Çene Ağrısı Nasıl Geçer, Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çene Ağrısı Nasıl Geçer, Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çene ağrısına iyi gelen çözümleri bulabilmek için öncelikle ağrının sebebi bilinmelidir. Çene ağrıları genellikle eklemlerde ve çene kaslarında oluşur. Çene ağrıları zonklama ve bazen çok şiddetli sızlamalar şeklinde gelişir. Bir anda başlar ve daha da artarak devam eder. Kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler. Çene ağrısı yaşayan kişi yemek yemede güçlük çeker ve hatta konuşamayacak hale gelir.

Bu ağrıların çoğu sinirlerin daha çok geçtiği alt çenede görülür. Bazı çene ağrıları kulak ağrısı ile karıştırılır. Kulağın çene eklemine çok yakın olması sebebiyle çene eklemi ağrılarında kulan ağrısı ile birlikte bir sancı duyulur. Çene ağrılarında en şiddetli ağrının tam olarak nerede ve hangi bölgede olduğunun iyi belirlenmesi gerekmektedir.

Bazı çene ağrıları diş köklerindeki iltihabın yayılması ve çene kemiğine kadar ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum aynı zamanda çenede şişkinlik yapar ve rahatsız edici bir sancı yaşatır.

Çene Ağrısı Neden Oluşur?

Çene ağrıları genellikle çene kemikleri veya dişlerden kaynaklanan sorunlardan dolayı görülmektedir. Çene ile ilgili yaşanan bir sorun da çene ağrısına sebep olabilir. Çene karmaşık bir sistem ortasında önemli bir görevdedir. Ve bu sistem içinde sinüsler, kulak, ağız içi ve dişler gibi birçok organı etkileyen bir yapıdadır. Çene ağrısının sebebi net olarak bulunduğunda tedavi olunması gerekmektedir.

Çene ağrısının en yaygın sebeplerinden biri temporomandibular bozukluklardır. Bu hastalık genellikle şu sebeplerden ortaya çıkar:

 • Çene eklemindeki yaralanmalar veya çene ekleminde çıkan yaralar,
 • Çene kemiğinin veya çenenin aşırı uyarılması,
 • Çene hareketlerini kontrol eden kaslardaki bazı gerilme veya gevşeme,
 • Çene kemiğinde ve ekleminde bulunan çene disklerinde kaymalar veya değişimler,
 • Çene tümörlerinin oluşması,
 • Çene eklemindeki disklerde bazı anomalilerin yaşanması vb.

Çene ağrılarına sebep olan gerçek bulunduktan sonra bu bölgedeki sorunu giderilmesi için mutlaka bir çene cerrahından yardım almak gerekmektedir.

Aynı zamanda çene ağrısının sebeplerinden biri de nevralji rahatsızlığıdır. Nevralji çene kemiği etrafındaki tüm sinir sistemindeki bazı hasarlı sinirlerden meydana gelir. Çenedeki hasarlı sinirler çenede çok şiddetli ağrılara sebebiyet vermektedir. Nevralji ağrısı özellikle elektrik çarpa acısına benzeyen ve müdahale edilemeyen korkunç bir ağrıdır.

Çene ağrısına aynı zamanda bazı diş gıcırdatma alışkanlıkları da neden olabilmektedir. Uykuda dişlerin fazla sıkılması ve çene kemiğinin yorulması çene ağrılarına sebebiyet verir.

 Çene Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Çene ağrılarının belirtileri genellikle sebeplerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı çene ağrıları zonklama şeklinde olurken bazılarında yanma veya batma hissi gibi sürekli bir sancı olabilmektedir. Hatta çenede elektrik çarpması, yanma, aşırı soğukluk hissi gibi farklı ağrılar da görülebilmektedir. Bunun sebebi yüzde bulunan önemli sinirlerin çeneden geçip beyine ulaşmasıdır. Bazı çene ağrıları kulak ağrısına benzeyen şekildedir.

Hatta kulak ağrısı ile karıştırılmaktadır. Baş ağrısına neden olan çene ağrıları da bulunur. Bazı dişlerdeki hassasiyet çene ağrısına sebebiyet verebilir. Bu sebeple ağızda bulunan çürük bir dişin ağrısı çenede oluşan bir ağrı gibi hissedilebilir. Bazı çene sorunlarında çeneyi açmakta zorlayan kasların gerilmesi şeklinde görülmektedir.

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çene ağrısını giderebilmek için en etkili yöntemlerin başında çene kemiğine veya çenede ağrıyan bölgeye buz koymak gelmektedir. Bir buz torbası yardımı ile ağrıyan bölgeye tampon yapmak ağrıyı hafifletecektir. Buz aynı zamanda sinirleri uyuşturacak ve ağrı hissinin zayıflamasına neden olacaktır. Çene ağrısına iyi gelen diğer yöntemler şunlardır:

 • Nemli ve sıcak bir bez ile çeneye ısı uygulamak ağrının hafiflemesini sağlar.
 • Çenedeki ağrı yapan kısımlara krem veya zeytinyağı ile masaj yapmak ağrının geçmesi için etkili olur.
 • Çeneyi kapalı tutarak bir süre dinlendirmek ağrının yavaşlamasına yardımcı olur.
 • Çene kaslarını yavaşça hareket ettirmek de bazı ağrılarda işe yarayacaktır.
 • Sıcak bir bitki çayı içmek çene kaslarındaki ağrılar için bir çare olabilir. Özellikle karanfilli bir bitki çayı çok iyi gelecektir.
 • Tuzlu ve sirkeli su ile gargara yapmak çene ağrılarının geçmesi için fayda sağlar.

Çenede geçmeyen ağrılar için akupunktur tedavisi de işe yaramaktadır. Çene sinirlerindeki hasarların onarılmasında ve bu bölgedeki sorunların giderilmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda stresi azaltmak ve stres altında kalmamak çene ağrılarının giderilmesinde çok önemlidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM