Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Cennet hurmasının faydaları saymakla bitmez. Yöresel olarak adı değişmekle beraber, genellikle cennet hurması veya Trabzon hurması denmektedir. Cennet hurmasının sahip olduğu tüm bu faydaları, rahatsızlıkların tedavisinde kullanmak oldukça kolaydır. Hem lezzetli, hem de şifa dolu olan bu meyve, insanlar tarafından daha sık tüketilmelidir.

Günlük meyve alışkanlıklarımız arasında kendine bir yer bulamayan cennet hurmasını, neden daha çok tüketmemiz gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazımız aracılığı ile sizlere, cennet hurmasının, insanlar üzerindeki olumlu etkilerinden bahsedeceğiz.

Cennet Hurması Nedir?

Cennet hurması, insanların çok fazla aşina olmadığı, ancak onlarca farklı hastalığın tedavisi için kullanılabilen oldukça şifalı bir meyvedir. Meyve ve sebzelerin, hastalıkların tedavisinde kullanılması uzun zamandır alışılagelmiş bir durumdur. Ancak bunun için, öncelikle insanların cennet meyvesi nedir sorusunda cevap verebilmesi gerekmektedir. Bilinçsiz veya ölçüsüz tüketilen besinler, insan sağlığı için zararlı etkilere yol açabilir.

Cennet hurması, turuncu renkli ve yaklaşık elma büyüklüğünde bir meyvedir. Bu meyve hayatımıza Çin vasıtasıyla girmiştir. Ana vatanı Çin olan cennet hurması ağacı, daha sonra Dünya’nın pek çok yerinde yetiştirilebilir bir hale gelmiştir. Son derece yumuşak bir meyve olan cennet hurması, hem çiğ hem de pişmiş olarak rahatlıkla tüketilebilir.

Cennet hurmasının içeriği son derece zengindir. İnsan sağlığına olan etkileri de, içeriğindeki zenginlik sayesinde gerçekleşmektedir. İçerisinde B1, B2, B3 ve C vitaminleri, askorbik asit yer almaktadır.

Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Cennet hurması, düzenli olarak tüketildiğinde, insan vücudunda gözle görülür olumlu etkiler meydana getirmektedir. Şifalı meyve olarak adlandırılan cennet hurması, tüketen kişiye uzun vadede çeşitli faydalar sağlar. Cennet hurmasını öğün aralarında düzenli olarak tüketen bireylerin gözlemleyebileceği cennet hurması faydaları İbrahim Saraçoğlu açıklamaları doğrultusunda şunlardır:

 • Cennet hurması, içerisindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Mevcut soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Düzenli kullanıldığında cildi güzelleştirir ve sıkılaştırır.
 • Saçları ve tırnakları besleyerek daha hızlı uzamalarını sağlar.
 • Vitamin eksikliği görülen kişiler tarafından tüketildiğinde vitamin sağlar.
 • Midede meydana gelen rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Safra kesesine iyi gelir.
 • Yüksek tansiyon hastalarının tansiyonlarının düşmesini sağlar.
 • Kolesterolü dengeleyerek düşürür.
 • Bağırsak faaliyetlerini düzenleyerek kabızlığı iyileştirir.
 • Pek çok kanserin oluşmasını engeller.
 • Yaşlanma belirtilerini engelleyerek yaşlanmayı geciktirir.
 • B vitaminleri sayesinde hafızaya iyi gelir.
 • Enerji verici görev görür.
 • Göz kusurlarını uzun vadede düzeltir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kilo vermeye ve ödem atmaya yardımcı olur.
 • Kalp sağlığını korur.

Cennet Hurmasının Zararları Nelerdir?

Cennet hurması, ölçülü tüketildiğinde sayılamayacak kadar çok faydası bulunan bir meyvedir. Ancak bazı durumlarda, yoğun tüketimi olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Bu nedenle, cennet hurmasını dikkatli tüketmekte fayda vardır. Cennet hurmasının zararlara yol açabileceği durumlar şu şekildedir:

 • Çok şekerli olması nedeniyle, diyabet hastaları tarafından tüketilmemelidir.
 • Kilo problemi yaşayan kişilere, çok fazla tüketildiğinde kilo aldırabilmektedir.
 • Yoğun tüketiminde bağırsakların çalışmasını hızlandırarak sindirim problemleri yaratabilir.

Bunların dışında, cennet hurmasına alerjisi olan bireylerin de bu meyveden uzak durması gerekmektedir. Bunun için öncelikle, cennet hurmasına alerjiniz olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer hiçbir alerjiniz olmadığı halde cennet hurması zararlarını gözlemliyorsanız en kısa sürede doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Cennet Hurması Nasıl Tüketilmelidir?

Cennet hurması, oldukça farklı şekillerde tüketilmeye olanak sağlayan bir meyvedir. Hem çiğ, hem de pişmiş şekillerde tüketilebilen cennet hurmasını, bu alanlarda da onlarca farklı şekilde tüketebilirsiniz. Cennet hurmasının pişirilmesiyle yapılan en bilinen yiyecek cennet hurması pekmezidir. Yalnızca kaynatarak, herhangi bir şeker ilave etmeden kolayca yapabileceğiniz cennet hurması pekmezi sayesinde kahvaltılarda ve diğer öğünlerde de bu meyveyi tüketebilirsiniz.

Çiğ yenmesi durumunda, ölçü günlük 2-3 hurmayı geçmemelidir. Hacimsel olarak da oldukça büyük olan cennet hurması, aşırıya kaçıldığı durumlarda şeker problemleri yaratabilir. Bunların dışında, robottan geçirdiğiniz cennet hurması ile elde edebileceğiniz çeşit çeşit içeceklerle de tüketim alışkanlığı kazanabilirsiniz. Ayrıca, bu içeceğin içerisine, sevdiğiniz başka aromaları da ilave ederek keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM