Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

Boyun fıtığı için doğal tedavi yöntemleri ile kendiniz de birtakım önlemler alabilir ve ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Boyun fıtığının yaygınlaşması ile hareketsiz yaşamın yakından ilgisi vardır.

Özellikle bilgisayar karşısında uzun süre çalışmak, oturmak veya direksiyon kullanmak gibi eylemler boyun fıtığına yol açabilmektedir. Fıtık boyun omurları arasında yer alan disklerin zarar görmesiyle oluşmaktadır.

Boyun Fıtığı için Doğal Tedavi Yöntemleri

Boyun fıtığı için öncelikle bir doktora danışmak önemlidir. İleri derecelerde bulunan fıtık sorunlarına daha da dikkatli yaklaşmak gerekir ya da doğal yöntemler bu durumdaki fıtıklar için etkili olmayabilir. Hatta zarar verebilme ihtimali de söz konusudur. Boyun fıtığı nasıl geçer? ile ilgili olarak çeşitli yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Yüzme sporu boyun fıtığı için faydalıdır. Boyun kısmına su da iyi gelmektedir. Fıtığın seviyesine göre hareketler dikkatli yapılmalıdır. Yüzerken yavaş hareket etmekte fayda vardır.
 • Doktora danışılmadan kullanılması tavsiye edilmez. Melatonin alımı gece uykunuz için önemlidir. Boyun fıtığı sorunu çekenler genellikle gece uykusunda güçlük yaşarlar.
 • Sulu boyun fıtığı yastığı kullanabilirsiniz. Yastığa fazla su koyulması önerilmez. Bu şekilde ağrıların dinmesine yardımcı olunabilir.
 • Ceviz yağı, buğday yağı veya çörek otu yağı ile yapılacak olan bir boyun masajı oldukça etkilidir. Sadece boyna değil tüm vücuda yapılabilir. Masaj bilen birinin yapması uygundur.
 • Magnezyum içeren yiyecekleri tüketmek fıtık için iyi bir çözümdür.
 • Stresini azaltan meditasyonlar yapmak ve huzurlu ortamlarda bulunmak stres kaynaklı fıtık ağrılarına karşı etkili olacaktır.
 • Fizik tedaviye başlayabilirsiniz. ( Özellikle fıtık ileri derecedeyse)

Boyun fıtığı için evde tedavi de yapılabilmektedir. Eskiden genellikle çözüm ameliyat olsa da artık doğal yöntemler de sorunda etkilidir.

Boyun Fıtığı için Etkili Egzersiz Önerileri

Boyun fıtığı sorununda hareketli olmak önemlidir. Evde basitçe yapabileceğiniz bazı egzersizler sayesinde ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Boyun fıtığına iyi gelen hareketler için önerilerimize göz atabilirsiniz:

 • Sandalyeye oturun. Düz bir biçimde karşıya bakın. Boynunuzu kontrollü ve yavaşça geriye doğru çekin ve 3 saniye gergin olarak tutun. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. 10 kez tekrarlayın.
 • Boyun geri çekme pozisyonuna gelmişken bu sefer yavaşça yukarıya doğru bakın. Boynunuz gergin olsun. Yine 3 saniye bekleyip normal pozisyona dönün ve hareketi 10 defa tekrarlayın.
 • Yine boyun geri çekme pozisyonunda iken elinizi başınıza koyup yavaşça önce sola doğru yatırın. 3 saniye bekleyin, 2 saniye ara verin ve tekrar başınızı sola doğru çekin. Sol taraf için 5, sağ taraf için 5 kere tekrarlayın.
 • Boyun geri çekme pozisyonundayken başınızı önce yavaşça sola doğru çevirin. Burnunuzun omzunuza bakması gerekmektedir. 3 saniye bu şekilde durun, ortaya gelin 2 saniye bekleyip hareketi tekrar edin. Sağ ve sol taraflar için 5’er defa hareketi yapın.
 • Boyun geri çekme pozisyonundayken ellerinizi üst üste başınızın üstünde kenetleyin. Çenenizi hafif bir gerginlik hissedinceye kadar göğüs boşluğunuza doğru itin. 1 saniye kadar bekleyip normal pozisyona dönün. 3 saniye ara verip hareketi tekrarlayın. Aynısını 5 kez yapın.

Boyun geri çekme pozisyonu boynunuzun gergin durduğu pozisyondur. Egzersizlerin etkili olması için boynun gergin olması önemlidir. Boyun fıtığı için egzersizler yapılırken hareketler sert ve ani olmamalıdır.

Boyun Fıtığı İçin Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu boyun fıtığı için etkili bir kür sunmaktadır. Boyun fıtığı bitkisel çözüm İbrahim Saraçoğlu yöntemi için kürün yapılışı ve kullanımı aşağıda açıklanmıştır:

 • Bir bardak suda iki tutam kadar kırkkilit otunu kaynatın.
 • Kaynatma süresi olarak 3-5 dakika yeterlidir. 3 dakika sonrasında karışım ılıklaşmaya bırakılmalıdır.
 • Sıvı süzülerek kullanılır.
 • Masaj yaparak boyun kısmına kürü sürebilirsiniz.

Kırkkilit otu bazı yörelerde atkuyruğu otu olarak da bilinmektedir. Bu otun içinde bulunan silis maddesi sayesinde eklemler, kemikler ve bağışıklık sistemi güçlendirilebiliyor. Boyun fıtığında olduğu gibi bel fıtığında da etkili bir ot olarak tavsiye edilmektedir.

Boyun fıtığı için ağrılar hafifleyinceye kadar kürü bölgeye sürerek uygulayabilirsiniz. Genellikle 1 ay boyunca her gün kullanılması fıtık tedavisinde etkili olmaktadır. Kürü hazırlarken her seferinde yeniden yapmanız ve taze olarak karışımı boyun bölgenize sürmeniz tavsiye edilmektedir. Hafif bir şekilde masaj yapılması daha etkili sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.