Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi

İstanbul Çamlıca Tepesi, kentin en yüksek alanlarından birisi olarak dikkat çeker. Çamlıca Tepesi nerede sorusunun cevabı ise açıktır. Bu önemli bölge Anadolu yakasında yer alır ve Üsküdar ilçesinin sınırları içindedir.

Çamlıca Tepesi’nin Geçmişi

Çamlıca, İstanbul’un en büyük tepelerinden birisidir. En güzel manzara burada yer almaktadır. Kentin en gözde yerlerinden birisi olan Çamlıca, sadece Osmanlı döneminde değil, ondan önceki Bizans Devleti zamanında çok popüler bir yer haline gelmiştir. İlk defa dördüncü Murat zamanında buraya bir konak yapma fikri ortaya çıkmıştır. Bunun sonrasında özellikle 17.yüzyılın sonlarından itibaren birçok insan buradan arsa almaya başlamıştır.

Satın alınan arsalar üzerine birçok farklı ebatta köşk ve konak inşa edilmiştir. 19. Yüzyılda Çamlıca artık tam anlamı ile dolmuştur. İstanbul’un en zengin kişileri, genellikle evlerini buraya yapmışlardır. Ancak bir süre sonra bölgeye olan ilgi azalmıştır.Çamlıca Tepesi, dirençli olarak kabul edebileceğimiz kayaçların üzerindedir. Şehrin doğu kısmında yer alan bu tepe, İstanbul’un her yerinden bakıldığı zaman görülebilme gibi bir özelliği ile ön plana çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra bölge, birçok farklı büyüklükte televizyon ve radyo antenine de ev sahipliği yapar. Fakat son dönemde yeni proje ile tüm bu görüntü kirliliğine son verilmekte ve tek bir anten kulesi inşa edilmektedir. Buna ek olarak bölgenin, göçmen kuşların göç yolu üzerinde olduğunu da söylemek gerekiyor. Bundan dolayı yerli ve yabancı birçok kişi, kuşları takip etmek ve izlemek için burayı seçmektedir.

Küçük Çamlıca Tepesi

Küçük Çamlıca tepesi, 229 metre yüksekliği ile dikkat çeker. Burada birçok farklı köşk yer almaktadır. Bunların başında ise Sofa, Topkapı ve Cihannüma gelmektedir. Ayrıca mesire alanı olarak tercih edilen Küçük Çamlıca korusu, çok büyük bir ilgi görmektedir.

Buna rağmen, büyük Çamlıca tepesi ile kıyaslandığı zaman ziyaretçi sayısı çok daha azdır. Nispeten çok sakindir. Manzarası nefistir. Ağaçlar ile kaplıdır. Burada belediyeye bağlı olarak hizmet veren Beltur şirketinin restoranı yer alır. İlgili restoranda Türk mutfağının en güzel lezzetlerini bulmak mümkündür.

Büyük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi, birçok farklı gezilecek yere sahiptir. Çamlıca Tepesi mekanlar anlamında değişik opsiyonlar söz konusu. Özellikleri ise şöyledir;

