Çağlanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Çağlanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Çağlanın faydaları, günümüzde tüketiminin artmasıyla birlikte daha çok insan tarafından bilinir hale gelmiştir. Çağla meyvesi, günlük olarak her bireyin tüketmesi gereken, oldukça faydalı bir meyvedir. Düzenli olarak tüketildiğinde, birçok korkutucu rahatsızlığın önüne geçmektedir. Uzun vadeli koruma ve sağlık için vitamin hapları veya enerji içecekleri tüketmek yerine, son derece etkili sonuç sağlayacak meyve ve sebzelere yönelmeliyiz.

Doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini, hayatına dahil etmek isteyen vatandaşların, ilk değerlendirmesi gereken besinlerden biri çağla’dır. Oldukça kolay bir şekilde temin edilebilen ve kolayca tüketilebilen çağla, sayılamayacak kadar çok olumlu etkiye sahiptir.

Çağla Nedir?

Çağla, insan sağlığı için oldukça faydalı bir meyvedir. Ancak, çağlanın yapısı ve içeriği hakkında çoğu insan bilgi sahibi değildir. Çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan sebze ve meyvelerin, son derece bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, fayda sağlamak isterken ilgili besinin zarara yol açtığına şahit olabilirsiniz.

Çağla bitkisi esasında, henüz olgunlaşmamış bademe verilen isimdir. Ancak aynı adı taşıyan olmamış, sert çekirdekli başka bitkiler de bulunmaktadır. Örneğin kayısının körpe haline de çağla adı verilmektedir. Çağla, erken yenebilen bir meyve formunda olduğu için, tüketilebileceği zaman aralığı oldukça dardır. Yalnızca 15- 20 gün içerisinde tüketilebilen çağla, daha sonraki günlerde etkisini kaybedecektir.

Çağlanın meydana geldiği ağaçlar, pembe ve beyaz çiçeklere sahiptir. Yaz mevsimi boyunca meyve veren ağaçlar, genellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde görülür.

Çağlanın Faydaları Nelerdir?

Çağlanın pek çok farklı alanda olumlu etkileri bulunmaktadır. İnsan vücudunda birçok hastalığın tedavisi için kullanılabilen çağla, bu amaç doğrultusunda yaygın olarak tüketilmektedir. Çağlayı düzenli olarak tüketen bireyler, bir süre sonra gözle görülür olumlu etkiler yaşayacaktır. Ancak bundan önce, çağlanın faydaları ve zararları iyi bilinmelidir. Bu bilinç seviyesine sahip olmayan vatandaşların yoğun bir şekilde çağla tüketmesi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çağlanın düzenli tüketimi doğrultusunda meydana gelen olumlu etkiler şu şekildedir:

 • Çağla, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hasta olmanızın önüne geçer.
 • Tansiyon hastaları tarafından düzenli olarak tüketildiğinde tansiyonu dengeler.
 • Güçlü bir antioksidan kaynağı olarak görev yapar.
 • Düzenli tüketildiğinde kalp ve damar sağlığını sağlar.
 • Vücutta iltihap oluşumunun önüne geçer.
 • Kas kasılması ve kramp yaşayan bireyler için oldukça faydalıdır.
 • Düzenli tüketildiğinde safra kesesinde taş oluşmasını engeller.
 • Kötü kolesterolün dengelenmesi sağlar.
 • Doyurucu ve besleyicidir.

Çağlanın Zararları Nelerdir?

Yazımızın başında, çağla tüketmenin insan sağlığı için ne kadar faydalı olduğundan bahsettik. Çağla, sahip olduğu vitaminler sayesinde, pek çok hastalığın oluşumunu engellemektedir. Ancak, bilinçsiz ve ölçüsüz tüketilen çağla, bir müddet sonra insan sağlığında zararlar meydana getirebilir. Bu zararları önlemek için yapılması gereken, çağlanın nasıl tüketilmesi gerektiğini öğrenmektir. Bunun dışında, çağla yemenin olumsuz sonuçlar yaratabileceği durumları öğrenerek, zararlardan korunabilirsiniz. Çağlanın zararları:

 • Çağla, uzun süre fazla miktarda tüketildiğinde tansiyonda bozukluğu meydana getirir. Yüksek veya düşük tansiyon belirtileriyle karşılaşmamak için günlük ölçünün dışına çıkmamaya gayret ediniz.
 • Hamile veya emziren kadınlarda aşırı çağla tüketimi, sindirim sisteminde bozulmalara yol açabilir.

Bunun dışında, çağla tükettikten sonra olumsuz sonuçlar yaşamamak için, kayısı çağlasına karşı herhangi bir alerjinizin olmadığına emin olmanız gerekmektedir. Eğer bu durum hakkında bir bilginiz yoksa yapmanız gereken şey doktorunuza danışmaktır.

Çağla Nasıl Tüketilmelidir?

Çağla tüketimi, sahip olduğu iyi özellikler nedeniyle giderek artmaktadır. Ancak çağladan, istediğimiz iyi özellikleri alabilmek için, doğru ve ölçülü bir şekilde tüketmemiz gerekmektedir. Çağla meyvesi nasıl yenir diyenler için yanıt oldukça basittir. Öncelikle, olgunlaşmamış badem olarak tanımlanan çağla, gün içerisinde bir kuruyemiş olarak tüketilebilir. Bunun yanında çağlanın, salatalara ilave edilerek tüketilmesi de oldukça yaygındır. Zevkiniz doğrultusunda çağlayı, çeşitli yemeklerde de kullanabilirsiniz.

Çağlanın tüketim şeklinden çok, tüketim miktarı da önemlidir. Kalori değeri oldukça yüksek olan çağlanın günlük tüketim miktarı, bir avucu geçmemelidir. Bu ölçülerde düzenli olarak tüketilmesi, uzun vadede sağlığınızı desteklemektedir. Bu nedenle, çağla tüketmeyi ihmal etmeyiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM