Chia Çayı’nın Faydaları ve Zararları

Chia Çayı’nın Faydaları ve Zararları, Metabolizmanızı hızlandırarak, özellikle karın bölgenizdeki yağ oluşumunu engeller. İşte Chia Çayı hakkında tüm merak ettikleriniz.

Chia Çayı’nın Faydaları ve Zararları

Chia tohumu nasıl kullanılır sorusu sıkça duyulmaya başladı. Son zamanlarda kullanımı oldukça popülerleşen chia tohumu, hem faydaları hem de zararlarıyla gündeme gelmektedir. Chia çayında saymakla bitmeyecek fayda bulunur. Üstelik sadece çay olarak kullanılmaz, yağını da çıkarabilirsiniz. Hatta chia tohumu kullananlar, bu tohumu direk çiğ olarak tüketmektedir.

Chia’nın ana vatanı Güney ve Orta Amerika’dır. Özellikle Aztek ve Maya tarihinde özel bir yeri olan Chia’nın, Maya dilinde anlamı güçtür. Askerlerin savaşa gitmeden önce chia tohumu yiyerek güç kazandığı rivayet edilir. Eski zamanlarda oldukça sık kullanılan bu bitki, zamanla unutulmuştur.

Ancak 19. Yüz yıldan itibaren tekrardan kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de de son yıllarda popülerliği artan bu bitkinin birçok faydası bulunmaktadır. Cilde sağlık kazandırması, kan değerlerini yükseltmesi, zayıflatması gibi birçok etki, insanları chia kullanmaya teşvik etmiştir. Chiayı çağ, yağ ve çiğ gibi yöntemlerle tüketebilmeniz mümkündür. Doğru bir beslenmeyle, chiadan istediğiniz verimi alabilirsiniz.

Chianın Faydaları:

Chia, esasında İspanyol adaçayının tohumudur. Kendisi oldukça küçük ve hafif olsa da, etkileri beklenenden çok daha büyüktür. Chia tohumunda vücudun alması gereken birçok mineral, vitamin ve lif bulunur. Protein yönünden de oldukça zengin olan chia, tüm bu özellikleri barındırmasıyla bir nevi şifa kaynağıdır. Chia çayı aynı zamanda Mide yanmasına iyi gelir, Mide yanması nasıl geçer? sayfası size daha ayrıntılı bilgi sağlayacaktır.

Chia’nın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Metabolizmanızı hızlandırarak, özellikle karın bölgenizdeki yağ oluşumunu engeller. Bu sayede hızla kilo vermeniz mümkündür. Yani chia tohumu zayıflatır mı sorusunun cevabı evettir. Ancak bu durum obez hastalar üzerinde deneylenmiştir ve bir sonuç alınamamıştır.
 2. Diyabet hastalarının dostu olan chia, kan dolaşımını düzenleyerek şeker hastalığını önler.
 3. Kolesterolü dengeleyici özelliği de bulunmaktadır. Kötü kolesterolü azaltırken, iyi kolesterolü de yeteri oranda arttırır.
 4. Lif oranı açısından zengin bir besin olmasıyla, sindirim sistemini düzenleyici özelliktedir. Bağırsakta bulunan probiyotik bakterileri besleyerek, boşaltım sisteminizin de iyi çalışmasını sağlar.
 5. Lif açısından zengin olmasıyla da, kan dolaşımı açısından pek çok fayda sağlar.
 6. A, B, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Bu vitaminlerin en büyük faydası, chia tohumunun cildi güzelleştirmesi ve dişleri sağlamlaştırmasında görülür. Günlük içtiğiniz sütten çok daha fazla protein sağlar. Bu özelliğiyle, süte alerjisi olan kişilerin de kurtarıcısıdır.
 7. Gluten içermeyen bir bitki olduğu için çölyak hastalarının da kullanması mümkündür. Sadece çölyakların değil, glüten alerjisi olan kişilerin de tüketmesi faydalı olacaktır.
 8. Performans arttırır ve enerji verir. Mükemmel bir protein kaynağıdır.
 9. İçeriğinde bulunan Omega-3 ile, beyninizi korur ve hafızanızı güçlendirir.
 10. Özellikle rahim ağzı kanseri ve meme kanseri hastaları için, gözlemlenir faydalar göstermiştir. Kanseri sınırlandırma özelliği araştırmalarla kanıtlanmıştır.
 11. Omega 3 ve yağ asitlerini de içinde bulunduran chia tohumu, vücudunuz için sağlık deposudur.

Chia Çayı Nasıl Yapılır?

Chia, yağdan çaya kadar farklı kullanımlarla tüketilebilen bir maddedir. Chia çayının yapımı oldukça kolaydır. Normal çay içer gibi tüketmeniz de mümkündür. Chia çayı kullanıcı yorumları, birçok konuda olumlu görüş belirtmişlerdir. Ancak yanlış anlaşılan bir nokta vardır. Bu bitkinin artık birçok kişi tarafından bilinmesiyle, yanlış kullanımlara müsait sektörlere de kayması yaşanmıştır.

Chia tohumu ve çayının kullanımını kilo vermek için istiyorsanız, çok etkili bir değişim beklememelisiniz. Chia tohumu çiğ tüketimde lif kaynağı olmasıyla tok tutmaktadır ve sindirim sisteminizi de düzenlemektedir. Ancak yağ yakımı açısından sadece size destek olacaktır. Hızlı Kilo ve Sağlıklı zayıflamak için, Hızlı Kilo verdiren bitki çayları sayfasını ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Chia çayı da birçok yararı beraberinde getirir. Chia çayı tarifi ise şu şekildedir:

Bir kaşık chia tohumu (yemek kaşığı) üzerine 1 bardak su eklenir. Su ılık ya da soğuk olmalıdır. Kaynar olmamalıdır. 10 ila 15 dakika bekleme süresinde demlenmelidir. Bu çay, sabah ve akşam yemeklerden yarım saat önce tüketilmelidir. Fazla kullanımlar ekstra bir etki yaratmayacağı gibi, yan etki de gösterebilir.

Chia Tohumu Zararları:

Chia tohumu zararları da herkesçe merak edilen konulardandır. Özellikle hamilelerin bu bitkiye kullanmadan önce doktorlarına sormaları gerekmektedir. Aspirin ilacı başta olmak üzere, düzenle kullanılan ve kanı sulandıran ilaçlarla beraber de chia tohumunun ve çayının kullanılması zararlıdır. Aşırı tüketim bağımlılık yapabileceği gibi, gaz ve şişkinlik de yapabilir. Alerjik reaksiyonları olanlarda boğulma, kusma gibi etkiler gözlemlenebilir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.