Bilek Ağrısı Nasıl Geçer, Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bilek Ağrısı Nasıl Geçer, Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bilek ağrısının geçirilmesi için ağrının neden olduğu şartları bilmek gerekmektedir. Bilek ağrıları genellikle yorgunluk ve bazı yanlış hareketlerden kaynaklanmaktadır. Daha çok masa başında veya el gücü ile çalışan kişilerden meydana gelen bilek ağrıları bazen ciddi sinir sıkışmaları sebebiyle oluşabilir. Genellikle bilek ağrısına günlük yaşamdaki travmatik nedenler sebep olmaktadır.

Bilek kaslarındaki zedelenmeler ve bilek kaslarına dengesiz güç uygulanması bilek ağrısının nedenlerinden biridir. Bu gibi travmatik sebeplerin oluşturduğu bilek ağrılarında en güzel yöntem bileğin dinlendirilmesidir. Bilek kaslarındaki yorgunluk ağrıya sebebiyet vereceği için bileğe sarılan bandajlar ile ağrı sonlandırılabilir.

Bilek Ağrısı Neden Görülür?

Bilek ağrısına neden olan etkenler genellikle ya travma sebebi ile ya da bazı hastalıkların bilek ağrısı şeklinde ortaya çıkmasıdır. Travmatik sebepler genellikle bilek kaslarının yanlış kullanılması olarak bilinmektedir. Özellikle bilgisayar kullanımı bilek ağrılarını tetikler. Bilgisayar kullanımı sırasında bileğin doğru kullanılmaması bilek ağrılarına neden olabilir. Bilek ağrısına sebep olan diğer travmatik nedenlerden biri ise bileğin iç kısmındaki kemiklerde oluşan çatlaklardır. Bilek içindeki dokuların ezilmesi, yaralanması gibi sebepler bilek ağrılarına neden olabilir.

Aynı zamanda bilek ağrılarının bazı hastalıklardan kaynaklandığı da bilinmektedir. Bu hastalıkların başında bilek tümörleri gelmektedir. Bilek içindeki kistler genellikle MR ile görüntülenerek teşhis edilmektedir.

Bilek Ağrısı Hangi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir?

Bilek ağrısı geçmeyen bir ağrı şeklinde ise bazı rahatsızlıkların belirtisinden kaynaklanabilir. Bilekte oluşan travma, yaralanma, çarpma sonucu hasar görme gibi sebeplerden biri yoksa sinirsel bir sıkışmanın etkisi ile ağrı oluşabilir. Bu sinir sıkışmaları bazı zamanlarda uyuşukluk ve karıncalanma hissi ile birlikte görülmektedir. Bu belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurarak ağrının tedavisine başlanmalıdır.

Bazı bilek ağrıları tendonlardaki zedelenmelerden ve aşırı kullanımından kaynaklanmaktadır. Bilek bölgesinde daha eskiden yaşanmış olan bir darbenin sonucu olarak da bir ağrı yaşanabilir.

Bilek Ağrısına Çözümler Nelerdir?

Bilek ağrısına çözüm olarak öncelikle neden ağrıdığının bilinmesi gelmektedir. Ağrının sebebi bilindiğinde ona göre uygun bir tedavi yöntemi sağlanabilir. Basit bazı travmalar sebebi ile ağrı var ise ağrı kesici alınması uygun olacaktır. Aynı zamanda bilek ateli kullanmak da ağrının geçmesini sağlayabilir. Bilek ateli sayesinde bilek kas ve kemikleri bir süre dinlenmiş olur ve ağrının da hafiflemesi sağlanır. Bilek ağrısı yaşandığında bir süre bileğin kalp seviyesinde tutulması o bölgedeki kan akışının dengelenmesini sağlayacak ve bilek ağrısın geçmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bilek üzerine belirli aralıklar ile sıcak, soğuk kompres uygulanması bilek ağrısını hafifletecektir.

Bilek Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Bilek ağrısının şiddeti arttığında ve bilekte şişlik, morluk aynı anda görüldüğünde mutlaka bir doktora gidilmesi gereklidir. Genel travmatik ağrılarda bilek ağrısı için 4-5 gün kadar beklenmesinde sakınca yoktur. Belli bir süre bilek istirahat ettirildiğinde ağrı da kendiliğinden geçecektir. Fakat şiddetli bilek ağrılarında beklenmeden doktora gidilmesi daha uygun olur.

Eğer bilek ağrısının sebebinde travmatolojik bir etken yoksa ve birden başlayan hiç geçmeyen bir ağrı ise mutlaka beklenmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Bilek ağrısı hafife alınmayacak bazı sinirsel sorunların habercisi olabilir. Geçmeyen ve evde yapılan yöntemler ile durmayan bilek ağrılarının sebebini öğrenmek için doktor kontrolü şarttır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.