Boğazda Kaşıntı Neden Olur?

Boğazda kaşıntı nedenleri, tedavi yolları ve ilaçları nelerdir? Kaşıntı alerji ya da şeker hastalığı gibi etkenlerden dolayı olabilmektedir. Bu yüzden geç kalmadan kaşıntı sorununa çözüm bulmak önemli bir husustur. Boğazda kaşıntı sorununun çözümlerine ve yapılması gerekenlere yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Boğazda Kaşıntı Neden Olur?

Boğazda kaşıntı olması alerjilerden ya da şeker hastalığı gibi farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Boğazda kaşıntı problemi toplumda en sık görülen problemler arasında yer alır. Her 3 insandan 2’si hayatlarının belirli döneminde mutlaka 1 kere boğazda kaşıntı problemi yaşadıklarını söylemişlerdir. Boğaz kaşıntısına çoğu zaman boğaz ağrısı gibi belirtiler eşlik eder. Boğazı kaşımak ve kaşıntıyı gidermek mümkün olmadığından boğaz kaşıntısı sinir bozucu bir problem olabilir. Boğaz kaşıntısını dindirmek için doğal yöntemlerden ya da ilaçlı yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Tedavide temel yöntem boğazda kaşıntıya neden olan hastalığın tespit edilip buna yönelik tedavi uygulanmasıdır.

Dehidrasyon Yüzünden Boğaz Kaşıntısı Yaşıyor Olabilirsiniz

Boğazda kaşıntının dehidrasyondan kaynaklanması sık karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir durumda kaşıntıyı gidermek için bol su içmek yeterli olur. Susuz kalmış boğaz hassas olur. Kurumalar başlar. Bu kumalar yüzünden kaşıntı şikayeti başlar. Boğazda yeterli miktarda mukus üretilmez. Eğer su içmenize rağmen aynı problemi yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Su içmenize rağmen geçmeyen dehidrasyon belirtileri ciddi bir sağlık problemine işaret edebileceğinden dikkatli olmak gerekir. Özellikle şeker hastalıklarında ve enfeksiyonda boğaz kaşıntısı problemi ortaya çıkabilir.

Kaşıntı alerjisi detaylarını yazımızdan inceleyebilrisiniz.

Yediklerinizin Boğaz Kaşıntısına Neden Olabilir

Yediklerinizin boğaz kaşıntı yapması söz konusu olabilir. Çok fazla kahve tüketen insanlarda susuzluk problemi ortaya çıkabilir. Eğer gün içinde kahve ve çay tüketiyorsanız buna paralel olarak içtiğiniz su miktarını da artırmanız gerekir. Kafeinin vücuttan suyu atma özelliği vardır. Kullandığınız ilaçlar yüzünden de boğanızda kaşıntı olabilir. Özellikle anti depresanlar bu tür ilaçlara örnek verilebilir. İlaç kullanmadan önce ilacın prospektüslerini dikkatlice okumanız yardımcı olacaktır. Sigara kullananlarda boğaz kaşıntısı vakaları kullanmayanlara oranlara 5 kata kadar daha fazla görülmektedir. Sigara içiyorsanız sigarayı bırakın. Sigara içilen ortamlarda bulunmayın. Pasif içici olanlar her 4 sigara içildiğinde 1 sigara içmiş gibi olurlar.

Boğazın Fazla Kullanılması Kaşıntıya Neden Olur

Boğazın sık kullanılmasına bağlı kaşıntı problemleri ortaya çıkabilir. Sürekli bağırmak, gün içinde sürekli konuşmak, şarkı söylemek, horlamak gibi durumlar boğazın sık kullanılması anlamına gelir. Boğazınızın da dinlenmesi gerektiğini unutmayın. Boğazınızı dinlendirin. Gerekmedikçe boğazını kullanmayın. Eğer işiniz gereği (Örneğin şarkıcı iseniz) boğanızı diğer insanlardan daha sık kullanmanız gerekiyorsa, boğazınızın dinlendirilmesi için daha büyük dikkat gösterin.

Psikolojik Nedenlerden Kaynaklanan Boğaz Kaşıntısı

Psikolojik nedenlerden boğaz kaşıntısı yaşıyor olması muhtemel bir olaydır. Boğaz temizleme ve sürekli öksürme kişi için bir alışkanlık haline gelmiş olabilir. Alışkanlık olan davranışlar sürekli tekrar edilir. Aslında boğazın temizlenmesini gerektiren hiçbir dış faktör yoktur. Kişi gereksiz bir şekilde bu davranışı yapar. Bu tarz durumlarda meditasyon gibi rahatlama tekniklerinden faydalanılmaktadır. Meditasyon yapmanız, kendinizi dinlemeniz ve kendinizle bağlantıya geçmeniz, farkında olmadan yaptığınız eylemlerin daha net bir şekilde farkına varmanıza yardımcı olur. Eğer meditasyon tekniği ile rahatlayamıyorsanız, psikologdan yardım alabilirsiniz.

Alerjiler Boğazda Kaşıntıya Neden Oluyor

Alerjenlerden kaynaklanan boğaz kaşıntısı kişinin alerjene temas etmesi ile birlikte meydana gelir. Alerjen herkes için farklı olabilir. İnsanlar arasında en sık görülen alerjenler arasında:

 • Soya,
 • İnek sütü,
 • Çikolata,
 • Yumurta,
 • Ev akarları,
 • Çiçek polenleri,
 • Hayvan tüyü,
 • Hayvan derisi,
 • Güneş,
 • Toz yer alır.

