Böbrek Taşlarına Karşı En Etkili 9 Yöntem

Böbrek Taşlarına Karşı En Etkili 9 Yöntemi detaylı bir şekilde açıklıyoruz. Böbrek Taşı Tedavisinde Bitkisel ve Tıbbi Çözümler hakkında bilmeniz gerekenler.

Böbrek Taşlarına Karşı En Etkili 9 Yöntem

Böbrek taşı düşürmek, birçok sebepten ötürü gerçekleşebilir. Böbrek taşı düşüren kişiler, tarif edilemez acılarının olduğu söylerler. Bu söylemler abartılı değildir çünkü böbrek taşı düşürmek ağrılıdır. Özellikle taşı boyutu büyüdükçe, ağrı da bir hayli artmaktadır. Böbrek taşı düşürmenin sebebi çeşitlidir. Genetik faktörler de bu konuda önemli rol oynar. Erkekler kadınlara oranla 3 kat daha fazla böbrek taşı düşürmeye eğilimlidirler.

Görüldüğü üzere böbrek taşı düşürmek, birçok kişinin yaşadığı sağlık problemlerinden biridir. Kum dökmek de böbrek taşı kadar sık görülen bir olaydır ancak taş düşürmek daha ağrılıdır. Cerrahi müdahaleler de gerekebilir. Böbrek taşı düşürmenin bulgularını bilirseniz, şikayetlerinizi değerlendirerek doktora gitmeniz daha sağlıklı olacaktır. Böbrek taşı belirtisine örnek olarak birden fazla neden sayılabilir.

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek taşı her ne kadar sıkça rastlanan bir durum olsa da, sebebin tespiti hala net olarak yapılamamaktadır. Böbrek taşına sebep olan etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Ailevi yatkınlık
 2. Doğuştan idrar yolu anomalileri
 3. Bazı sistemsel hastalıklar

Bu sebeplere ek olarak başka kaynaklar da eklenebilir ancak sizin rahatsızlığınızın kaynağının neden olduğunun bulunması için doktorunuza başvurmanız gerekir.

Böbrek Taşı Nerede Ve Nasıl Oluşur?

Böbrek taşı ağrısı oldukça şiddetle bir ağrıdır. Halk arasında herkes, böbrek taşı düşürme acısıyla doğum yapma acısını karşılaştırır. Buradan da anlaşılacağı üzere, böbrek taşı düşürmek kolay değildir. İdrarda koruyucu olan bazı maddelerin vücut tarafından eksik üretilmesi taş oluşumuna neden olan faktörlerden biridir. Nerede idrar varsa orada taş olabilir. Böbreğin pelvisi, iç kısmı gibi yerlerde taş oluşumu gözlemlenebilir. Fazla güneş almak D vitamini ve kalsiyum alımını yükselttiğinden, böbrekteki fazla emilim ve atılımda bu tip rahatsızlıklara sebep verebiliyor.

Taş Oluşum Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir?

Böbrek taşının görülme sıklığı oldukça fazladır. Özellikle erkeklerde, kadınlara nazaran 3 kat daha fazla böbrek taşına rastlanabiliyor. Bu rahatsızlığın oluşmasındaki faktörleri besleyen sebepler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Az hareket veya hareketsizlik
 2. Genetik faktörler
 3. Yeterince sıvı almamak, özellikle az su tüketmek
 4. Aile öyküsü ve kişisel öykü
 5. Yaş, cinsiyet ve ırk
 6. Diyet

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşınızın olup olmadığını anlamak için, size ipucu veren belirtileri gözlemlemeniz gerekir. Böbrek taşı oldukça ağrılı bir rahatsızlık olduğu için, anlaması daha kolaydır. Böbrek taşının bazı belirtileri vardır, bu belirtilerden birkaçına rastlarsanız hemen doktorunuza görünmeniz gerekir:

 1. Değişik şiddette ağrı
 2. Bulantı veya Kusma
 3. İdrarda kan görülmesi

Bu tip belirtiler, böbrek taşınızın olduğuna dair en kuvvetli delillerdir. Elbette bu ağrıların olması, böbrek taşınızın olduğunu %100 doğrulamaz. Bazen bu tip ağrılara, sindirim sistemi bozuklukları da sebebiyet verebilir.

Böbrek Taşı Tedavisinde Bitkisel Ve Tıbbi Çözümler:

Böbrek taşı düşürme yöntemleri tıbbi ve bitkisel olarak ikiye ayrılır. Böbrek taşı düşürmek zor bir işlemdir. Taşların boyutu ve vücutta yarattığı tahribat göz önüne alınarak, tedavi yöntemi belirlenir. Önemli olan evde yapılan kolay ağrı tedavileri ile rahatlamanız mümkündür.

Böbrek taşı tedavisinde en etkili yöntemleri, önce tıbbi ardından bitkisel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 1. Medikal Tedavi: 5 mm’ye kadar olan taşların büyük çoğunluğu verilen ağrı kesicilerle ve diğer ilaçlarla ve bol sıvı alımı ile düşürülebilir. Taşın boyutu büyüdükçe müdahale etmek zorunlu hale gelir.
 2. ESWL: Vücut dışından şok dalgaları verilerek taşın kırılması yöntemi.
 3. Perkutan Nefrolithotomy (PNL): Böbrek içindeki taş 2 cm’den büyük olduğunda veya ESWL ile kırılamadığında uygulanan yöntemdir. Genel anestezi halinde yapılan işlemle, bel bölgesinde 1 cm’lik kesikten oluşturulan bir yol açılır ve böbreğin içerisine girilerek taşlar bir bütün halinde veya kırılarak aynı yoldan dışarı çıkartılır. Kapalı bir ameliyat yöntemi olan bu ameliyatta, görüntüler televizyon ekranına aktarılır.
 4. Greyfurt suyu ve aloe: Aloe vera jeli, 1/2 bardak greyfurt suyu, 2 yemek kaşığı balın karıştırılmasıyla elde edilen içecek günlük olarak tüketilmelidir.
 5. Mango, kavun, portakal ve greyfurt karışımı: Böbrek taşını eriten bitkiler olarak bilinen bu meyveler, 1/2 mango, 1 portakal, 1 greyfurt ve 1/4 kavun ölçüsünde karıştırılarak hazırlanır.
 6. Havuç, elma, portakal ve salatalık suyu: 4 havuç, 2 elma, 2 diş sarımsak, 1 salatalık, 1 portakalın karıştırılmasıyla elde edilen içecek, antioksidan kaynağıdır.
 7. Kızılcık suyu: Kızılcık suyunu bir mikser yardımıyla iyice ezip karıştırarak içmek de böbrek taşı olanlar için iyi bir yöntemdir.
 8. Limonata: Özellikle yaz aylarında hemen hemen her yerde tüketebileceğiniz limonata, böbreği taş ve kumdan arındırmaya yardım eden içeceklerden biridir.
 9. Dut Yaprağı Çayı İdrar söktürür ve Böbrek sisteminde biriken taşın atılmasına etki sağladığı bilinmektedir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.