Boyunda Karıncalanma Neden Olur?

Boyunda karıncalanma en sık görülen rahatsızlıklardandır. Boyunda karıncalanma nedenleri, tedavisi, çözüm yolları ve dikkat edilmesi gerekenlere yazımız içerisinden bakabilirsiniz. Yazımızdaki bilgiler sayesinde boyunda karıncalanma sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Boyunda Karıncalanma Neden Olur?

Boyunda karıncalanma olması geçici oluşan baskıdan kaynaklanıyor olabilir. El ve ayak parmaklarıyla beraber boyun bölgesinde karıncalanma sık görülen bir rahatsızlıktır. Boyunda karıncalanma hissi ile beraber batma hissi meydana gelebilir. Hastalık hem kronik hem geçici olabilir. Baskının ortadan kalkması ile birlikte karıncalanma hissi de yavaşça ortadan kalkacaktır. Eğer uzun süre boyunca aynı pozisyonda kaldıysanız, bu problemin görülmesi normaldir. Ne var ki bazı ciddi sağlık problemlerinden kaynaklı olarak da karıncalanma ortaya çıkabilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardır.

Ayrıca ayak uyuşması neden olur, nasıl geçer? Yazımıza bakabilirsiniz.

Boyun Fıtığından Kaynaklanan Boyunda Karıncalanma

Boyun fıtığından boyunda karıncalanma olması sık karşılaşılan bir durumdur. Fıtığın hangi derecede meydana geldiğine bağlı olarak karıncalanma hissi daha yüksek ya da düşük olabilir. Özellikle fıtığın ilerlemiş olduğu durumlarda karıncalanma ile birlikte ağrılar ada görülebilir. Boyun fıtığı hastalığının kendiliğinden iyileşmesi mümkün değildir. Mutlaka konu hakkında uzmanlığı olan bir hekimi ziyaret etmeniz ve hastalığınıza uygun tedavi yöntemini uygulatmaya başlamanız gerekir. Fıtıktan kaynaklanan boyun karıncalanmasında karıncalanma el ve kol bölgesine sıçrayabilir.

Darbeden Kaynaklanan Boyunda Karıncalanma

Darbeden kaynaklanan boyun karıncalanması bölgenin darbe almaya elverişli olmasından kaynaklanmaktadır. Ense ve boyun kısımları gün içinde çok kolay darbe alabilen bölgelerdir. Uzun vadeli uyuşma problemlerinin görülmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Eğer kişi doğrudan ense kökünde uyuşma hissediyorsa durum ciddi bir sağlık probleminin işaretçisi olabilir. En kısa zamanda hekime muayene olmak ve sorunu tespit etmek gerekir.

Boyunda Karıncalanma için Ne gibi Tedavilerin Uygulanması Gerekir?

Boyunda karıncalanma vakalarında tedavi için ilk önce hastalığın neden kaynaklandığını bulmak gerekir. Her hasta için farklı tedavi planlarının uygulanması gerekir. Herkesin hastalık şiddeti, özellikleri, yaşı, hastalık nedenleri, vücut yapısı ve daha bir çok etmen farklı olabilir. Hekim tedavi planını hazırlarken bu farklı etmenleri göz önünde bulundurmalıdır. Aksi halde tedavi planından yeterli verimin alınması mümkün değildir.

Boyunda karıncalanma için tedavi planı uygulandığında hekimin önerilerine birebir uymak gerekir. Herhangi bir nedenden dolayı boyun karıncalanması probleminiz olursa paniğe kapılmamanız gerekmektedir. Bazı vakalarda basit fizyoterapi işlemleri yeterli olmaktadır. Eğer hastalık ilerlemiş ise tedavi olarak cerrahi operasyon yapılması gerekebilir.

Eğer kireçlenme nedeni ile karıncalanma probleminiz varsa hastalıkların tekrar etme ihtimali yüksektir. Bu nedenle kişiye çok iş düşer. Sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi, düzenli egzersiz yapmak, duruşa dikkat etmek hastalıkların ilerlemesinin önüne geçecektir. Eğer şikayetleriniz varsa, beklemeden hekime başvurmak gerekir. Aksi halde tedavilerden yeterli düzeyde faydalanmanız mümkün olmayabilir.

Boyunda Karıncalanma Problemi Olanlar için Öneriler

Boyunda karıncalanma olanlar için öneriler sayesinde tedavi sürecinizi hızlandırabilir ayrıca aynı anda genel sağlığınız için katkıda bulunabilirsiniz. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Mümkün olduğu kadar stresten uzak bir yaşam sürmeye çalışın.
 • Üzerinde yattığınız yastığın uyumak için uygun olduğundan emin olun.
 • Günlük olarak boyun egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.
 • Hafif boyun ağrıları için anında önleminizi alın.
 • Klimanın doğrudan vücudunuza temas etmesinden kaçının.
 • Duruş pozisyonunuza ve oturuş şeklinize dikkat edin.
 • Boyun bölgenize günlük olarak masaj yapın.
 • Saçlarınız ıslak olduğu zaman dışarı çıkmayın.
 • Hastalıklarınızı tedavi ettirin.
 • Boyun ile ilgili şikayetiniz olduğu zaman doktora başvurmaktan çekinmeyin.

