Çene Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Çene Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Çene uyuşmasının nedeni ve tedavisi ciddiye alınmalı ve kesinlikle ertelenmemeli, atlanmamalıdır. Çene uyuşması kesinlikle ciddiye alınması gereken, doğru şekilde bir semptom olarak yorumlandığında hayat kurtaran bir rahatsızlıktır. Kafatasındaki çene eklemindeki çeşitli komplikasyonlar sebebiyle hissedilebilecek olan çene uyuşması, ciddi olmayan durumlara işaret edebileceği gibi, büyük sorunların bir habercisi de olabilmektedir.

Çenede hissedilen uyuşmalar ve yaşanan sorunlar yalnızca çeneyi değil, özellikle ağız bölgesindeki diğer pek çok organı da etkileyebilmektedir. Ağız uyuşması ve dil uyuşması her zaman olmasa da, bazı durumlarda çenede yaşanmakta olan sorunların bir uzantısı olarak kendilerini belli etmektedirler. Bunun dışında yine kulakta meydana gelen uyuşmaların da çenedeki problemlerle bağlantılı olabildikleri bilinmektedir.

Diş Problemlerinin Çene Uyuşmasına Etkisi

Çenede meydana gelen komplikasyonlar yalnızca çene eklemiyle alakalı olmayabilmektedirler. Bazen çeşitli diş problemleri de çenenin ağrımasına ya da uyuşmasına sebep olur. Bu şüphesiz çene ağrısının ve çene uyuşmasının çözüme ulaştırılabilmesi ve tedavi edilebilmesi için öncelikle sorunun kaynağının doğru bir şekilde saptanabilmesi gerekmektedir.

Diş kökleri sebebiyle ortaya çıkan problemlerin önüne geçilmesinin en kolay yolu diş sağlığını korumak adına diş bakımına özen göstermek ve düzenli olarak gerekli kontrollerin yaptırılmasıdır. Diş ağrısı yalnızca çenede ağrıya ve uyuşmaya değil, baş ağrısına sebep olabilmektedir.

Anestezi Etkisi

Diş problemlerinin olduğu kadar diş tedavilerinin de çene uyuşmasına sebep olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle diş operasyonları sırasında uygulanan anestezinin etkisi çene bölgesinde etkisini ameliyattan sonraki birkaç saatte de sürdürmeye devam eder. Böyle bir durumun tecrübe edilmesi halinde telaşa kapılınmamlıdır. Anestezi etkisini yitirdiğinde çene bölgesindeki uyuşma da ortadan kalkacaktır.

Dudak uyuşması ve ağız içindeki uyuşmalar da bu sebeple kaynaklanıyor olabilmektedir. Kişilerin diş operasyonları sonrasında dudaklarını ve ağızlarının içini kontrol etmeleri farkında olmadan dişleriyle bu bölgelere zarar vermelerini engelleyecektir.

Stres Ve Anksiyete Bozuklukları

Günümüzde stres, insan sağlığı için en büyük etkileyicilerden biridir. Günümüzde yaygın olarak karşılaşılan pek çok sağlık probleminin kökeninde stresin bulunduğu ya da stresin de katkısı olduğu düşünülmektedir.

Çene kasılması uzun süre boyunca gerçekleştiği takdirde çene uyuşmasına, daha sonra da çene ağrılarına sebep olabilir. Çenenin kasılması hem çeneye hem de dişlere zarar vermektedir. Çenede kasılma sebeplerinin başındaysa stres ve anksiyete gelmektedir. Özellikle anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin sıklıkla çene problemleriyle karşılaştıkları görülmektedir. Kendisini en çok sırt, bel ve mide rahatsızlıklarında gösteren stres bozukluklarının da aynı zamanda çene ve diş sorunlarına yol açtığı da bilinmektedir.

Bütün bunlar yanında çene uyuşması panik atak işareti de olabilmektedir. Panik atak yaşayan kişilerin sıklıkla çenelerinde uyuşma ya da kasılma görülebilmektedir. Stres problemi olan ya da anksiyete bozuklukları yaşayan kişilerin muhakkak profesyonel yardım almaları önerilmektedir.

Kalp Krizi

Kalp krizinin halk arasında yaygın olarak bilinen bazı semptomları bulunmaktadır. Kalbin ritim bozukluklarında vücudun çeşitli bölgelerinde de bazı bozukluklar gözlemlenmektedir. Çene uyuşması da bunlardan biridir. Çenedeki ağrı ya da kasılma da kalp krizinin habercisi olabilmektedir.

Ancak bu her çene uyuşmasının kalp krizinin habercisi olduğu anlamına gelmemektedir. Diğer semptomların da dikkate alınması ve telaşa kapılınmaması bu noktada önemlidir. Ancak, sol kol ve çene uyuşması birlikte tecrübe edildikleri takdirde, yüksek kalp krizi riski bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları ya da daha ciddi durumlarda hemen ambulans çağırmaları şiddetle tavsiye edilmektedir.

