Boyun Fıtığı için Hangi Doktora Gitmeli?

Boyun fıtığı tedavi nasıldır? Boyun fıtığı egzersizleri nasıl yapılır? Boyun fıtığı ameliyatı var mı? Boyun fıtığı belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır? Sık rastlanan durumlardan biri olan boyun fıtığı hakkında güncel bilgilere yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Boyun Fıtığı için Hangi Doktora Gitmeli?

Boyun fıtığı probleminde gidilecek doktor hastanelerin ortopedi ya da fizik tedavi polikliniklerinde bulunan doktorlardır. Boyun fıtığı kronik bir rahatsızlık olarak bilinir. Günlük yaşamda kişinin alışkanlıkları boyun fıtığının meydana gelmesine neden olabilir. Boyun fıtığı yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Hasta, okula, işe gitmekte zorlanabilir ve bulunduğu yerde acı çekebilir. Kişi ağrısı nedeniyle çoğu zaman hareket kısıtlanması yaşar. Hastalığın tedavi edilmesi kişinin hayat kalitesini yükseltir.

Ayrıca erkek sperm testi için nereye gitmeli? Bakabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı omurga bulunan disklerin yıpranmasına baplı olarak fıtıklaşması olarak tanımlanabilir. Omurganın dış kuvvetlere karşı koruma ve hareket fonksiyonun düzenlenmesi işlevi vardır. Eğer boyunda fazla ağırlık taşınırsa, duruş bozuk olursa omurda duruş bozuklukları meydana gelebilir. Boyun fıtığının oluşması için omur ilik ve sinirlerde baskı olması gerekir.

Boyun Fıtığında Görülen Belirtiler Nelerdir?

Boyun fıtığında görülen belirtiler belirgin olduğundan fark edilir. Bu belirtiler arasında:

 • Yürümede güçlük,
 • Yürüme sırasında dengesizlik,
 • Kolda tek taraflı ağrı hissi,
 • Kolda kuvvet kaybı,
 • Ele alınan cisimlerin yere düşmesi,
 • Parmak uçlarına kadar ağrı yer alır.

Hastalık genellikle 30 ile 40 yaşlarında  meydana gelir. Bu belirtiler hastalığın şiddeti ve ne zamandır hastalık olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Boyun Fıtığı Dönemleri Nelerdir?

Boyun fıtığı dönemleri kronik ve akut olmak üzere 2 başlık altında sınıflandırılabilir. Akut dönemde genellikle nukleus pulposuz adı verilen bölge fıtıklaşır. Kronik dönemde ise kemikte gagalaşma söz konusudur. Hasta için eğer ağrı dönemleri sıklaşıyorsa, mutlaka yatak istirahati yapılması gerekir. Ayrıca hasta en kısa zamanda beyin ve sinir cerrahına başvurarak muayene olmalıdır.

Boyun Fıtığında Risk Faktörleri Nelerdir?

Boyun fıtığında risk faktörleri hastalığın görülme sıklığını artırır. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Uzun süre bilgisayar başında zaman geçirmek,
 • Boyun kaslarının zayıf olması,
 • Profesyonel olmayan masaj uygulamaları,
 • Bankacılık, şoförlük gibi mesleklerde çalışmak,
 • Trafik kazası geçirmek,
 • Boyunda yanlış hareketler yapmak,
 • Perde asmak, dikiş, ev işleri ve yer silme gibi ev aktivitelerini yapmak boyun fıtığı oluşumunu hızlandırır.

Uygunsuz Çalışma Koşulları Boyun Fıtığına Sebep Oluyor

Uygunsuz çalışma koşullarının fıtığa neden olması sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle oturur şekilde uyuyan kişilerde boyun fıtığı görülme ihtimali çok yüksektir. Bu şekilde uyuması gereken kişilerin mutlaka uygun boyun yastığı kullanması gerekir. Ortopedik yastıklar boyun boşluğunu doldurur ve fıtık oluşmasını engeller. Uygunsuz çalışma koşullarının yanı sıra sigara kullanımının da boyun fıtığı riskini artırdığı bilinmektedir. Genç yaştan beri sigara kullananlar boyun yapılarının bozulmasına neden olur. Ayrıca genetik faktörler de bu durumu daha da kötüleştirir. Ailede boyu fıtığı vakası olanlarda fıtık görülme ihtimali yüksektir.

Boyun Fıtığının Tanısı Nasıl Konulur?

Boyun fıtığının tanısının konması için hastanın detaylı öyküsünün dinlenmesi ve fiziksel muayenenin yapılması gerekmektedir. Çeşitli görüntüleme tekniklerinden faydalanarak tanı konabilir. Boyun fıtığı için tanı koymak yeterli olmaz. Hastalığın hangi seviyede olduğunu ve türünü saptamak gerekir. Hastalığın saptanması için EMG yapılması yeterli olur. Eğer hasta muayene edilmesine karşın ortada sinir tahribatı yoksa bu kişiler için farklı tedavi yöntemlerinin izlenmesi gerekir. Kişi için fizik tedavi, dinlenme ve ağrı kesici ilaç kullanımı şarttır.

