Boyun Ağrısı Nasıl Geçer, Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer, Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boyun ağrısını geçirebilmek için bu ağrının nedenlerinin bilinmesi gerekmektedir. Boyun ağrısı kişinin günlük yaşantısını olumsuz olarak etkileyerek, kişinin yaşam standartlarını ve yaşam kalitesini düşürür. Boyun ağrısının geçmesi için bazı yanlış duruş alışkanlıklarından kurtulmak gerekmektedir.  Boyun ağrısı genellikle postur bozuklukları sonucunda oluşur.

Fiziksel bir travma söz konusu değil ise boyun ağrıları genellikle sinirsel sıkışmalara bağlı olarak gelişen bir ağrı türüdür. Boyun ağrılarına neden olan etkenlerin başında boyun fıtıkları gelmektedir. Boyun fıtığı insanın günlük yaşamında rahat hareket etmesini engeller ve çok can sıkıcı bir problem yaratır. Boyun ağrısı ile birlikte kollarda oluşan uyuşma ve karıncalanmalar varsa geç olmadan bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Aynı zamanda boyun ağrısı çok fazla tekrar ediyorsa bir doktordan teşhis almakta geç kalınmamalıdır. Boyun ağrısı ile birlikte yürümede zorluk çekenler en kısa zamanda bir fizik tedavi uzmanına ve sinir cerrahisi uzmanlarına görünmelilerdir. Uzun süreli geçmeyen boyun ağrıları ciddi sorunlara ve omurga içinde ciddi hasarlara sebebiyet verebilmektedir. Boyun ağrılarının yorgunluk veya yanlış duruşla ilgili olup olmadığının belirlenmesi için en kısa zamanda bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir.

Boyun Ağrılarının Nedeni Nedir?

Boyun ağrılarının dış etkenler nedeni ile oluşmasında kişinin yanlış oturma alışkanlıkları gelmektedir. Aynı zamanda boyun ağrıları yaşayan kişiler uzun süreli aynı harekette kalmaları ile bu ağrıyı tetikledikleri bilinmektedir. Masa başı işlerde çalışanlarda çok sıklıkla görülen boyun ağrısı, bilgisayar kullanımında yanlış duruş alışkanlıklarından oluşmaktadır. Kişinin yaşam kalitesini düşüren boyun ağrıları, bazı zamanlarda stres ve baskı altında kalmaktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Sıklıkla boyun ağrısı çeken kişilerin mutlaka stresten uzak kalmaları gerekmektedir.

Bazı boyun ağrılarının nedenleri boyun kemiği ve kas dokularında oluşan kireçlenmeden kaynaklanmaktadır. Bu tedavi edilebilir bir durumdur. Ancak dikkatli edilmez ise boyunda oluşan kireçlenme artabilir ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkilenir.

Boyun Ağrılarını Geçirebilmek İçin Yapılması Gerekenler?

Boyun ağrısı bir hastalık sebebi ile değil de sadece yorgunluk belirtisi yüzünden ortaya çıkmış is geçirilmesi kolay bir ağrıdır. Genellikle boyun kaslarının gerilmesinden kaynaklanan bu ağrı için kas gevşetici ilaçlar kısa zamanda uzun fayda sağlayacaktır. Aynı şekilde şiddetli boyun ağrılarında kas gevşetici ve ağrı kesici özelliklerin bir arada bulunduğu ilaçlar tercih edildiğinde boyun ağrısını tamamen geçecektir. Fakat bu gibi yöntemler ile geçmeyen boyun ağrılarında bazı egzersiz ve esneme hareketleri ile ağrı hafifletilebilir. Boyna yapılan yumuşak ve hassas masajlar ile boyun ağrısı hafifleyecektir.

Boyun bölgesinde kan akışının hızlandırması sağlandıkça o bölgedeki oksijen seviyesi de artacak ve ağrı gittikçe azalacaktır. Boyun bölgesine uygulanan masajlar en kısa şekilde ağrılı bölgeyi rahatlatacaktır. Sürekli olan boyun ağrılarını önleyebilmek için mutlaka düzenli egzersiz yapmak ve boyun kaslarını güçlü tutmak gerekmektedir. Günlük yaşamda çok vaktinizi almayan ve rahatlatıcı boyun egzersizleri ile boyun ağrılarından korunmak ve kurtulmak mümkündür. Bu egzersizler düzenli yapıldığında hem boyun ağrıları giderilir, hem de boyuna ilerde oluşabilecek kireçlenme gibi durumlardan kişi kendisini korumuş olur.

Boyun Ağrısı İçin Evde Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

Boyun ağrısı için evde yapılacak olan bazı yardımcı yöntemler bulunmaktadır. Bu fikirleri uygulamadan önce mutlaka bir fizik tedavi uzmanı ile görüşmeniz ve boyun ağrınızın sebep olduğu gerçek nedeni öğrenmeniz gerekecektir. Aynı zamanda boyun ağrısı için bir doktorun teşhis koyması, ağrı için yapacağınız uygulamalarda yanlış bir şey yapmanızı önleyecektir. Boyun ağrısına iyi gelecek olan yöntemler şunlardır:

  • Oturur durumda, esneme hareketleri yaparak boyun çevresindeki kasların yumuşamasını sağlayın.
  • Yorgunluktan dolayı oluşan boyun ağrılarınız için mutlaka yeterince dinlenmeye özen gösterin.
  • Yavaş ve dairesel hareketler ile boynunuzu çevirin. Özellikle boyun kasları için çok faydalı olan bir egzersiz olan, boyun ile daire çizmek çok işe yarayan bir yöntemdir.
  • Boyuna soğuk kompres uygulayın.
  • Boyunluk kullanın.
  • Ağrı kesici ve kas gevşeticilerden faydalanın.
  • Duruş alışkanlığınızı mutlaka değiştirin ve doğru duruş nasıl olur bunu öğrenmeye çalışın. Düzgün bir duruş hem boyun sağlığı hem de omurga sağlığı açısından çok önemlidir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.