Beyinde Ürperti Hissi ve Karıncalanma Neden Olur?

Beyinde ürperti hissi ve karıncalanma neden olur, nasıl tedavi edilir, ilacı var mıdır? Beyinde ürperti hissi ve karıncalanma ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Geç kalınmadan hekime gitmekte fayda vardır. Karıncalanma ve ürperti hissi hakkında bilgiler için yazımızı okuyabilirsiniz.

Beyinde Ürperti Hissi ve Karıncalanma Neden Olur?

Beyinde karıncalanma olması ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle kişinin belirtileri ciddiye alarak en kısa zamanda hekime muayene olması önerilmektedir. Beyinde karıncalanma yaşanmasına neden olan hastalıkların başında panik atağın geldiği bilinmektedir. Panik atak hastası olan bir kişi baş dönmesi, nefes almada zorluk ve karıncalanma gibi yan etkileri hissedebilir. Beyinde karıncalanma problemi yaşayan bir kişinin ilk önce duyusal sinirlerinin kontrol edilmesi gerekir. Uzman bir nöroloji doktoru konu hakkında gerekli incelemeleri yapacaktır.

Ayrıca bacakta karıncalanma nedenlerine bakabilirsiniz.

Beyinde Ürperti Hissi ile Birlikte Görülen Diğer Belirtiler Ne Zaman Tehlikeye İşaret Eder?

Beyinde ürperti hissinin tehlikeye işaret etmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Eğer ürpertti ve karıncalanma hissi ile birlikte aşağıdaki belirtileri de görüyorsanız mutlaka en kısa zamanda ihmal etmeden hekiminiz ile iletişime geçin:

 • Kafada şapka varmış hissi,
 • Uyuşma probleminin uzun süre boyunca hissedilmesi,
 • Özellikle gece uykudan acı ve uyuşma yüzünden uyunma,
 • Vücudun el ve bacak gibi diğer bölümlerinin de uyuşması,
 • Ellerde yanma hissi olması halinde ciddi hastalıklara yakalanmış olabilirsiniz.

Ne kadar kısa sürede doktorunuza görünürseniz sizin için o kadar iyi olur. Erken tanı konması ve tedaviye başlanması hastalıkların daha kolay tedavi edilmesine yardımcı olur. Kullanılması gereken ilaç miktarı az olur. Böylece vücuda daha az kimyasal girmiş olur. Mümkün olduğu kadar ilaç yerine doğal gıdaların ve ev yapımı yöntemlerin kullanılması önerilmektedir. Elbette öncesinde konu hakkında hekime danışmak gerekir. Aksi halde sağlığınıza zarar verebilirsiniz.

Beyinde Ürperti Hissi için Nasıl bir Tedavi Planının İzlenmesi Gerekir?

Beyinde ürperti hissinin geçmesi için tedavi planı hazırlamak zorunlu olabilir. Bazı vakalarda beyinde ürperti hissi tamamen geçicidir ve altında hastalıklar yatmaz. Böyle durumlarda zaten ürperti hissi kendiliğinden kayıp olacaktır. Fakat eğer ürperti farklı hastalıklardan kaynaklı olarak meydana gelmişse bu durumda özel tedavi planının hazırlanması şarttır. Örnek vermek gerekirse, şeker hastalıkları olanlar sık sık uyuşma problemlerinin olduğundan bahsederler. Bu durumda şeker hastalarının uygulaması gereken tedavi programının seçilmesi mantıklı olur. Yapılan araştırmalara göre MS hastalarının da sık sık beyinlerinde karıncalanma problemi ile karşılaştıkları bilinmektedir. Bu kişilerde en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Hekim tedavi yapılması için çeşitli testlerin yapılmasını talep eder ve görüntüleme tekniklerinden faydalanır. Testlerin yanlış sonuç vermediğinden emin olmak için farklı zamanlarda aynı testlerin yapılması gerekebilir. Bu sayede hekim durumunuz hakkında net teşhis koyabilir. Dolayısı ile hekimin hazırladığı tedavi planı daha etkili olacaktır. Siz de kısa sürede tedaviden sonuç alabileceksiniz.

Beyinde Ürperti Hissi Tedavisi için İlaç Kullanılması

Beyinde ürperti hissinin geçmesi için ilaç tedavisi yapılması gerekebilir. Özellikle ilaç içermeyen tedavi yöntemlerinden sonuç almak mümkün olmadığı zaman ilaçlı yöntemlere geçilmesi gerekir. Hekim hangi ilacın kullanılması gerektiğine karar verirken çeşitli etmenleri değerlendirmeye alır:

 • Hastanın yaşı,
 • Hastanın kilosu,
 • Hastanın cinsiyeti,
 • Hastalığın ne derece ilerlemiş olduğu,
 • Hastalığın şiddeti,
 • Daha önce varsa geçirilen hastalıklar gibi etmenlerin tümü değerlendirmeye alındıktan sonra tedavi planı oluşturulmalıdır.

Hekim hastayı tedavi süresi boyunca kontrol eder. Hastanın vücudunun tedaviye nasıl yanıt verdiğini tespit eder. Hasta ilacın yan etkilerinden kötü anlamda etkileniyorsa hastaların mutlaka farklı ilaçları kullanmaya başlaması gerekir. Hekim gerekli olan alternatif ilacı verecektir.