 • Boğazın en yüksek yeri olarak tanımlanmaktadır.
 • Yüksekliği ise 268 metredir.
 • Uzun bir dönem boyunca burada görüntü kirliliğine neden olan antenlerin hepsi kaldırılmıştır.
 • Bunun yerine devasa uzunlukta bir televizyon kulesi yapılmaktadır.
 • Ayrıca tepede dikkat çeken bir diğer yeni şey ise Çamlıca Camiidir. Oldukça büyük ve ihtişamlı olan camii, yakın bir zamanda hizmete açılacaktır.
 • Çamlıca tepesinin bir diğer ismi sefa olarak da bilinmektedir. Eski dönemlerden beri insanların manzarayı izleyerek keyif almasından dolayı böyle bir isim almıştır.
 • Son yıllarda belediyenin katkıları ile bölge adeta yeniden doğmuştur. Yapılan yeşillendirme faaliyetleri ile oldukça güzel bir hale gelen tepede çok büyük parklar yer almaktadır.
 • Ayrıca seyir terasları büyük bir ilgi toplar. Bunun için özel olarak bazı yerlerde balkon benzeri alanlar tasarlanmıştır.
 • Buna ek olarak yürüyüş ve koşu parkurları dikkat çeken bir diğer özelliktir. Sabah sporu yapmak için bölgeye gelen kişi sayısı son derece fazladır.
 • Burada tarihi bir yapı olarak dikkat çeken Nurbaba Bektaşi Tekkesi, her sene çok sayıda insan tarafından ziyaret edilmektedir.
 • Genellikle büyükşehir belediyesine ait olan kafe ver restoranlar ile farklı tarzda yemekleri bulmak mümkündür.
 • Buna ek olarak tepede çok büyük çiçek bahçeleri de dikkat çeker. Hem ülkemizde yetişen hem de dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş olan rengarenk çiçekler, özellikle bahar aylarında büyük bir ilgi odağı olmaktadır.
 • Tepenin bir başka özelliği ise tarihi anlamda önem taşıyan eşyaların sergilendiği açık hava müzesine ev sahipliği yapmasıdır. Buradaki büyük parkın içinde İstanbul tarihini yansıtan birçok değerli taş, çömlek ve farklı eşyalar sergilenmektedir.
 • Çamlıca tepesi özellikle son dönemde çok farklı amaçlar için kullanılmıştır. Bunların başında ise düğün, nişan ve sünnet törenleri gelmektedir. Bölgede yer alan ve Osmanlı döneminden kalan birçok farklı köşk hem bakanlık hem de belediyelerin katkısı ile yeniden restore edilmiş ve elden geçirilmiştir. Eski mimarisine uygun olarak tanımlanan restorasyon çalışmalarından sonra buraların halka açıldığını görmekteyiz.
 • Özellikle evlenmek için çamlıca tepesinde bulunan köşkleri tercih eden kişi sayısı son yıllarda çok büyük bir artış göstermiştir. Belediyelere bağlı olan bu mekanlarda tören düzenlemek ve hayatınızın en mutlu gününü geçirmek için önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Çünkü hafta sonlarında buraya olan çok yoğun ilgiden dolayı yer bulmama gibi bir sürpriz ile karşılaşmanız mümkündür.
 • Çamlıca tepesi hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar için çok ideal bir yerdir. Özellikle bölgedeki Osmanlı eserleri, oldukça estetik olmaları ile büyük ilgi görürler. Bunların fotoğraf çekimi yapılabilir. İstanbul manzarası, boğaz ve daha farklı mekanları da en iyi buradan görüntülemeniz mümkündür.

Çamlıca Tepesi Yeme İçme Olanakları

En merak edilen konuların başında ise tepede, yemek ve içme olanaklarının olup olmadığıdır. Çamlıca tepesi Restaurant hizmetlerine sahiptir.

 • Bölgedeki en çok tercih edilen restoran, büyükşehir belediyesi tarafından işletilen sosyal tesislerdir. Tek bir alan üzerine kurulmamıştır. Son derece dağınık bir geniştir.
 • Bunun yanı sıra yemek menüleri çok dikkat çekicidir. Çünkü birçok değişik damak tadına hitap eden yemekler pişirilmektedir. Bunun yanı sıra fiyatların genel olarak çok uygun olduğunu söylemek mümkündür. Öne çıkan yemekler arasında ilk sırada balık yer almaktadır.
 • Büyükşehir tarafından ayrıca birçok yerde kafe de açılmıştır. Boğazın eşsiz manzarasını izleyerek çayınızı yudumlamanız mümkündür.
 • Bölgede sadece belediyenin değil, daha farklı özel işletmelerin de restoran ve kafe seçenekleri vardır. Buralarda brunch tarzı yemek yemek mümkündür. Ayrıca dünya mutfağının en seçkin örnekleri de sunulmaktadır.
 • Çamlıca tepesindeki mekanlarda sadece yeme ve içme hizmeti sunulmaz. Nargile gibi alternatifler de söz konusudur. Osmanlı döneminden miras olan nargileye ilgi duyan kişiler, buradaki kafelerde güzel bir keyif yapabilmektedirler.

Çamlıca Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Çamlıca tepesi yol tarifi ile buraya gitmek kolaydır. Bulunduğunuz yere göre yolculuk süresi değişebilmektedir. Taksim’den hareket edecek olan kişiler buraya gelmek için 129T numaralı otobüsü kullanabilirler. Otobüs, köprüyü geçtikten sonra çok kısa bir zaman dilimi içinde tepeye varacaktır. Özel araçlarla buraya ulaşmak da çok kolaydır. Bunun için farklı yollar kullanabilir. Tepeye varıldığı zaman buradaki otoparkı kullanmak mümkündür.

Üsküdar üzerinden tepeye çıkmak isteyenlere değişik opsiyonlar sunulur. 11A, 11L, 11D, 11F, 11E, 11ÜS, 11Y, 11V, 11ST, 11P numaralı otobüsler, günün her saati, Üsküdar’dan Çamlıca tepesine çıkmak isteyen kişiler için hizmet vermektedir. Buna ek olarak 320, 9Ş, 9ÜD, 9A ve 9Ç gibi araçlar da tercih edilebilir. Ancak tepeye kadar çıkan bir otobüs yoktur. Bundan dolayı araçtan iner inmez, yukarıya doğru yürümek gerekmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.