Boğazda kaşıntı probleminin son bulması için alerjen ile temasın sonlandırılması gerekir. Alerjen ile temasın yüzde yüz kesilemediği durumlarda kişi için bir takım alerji ilaçları yazılabilir. Bu ilaçlar sayesinde alerji ile birlikte görülen kaşıntı başta olmak üzere kızarıklık, tahriş ve buna benzer belirtiler önlenmiş olacaktır. Boğazda kaşıntı problemine sebep olan alerjenin ne olduğunu bilmiyorsanız, alerji testi yaptırın. Ya da günlük tutarak alerjeni tespit edin.

Boğazda Kaşıntıyı Gideren Yöntemler Nelerdir?

Boğaz kaşıntısını gideren yöntemlerden en kolay olanı tuzlu su ile gargara yapmaktır. Bu yöntemi için yalnızca su ile tuza ihtiyaç duyacaksınız. Bir kaşık tuzu, bi bardak ılık suyun içine atın ve karıştırın. Karışım ile gargara yapın. Bu işlemi boğazda kaşıntı hissettiğiniz zaman yapın. Her gece kaşıntı olduğu dönemlerde yatmadan tekrar edin. Tuzlu suyu yutmamaya özen gösterin.

Tuzlu su yöntemi işe yaramadıysa, eczanelerde satılan pastillerden faydalanabilirsiniz. Pastiller boğaz kaşıntısının giderilmesine yardımcı olarak, tahrişin önlenmesine yardımcı olur. Pastil dışında eczanalerde satılan boğaz damlalarını kullanabilirsiniz.  Bu damlalar aynı içerek de sprey formunda satılmaktadır. İki ilaç da aynı işlemin yapılmasını sağlar. Spreyleri boğazınıza direk sıkabilirsiniz. Eğer hamile iseniz ya da nefes darlığı probleminiz varsa  bu tarz ilaçları kullanmadan önce hekiminize danışmanız gerekir.

Buhar Banyosu Yaparak Boğaz Kaşıntısına Son Verebilirsiniz

Buhar banyosu yöntemi ile boğaz kaşıntısını gidermek mümkündür. Buhar banyosu boğazınızın nemlenmesine yardımcı olacak. İstediğiniz şekilde buhar banyosu yapabilirsiniz. İsterseniz bir kabın içine su koyup kaynatabilir daha sonra buharı doğrudan içinize çekebilirsiniz. Buhar banyosu sırasında kendinizi yakmadığınızdan emin olmanız gerekir. Ayrıca buharı içinize çekerken boğazınız yanıyorsa işlemi tekrar etmemelisiniz. Buhar banyosu acı verici bir hal almamalıdır. Dilerseniz sıcak su ile banyo yaparak banyo sırasında suyun buharın kullanabilirsiniz.

Kaşıntılar nasıl geçer? Detaylar için yazımıza bakabilirsiniz.

Boğaz Kaşıntısı Şikayetine Birebir Besinler

Boğaz kaşıntısı problemi olanlar için tüketilmesi gereken besinler en az ilaçlar kadar etkili olan yöntemlerdir. Yapılan çalışmalar balın boğazın yumuşamasına yardımcı olan bir besin olduğunu tespit etmiştir. Balı tüketmek için ballı çay tüketebilirsiniz. Bal boğazın nemlenmesini sağlayacaktır. Ne zaman boğanızda ağrı ya da kaşıntı gibi problemler ile karşılaşırsanız ballı bir çay içerek şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Bal aynı zamanda öksürük probleminizin önüne geçecektir.

Yeşil çay anti bakteriyel özelliği olan bir bitkisidir. Yeşil çay içtiğiniz zaman iltihap problemi de ortadan kalkar. Yeşil çayın içine bal ekleyerek boğaz ağrısının önüne geçmesini sağlayabilirsiniz. Ekinezya ile ada çayı da aynı şekilde anti oksidan özelliği yüksek olan bitkiler arasında yer alır. İçinde ekinezya ve adaçayı olan boğaz spreylerini kullanarak da bu bitkilerden faydalanabilirsiniz. Bu bitkilerden elde edilen çeşitli vitamin hapları bulunuyor. Bu hapları kullanmak isterseniz hekiminize danışmanız gerekir.

Boğaz Kaşıntısı Şikayeti Olanlar için Uyulması Gereken Bazı Öneriler

Boğaz kaşıntısı için uyulması gereken öneriler bulunuyor. Bu öneriler hem sizin boğaz kaşıntınızı geçirmenize yardımcı olur hem de genel sağlığınız için katkı sağlar. BU önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Özellikle sıcak olan yaz aylarında susuz kalmayın. Bol bol su tüketin. Susuz kalmış vücut kurulaşacak ve böylece kaşıntı problemi artacaktır.
 • Kafeinli içecek ve besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın. Kafein suyun vücuttan atılmasına neden olur. Fazla kafein tükettiğiniz zaman içtiğiniz su miktarını artırmanız gerekir. Kafein içeriği olan içecekler yerine bitki çaylarını içebilirsiniz.
 • Bulunduğunuz odanın nemlenmesini sağlayın. Kaloriferin üzerine bir şişe su koysanız bile suyun buharlaşması ile ortam nemli olacaktır. Bunun için özel olarak satılan nemlendirici cihazlar da bulunuyor.
 • Boğazda kaşıntı problemine karşı buhar banyosunu özellikle soğuk günlerde düzenli aralıklarla yapmayı deneyebilirsiniz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.