Beyinde Ürperti Hissi Tedavisi için Kullanılan İnceleme Yöntemleri Nelerdir?

Beyinde ürperti hissinin nedeninin incelenmesi için çeşitli farklı tekniklerden faydalanması gerekebilir. EMG yöntemi son zamanlarda faydalanılan en popüler inceleme tekniğidir. Beyinde karıncalanma şikayeti ile hastaneye gelen kişilerin ilk olarak EMG tekniğinden faydalanmak mantıklı olur. Eğer incelemeler sonrasında kişinin herhangi bir hastalık problemi olduğu ortaya çıkarsa hekim daha derinlemesine bilgi sahibi olmak için derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyebilir. Bunun için MR gibi farklı tekniklerden yardım alabilir. Kan testleri ve hatta idrar testleri de dahil olmak üzere farklı tekniklerden faydalanmak incelemeler için yerinde olacaktır.

Ayakta karıncalanma neden olur? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Panik Ataktan Kaynaklanan Beyin Uyuşması

Panik atak yüzünden beyin uyuşması meydana gelmesi kişiler için son derece can sıkıcı olabilir. Özellikle kriz geçiren kişilerde kriz sonrasında uyuşma ile beraber ciddi yan etkilerin görülmesi söz konusu olabilir. Nefes alıp vermede zorluk, boğulma hissi, ölme hissi, intihar etme düşünceleri gibi durumlar tecrübe edildiği zaman hasta büyük şikayetler yaşar. Panik atak krizi yaşayan bir kişinin ve bu kişinin çevresinde bulunan insanların bir takım önlemler alması çok önemlidir. Bu önlemler hayat kurtarıcı etkiye sahiptir. Önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kriz geçiren kişinin dikkatini başka yerlere yönlendirmesi gerekir.
 • Solunumun düzenli olması için nefes alıp verme tekniklerinden faydalanılmalıdır.
 • Kişide kaygı üretimine neden olan negatif düşüncelerin sonlandırılması gerekir.
 • Beden asla katı olmamalıdır. Bedenin gevşetilmesi için çeşitli kas gevşetici ilaçların kullanılması gerekir.
 • Kriz geçirdiğini anlayan kişinin çeşitli olumlamalar yapması gerekir. Sevilen yerler, anılar ve düşünceler hakkında odaklanmak kişi için faydalı olur.
 • Panik atak krizi geçiren kişi yaptığı işe son vermelidir. Araba kullanmak ve buna benzer dikkat gerektiren işler yapılmamalıdır.
 • Kişi kendi başına kriz belirtilerini azaltamıyorsa mutlaka çevresindeki insanlardan yardım istemelidir.

Panik Atak Hastası Olanların Nasıl Beslenmesi Gerekir?

Panik atak hastası olanlar için beslenme düzeni çok önemlidir. Düzenli beslenen kişiler beyinde karıncalanma gibi problemleri daha az yaşarlar. Beslenmesine dikkat etmeyen kişilerde meydana gelen yan etkiler daha fazla olur. Ayrıca hastalık ilerler. Sağlıklı tercihler yaparak hastalıkların meydana gelmesini engellemek sizin elinizdedir. Tercihlerinizi ne kadar doğru yönde yaparsanız o derece iyileşme kat sayınız artacaktır.

Özellikle kafein oranı yüksek olan yiyecek ve içeceklerin panik atak probleminin daha sık yaşanmasına neden olduğu bilinmektedir. Asitli içecekleri sık tüketen bir kişinin yaşadığı panik atak sayısı ile içmeyen kişilerin geçirdikleri kriz sayısı aynı olmayacaktır. Panik atak hastası olanların mevsimsel sebze ve meyveler ile beslenmesi gerekir. O mevsimde hangi sebze yetişiyorsa o sebzenin yemeğini yapabilirsiniz. Özellikle kızartma gibi sağlıksız pişirme yöntemleri besinlerin değerini aza indirebilir bu nedenle bu besinlerin kızartılmaması gerekir. Aksine buharda pişirme ve haşlama gibi yöntemler kullanılmalıdır.

Panik Atak Hastası Olanların Tedavi Olmaması Halinde Ciddi Problemler Meydana Gelebilir

Panik atağın tedavi edilmemesi ile ciddi sorunlar görülmesi mümkündür. Bu hastalık yüzünde kişi hem psikolojik yönden hem de duygusal yönden zorlanacaktır. Bu nedenle kişinin tedavi olması kendi iyiliğine olacaktır. Yapılan araştırmalara göre tedavi olmayan kişilerin kendilerini daha rahatsız hissetmeleri ve kendi içine kapanmaları daha olasıdır. Kişi kendini yüksek oranda korumasız hissedebilir. Kendini yalnız hissettiği için hayatta hiçbir desteği olmadığını düşünebilir. Özellikle hastalığın ilerlediği durumlarda kişi intihara meyilli bir hale gelebilir. Bu nedenle hastalığınızın ileri gitmesine engel olun. Önerilere uyun. İlaç kullanıyorsanız ilaçlarınızı alın, ilaçları ihmal etmeyin. Beyinde karıncalanma problemi ile karşılaştığınız zaman doktorunuz ile en kısa sürede iletişime geçin.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.