Boyunda Karıncalanma Problemine Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Boyun karıncalanma problemine neden olan etmenler arasında:

 • Sürekli el örgüsü yapmak
 • Uygunsuz yastık kullanmak,
 • Islak saçla dışarı çıkmak,
 • Görme bozukluklarına sahip olmak,
 • Sürekli masa başı işi yapmak,
 • Klima altında çalışmak,
 • Skolyoz benzeri anatomik bozukluklara sahip olmak,
 • Baş ağrısı yapan işlerle meşgul olmak,
 • Uygun olmayan pozisyonlarda iş yapmak,
 • Duruş bozukluklarına sahip olmak yer alır.

Boyunda Karıncalanma Probleminde Hangi Tedavi Yöntemlerinden Faydalanılır?

Boyun karıncalanma probleminde faydalanılan tedavi yöntemleri hastalığın şiddetine ve kişilerin tercihlerine göre değişiklik göstermektedir. İlaç yöntemleri ve enjeksiyon tedavileri en sık kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer alır. İlaç tedavilerinde genellikle ağrı kesici ilaçlar ile kas gevşeticiler kullanılır. Eğer hastanın stres problemi varsa, hasta için antibiyotik ilaçlar yazılır. Fizyoterapi de boyun karıncalanması için etkili bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile birlikte adelelerin gevşetilmesi sağlanmış olur. Ayrıca adale uyumu sağlanır.

Enjeksiyon tedavilerinde boyun adelesi içine enjeksiyon yapılması gerekir. Bazen adalenin yapıştığı bölgelere enjeksiyon yapılması gerekebilir. Enjeksiyon tedavileri de kendi içinde farlı sınıflarda ele alınabilir. Bunlar:

 • Lokal anestezik madde enjeksiyonları,
 • Ozon enjeksiyonları,
 • Hacamat,
 • Kuru iğne uygulamaları olarak sıralanabilirler.

Boyunda Karıncalanma Probleminde Kullanılan Diğer Tedavi Yöntemleri

Boyun karıncalanma problemi için kullanılan diğer tedavi yöntemleri arasında en etkili olanlardan bir tanesi proloterapidir. Bu tedavi yönteminin en önemli özelliği güçlendirici ve düzeltici bir uygulama olmasıdır. Özellikle kaslar ile kemiklerin birleştikleri bölgede uygulanırlar. İşlemi uygularken şekerli serumlar hazırlanır. Vücuda iyi gelecek maddeler enjeksiyonu sağlanır. Bu maddeler sayesinde vücut eski şekline geri dönmüş olur.

Prolozon tedavisinde ise kokteyl kullanılmaktadır. Bu kokteyl içinde ozon ve lokal anesteziler bulunur. Hangi bölgede ağrı var ise o bölgeye kokteylin enjekte edilmesi gerekir. Enjeksiyon işleminden sonra boyun adelelerinde meydana gelen ağrılar ortadan kalkmış olur. Bu uygulamayı yaparken bir yandan boyun düzleşmesine yardımcı olacak çeşitli egzersizleri yapmak gerekir.

Baş uyuşması hakkında bilgiler yazımızdadır.

Boyunda Karıncalanma Probleminde Kan ile Ozon Tedavisi Yapılması

Boyunda karıncalanma için kan ile ozon tedavisi özellikle boyun ağrısı ve kulak çınlaması gibi sık karşılaşılan problemlerin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Hastalar bu tedavi yönteminden yüksek oranda fayda sağlamaktadırlar. Bu yöntemden faydalanmadan önce doktor önerisi almak gerekecek. Herkesin yöntemden faydalanması mümkün değildir. Diğer yöntemler ile karşılaştırıldığı zaman etkisini kısa sürede göstermesi ve uygun fiyatlı olması nedeni ile tercih edilen bir uygulamadır.

Ofis Ortamında Uzun Süre Çalışmak Boyunda Problemlere Neden Oluyor

Ofis ortamında çalışmak ve boyun ağrısı arasında ciddi bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Omurganın yapısı normalde diktir ve dik kalması gerekir. Fakat özellikle ofiste uzun saatler omurganın duruş bozukluğuna bağlı dik durmaması yüzünden çeşitli sağlık sorunları meydana gelmektedir. Bu problemlerin başında ağrı, fıtık, tutulma ve karıncalanma geliyor. Masa başı işlerinde sıklıkla kullanılan bilgisayarlar ayrıca göz sağlığının bozulmasına neden oluyor. Yanlış duruşa sahip olanlar omurgalarına olması gerektiğinden daha fazla yük bindiriyorlar. Bu nedenle risk altındalar. Kişiler bir de hareketsiz yaşam tarzına sahiplerse, işleri daha riskli oluyor. Hareketsiz yaşamla birlikte fazla kilolar meydana geliyor. Obezite ile birlikte farklı hastalıkların meydana gelme ihtimali artıyor.

Ofis Ortamında Boyun Ağrısı Yaşamamak için Bunlara Dikkat Edin

Ofiste boyun ağrısı yaşamamak için dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Boyunda karıncalanma olmaması için otururken bel desteği olan yastıkların kullanılması gerekiyor. Bu kullanımın bir alışkanlık haline gelmesi şart. Bel kavisi desteklendiği zaman duruş bozuklukları meydana gelmiyor. Uzun süre aynı pozisyonda kalmadan çalışmak önem taşıyor. Uzun süre aynı şekilde kalanların metabolizması yavaşlıyor ve obezite hastalığının oluşmasına zemin hazırlanmış oluyor. Ofis ortamında koltukta otururken bile yapılabilecek çeşitli basit spor türleri bulunuyor. Ofis yogası ve basit jimnastik egzersizleri gibi.,

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.