Biberiye Çayı’nın Faydaları ve Zararları

A+
A-

Biberiye Çayı’nın Faydaları ve Zararları, Biberiye Çayının Yapımı ve nelere iyi geldiğini öğrenin. Saç uzatma, baş ağrısını geçirir ve daha bir çok şeye faydalı.

Biberiye Çayı’nın Faydaları ve Zararları

Biberiye çayı tarifini merak edenler günden güne artmaktadır. Türkiye, bitkiler açısından oldukça zengin bir ülkedir. Farklı iklim tiplerini bulundurmasıyla, her bölgede farklı bitkilere rastlamak mümkündür. Bu bitkilerin kendi içinde birçok faydası bulunur. Biberiye de bu bitkilerden biridir.

Biberiyle görünümü itibariyle çam ağacının minyatürü gibi olsa da, esasında bir Akdeniz bitkisidir. Hem baharatı hem de çayı yapılan biberiye, mutfakların vazgeçilmezlerindendir. Hemen hemen tüm zayıflama çayları listesinin arasında bulunan, zayıflama çaylarının içeriğinde de yer alan biberiyenin birçok faydası bulunmaktadır. Biberiyenin içeriğinde organik asitler, glikozit, tanen gibi maddeler bulunur. Kanseri önleyici etkisi de bulunan biberiyenin, akla gelinmeyecek kadar çok faydası sıralanır. Ülkemizde biberiye çayı ile zayıflayanlar olumlu yorumlar bildirmişlerdir.

Doğal yollarla tedavinin popülerleştiği bu dönemde, biberiye doğal ve etkili bir çözüm aracı olabilir. Biberiye güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra, iltihap sökücü, kanser karşıtı ve dezenfektan özelliklere de sahiptir. Tüm bu faydalı özelliklerin bir arada bulunmasıyla, mucizevi bir bitki olmayı başarıyor. A ve C vitaminleri, riboflavin, folat, demir, magnezyum, fosfor, çinko gibi çeşitli vitamin ve mineralleri de bulunduran biberiye, zenginlik kaynağıdır. Biberiyenin çayını yapabileceğiniz gibi, yemeklerinizde baharat olarak kullanmanız da mümkündür.

Biberiyenin Faydaları:

Biberiyenin saymakla bitmeyecek faydası vardır. Biberiyenin faydaları nelerdir nasıl kullanılır sorularını soranların günden güne çoğalmasının sebebi, artık bu faydaların herkesçe bilinmesidir.  Saç uzamasını sağlar ama saçların bakımlı olması şarttır.  Doğal Saç bakımı için ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz. Baş ağrısından bağışıklık sistemine kadar birçok konuda şifa verici özellikleri olan biberiyenin, genel olarak faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Baş ağrısını geçirme
 2. Bağışıklık sistemini güçlendirme
 3. Hafızayı güçlendirme
 4. Saç uzatma
 5. Stresi giderme
 6. Solunum yollarındaki olumsuzlukları tedavi etme
 7. Yüksek kan şekerinin önlenmesi
 8. Sindirim sistemini düzenlemek
 9. Kan dolaşımını canlandırmak

Biberiye Çayı Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiriyor

 

Biberiye çayı Stres önler ve gün boyu iç huzurunu dengeler ve bunu hissedersiniz. Biberiyenin faydalarına dair liste uzayıp gider. Bu kadar yararı barındırmasının sebepleri, içerisinde yer alan vitaminler ve minerallerdir. 1 tatlı kaşığı zeytin yağına birkaç damla biberiye ekleyerek alnınıza masaj yaparsanız baş ağrınızdan kurtulursunuz. Günde 1-2 bardak biberiye çayı içmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Biberiyeyi kaynamış suya atıp, süzüp demlerseniz ve saçınızı da bu suyla durularsanız, saçlarınızın hızla uzadığını gözlemleyebilirsiniz. Biberiye yağını koklamak da hafızayı güçlendirici etkiye sahiptir. Biberiye yağı, stres ve endişe giderici özelliğiyle de öne çıkar. Sıcak suya ekleyeceğiniz biberiyenin buharını solumak da, solunum yollarına dair hastalıkların giderilmesine faydalı olacaktır. Biberiye çayının günde 2 veya 3 kere tüketilmesi de sindirimin gelişimi ve düzenlenmesi adına büyük rol oynar. Diyabeti olan insanlar biberiyeyle kan şekerlerini düzenleyebilirler.

Kol ve bacaklarınızda, dolaşım probleminden kaynaklanan sıkıntınız varsa, bu bölgelere biberiye yağı uygulamak da size iyi gelecektir.

Biberiye Çayının Yapımı:

Biberiye çayı nasıl hazırlanır sorusunun birden çok cevabı vardır. Ancak en çok tercih edilen ve tüketilen yöntem şu şekildedir:

 1. Bir tatlı kaşığı biberiye bitkisi
 2. 1 bardak su
 3. Limon
 4. Bal

Tarifte yer alan limon ve bal kişiden kişiye değişebilir. Bir bardak su cezvede kaynatılır ve içerisine biberiye eklenir. 5 dakika boyunca demlenir ve süzülerek içilir. Eğer ki biberiyenin özünden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, 10 dakikaya kadar kaynatmanız da mümkündür. Daha büyük ölçülerle hazırlık yapmak isterseniz, her ölçüyü aynı oranda arttırmanız yeterli olacaktır.

Biberiyenin Zararları Var Mıdır?

Bitkiler, tedavi yöntemleri arasında en doğal çözümleri sunduğu için herkes tarafından kullanılmaktadır. Eski çağlardan bu yana bitkilerin mucizevi etkisi bilinmektedir. Biberiye de bu bitkilerden biridir. Biberiyenin birçok yararın olmasının yanında birtakım yan etkileri de olabiliyor.

Biberiyenin zararlarını genel hatlarıyla belirtmek gerekirse, özellikle tansiyon konusunun üzerinde durulması gerekir. Ani tansiyon yükselmelerine sebebiyet veren biberiye, tansiyon hastaları tarafından kullanılmamalıdır ya da doktorlarına danışarak kullanılmalıdır. Kadınlar, adet dönemlerinin gecikmesiyle doğal bitki çayları arayışına girmektedir. Sağlık açısından biberiye çayı çok faydalı ama nasıl kullanıldığını iyi bilmeniz gerekir.

Birçok çayın adet söktürücü etkisi bulunmaktadır. Biberiye de bu çaylardan biridir. Ancak adet gecikmesi her zaman normal şartlar altında gerçekleşmeyebilir. Biberiyenin çok güçlü bir adet söktürücü olması yanında, çocuk düşürme gibi özellikleri de bulunmaktadır. Bu sebepten, hamilelik şüphesi olanların biberiye çayını kullanmaması ya da kullanmadan önce gebe olmadığından emin olması önemlidir. Aksi takdirde, çay düşük yapmanıza sebep olabilir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.