Çene Kanserinin Semptomları

Çene kanseri, çok sıklıkla olması da insanlarda görülebilmektedir. Çene kanseri de diğer kanserlerde olduğu gibi kanser hücrelerinin oluşması ve bulundukları bölgeye yayılmalarıyla mümkün olmaktadır.

Doktorlar sık sık ve giderek artan çene uyuşmalarının çene kanseri semptomu olabileceği konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar. Bunun yanında çene ağrısı da çene kanserinde bir semptom olarak görülmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin en kısa sürede kanser taramalarından geçmeleri önerilmektedir. Yalnızca semptomların incelenerek herhangi bir sonuca varılması doğru olmayacaktır.

Tetanosun Çene Uyuşmalarına Sebep Olması

Çok yaygın olarak bilinmemekle birlikte, tetanos da çene uyuşmasına sebep olabilmektedir. Tetanos bakteriyel bir enfeksiyondur ve neredeyse hemen her enfeksiyonda olduğu gibi sinirlere baskı yapmakta ve zarar vermektedir.

Çenedeki uyuşmaların sebebi de tetanosun çene kaslarına yaptığı baskı olabilmektedir. Kişi hem çene uyuşmaları hem de sonrasında çene kasılmaları ve hatta çene kilitlenmeleri yaşıyorsa muhakkak bir doktora görünmelidir.

Çenede Meydana Gelen Darbe Kaynaklı Travmalar

Kulak uyuşmasında ya da burun uyuşmasında da olduğu gibi, çene uyuşmaları da darbe kaynaklı travmalar sonucu görülebilmektedirler. Çene kemiğinde, eklemlerinde ve kaslarında meydana gelen birtakım zedelenmeler, çenenin uyuşmasına yol açabilmektedirler.

Çenesine veya ağız bölgesine darbe almış, çenesini doğru şekilde hareket ettirmekte zorlanan ya da çenesinde uzun süreli uyuşmalar tecrübe eden kişilerin kontrolden geçmeleri mühimdir. Zira bu semptomlar çene çıkmasının ya da çenede meydana gelen bir kırılmanın sonucu olabilmektedirler ve mutlaka tedavi edilmelidirler.

Besin Ve Vitamin Eksiklikleri

Vitamin ve mineral eksiklikleri vücutta pek çok soruna sebep olabilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besine ulaşamaması yoksunluk yaşamasına sebep olur. Bu yoksunluk da kendini belirli semptomlarla belli edecektir. Her besin yoksunluğunun semptomu farklıdır.

Vitamin ve mineral eksiklikleri, özellikle B12 eksikliği, yüzün çeşitli bölgelerinde uyuşma meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Çene de vitamin ve mineral eksikliğinde uyuşabilen bölgelerden biridir. Kişinin diyetini düzenli bir şekilde sürdürmesi ve her besini yeteri kadar aldığından emin olması bu gibi sorunların yaşanmasının önüne geçecektir.

Soğuk Algınlığı

Çene uyuşmasının her zaman kompleks sebepleri olmayabilir. Bazen basit bir soğuk algınlığının da çene uyuşmasına sebep olabildiği görülmektedir. Soğuk algınlığı da vücudun pek çok bölgesini etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Kişinin bu süreçte derisindeki hassasiyet artacak ve daha kırılgan hissedilecektir. Aynı zamanda soğuk algınlığı vücut ısısının yükselmesine de sebep olabilmektedir.

Özellikle burun ve geniz akıntısı hasta kişinin boğazını ve burnunu etkilemektedir. Burun ve boğazda bu sebeplerle yaşanmakta olan uyuşmaların, zaman zaman çeneyi de etkiledikleri görülmektedir. Çene uyuşması bazen soğuk algınlığının sonucu olarak görülebilirken, bazen de kişinin hasta olacağının habercisi olarak hissedilmektedir.

Çene Uyuşmasının Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Çene uyuşmasının giderilebilmesi için öncelikle sebebin doğru ve bir şekilde tayin edilmesi gerekmektedir. Besin eksikliklerinden enfeksiyonlara, travmalardan psikolojik bozukluklara kadar çene uyuşmasına sebep olan bir sürü etken bulunmaktadır. Kişilerin, doğal olarak da hekimlerin, çene uyuşmasını tedavi edebilmeleri için öne bu soruna ulaşmaları gerekecektir.

Çene uyuşması için hangi doktora gidilir?” sorusunun bu kadar sıklıkla soruluyor olmasının sebeplerinden biri de çene uyuşmasının birden fazla uzmanı ilgilendirebilecek olmasıdır. Çene uyuşması diş problemleri sebebiyle, çene eklemindeki veya kemiğindeki sorunlar sebebiyle, iltihaplanmalar ya da enfeksiyonlar sebebiyle ya da psikolojik sebeplerle ortaya çıkabildiği için, sorun tespit edilene kadar birden fazla uzmana danışılması gerekebilmektedir.

Çene uyuşması yaşayan kişilerin öncelikle bir kulak burun boğaz ya da nöroloji uzmanına görünmeleri önerilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda uzman gerekli görürse, hastasını bir psikiyatra ya da diş hekimine yönlendirecektir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.