, folik asit ve A vitamini yüksek oranda bulunmaktadır. Ayrıca beyaz kiraz iyi bir lif kaynağıdır. Aktioksidan özelliği de içeriğinde bulunan bu maddelerden kaynaklanmaktadır.
  • Tansiyonu dengeleyen bir özelliği vardır. Bir bilim merkezinde yapılan araştırma sonucunda kiraz suyunun kan basıncını azalttığı gözlemlenmiştir. Zira kirazda yüksek polifenol bulunur.
  • Vücutta meydana gelen iltihaplanmayı azaltan bir özelliği de vardır. Beyaz kirazın antioksidan özelliği sayesinde iltihaplanmaların meydana getirdiği zarar da en aza indirilir.
  • Beyaz kiraz, uykuyu düzenlemeye de yardımcı olmaktadır. Uyumakta güçlük çeken insanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre özellikle de kiraz suyunun hem uyku kalitesini hem de uyku süresini artırdığı gözlemlenmiştir.
  • Spor yaptıktan sonra vücutta birtakım ağrılar ve kas yorgunlukları meydana gelir. İşte, beyaz kiraz bu konuda da ağrıyı ve yorgunluğu azaltıcı etkiye sahip bir meyvedir. Spor sonrası yorgunluk çekenlere en iyi gelen şey, beyaz kiraz reçelidir. Bu reçel fazladan şeker eklenmeden yapılmasına rağmen oldukça tatlı bir reçeldir. Bu yüzden şeker hastaları bile günlük hayatta bu reçeli tüketebilirler.
  • Beyaz kiraz, kalp sağlığını da korur.
  • Beyaz kirazın yalnızca meyvesi faydalı değildir. Aynı zamanda kirazın sapı ve kurusu da oldukça faydalıdır. Beyaz kirazın sapı, zayıflama yöntemlerinde kullanılmaktadır.
  • Beyaz kiraz tok tutucu bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Ama dikkat edilmesi gereken nokta, zayıflamak isteyenlerin beyaz kirazı çok tüketmemesi gerektiğidir. Çünkü oldukça tatlı bir meyvedir ve fazla tüketildiğinde vücuda fazla miktarda fruktoz alımı yapılır ve kilo vermenin aksine kilo artırımı söz konusu olabilmektedir.

Beyaz Kirazın Zararları

Organik ürünlerin ve doğal meyvelerin vücuda bir zararı yoktur. Ama bazı kişilerde duyarlılığa neden olabilmektedir ve alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Ayrıca hemen hemen bütün yiyeceklerde olduğu gibi beyaz kirazın da fazla tüketimi sonucunda vücuda bazı etkileri olabilir. İçerisinde bolca vitamin ve mineral bulunan, bu derece faydalı bir meyve bile fazla tüketildiğinde vücuda zarar verebilmektedir.

Çünkü meyvelerde lif ve şeker bol miktarda bulunur. Özellikle şeker hastaları tarafından fazla tüketildiğinde kan şekeri çok yükselebilir. Aşırı tüketim halinde bağırsak bozulması sorunu meydana gelebilmektedir. Ayrıca ishal problemi de yaşanabilir.

Beyaz Kiraz Nasıl Tüketilir?

Beyaz kiraz tüketilirken beyaz kirazın üzerinde benekler var mı, çok yumuşak mı çok sulu mu diye dikkat etmek gerekir. Çünkü bu meyve aşırı hassastır ve üstünde benek varsa çok yumuşaksa kolayca çürüyebilir. Böyle meyvelerde kurt bulunması yüksek ihtimalde’dir. O yüzden mutlaka meyvenin içine bakarak tüketmek yerinde olur. Bu anlamda beyaz kirazı taze tüketmek önemlidir.

Beyaz kiraz, reçel olarak da tüketilebilir. Beyaz kiraz reçeli, oldukça sağlıklı bir besindir ve şeker eklenmeden yapılmasına rağmen oldukça tatlı bir reçeldir. Bu yüzden şeker hastaları bile günlük hayatta bu reçeli tüketebilirler. Beyaz kiraz reçeli nasıl yapılır diye merak edilirse, normal reçel yapma teknikleri kullanılarak yapılabilir, ancak isteğe bağlı olarak şeker katılabilir ya da katılmayabilir. İsteğe bağlı olarak köpürmemesi için de fındık büyüklüğünde tereyağı katılabilir.

Beyaz Kiraz – Kırmızı Kiraz Farkı Nedir?

Kirazda birçok yararlı madde bulunur. Vitaminler, potasyum, magnezyum, demir, organik asitler ile sağlık için önemli maddeler kirazda vardır. Kırmızı kirazın beyaz kiraza göre antioksidan oranı yüksektir. Ayrıca kırmızı kirazın ekşi türleri daha fazladır. Beyaz kiraz ise kırmızı kiraza göre daha az alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Son olarak, beyaz kiraz kırmızı kiraza göre daha tatlı ve lezzetlidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM