Çıban Ağrısı Nasıl Geçer, Çıban Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çıban Ağrısı Nasıl Geçer, Çıban Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çıban ağrısını geçiren yöntemlerin başında bir dermatoloji uzmanından yardım almak gelir. Alanında uzman bir doktorun teşhisine göre çıban ağrılarının giderilmesi için yardımcı bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Çıban ağrısı genellikle kıl köklerindeki iltihaplanma halinden kaynaklanmaktadır. Kıl köklerinde oluşan bu iltihap, zamanla artarak belirtilerini ortaya çıkarır. Bu enfeksiyon durumu çok ciddi olmamasına rağmen, oluşan bölgedeki hassasiyet rahatsız edici bir ağrıya sebep olmaktadır.

Bazı ağrılı çıbanların tedavisinde antibiyotik kullanımı gerekir iken bazıları kendiliğinden geçebilmektedir. Çıbanlar cilt üzerinde herhangi bir yerde çıkabilir. Çıban oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır ve doku bozukluğu sebebi ile hayat kalitesini düşürebilmektedir. Çıban sorunu genellikle kişisel hijyene dikkat edilmemesi ve kişisel bakımların ihmal edilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu sebep ile çıban oluşan bölgenin her zaman temiz tutulması ve gereken hijyenin sağlanması gerekmektedir.

İltihaplı olan dokular her zaman ağrı yapacaktır. Çıbanlar genellikle, kasık bölgesi, koltuk altları, kalça üzeri, omuzlar ve sırt bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Çıbanlar öncelikle kırmızı benekler halinde ağrısız ve sadece sivilce görünümü ile belirir. Sonrasında o bölgedeki iltihap artar ve çıbana dönüşür. Aynı şekilde ağrı hassasiyeti de artacaktır.

Çıban Neden Çıkar?

Çıbanlar doku bozuklukları ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Hijyene dikkat edilmemesi durumunda enfeksiyon kapan bazı cilt dokuları lekeler ile birlikte çıbana dönüşmektedir. Aynı zamanda çıbanın çıkma sebeplerinden bazıları da şunlardır:

 • Bazı kan zehirlenmesi rahatsızlıkları sonucunda çıban oluşumlarına çok sık rastlanır.
 • Diyabet hastalarında çıban rahatsızlıkları çok sık görülmektedir.
 • Yetersiz hijyen ve kişisel bakımlardaki aksaklıklar çıban oluşumu için zemin hazırlamak demektir.
 • Bazı yetersiz ve dengesiz beslenmeler, aşırı yağlı ve baharatlı besinlerin tüketilmesi de çıban oluşumuna katkı sağlayacaktır.
 • Oksijensiz kalan deri dokusunda enfeksiyonların oluşması da çıban için uygun şartlar arasındadır.

Çıban Oluşumunu Engelleyecek Yöntemler Nelerdir?

Çıban oluşumunu engelleyecek yöntemlerin başında gerekli olan cilt hijyenini sağlamak gelmektedir. Cildin temiz tutulması enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar. Aynı zamanda daha pamuklu giysiler kullanmak cilde rahat hava girebilmesini ve cilt dokularındaki enfeksiyon oluşma riskini azaltır. Çıban için evde uygulanacak yöntemler ise şunlardır:

 • Çıban üzerine yumurta kabuğu zarından koyulması çıban ağrısını kesecektir.
 • Çıban etrafında hijyen sağlanması, iltihabın daha da artmasını önler ve ağrı oluşumunu da hafifletir.
 • Çıban üzerine temiz bir bez ile sıcak su kompresi yapılması çıban ağrılarını engeller.
 • Bir yemek kaşığı bal ile bir yemek kaşığı malt karıştırılarak çıban olan bölgeye konulması halinde çıban ağrısı dinecektir.
 • Isırgan otu çayı ile kompres yapılması çıban ağrısına iyi gelmektedir.
 • Çıban üzerine alkol ve tentürdiyot uygulanması ve sürekli hijyenin sağlanması, çıban sorununun hızla iyileşmesini sağlayacaktır.

Çıban Oluşumundan Doktora Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Çıban oluştuğunda eğer çıban ağrısının geçirilememesi gibi durumlarda doktora başvurmak gereklidir. Aynı bölgede sürekli çıkan büyük çıbanlar görülmesi halinde mutlaka doktora görünmek ve en kısa zamanda tedaviye başlamak gerekecektir. Bunların yanı sıra şu durumların olması halinde doktora gitmek gerekecektir:

 • Çıban çevresinde ve deri üzerinde büyük, kabarık ve ağrılı bir alanın oluşması ve bu durumun giderek artması halinde doktora gidilmelidir.
 • Çıbanın yakınında bulunan lenf bezlerinde veya lenf dokularında şişlikler oluşması ve geçmeyen şiddetli ağrı hallerinde doktora gidilmelidir.
 • Çıbanın çıktığı bölgede dışa doğru artan kırmızı bir alanın olması tehlike alarmıdır.
 • Çıban üzerinde aynı zamanda mor lekelerin görülmesi, kan dolaşımını etkileyen ciddi bir durum olabilir ve doktora gidilmesi gerekecektir.
 • Çıban ağrılarının hiçbir yöntem ile geçmemesi halinde bir doktora gidilmesi gerekecektir.
 • Çıbandan akan iltihap sıvısı dışında saydam ve sarı renkte bir suyun akması halinde mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Çıbanlar günlük olarak mutlaka temizlenmeli ve hijyen sağlanmalıdır. Yeterli hijyen sağlanmaz ise çıban içindeki iltihap artar ve ciddi problemler ile karşılanabilir.

Çıbanlar asla patlatılmamalıdır. Çıbanın patlatılması halinde enfeksiyon hızla yayılır ve kan zehirlenmesi gibi ciddi durumlara sebebiyet verebilir. Yüzde oluşan çıbanların patlatılması beyne kadar ilerleyen bir enfeksiyon riski demektir. Asla çıbanlar patlatılmamalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.