Boyun Fıtığının Tedavisi Nasıl Olur?

Boyun fıtığının tedavisi muayene sonrasında kişi için özel oluşturulmuş olmalıdır. Kişinin stresten uzak durması çok önemlidir. Bunu için sevilen işlerle zaman geçirmek, stres kaynaklarını yok etmek etkili olur. Hekim hastaya uygun bir ağrı kesici ilaç yazacaktır. Bu ilaç fıtıkla birlikle gelişen ağrıların sonlanmasına yardımcı olur. Hastalarda fizik tedavi uygulanır. Bazı durumlarda fizik tedaviden sonuç almak mümkün olmayabilir. Özellikle kolda bulunan ağrılar fizik tedavi ile geçmeyebilir. Bu kişiler genellikte kollarında his kaybı yaşayan kişilerdir. Kolda his kaybı problemi olabilir. Bu durumlarda kişinin tedavisinin ameliyatla yapılması gerekir. Hastalar mikro cerrahi yöntemini tercih etmektedirler. Bu  yöntemle birlikte hastanın mevcut şikayetleri sona erer ve yaşam kalitesi yükselir.

Boyun Fıtığının Ameliyatla Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Boyun fıtığının ameliyatla tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler bulunur. Hasta ameliyattan hemen sonra normal yaşamına dönemez. Bunun için hastalığın durumuna bağlı olarak ortalama 10 gün süre geçmesi gerekebilir. Dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hasta hastaneden taburcu olduktan sonra düzenli olarak yürüyüş yapmalıdır.
 • Hastaneden taburcu olduktan sonra da ilk 7 gün yatakta dinlenmek gerekir.
 • Ameliyat yeri karıncalanabilir ya da uyuşukluk hissi olabilir. Bu durum normal kabul edilir.
 • Hastanın yattığı yatağın ortopedik olması gerekir. Yastık da aynı şekilde ortopedik olmalıdır.
 • Ameliyatta sonraki 7 gün içinde tuvalet ihtiyacının oturarak giderilmesi şarttır.
 • Hasta banyo yaparken yara hattını mutlaka kapatmalıdır.
 • Ameliyattan sonra sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı maddelerin kullanılmaması gerekir. Bu maddeler yara iyileşmesinin gecikmesine neden olacaktır.
 • Ameliyattan sonra 1 hafta boyunca cinsel yaşamı ertelemek yerinde olacaktır.
 • Hekimin verdiği ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.
 • Hasta fazla kilolu ise diyet yapmalıdır. Bu hem hastanın genel sağlığı için faydalı hem de ameliyat açısından faydalı olacaktır.
 • Boyun fıtığı ameliyatı olduktan sonra hasta kısa mesafelerde araba kullanabilir.
 • Hastanın alçak, fazla yumuşak koltuklarda oturmaması gerekir. Ameliyattan sonra 2 hafta geçince kişi dik oturmaya başlayabilir.
 • Hasta yalnızca tuvalet ihtiyacını gidermek için yatmalıdır. Yatağa yatarken ve kalkarken dikkatli olunmalıdır.

Cerrahi işlemler sayesinde hastalığın iyileşme oranı bir hayli yükselmiştir. FFelç riskine karşın cerrahi müdahaleler hastanın iyileşmesini sağlar. Yapılan cerrahi müdahale sonrasında hastanın yeniden boyun fıtığı problemi ile karşılaşma olasılığı düşüktür.

Ameliyatta omur ilik ve sinilerin üzerindeki sıkışıklık giderilmiş olur. Boynun işlevini yeniden kazandırmak esastır. Geleneksel cerrahi yöntemler geniş alanda doku tahribatına yol açığından ameliyata ek yöntemler tercih edilebilir. Ameliyatın uzun sürmesi, hastada çok kan kaybına neden olması ve iyileşme süresinin ağrılı olması ameliyatın eksi yönleri arasında yer alır. Ne var ki başarı oranı yüksektir.

Ameliyat sırasına büyük kesiler yapılmaz. Endoskopik yöntemlerden faydalanılır ve boynun sağ kısmından içeri girilir. Hasta ameliyat sonrasında 10 gün içinde normal yaşantısına dönebilir. Fakat yukarıda sayılan bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır.

Varis için gidilmesi gereken doktorlar nelerdir? Ulaşabilirsiniz.

Boyun Sağlığı için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Boyun sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Bu kurallardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bilgisayar kullanırken ekranın göz hizasında olması gerekir.
 • Ekrana gövde ile yönlenmek gerekir.
 • Yüz üstü yatmak yerine yan yatmak gerekir.
 • Yatakların ve yastıkların ortopedik olmasına özen göstermek gerekir.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. En fazla 50 dk’da bir kişi farklı bir pozisyona geçmektedir.
 • Okuma yaparken boyun ileri doğru sarkıtılmamalıdır. Boyun kitabın olduğu yüksekliğe getirilmelidir.Göz hareketleri ile okuma yapılmalıdır.
 • Boyun klima akımlarından, soğuktan ve rüzgardan korunmalıdır.
 • Yüzme sonrasında boynun ıslak kalmaması gerekir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.