Böğürtlenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Böğürtlenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Böğürtlen tüketimi, ülkemizde kolaylıkla yetişebilen bir bitki olduğu için fazladır. Öncelikle, gülgiller familyasından olan böğürtlen, lezzetli ve çok yönlü bir meyvedir. Ham halde kırmızı renktey’ken olgunlaştıkça siyah renge bürünmektedir. Görünüşü çileğe benzer ve bir yol kenarında sıklıkla karşılaşılabilen bir meyvedir.

Peki, böğürtlenin faydaları ve zararları nelerdir? Bünyesinde C vitamini oldukça fazladır. Böğürtlen, vücuda zararlı olan maddelerin temizlenmesi konusunda etkili bir meyvedir. Vücudun dinlenmesi ve güçlenmesi konusunda da yardımcıdır. Ham hali ishal keser ve gözlere de faydası vardır. Hatta ayak şişkinliğine bile iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Böğürtlen Nasıl Tüketilir?

İstenildiği takdirde dalından koparılıp çiğ olarak tüketilebilir. Ayrıca böğürtlen çayı da demlenebilir ki böğürtlen çayının faydaları saymakla bitmez. Böğürtlen çayının kan pıhtılaşmasından bağışıklık sistemine kadar birçok konuda vücuda oldukça faydalı olduğu bilinir. Böğürtlen, reçel haline getirilerek de tüketilebilir. Böğürtlen reçeli kahvaltılarda çok sevilen bir reçel’dir ve çok faydalıdır. Ayrıca böğürtlen kaynatılıp şurup halinde de tüketilebilir.

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen vücuda çok farklı konularda faydalı bir meyvedir. İşte, bunlardan bazıları şöyledir:

 • Kalp sağlığına iyi gelmektedir. Böğürtlende antosiyanin maddesi bulunmaktadır. Bu madde, antioksidan görevi görür ve kalbe giden damarların açılmasını sağlar. Bu sayede kalp hastalıklarından korumuş olur. Böğürtlende C vitamini oldukça fazla oranda bulunduğu için her gün böğürtlen tüketildiğinde kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıkların oluşma riski de azalır.
 • Böğürtlen sindirime yardımcı olan bir meyvedir. Vücudun ihtiyacı olan günlük lif miktarı böğürtlende bulunur. Gün içinde böğürtlen tüketmek ya da böğürtlen suyu içmek bağırsakların düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Vücudu korumayı sağlayan antioksidan maddesi böğürtlende bol miktarda bulunmaktadır. Zararlı serbest radikallere karşı savaşan bir meyve olduğu için birçok hastalık türünden böğürtlen tüketerek kurtulmak mümkündür.
 • Yaşa bağlı olarak oluşan katarakt ve makula dejenerasyonu gibi göz sağlığı ile ilgili konularda koruma sağlar, yani göz sağlığına da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Ayrıca görme kaybına neden olan hastalıklara karşı mücadelede de yardımcı rol üstlenebilir.
 • Kadın sağlığı açısından özellikle menopoz belirtilerinden biri olan sıcak basmasına karşı bir nevi tedavi yöntemidir. Kadınların regl dönemlerin meydana gelen şişkinlik gibi sorunlara da iyi gelir.
 • Özellikle akciğer kanserine ve kolon kanserine neden olan kanserli hücrelerin gelişimine karşı etkili bir meyvedir. Tümör büyümesine karşı etkili maddeleri tetikleyen bir özelliğe sahiptir.
 • Beyin fonksiyonları açısından bellek kaybı gibi problemler yaşayan kişilerin her gün düzenli olarak böğürtlen tüketmeleri önerilir. Zira böğürtlende A vitamini, C vitamini ve E vitamini, ayrıca manganez, selenyum ve magnezyum gibi vitamin ve mineraller yüksek oranda bulunur. Bu vitamin ve mineraller de sağlıklı besin hücrelerini korumaktadır. Böylece böğürtlen, bilişsel zekâya da iyi gelmektedir.
 • Diyabeti de önleyen bir meyve olan böğürtlen, lif oranı yüksek olduğu için şeker emilimini düzenlemeye yardımcıdır. Şeker hastası olan kişiler aşırıya kaçmayacak şekilde düzenli olarak böğürtlen tüketebilirler.
 • Vücuttaki kemik yapısının sağlığına da iyi geldiği gözlemlenen böğürtlende bol miktarda kalsiyum, K vitamini, demir ve fosfor bulunmaktadır.
 • Kilo vermeye yardımı bir meyve olarak da bilinir. Özellikle böğürtlen reçelinin faydaları zayıflamada gözlemlenmiştir. Minimum miktarda şeker katılarak hazırlanacak böğürtlen reçelinin tok tutma özelliği vardır. Ayrıca böğürtlen, çay şeklinde de hazırlanarak tansiyon dengelemesi için içilebilir. Böğürtlen yaprağının faydaları da oldukça fazladır. Bu yüzden çay şeklinde hazırlanan böğürtlene yaprağı da katılmalıdır.
 • Böğürtlenin cilde faydaları arasında cildi temizleyen özelliği başta gelir. Aynı zamanda vücudu detonsifiye eder ve cildin elastikiyetini korur.

Böğürtlenin Zararları Nelerdir?

Ciddi bir yan etkisi olan meyve değildir. Yalnızca olgunlaşmış haliyle yenilmelidir. Olgunlaşmamış böğürtlen kabızlık yapabilir. Böğürtlen kökünün zararları açısından ise bazı insanlarda mide bulantısı ve kusma söz konusu olabilmektedir.

Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır?

Böğürtlen önce temizlenmelidir ve böğürtlen miktarının yarısı kadar toz şekerin içine konulmalıdır. Bu şekilde üstüne bir kapak kapatılarak 2 saat kadar bekletilmelidir. Bu şekilde böğürtlenin suyunu salması sağlanır. Tencerede 20-25 dakika pişirip kıvama gelmesi beklenir ve yarım limon sıkılır. Kıvam yoğunlaşınca artık reçel hazırdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM